AKTUALNOŚCI

          • Wrocławska przygoda 4a i 4b

          •  Uczniowie klas 4a i 4b wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia. Już od samego początku dopisywały nam świetne humory. Podczas podróży autokarem śpiewaliśmy piosenki, rozmawialiśmy i wspólnie spędzaliśmy czas, dzięki czemu droga minęła bardzo szybko. We Wrocławiu odwiedziliśmy zoo, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych zwierząt z różnych zakątków świata. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także Afrykarium, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Nie zabrakło również spaceru po pięknym Rynku Wrocławskim. Podziwialiśmy kolorowe kamienice, zabytkowy ratusz oraz wypatrywaliśmy słynnych wrocławskich krasnali. Wycieczka była doskonałą okazją do wspólnej zabawy, integracji i poznawania nowych miejsc. Wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń, uśmiechów i miłych wspomnień.

          • ZWIERZĘTA NASI PRZYJACIELE

          • Z radością informujemy, że dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w konkursie plastycznym „Zwierzęta – nasi przyjaciele”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Zwierzyńcu Pierwszym Z ogromną dumą ogłaszamy, że nasi mali artyści zajęli następujące miejsca: I miejsce- Olga Ch. i Kornelia Ch. II miejsce –Nikodem Ch. i Klara L. III miejsce- Piotr K. Wyróżnienie – Alicja B. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, wrażliwością oraz pięknym spojrzeniem na świat zwierząt. Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tym inspirującym konkursie oraz rodzicom za wsparcie dzieci w rozwijaniu ich talentów Brawo dla naszych przedszkolaków!

          • RAZEM Z MAMĄ I TATĄ

          • 29 maja odbyło się spotkanie integracyjne z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały program artystyczny przygotowany dla swoich rodziców. Po występie uczestnicy brali udział we wspólnych zabawach ruchowych, które sprzyjały budowaniu pozytywnych relacji i wspólnemu spędzaniu czasu. Dodatkową atrakcją były dmuchańce, z których dzieci korzystały z dużą radością. Na zakończenie spotkania zorganizowano ognisko, podczas którego uczestnicy piekli kiełbaski. Wydarzenie przebiegło w serdecznej i radosnej atmosferze. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci jako wyjątkowe i pełne radości spotkanie z rodzicami.

          • Powiatowy Konkurs Plastyczno- Literacki "Jan Paweł II- przyjaciel dzieci”

          •  

            Miło na poinformować, że uczniowie naszej szkoły odnieśli wspaniały sukces w Powiatowym Konkursie Plastyczno- Literackim "Jan Paweł II- przyjaciel dzieci”, który odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Kłobucka Jerzego Zakrzewskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłobucku.

            Laureatką konkursu w kategorii klas młodszych została Zosia, uczennica klasy II, która zajęła III miejsce. Wspaniałymi wynikami mogą pochwalić się również uczniowie klas starszych. Iga, uczennica klasy IVa, w kategorii lapbook, zajęła II miejsce, a Julia i Błażej (autorzy komiksów) w kategorii klas VII- VIII zajęli II i III miejsce. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy

          • III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego „English Expert”

          •  

            Dnia 18 maja 2026r. w naszej szkole odbył się III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego „English Expert” dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z wielu szkół z terenu powiatu, którzy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe oraz wiedzę kulturową.

            Zakres konkursu obejmował treści zgodne z podstawą programową języka obcego nowożytnego. Uczestnicy rozwiązywali zadania sprawdzające znajomość słownictwa oraz zagadnień gramatycznych.

            Jednym z ważnych elementów konkursu była znajomość lektury „The Red-Headed League” autorstwa Arthura Conana Doyle’a. Uczniowie musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością treści opowiadania, bohaterów oraz najważniejszych wydarzeń związanych z przygodami Sherlocka Holmesa.

            Konkurs przebiegał w miłej i pełnej pozytywnej rywalizacji atmosferze. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu wiedzy i zaangażowania.

            Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się:

            I miejsce – Natalia M., uczennica Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wąsoszu Górnym
            II miejsce – Milena K., uczennica SP im. Juliana Tuwima w Złochowicach

            III miejsce ex aequoLiliana P., uczennica SP im. Jana Pawła II w Konieczkach oraz Dominik G., uczeń SP im. Marii Konopnickiej w Opatowie

            Wśród sponsorów nagród dla zwycięzców byli m.in. Starostwo Powiatowe w Kłobucku oraz wydawnictwo Macmillan.

