AKTUALNOŚCI

          • NIETYPOWE PROFESJE

          • 15 czerwca 2026 roku uczniowie najstarszych klas szkoły poznawali nietypowe profesje w ramach zawodoznawstwa. Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach, znajdująca się na liście dziedzictwa UNESCO, była doskonałą okazją do zapoznania się z wieloma możliwościami zawodowymi.

            Film rozpoczynający zwiedzanie ukazał anachroniczne metody górnictwa i metalurgii. Dawne sposoby pozyskiwania srebra dokumentowały artefakty w salach muzealnych oraz schematy zmieniających się technologii stosowanych w górnictwie. Przejście dawnymi korytarzami czy płynięcie łodziami w kopalni było dodatkową atrakcją. Po wyjściu z kopalni zobaczyliśmy staroświeckie maszyny parowe.

            Kolejnym punktem na liście nietypowych zawodów jest architekt krajobrazu. Park w Świerklańcu ukazał jak ważne jest projektowanie i aranżowanie miejsc wypoczynku. Spacer wśród starych drzew, karmienie pływających kaczek oraz podziwianie pięknych klombów pozwoliły odpocząć po ciężkim roku zajęć szkolnych.

          • Warsztaty ceramiczne w WTZ w Hutce

          • Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach ceramicznych w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Hutce. Podczas zajęć poznały etapy powstawania wyrobów z gliny oraz samodzielnie lepiły i ozdabiały gliniane miseczki. Warsztaty były doskonałą okazją do rozwijania kreatywności i zdolności manualnych. Dzieci z dużym zaangażowaniem tworzyły swoje prace, czerpiąc wiele radości z twórczej zabawy.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom WTZ w Hutce za ciepłe przyjęcie i ciekawe zajęcia.

          • Charytatywna zbiórka książek- wspólnie podarowaliśmy książkom drugie życie.

          • Z ogromną satysfakcją podsumowujemy szkolną charytatywną zbiórkę książek, która po raz kolejny pokazała, jak wielką siłę ma wspólne działanie i wrażliwość na potrzeby innych.

            Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów udało się zgromadzić 595 książek, co daje imponującą średnią 2,34 książki na ucznia. Wszystkie dary zostały starannie posegregowane i spakowane do 18 kartonów, a następnie przekazane do Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, gdzie będą mogły służyć kolejnym czytelnikom i wspierać działania o charakterze społecznym oraz edukacyjnym.

            Na szczególne uznanie zasługuje dwoje uczniów: Klaudia i Wojtek, którzy przekazali po 32 książki, stając się liderami zbiórki. Ich postawa jest pięknym przykładem hojności, zaangażowania i odpowiedzialności społecznej.

            W podziękowaniu za udział w akcji wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz dodatkowe punkty z zachowania za aktywność na rzecz innych i zaangażowanie społeczne.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy wsparli tę inicjatywę. Każda przekazana książka to nie tylko dar materialny, ale także gest życzliwości i troski o drugiego człowieka. Wspólnie udowodniliśmy, że dzielenie się dobrem może przynosić wymierne efekty i inspirować do kolejnych działań na rzecz potrzebujących.

             

            Dziękujemy za otwarte serca i wspaniałą postawę!

          • WYCIECZKA KLAS I - III

          • Uczniowie klas I–III uczestniczyli w wycieczce do Chorzowa, podczas której odwiedzili Śląski Ogród Zoologiczny oraz Planetarium Śląskie.

            W zoo dzieci miały okazję zobaczyć wiele gatunków zwierząt i poznać ciekawostki przyrodnicze, natomiast w planetarium wzięły udział w fascynującym pokazie o kosmosie i jego odkrywaniu. Na zakończenie wyjazdu wszyscy udali się na wspólny posiłek do McDonald's.

            Wycieczka była pełna wrażeń i dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych przeżyć.

          • WYCIECZKA KLASY 5A

          • W dniach 17-19 czerwca uczniowie kl. Va przebywali na wycieczce w Pieninach.

            Wśród licznych atrakcji był spływ Dunajcem, wjazd kolejką na Palenicę, wycieczka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego, rejs statkiem po jeziorze, zwiedzanie zamku w Czorsztynie, biesiada przy ognisku i zabawy sportowe.

            Wspólnie spędzony czas zintegrował grupę klasową i pozostawił miłe wspomnienia.

