Dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Chleba. Z tej okazji do przedszkola zostały zaproszone Panie z KGW w Opatowie, które zapoznały milusińskich z etapami przygotowania chleba oraz produktami niezbędnymi do jego wykonania. Gotowe ciasto zostało umieszczone w foremce, a gdy wyrosło trafiło do piekarnika. Upieczony chleb dzieciom smakował. Podczas zajęć poznały również naczynia i narzędzia, którymi posługiwano się dawno temu.
„ Być dobrym jak chleb”-realizacja zadania z projektu „Piękna nasza Polska cała”
- 4
Wycieczka do Planetarium w Chorzowie
24 października uczniowie naszej szkoły wyruszyli w fascynującą podróż, aby poznać piękno kosmosu i zainspirować się do zgłębiania wiedzy o Wszechświecie. Celem wycieczki było Planetarium Śląskie w Chorzowie, które jest obecnie jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Można tu w atrakcyjny sposób zgłębiać tajemnice związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią.
Uczniowie uczestnicząc w dwugodzinnym seansie, poznali ciekawostki o Układzie Słonecznym, gwiazdozbiorach oraz związane z nimi greckie mity. W czasie ,,podróży’’ rakietą po Układzie Słonecznym młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda z bliska powierzchnia Księżyca i Marsa, jak wyglądają pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu.
Biorąc udział w interaktywnych warsztatach z geofizyki, uczniowie mogli przeżyć symulowane trzęsienie ziemi na Alasce, w Grecji i na Śląsku. Niezwykle imponujące było zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, zapoznać się z działaniem instrumentów naukowych, zobaczyć, jak wygląda z kosmosu Ziemia i inne ciała niebieskie. Młodzież miała okazję zanurzyć się w wirtualnych gwiazdach, jak również poczuć na sobie warunki panujące w różnych strefach klimatycznych.
Całodniowy pobyt w Planetarium to doskonały przykład łączenia edukacji i zabawy.
Uczniowie wrócili zadowoleni oraz pełni pozytywnych wrażeń i wiedzy.
19
"UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA, DOKĄD PAMIĘCIĄ IM SIĘ PŁACI’’
,,UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA,
DOKĄD PAMIĘCIĄ IM SIĘ PŁACI’’.
Wisława Szymborska
Nadchodzi dzień, w którym jest tak cicho, ze słychać jak jesienny liść opada.
Dzień zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli. W Dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze, zostawiamy znicze, kwiaty i modlitwę na grobach naszych bliskich.
Wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunami, jak co roku zorganizowali wyjście na cmentarz w Opatowie aby uporządkować groby zmarłych nauczycieli, koleżanek i kolegów, jak również pochylić czoła nad grobami Tych, co polegli za Ojczyznę.
Wierzymy, że to nigdy niegasnące światełko pamięci, nie tylko to pozostawione na grobie, ale i to w sercu, ukoi nawet największy ból po stracie ukochanej osoby.
Dziękujemy za pamięć i zaangażowanie naszej młodzieży.
6
20-lecie powstania zespołu integracyjnego „TOLERANCJA”
21 października 2024r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w jubileuszu 20-lecia powstania zespołu integracyjnego „TOLERANCJA”, z którym nasza szkoła współpracuje od 2018r. Efekty tej współpracy przez wiele lat mogła obserwować cała społeczność Gminy Opatów w postaci koncertów świątecznych czy festynów, gdzie zespół muzyczny występował wspólnie z naszymi Uczniami. Zwieńczeniem naszej wieloletniej współpracy jest również wydanie płyty z kolędami, gdzie Uczniowie naszej Szkoły prezentują swoje zdolności wokalne. Zespołowi „TOLERANCJA” gratulujemy jubileuszu i życzymy samych sukcesów.
XII OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE
Miło nam poinformować, że Wojtek, uczeń klasy VI, laureat ubiegłorocznej edycji konkursu, decyzją Śląskiej Komisji Konkursowej został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego XII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego ,,Po polsku o historii”, który odbędzie się 29 października 2024 roku w Częstochowie. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie ortograficznych i interpunkcyjnych zmagań!
CYBERspot!!!
W dobie cyfryzacji i niemal nieograniczonego dostępu do Internetu, młodzież staje przed wieloma wyzwaniami i zagrożeniami związanymi z korzystaniem z technologii.
