Najnowsze
Aktualności
SPOTKANIE Z PODLEŚNICZYM TOMASZEM MACHERZYŃSKIM
W dniu 25 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Podleśniczym Tomaszem Macherzyńskim.
Lekcja biblioteczna przeznaczona była dla uczniów kl. III. Jej temat to: "Poznajemy warstwy lasu i organizmy w nim żyjące''.
Pan Tomasz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o lesie i jego mieszkańcach, małych i dużych. Przyniósł ze sobą również wiele pomocy dydaktycznych, jak gałązki drzew kolejnych warstw lasu, poroża jelenia i jelonka a także futerko lisa. Uczniowie mogli również usłyszeć odgłosy różnych zwierząt. Pan Tomasz przeprowadził także konkurs: "Kto rozpozna czyj to głos?'' Najlepsi otrzymali nagrody. Na koniec wszyscy uczniowie dostali pamiątki ze spotkania.
RADOŚĆ Z SAMODZIELNEGO TWORZENIA!
Kreatywność ożywia martwe rzeczy, a wyobraźnia to jej nieodłączny element. To właśnie ona odróżnia istotę ludzką od innych gatunków stąpających po ziemi. Jesteśmy twórcami, bo natura obdarzyła człowieka, a dokładniej jego mózg niezwykłą zdolnością do tworzenia nowych rzeczy. To właśnie uczniowie klasy Vb – po raz kolejny - na zajęciach kreatywnych, rozwijają swoją ekspresję i inicjatywę. Tym razem zaprojektowali i wykonali piękne jesienne lampiony. Była to doskonała okazja do poznania własnych możliwości twórczych, talentów
BAJKA PANA KLEKSA
Uczniowie klasy pierwszej wraz z przedszkolakami udali się do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Jest to centrum nauki, kultury i zabawy, gdzie dzieci poznają swiat wielozmysłowo, poprzez aktywną zabawę i eksperymenty naukowe.
14
PROGRAMOWANIE
W klasie 8 odbyły się zajęcia poświęcone programowaniu mikrokontrolera Arduino zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie poznawali tajniki programowania oraz badali podstawowe pojęcia i zasady rządzące światem elektroniki. Napisane programy zostały sprawdzone na urządzeniach elektronicznych, które uruchomiły silnik, migały diodami w zaprogramowany sposób lub badały otoczenie za pomocą z zewnętrznych czujników. Ciekawym projektem było zaprogramowanie wyświetlacza LCD, który wyświetlał odpowiednie komendy realizowane w programie napisanym przez ósmoklasistów. #LabolatoriumPrzyszłości
„BYĆ DOBRYM JAK CHLEB”- ZADANIE Z PROJEKTU „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
17 października dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Chleba. Z tej okazji uczestniczyły w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, które przeprowadziła Pani Alina Bulska. Dzieci poznały etapy przygotowania chleba. Zamieniły się w piekarzy i uczestniczyły w pieczeniu chleba. Podczas warsztatów milusińscy mogli zobaczyć stroje charakterystyczne dla naszego regionu oraz naczynia i narzędzia, którymi posługiwano się dawniej.
XI DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE
Uczniowie naszej szkoły nie boją się żadnych wyzwań. Tym razem wzięli udział w XI Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym "Po polsku o historii”.
Uczestnictwo w nim pozwoliło im nie tylko zmierzyć się z zawiłościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi języka ojczystego, ale również sprawdzić wiedzę z zakresu najważniejszych wydarzeń ze współczesnej historii Polski.
ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW
Warzywa i owoce są tak ważne, że mają własny dzień w kalendarzu. 20 października w naszych oddziałach przedszkolnych były owocowo – warzywne zabawy, tańce, prace plastyczne oraz edukacyjny film z serii „Staś i Ola” pt. „Warzywa i owoce” przygotowany przez Instytut Żywności i Żywienia Ministerstwa Zdrowia, z którego dzieci dowiedziały się, dlaczego należy je codziennie jeść, ile porcji dziennie oraz dlaczego zajmują najwięcej miejsca w piramidzie żywieniowej.
Światowy Dzień Warzyw i Owoców - Filia w Wilkowiecku
20 października obchodziliśmy w naszej grupie "Żabki" Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się oraz spożywania warzyw i owoców. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach o tematyce „Owoce i warzywa”. Nazywały znane im owoce i warzywa. Potrafiły rozwiązać proste zagadki o danej tematyce. Doskonale wiedziały, że owoce i warzywa to same witaminy i należy zjadać ich dużo, żeby być zdrowym i silnym. Przedszkolaki w tym dniu zebrały plony z przedszkolnego ogrodu warzywnego, własnoręcznie zrobiły surówkę z marchewki i jabłka oraz ją degustowały. Bardzo chętnie brały udział w pracy plastycznej, czerpały radość z malowania farbami gruszki i śliwki przy pomocy małych paluszków.
UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W PRZEDSTWIENIU "CZERWONY KAPTUREK"
9 października 2023r. przedszkolaki i uczniowie Filii w Wilkowiecku pojechały do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku na przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek", wystawiane przez Teatr Aczemu. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie przygody Czerwonego Kapturka, babci, wilka i gajowego. Treść bajki została przekazana w zupełnie nowej odsłonie. Zawierała dużo elementów humorystycznych. Dodatkową atrakcją była postać żaby, piękna scenografia i efektowne elementy świetlne.
SPOTKANIE Z MAŁGORZATĄ WÓJCIK
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023 i w związku z realizacją projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 3''. W dniu 19 października w naszej szkole odbyło się niezwykłe autorskie spotkanie z Panią Małgorzatą Wójcik, autorką książki dla dzieci:,, Przygoda w kapeluszu''.
PAŹDZIERNIKOWE CYBERLEKCJE 3.0 – ONLINE
Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Aby zwiększyć świadomość młodzieży dotyczącą bezpiecznego poruszania się w środowisku cyfrowym, nasi uczniowie z klas V – VII dołączyli do Projektu Ministerstwa Cyfryzacji
i NASK-PIB, biorąc udział w CyberLekcji online ,,Nadużywanie nowych technologii’’.
NAUKA I ZABAWA
Mamy tutaj na myśli zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, które odbywają się
w wymiarze 1 godziny w tygodniu, wg ustalonego harmonogramu. Uczęszczają na nie uczniowie klasy Vb. Program zajęć stwarza okazję do kształtowania u dzieci pozytywnego stosunku do nauki. Służy rozwijaniu ciekawości poznawczej, a dzięki wykorzystaniu zabaw badawczych ma szansę pozytywnie wpłynąć na wzrost zaangażowania uczniów w działanie,
EUROWEEK
4
Ślubowanie pierwszoklasistów
17 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – ślubowanie klasy pierwszej. Do tego ważnego dnia pierwszoklasiści przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami. Uroczystość uczniowie rozpoczęli narodowym tańcem - polonezem. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Artyści po każdym występie byli nagradzani gromkimi brawami. Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i tradycyjne pasowanie na ucznia, symbolicznym wielkim ołówkiem przez panią Dyrektor Barbarę Paliwodę. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, prezenty przygotowane przez Rodziców, prezent od Rady Rodziców, upominki od Pana Wójta i drugoklasistów. Pani Dyrektor oraz wychowawczyni klasy pierwszej szczególnie dziękują Rod
EUROWEEK
Kolejny dzień pełęn świetnej zabawy i integracji na warsztatach Euroweek.
11
EUROWEEK
Za nami dzień pełen wrażeń. Uczniowie pracowali w zespołach doskonaląc swoje umiejętności pracy w grupie, autoprezentacji. Rozwijali również kompetencje liderskie. W drugiej części warsztatów nasz młodzież prezentowała umiejętności aktorskie
6
Dzień Drzewa
W tym dniu przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat drzew i ich budowy. Ułożyły z darów jesieni sensoryczne drzewa. W czasie zabaw badawczych oglądały i dotykały ich liści oraz owoców. Nie zabrakło również wesołej zabawy na świeżym powietrzu.
3
EUROWEEK
Zaczynamy naszą kolejną przygodę z Euroweek-iem. Tym razem warsztaty językowe prowadzą wolontariusze z Gruzji, Kolumbii, Meksyku i Indii.
Zajęcia w nowo otwartej „Eko Pracowni pod Chmurką” – EKO BAZA
Uczniowie z klasy 6 i 8 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w nowo powstałej na terenie szkoły pracowni przyrodniczej na świeżym powietrzu - EKO BAZA.
W naszej EKO BAZIE ze stacji meteorologicznej dokonaliśmy odczytu wartości temperatury powietrza, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz kierunku wiatru. Uczniowie zapoznali się z budową zegara słonecznego oraz zasadą odczytywania czasu. Przy tablicy - krzywe zwierciadło – lustro specjalnie wygięte w łuk w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać – mogliśmy obserwować zniekształcone odbicie swojej sylwetki. Młodzież próbowała swoich możliwości w ułożeniu Eko-memory i odnalezieniu ukrytych obrazów. Tablica magnetyczna z kulodromem pobudziła wyobraźnię uczniów, którzy układali tory do spadających kul.
Nasza Eko Pracownia pod Chmurką to super miejsce do nauki, zabawy, ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!
By egzystować w zgodzie z naturą i dla natury, niezbędna jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Aby stało się to możliwe nasza szkoła podjęła działania
w celu stworzenia klasopracowni na świeżym powietrzu. Wzięliśmy udział w konkursie na projekt "EkoPracownia Pod Chmurką’’, zdobywając tym samym środki finansowe w wysokości 69.980zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz przy wsparciu Gminy Opatów.