             

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


             

          • Udział w I Gminnym Konkursie Języka Angielskiego „Having fun with English”

          • W dniu 28 maja uczennice klasy 3 wzięły udział w I Gminnym Konkursie Języka Angielskiego „Having fun with English”. Zadaniem konkursowym było przedstawić scenkę w języku angielskim na wybrany temat oraz praca na stacjach zadaniowych.

            Nasze uczennice postanowiły zaprezentować scenkę pt.: „Save the planet”. Dziewczynki pokazały, że każde, nawet najmniejsze działanie w celu ochrony środowiska ma ogromne znaczenie. Natalia, Lena, Julia i Arleta wykazały się swobodą w wypowiadaniu się w języku angielskim oraz świetną znajomością słownictwa.

            Dziękujemy uczestnikom za ambitną postawę i chęć rozwijania swoich pasji.

          • Warsztaty ceramiczne klasy 5B

          • W dniu 14 maja uczniowie klasy 5b uczestniczyli w wycieczce do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hutce, gdzie wzięli udział w wyjątkowych warsztatach ceramicznych. Podczas zajęć mieli okazję poznać etapy powstawania wyrobów z gliny oraz samodzielnie wykonać własne prace ceramiczne.

            Warsztaty były nie tylko doskonałą okazją do rozwijania kreatywności i zdolności manualnych, ale także do poznania pracy i działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem tworzyli swoje prace, ucząc się cierpliwości i dokładność.

            Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji i nowych doświadczeń. Serdecznie dziękujemy pracownikom WTZ w Hutce za ciepłe przyjęcie, ciekawe zajęcia oraz możliwość poznania tajników pracy z ceramiką.

          • SUKCESY MATEMATYCZNE NASZYCH UCZNIÓW

          • Sukcesy naszych uczniów w konkursie Kangur Matematyczny 2026

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny. To jedno z najpopularniejszych wydarzeń matematycznych, które co roku przyciąga tysiące młodych ludzi z całej Polski. Zadania wymagają nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim logicznego myślenia i sprytu. Z radością informujemy, że nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki w wielu kategoriach wiekowych.

            W kategorii Maluch wyróżnienie otrzymała Dorota z klasy 4. W kategorii Beniamin (klasy 5 i 6) aż  sześć osób uzyskało wyróżnienia: Michał, Kalina i Filip oraz Szymon, Kornelia i Mateusz. Na uwagę zasługuje również wynik ucznia klasy 8 – Dominika, który zdobył wyróżnienie w kat. Kadet, ocierając się o próg bardzo dobrego wyniku. 

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

            Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy w przyszłym roku!

          • „Wolność zaklęta w piosence”

          • W maju 2026 roku została zorganizowana VI edycja Ogólnopolskiego konkursu piosenek patriotycznych związanych z wolnością „Wolność zaklęta w piosence” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Naszą szkołę reprezentowała Klaudia z klasy IV a, przygotowując oryginalną aranżację piosenki „Nim wstanie dzień” wykonywanej przez Edmunda Fettinga. 21 maja zostały ogłoszone wyniki konkursu. Aksamitny głos i niebanalne wykonanie trudnego utworu zostało docenione. Wśród sporej konkurencji Klaudia zajęła II miejsce w konkursie o randze ogólnopolskiej. Do kolekcji nagród nasza uczennica może dołączyć kolejny dyplom, będący docenieniem jej pasji i pracy.

          • „Moje miasto bez elektrośmieci

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do Programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

            Zbieramy wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne: lodówki, pralki, kuchenki elektryczne, suszarki, odkurzacze, żelazka, telewizory, monitory, laptopy, tablety, klawiatury, drukarki, ksero, telefony komórkowe i stacjonarne, radioodbiorniki, głośniki, zabawki elektryczne, itp.

            Zachęcamy do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii do punktów zbierania na terenie naszej szkoły.

            Mamy nadzieję, że budowanie wartości recyklingu zużytych sprzętów stanie się elementem niezbędnym w procesie ochrony środowiska naturalnego.