Aby pomóc uczniom bezpiecznie poruszać się w świecie cyfrowym, nasza szkoła przystąpiła do projektu CYBERspoty. Powołaliśmy zespół uczniowski odpowiedzialny za szerzenie w naszej placówce wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie. Działania uczniów będą miały na celu:
-
Zwiększenie świadomości o zagrożeniach online – podniesienie wiedzy kolegów i koleżanek na temat cyberzagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi,
-
Promowanie zdrowych nawyków cyfrowych – zachęcanie do bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu,
-
Rozwój umiejętności liderskich – kształtowanie kompetencji przywódczych, komunikacyjnych oraz pracy zespołowej wśród młodzieży,
-
Wsparcie społeczności szkolnej – udzielanie wsparcia w rozwiązywaniu problemów związanych z zagrożeniami online i wspieranie uczniów w dyskusjach na temat spraw cyfrowych.
Życzymy powodzenia!
-
PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY BIEDRONEK
Serdeczne podziękowania dla Rodziców jednej z wychowanek grupy Biedronek za przekazanie darowizny na rzecz przedszkola, za którą zakupiliśmy węża spacerowego i kilka hula hop. Bardzo dziękujemy. Z pewnością każdy spacer będzie bezpieczny i przyjemny.
Grupa Biedronek wykorzystała nowy nabytek w postaci węża spacerowego na dłuższym spacerze do lasu, ktorego napewno nie zabraknie podczas kolejnych wycieczek i spacerow. Dzieci były widoczne z daleka w odblaskowych kamizelkach.
Światowy Dzień Owoców i Warzyw
18 października 2024 roku w grupie Biedronek obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Przedszkolaki pod okiem wychowawcy przygotowywały zdrowy sok z owoców i warzyw. Miały możliwość spróbowania soku z marchewki, jabłka, selera i pomarańczy. Później miszaliśmy soki ze sobą, tworząc ,,multiwitaminowe zdrowie". Nie zabrakło super zadania do wykonania. Było nim zjedzenie cytryny, było to kwaśne doświadczenie dla wszystkich dzieci. W dzisiejszym dniu realizowaliśmy zadanie w konkursie ,,Bądź aktywny z kuratorem"- ,,Jedz smacznie i zdrowo".
13
AKADEMIA DOBREJ ENERGII
Uczniowie klasy III przystąpili do realizacji projektu Akademia Dobrej Energii Junior, którego celem jest wsparcie dobrostanu dzieci. Program obejmuje trzy moduły:
• pierwszy koncentruje się na znaczeniu aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
• drugi zajmuje się zdrowiem psychicznym, ucząc rozpoznawania emocji i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
• trzeci obejmuje umiejętności cyfrowe, komunikacyjne i społeczne.
Na początku wszyscy uczniowie wypełnili ankietę sprawdzającą ich wiedzę na temat zdrowia. Po uczestnictwie w zajęciach (według przygotowanych scenariuszy), dzieci wypełnią ją po raz drugi. Wyniki będzie można porównać i stwierdzić, jakie efekty edukacyjne osiągnął każdy uczeń. Poprzez udział w projekcie mamy szansę rozwijać poczucie wpływu i odpowiedzialności za swoje zdrowie.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Piękna Nasza Polska Cała"
W ramach przedszkolaki z grupy ,,Biedronki" poznały jak powstaje chleb (,,Być dobrym jak chleb"). Odwiedziły pobliski sklep i zrobiły samodzielnie zakupy pod okiem wychowawcy. Zobaczyły jak wypiekane są bułeczki. W sali przedszkolnej dzieci degustowały różnego rodzaju pieczywa. Do ostatniego okruszka wszystko zniknęło z tacy.
Dzień Mycia Rąk
15 października obchodzony był Światowy Dzień Mycia Rąk, w związku z tym w grupie Biedronek zawitała Małpka Iwona, aby kształtować u dzieci postawę dbałości o zdrowie. Dzieci obejrzały prezentację ukazującą prawidłowe mycie rąk, następnie zapoznały się z przedmiotami niezbędnymi do mycia rąk. Podzieliły nazwy przedmiotów na sylaby. Wszystkie przedszkolaki wykonały zadanie w praktyce, jak prawidłowo myć ręce. Nie mogło zabraknąć pracy plastycznej. Na koniec wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że aby zdrowym być, trzeba często ręce myć. Koordynator grupy Biedronek-Jolanta Marzec.