          • Komers ósmoklasistów

          • 12 czerwca w naszej szkole odbył się bal najstarszych klas Szkół Podstawowych z Opatowa i Złochowic. 
            Rodzice zorganizowali znakomitą uroczystość z salą balową, pysznymi potrawami, tańcami do oprawy muzycznej DJ-a oraz fotobudką. 
            Wśród zaproszonych gości były Panie Dyrektor obu szkół oraz obecni i byli wychowawcy. Młodzież bawiła się i prezentowała wspaniale.

          • Realizacja projektu „Bajkowa wyprawa”

          • W ramach projektu „Bajkowa wyprawa” przedszkolaki odbyły niezwykłą podróż do świata literatury dziecięcej, poznając najpiękniejsze i najbardziej znane bajki oraz baśnie. Celem projektu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wzbogacanie słownictwa, kształtowanie wyobraźni oraz poznawanie wartości moralnych płynących z utworów literackich. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały i omawiały następujące bajki: „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”, „Jaś i magiczna fasola”, „Złota rybka”, „Kopciuszek” oraz „Calineczka”. Dzieci poznawały bohaterów, ich przygody oraz przesłania wynikające z treści poszczególnych utworów. Rozmawiały o właściwych zrachowaniach, odwadze, dobroci, pracowitości, uczciwości i szacunku wobec innych. Projekt był realizowany poprzez różnorodne formy aktywności. Dzieci uczestniczyły w aktywnym czytaniu bajek, rozmowach kierowanych, zabawach tematycznych, darmowych i ruchowych. Wykonywały również prace plastyczne inspirowane poznanymi utworami, tworzyły ilustracje ulubionych bohaterów oraz rozwiązywały zagadki i układały historyjki obrazkowe związane z treścią bajek. Realizacja projektu pozwoliła dzieciom lepiej poznać świat baśni i bajek, rozbudziła zainteresowanie książką oraz dostarczyła wielu pozytywnych emocji i okazji do twórczej zabawy. Projekt zakończył się podsumowaniem zdobytej wiedzy oraz prezentacją wykonanych prac plastycznych.

          • PROFILAKTYKA CHORÓB ZĘBÓW I PRZYZĘBIA

          • Uczniowie klas I–III uczestniczyli w wyjątkowej lekcji poświęconej higienie jamy ustnej, którą poprowadził Tomasz Kinkiel – student stomatologii. Podczas zajęć dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących zębów mlecznych i stałych oraz dowiedziały się, jak zbudowane są zęby. Uczniowie zrozumieli również, czym jest próchnica i jak skutecznie chronić się przed jej powstawaniem. Ważnym elementem spotkania były ćwiczenia praktyczne z prawidłowego szczotkowania zębów oraz praca w grupach, podczas której dzieci wykonywały zadania utrwalające zdobytą wiedzę. Każdy uczeń otrzymał kalendarzyk mycia zębów wraz z naklejkami motywującymi do codziennej higieny. Lekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i bardzo podobała się uczniom. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do dbania o zdrowy uśmiech oraz profilaktykę chorób zębów i przyzębia.

          • Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej im. J. Długosza w Kłobucku.

          • Uczennice koła bibliotecznego w dniu 8 czerwca odwiedziły już po raz kolejny Gminną Bibliotekę Publiczną im. Jana Długosza w Kłobucku. Podczas wizyty zapoznały się z ciągle powiększającymi się zbiorami bibliotecznymi. Obejrzały nowe pomieszczenia wypożyczalni i czytelni dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Przypomniały sobie na jakich zasadach wypożycza się książki i korzysta z katalogu bibliotecznego. Pani bibliotekarka opowiedziała o swojej pracy i zachęciła do częstego czytania. Uczennice otrzymały również słodki poczęstunek.

            Dziękujemy!

            Wyjazd uznajemy za udany!

          • Pielgrzymka do Leśniowa.

          • W dniu 02.06.2025r w duchu wdzięczności i radości za I Komunię Świętą, uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, ks. Proboszczem i nauczycielami uczestniczyli w pielgrzymce autokarowej do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Zwiedzili również zamki w Mirowie oraz w Bobolicach.

            Pielgrzymka pozwoliła dzieciom poznać miejsce kultu religijnego, wzbogaciła o wiedzę historyczną zwiedzanych zamków, a także dostarczyła wielu pozytywnych emocji i pozwoliła na miłe spędzenie czasu w otoczeniu najbliższych osób.

