• ZIELONA SZKOŁA - DOLINA BARYCZY

• W dniach 13-15 maja 2024r. uczniowie klasy 7 i 6 z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Doliny Baryczy.

Nasz pobyt odbył się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krośnicach i okolicznych terenach.

Pierwszym punktem pobytu była wycieczka objazdowa elektrycznymi meleksami - Eko-zwiedzanie Doliny Baryczy. Mieliśmy możliwość bycia w największym w Europie kompleksie stawów hodowlanych - Rezerwacie Stawów Milickich. Mieliśmy możliwość poznać środowisko stawów, występującą faunę i florę, poznać genezę i specyfikę hodowli ryb głównie karpi.

Kolejnym punktem naszego pobytu były zajęcia terenowe na ścieżce przyrodniczej Stawy Krośnickie, z możliwością obserwacji charakterystycznych dla tego obszaru gatunków roślin i zwierząt, w tym tych, które są pod ścisłą ochroną.

Uczestniczyliśmy również w zajęciach edukacyjnych:

„Tajemnice kropli wody” (celem zajęć było zapoznanie się z podstawowym pojęciem wody, poznanie fizykochemicznych właściwości wody – dokonywanie pomiarów i zapisywanie wyników na kartach pracy, nabywanie umiejętności posługiwania się sprzętem do badań oraz kluczami i atlasami roślin i zwierząt);

„W cieniu drzewa” (celem zajęć była umiejętność rozpoznawania drzew, krzewów i krzewinek w terenie na podstawie liści, kwiatów, owoców, pni, nasion).

Nasz pobyt na Zielonej Szkole to nie tylko zajęcia poznawcze ale również relaksacyjne gdzie mieliśmy możliwość zażycia kąpieli wodnych w Parku Wodnym „Krośnicka Przystań”, korzystania z boiska wielofunkcyjnego ale również ogniska z pieczeniem kiełbasek.

Dolina Baryczy to teren dla miłośników i pasjonatów szeroko pojętej przyrody, ciszy, spokoju – POLECAMY!

• "Biblioteka na czasie''

• W ramach obchodów 21 Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt: "Biblioteka na czasie'' w naszej bibliotece został zorganizowany we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki- Tuliszków kiermasz książki .

Kiermasz będzie trwał od 8 do 10 maja.

Zapraszamy do zakupu ciekawych pozycji książkowych!!!

• "Trening pamięci- metody efektywnego uczenia się"

• Każdy z nas ma swój preferowany styl uczenia się.

Każda metoda nauki jest na swój sposób dobra. Jednak najważniejsze w tych metodach nauki jest to, że aktywizują określone części mózgu. Przechowują one również informacje w tych właśnie częściach. Zatem im więcej informacji znajduje się w różnych częściach mózgu, tym lepiej są ze sobą połączone. Dominujący styl uczenia się zawsze będzie najlepszym sposobem przyswajania wiedzy, ale potrzebujemy też korzystać z pozostałych stylów, aby pomoc sobie w utrzymaniu i pogłębianiu wiedzy. Np: notowanie, mapy myśli.

Pamiętajmy, że każdy uczy się w swoim tempie, więc ważne jest znalezienie strategii, która działa dla nas i dopasowanie jej do swoich potrzeb.

Tego wszystkiego uczyli się w dniu 07.05.2024 uczniowie kl.Va i Vb uczestnicząc w zajęciach bibliotecznych: "Trening pamięci- metody efektywnego uczenia się'' w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Częstochowie w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

• „Kwiecień miesiącem autyzmu”

• Klasy I – III oraz Oddział Przedszkolny „Sówki” brały udział w „Niebieskich Igrzyskach” – projekcie zorganizowanym w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.
            Igrzyska były podzielone na dwie części – edukacyjną, która miała na celu uświadomić i uwrażliwić dzieci na temat tego zaburzenia. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest autyzm i czym się charakteryzuje. Druga część Igrzysk – sportowa – pokazała, że każde dziecko może sprawdzić się w różnorodnych konkurencjach i poczuć się jak prawdziwy sportowiec. Najważniejsze jednak nie są wyniki końcowe, a wspaniała i wspólna zabawa. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal, a każda klasa dyplom za uczestnictwo w zawodach.

• Moje Kieszonkowe!

• Przyszłość naszych dzieci zależy od tego, jaką przekażemy im wiedzę oraz wzorce w zakresie podejścia do pieniędzy. To dorośli są wzorem zachowań dla swoich dzieci. Zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Dotyczy to całego życia, także sfery finansowej.

Istotnym jest nauczenie dziecka prawidłowego obchodzenia się z pieniędzmi i umożliwienie mu zrozumienia zasad funkcjonowania pieniądza.

Taką wiedzę nasi uczniowie mogli pozyskać uczestnicząc 7 maja w spotkaniu z ekspertami od finansów – przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Krzepicach.

Czas spędzony w ten sposób z naszą młodzieżą był bezcenny i zupełnie inny, niż ten „lekcyjny”. Dzięki tym zajęciom, nasi uczniowie są już bogatsi o cenną wiedzę na temat, jak obchodzić się z produktami bankowymi i mądrze gospodarować swoim kieszonkowym.

Dowiedzieli się o możliwościach dokonywania płatności i przelewów.

Edukacja finansowa dzieci jest nie tylko ważna, ale i potrzebna. Przygotowuje do dorosłości i wyrobieniu w dzieciach dobrych nawyków, które przełożą się na odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi w przyszłości.

• „Zdrowie na talerzu”

• Dla uczniów klasy Vb dzisiejsze zajęcia rozwijające były zajęciami promującymi zdrowy styl odżywiania się.

W ramach tych zajęć, uczniowie w Eko -Pracowni pod Chmurką przeprowadzili z opiekunem pogadankę na w/w temat oraz wykonali „zdrowe talerze”, na których nie zabrakło pysznych kanapek i deserów owocowych.