7
"Święty Mikołaj na Kresach’’
Po raz kolejny Wolontariusze naszej szkoły koordynowali akcję ,,Święty Mikołaj na Kresach’’. Była ona zorganizowana przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Katowicach (Delegatura w Częstochowie).
Każdego roku, dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej, realizujemy misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich.
Tym razem udało nam się zebrać nie tylko słodycze, ale także przybory szkolne, ciekawe książki oraz żywność.
W imieniu członków i opiekunów Szkolnego Koła Wolontariusza dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji i zbiórkę darów dla naszych rodaków na Kresach Wschodnich.
Cieszymy się, że przy pomocy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, mogliśmy okazać solidarność z naszymi Rodakami, zwłaszcza w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie.Dziękujemy za Waszą hojność i wrażliwe serca!
Wolontariusze wraz z opiekunami
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „W zdrowym ciele, zdrowy duch, wie to każdy mały zuch!”
Projekt realizowany jest w grupie „Sówki”. Celem projektu jest: promowanie aktywności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia ogólnorozwojowe, kształtowanie postaw prozdrowotnych z wykorzystaniem niekonwencjonalnych przyborów, profilaktyka wad postawy w toku zabaw ruchowych z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, uświadomienie potrzeby ruchu jako niezbędnego elementu kształtującego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, przybliżanie korzyści wynikających z aktywności ruchowej dziecka.
Pierwsze zadania zostały już wykonane.
4
Dzień drzewa w grupie Biedronek.
DEN A PRZEDSZKOLAKI
Najmłodsze przedszkolaki pod okiem wychowawcy przygotowały własnoręczne prezenciki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci uczyły się skadania życzeń i wręczania drobnych upominków.
W Dniu Edukacji Narodowej
W Dniu Edukacji Narodowej, zwanego też Dniem Nauczyciela, z najlepszymi życzeniami, wójt naszej gminy, Zdzisław Makles, wystosował specjalny list do Nauczycieli, Rodziców i Uczniów „Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie! Dzień Edukacji Narodowej, upamiętniający powstanie Komisji Edukacji Narodowej, podkreśla wiodącą rolę Nauczycieli. Edukacja (łac.educatio [1]) oznacza działania mające na celu zmienianie ludzi (w szkole - dzieci i młodzieży), stosownie do panujących w społeczeństwie ideałów i celów. W demokracji edukacja z mocy prawa jest dostępna dla każdego i służy poznaniu i rozumieniu osiągnięć nauki oraz miejsca człowieka we wszechświecie. Na jakość edukacji wpływają Nauczyciele poprzez swoją wiedzę i predyspozycje do jej przekazywania, ale ostateczne efekty edukacyjne to wynik współdziałania Nauczycieli, Rodziców i Uczniów. Owo współdziałanie przesądza o tym jakiego człowieka w procesie edukacyjnym i wychowawczym w sztafecie pokoleń otrzymujemy. Czy jest to człowiek wiedzy, szacunku dla drugiego człowieka, czy jest pracowity, uczciwy, czy rozumie czym są etyka, religia i zasady współżycia społecznego. Człowiek, którego kształtujemy w dużej mierze odda nam to, co mu swoim przykładem wskazaliśmy. Niestety, także złym przykładem! W Dniu Edukacji Narodowej zwracam się do Was Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie Gminy Opatów, abyście właściwie rozumieli procesy zachodzące wokół Was. Zwłaszcza te dotyczące konieczności racjonalizacji funkcjonowania oświaty. Nie używajcie w analizie emocji, a racji, czyli argumentacji rozumu. Przyszłość szkół w naszych miejscowościach nie zależy od dobrej lub złej woli władz gminy, a tylko i wyłącznie od liczby dzieci. Od liczby dzieci zależy też liczba nauczycieli, bo w pustych klasach nikt zajęć nie poprowadzi. A nawet gdybyśmy założyli, że poprowadzimy zajęcia dla kilku uczniów, choćby w klasach łączonych, to i tak nie mamy na takie działanie pieniędzy, gdyż te przekazywane są z budżetu państwa, tak aby prowadzić klasy przynajmniej 20 osobowe. Dlatego od przyszłego roku szkolnego w szkołach podstawowych w Iwanowicach Dużych i w Waleńczowie (w których liczba