          • PODZIĘKOWANIA

          • Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za zakup zabawek dla dzieci przedszkolnych oraz wyposażenia na plac zabaw z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Zakupione wyposażenie zostało doskonale dopasowane do potrzeb najmłodszych – są to m.in. zabawki do domku, traktorki oraz różnorodne akcesoria do zabawy w piaskownicy. Dziękujemy za ten piękny i hojny gest. Dzieci były niezwykle szczęśliwe i już z radością korzystają z nowych zabawek podczas codziennych zabaw na świeżym powietrzu. Jeszcze raz dziękujemy za okazane serce i wsparcie!

          • "Warsztaty malarstwa akwarelą"

          • Od dwóch miesięcy w świetlicy szkolnej odbywają się warsztaty dla uczniów podczas,których jego uczestnicy uczą się malarstwa akwarelą.Warsztaty prowadzone są pod kierunkiem Grażyny Makles i Moniki Cipcińskiej - pracownika Urzędu Gminy w Opatowie.

          • Obchody XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

          • Z okazji XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek uczennice należące do kółka bibliotecznego w naszej szkole przygotowały przedstawienie kukiełkowe pt. ,,Baśń o smoku wawelskim''. Spektakl został zaprezentowany dzieciom z przedszkolnych grup ,,Sówek'' i ,,Pszczółek'', które z dużym zainteresowanie oglądały przygody legendarnego smoka i dzielnego szewczyka.

            Kolorowe kukiełki, ciekawa scenografia oraz zaangażowanie występujących sprawiły, że przedstawienie bardzo się podobało najmłodszym widzom. Dzieci nagrodziły młode aktorki gromkimi brawami.

             

          • WYPRAWA PEŁNA ODKRYĆ

          • W ramach projektu „Gmina Opatów stawia na edukację przedszkolną” dzieci uczestniczyły w wycieczce do Planetarium oraz ZOO w Chorzowie. Podczas pobytu w Planetarium dzieci obejrzały ciekawy seans pt. „Układ Słoneczny – Wielka Przygoda”, dzięki któremu poznały planety, gwiazdy oraz tajemnice kosmosu. Następnie wzięły udział w warsztatach „Geofizyka dla najmłodszych”, podczas których poprzez doświadczenia i zabawę odkrywały fascynujący świat nauki. Dzieci odwiedziły również Śląski Ogród Zoologiczny, gdzie z dużym zainteresowaniem obserwowały różne gatunki zwierząt. Wycieczka była pełna wrażeń, dostarczyła uczestnikom wielu nowych wiadomości oraz niezapomnianych przeżyć.

          • GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "WIERSZE JANA BRZECHWY"

          • Przedszkolaki brały udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim " Wiersze Jana Brzechwy". Mali artyści z ogromnym zaangażowaniem recytowali utwory poety, wykazując się odwagą,  doskonałą pamięcią oraz wspaniałą  interpretacją wierszy. Nasze przedszkolaki z dumą reprezentowały naszą placówkę. W kategorii dzieci 4- letnich Julia otrzymała wyróżnienie. W kategorii dzieci 5- letnich Julia i Szymon również zdobyli wyróżnienia.  Natomiast  w kategorii dzieci 6- letnich Klara zajęła  I miejsce, a Marcelina II miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

          • „włączmyślenie – Bezpieczna Sieć"

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie wraz z uczniami szkół filialnych nr 1 w Iwanowicach Dużych i nr 2 w Waleńczowie 7 maja 2026 roku wzięli udział w uroczystej gali podsumowującej działania programu „włączmyślenie – Bezpieczna Sieć”, zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Kłobucku w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej.
            Podczas gali rozstrzygnięto konkurs, którego zadaniem było napisanie bajki literackiej poruszającej tematykę zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz sposobów ich rozwiązywania z udziałem maskotki policyjnej Sznupka. Z naszej szkoły udział w konkursie wzięli: Lena z klasy VIa, Szymon, Mateusz i Marcelina z klasy VIb oraz Lena i Amelia z klasy VIIb. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także bony upominkowe do Empiku. Laureatką konkursu została Tola z klasy II Szkoły Filialnej nr 1 w Iwanowicach Dużych. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów literackich.
            Dopełnieniem gali była inspirująca prelekcja pani Kingi Zawodnik, która sama doświadczyła hejtu i od wielu lat dzielnie z nim walczy.
            Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Kłobucku za zorganizowanie bardzo ważnego dla wszystkich programu edukacyjno-informacyjnego „włączmyślenie – Bezpieczna Sieć”. W ramach tego programu nauczyciele naszej szkoły mogli wziąć udział w licznych szkoleniach i prelekcjach poświęconych zagrożeniom w cyberprzestrzeni, a także poznali sposoby radzenia sobie z nimi.

          • SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

          • Z wielką radością informujemy, że uczennice naszej szkoły odniosły wspaniały sukces w powiatowych eliminacjach XXXVII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego ,,Wrażliwość na słowa” i znalazły się w gronie wyróżnionych i laureatów, którzy otrzymali promocję do finału konkursu.

            NINA, uczennica klasy IVb, OTRZYMAŁA PROMOCJĘ DO FINAŁU, a KASIA, uczennica klasy VIIa, ZDOBYŁA WYRÓŻNIENIE.

            Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 5 maja 2026 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na finałowym etapie zmagań recytatorskich!


             

          • Projekt eTwinning „Legends around Europe”

          • W bieżącym roku szkolnym wybrani uczniowie klasy 5b pod opieką Pani Malwiny Kauf wzięli udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Legends around Europe”. Projekt realizowany był we współpracy ze szkołami: Calasancio Alicante School z Hiszpanii, Pro Ingenio z Rumunii, Szkołą Podstawową im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie oraz Istituto Comprensivo Enrico Medi z Włoch. Głównym celem projektu było poznawanie legend różnych krajów Europy, rozwijanie kompetencji językowych oraz doskonalenie współpracy międzynarodowej.

            Realizacja projektu rozpoczęła się od przygotowania przez uczniów opisów swoich szkół oraz krótkich prezentacji o sobie w języku angielskim. Uczestnicy stworzyli również własne avatary, które stały się ciekawą formą przedstawienia siebie. Zadania te pozwoliły uczniom rozwijać kreatywność, umiejętności językowe oraz kompetencje cyfrowe. W grudniu uczniowie klasy 5b przygotowali również piękne, własnoręcznie wykonane kartki bożonarodzeniowe, które wysłaliśmy tradycyjną pocztą do szkół partnerskich. Z kolei uczniowie z Włoch wykonali wiosenną kartkę z życzeniami, która stała się wspaniałą pamiątką naszej współpracy.

            Jednym z najważniejszych etapów projektu była praca nad legendami pochodzącymi z krajów uczestniczących w projekcie. Uczniowie poznawali wybrane legendy narodowe, redagowali ich streszczenia w języku angielskim oraz przygotowywali krótkie filmiki prezentujące ich treść. Powstały także niezwykle ciekawe wystawy prac wykonanych samodzielnie przez uczniów oraz z wykorzystaniem narzędzi AI. Podczas realizacji zadań uczniowie uczyli się świadomego i odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji, a także selekcjonowania i weryfikowania informacji dostarczanych przez AI.

            Projekt umożliwił uczestnikom rozwijanie wielu ważnych kompetencji, takich jak: kompetencje językowe, kompetencje cyfrowe, kreatywność, umiejętność pracy zespołowej, komunikacja międzynarodowa, krytyczne myślenie, selekcjonowanie i analizowanie informacji, umiejętność prezentowania efektów swojej pracy.

            Poszczególne zespoły projektowe zapoznawały się również z legendami przygotowanymi przez partnerów z innych krajów. Następnie uczniowie sprawdzali swoją wiedzę, rozwiązując quizy oraz wykonując różnorodne zadania interaktywne. Bardzo ważnym elementem projektu była także praca nad słownictwem występującym w legendach. Dzięki temu uczniowie wzbogacili zasób słownictwa w języku angielskim oraz doskonalili umiejętność rozumienia tekstu.

            Uwieńczeniem naszej wspólnej pracy było spotkanie online z uczniami z Włoch. Towarzyszyło mu wiele pozytywnych emocji – radość, ciekawość i duma z możliwości zaprezentowania efektów swojej pracy. Dla wielu uczniów była to pierwsza okazja do spotkania z rówieśnikami z innego kraju w języku angielskim. Spotkanie pokazało, że mimo różnic kulturowych młodzi ludzie potrafią doskonale współpracować.

            Udział w projekcie eTwinning był dla uczniów niezwykle cennym doświadczeniem. Pozwolił nie tylko rozwijać umiejętności językowe i cyfrowe, ale także otworzyć się na inne kultury, nauczyć współpracy oraz budować pewność siebie. Mamy nadzieję, że nawiązane podczas projektu znajomości i współpraca będą kontynuowane również w przyszłym roku szkolnym podczas realizacji kolejnego międzynarodowego projektu.