dzieci jest najmniejsza), utrzymamy, unowocześnimy i poszerzymy ofertę przedszkoli oraz utrzymamy klasy 1-3 z nadzieją, że w przyszłości na bazie większej liczby dzieci z przedszkoli klasy szkolne będą liczniejsze. To nie jest likwidacja szkół - jak błędnie przeciwnicy tych rozwiązań twierdzą. Zachowujemy wolę ich utrzymania zachęcając rodziców i nauczycieli do podejmowania świadomych decyzji w tej sprawie. Wystarczy umieścić dzieci najpierw w przedszkolu i potem w szkole w swojej miejscowości, a nie poza obwodem, jak dzieje się obecnie! Klasy 4-8 z uwagi na małą liczebność przeniesiemy do szkoły w Opatowie. W szkole w Wilkowiecku utrzymujemy przedszkole, które także zamierzamy odnowić oraz otwieramy nowoczesny, świetnie wyposażony Gminny Klub Maluch Plus dla 29 dzieci! Czy takie decyzje to likwidacja, czy racjonalizacja oświaty? W Dniu Edukacji Narodowej dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzialnie patrzą na wykształcenie naszych dzieci i z troską zastanawiają się do jakich szkół w gminie możemy je posłać. Dziękuję Nauczycielom szkół publicznych, jak i szkoły niepublicznej Stowarzyszenia Nasza Szkoła w Zwierzyńcu Pierwszym - za trud przekazywania wiedzy i wychowywanie. W pełni podzielam pogląd, że na oświacie nie można eksperymentować ani oszczędzać, jednakże aby ją utrzymać trzeba racjonalnie gospodarować zasobami i w porę reagować na zmieniającą się rzeczywistość! Kończę list wskazując Wam, Drodzy Uczniowie, fragment wiersza o wielkiej wdzięczności - Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "(...) Ja w tym wierszu wypowiadam całego siebie dla was i o was, nauczyciele; fizycy i matematycy, poloniści i biologowie, pochwałę waszej pracy śpiewam w gorącym słowie. Bezmierny mój dług wdzięczności, więc strof mi potrzeba jak w słońcu grająca kapela, żeby po całym kraju rozsławił się, rozgłosił wysiłek nauczyciela. Jakże nie pisać wiersza, jakże nie płonąć w podzięce za światło, co się rozszerza, za dar najpiękniejszy, za wiedzę!" Zdzisław Makles, Wójt Gminy Opatów
Święto Edukacji Narodowej
„Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel,
który potrafi sprawić,
że twórcze wyrażanie siebie
i nabywanie wiedzy staje się
źródłem radości.”
ALBERT EINSTEINDnia 14 października w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia, która została zorganizowana przez uczniów dla nauczycieli i pracowników szkoły z okazji Święta Edukacji Narodowej. W akademii brali udział: nauczyciele, dyrekcja i administracja szkoły.
Mieliśmy także przyjemność gościć na naszej uroczystości emerytowanych nauczycieli naszej placówki.
Uczniowie złożyli najszczersze życzenia wszystkim pracownikom szkoły, zaproszonym gościom, a następnie zaprezentowali wiersze i piosenki dziękując za trud wkładany w wychowanie i edukację współczesnej młodzieży.
Dziękujemy naszym uczniom, bo jesteśmy przekonani, że w organizację takich spotkań warto włożyć serce i wysiłek, by później móc oglądać uśmiech na twarzy naszych nauczycieli, bo to przecież dzięki Nim stajemy się mądrzejsi każdego dnia.
20
Samorząd Szkolny składa najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej!
Dziękujemy za serce włożone w pracę z uczniami. Życzymy wielu sukcesów i radości w każdym dniu!
Dzień Drzewa
10 października w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy „Dzień Drzewa”.
Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dowiedziały się jakie znaczenie mają dla czystości powietrza, a tym samym zdrowia człowieka.W czasie zabaw badawczych dotykały liści rożnych drzew oraz ich owoców. Obiecały, że zawsze będą dbać o wszystkie rośliny, nigdy nie będą lamać gałęzi. Z wielkim zaangażowaniem wzieły udział w wykonaniu wspólnej pracy plastycznej „Jesienne Drzewo”.
45
PROGRAM FITSCHOOL
Miło nam poinformować, iż nasza placówka stała się szkołą partnerską Programu FitSchool, którego głównym celem jest umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, zwiększenie wiedzy dzieci na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem – kształtowanie postawy osobistej odpowiedzialności za zdrowie.
Archiwum Aktualności