          • „Gmina Opatów stawia na edukację przedszkolną”

          • Rekrutacja do projektu

            Gmina Opatów stawia na edukację przedszkolną”


             

            Gmina Opatów serdecznie zaprasza do udziału w projekcie pt. „Gmina Opatów stawia na edukację przedszkolną” nr FESL.06.01-IZ.01-0D2G/24

            Projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

            Projekt skierowany do dzieci uczęszczających do ośrodków wychowania przedszkolnego oraz nauczycieli i nauczycielek zatrudnionych w tych placówkach:

            - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ
            W OPATOWIE

            - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JULIANA TUWIMA
            W ZŁOCHOWICACH

            - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY W FILIALNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2
            W WALEŃCZOWIE

            - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY W FILIALNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1
            W IWANOWICACH DUŻYCH

            Udział w projekcie jest bezpłatny i dobrowolny.

            Rekrutacja od 11.02.2026 do 27.02.2026

            Celem Celem projektu jest poprawa jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Opatów poprzez poszerzenie oferty zajęć dla 126 dzieci (68 dziewczynek, 58 chłopców) w 4 ośrodkach wychowania przedszkolnego m.in.

            - o zajęcia: specjalistyczne, z języka angielskiego, matematyczne, programowanie, projekty edukacyjne, zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy,

            - podniesienie kompetencji zawodowych 15 nauczycieli/ek (13K, 2 M),

            - doposażenie 4 ośrodków wychowania przedszkolnego w okresie realizacji projektu od 01.01.2026 do 30.11.2026.

             

            Zakładane efekty i korzyści:

            Dzięki realizacji projektu:

            - 15 przedstawicieli kadry uzyska kwalifikacje lub kompetencje,

            - 126 dzieci nabędzie kompetencje,

            - 4 ośrodków wychowania przedszkolnego podniesie jakość kształcenia.

            Działania w projekcie w każdym z 4 ośrodków wychowania przedszkolnego:

            1. Zajęcia dodatkowe dla dzieci oraz zakup doposażenia niezbędnego do zajęć, w tym m.in.: zajęcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zajęcia dodatkowe dla wszystkich dzieci, wyjazd edukacyjny, festyn dla dzieci i rodziców.

            2. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych, umiejętności i kompetencji nauczycieli.

             

            Projekt skierowany jest do osób z Gminy Opatów z woj. śląskiego, tj. 126 dzieci
            (68 dziewczynek, 58 chłopców, 15 nauczycieli (13K,2K), 4 ośrodków wychowania przedszkolnego.

             

            Wartość projektu to 384 849,63 PLN

            Wartość dofinansowania - 346 364,66 PLN

            Wartość dofinansowania z UE - 327 122,18

             

            #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

             

            Asystent_EFS_-_instrukcja_Opatow.pdf

             

          • Wycieczka do Torunia klas VIIa, VIIb i VIII

          • 10 czerwca najstarsze klasy naszej szkoły odwiedziły Toruń. 
            Widzieliśmy dom Mikołaja Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego, krzywą wieżę, mnóstwo zabytkowych kamienic na starówce oraz Muzeum Żywego Piernika. 
            Humory i pogoda dopisały, wspaniale spędziliśmy ten dzień.

          • "Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła"

          • Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach ekologicznych pod hasłem „Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła”, prowadzonych przez Eko Doradcę z Urzędu Gminy. Głównym celem spotkania było kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości dzieci na temat konieczności dbania o środowisko naturalne i jakość powietrza. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, co zanieczyszcza powietrze oraz w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do poprawy jego jakości. Była to cenna lekcja ekologii, która zachęciła dzieci do podejmowania codziennych działań na rzecz czystego powietrza i zdrowego otoczenia.

          • VI Powiatowy Konkurs Piosenki „Kocham Cię, Mamo”

          • 10 czerwca 2026 roku odbył się VI Powiatowy Konkurs Piosenki „Kocham Cię, Mamo”, zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Panki oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Pankach. Podobnie jak w ubiegłym roku, naszą szkołę reprezentowała Klaudia z klasy 4 a. Lirycznym wykonaniem przeboju "List do matki" Violetty Villas, Klaudia zjednała jurorów. Ogromna konkurencja nie przeszkodziła młodej, a już doświadczonej solistce w zdobyciu III miejsca. W tym samym konkursie debiutowała Zuzia z klasy drugiej. Za wykonanie piosenki "Jesteś mamą" otrzymała wyróżnienie.

          • Drużynowe biegi przełajowe

          • W dniu 3 czerwca reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Powiatowych Drużynowych Biegach Przełajowych w Ostrowach nad Okszą. Nasi uczniowie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, rywalizując w wymagających biegach terenowych.

            Oto wyniki naszych zespołów:

            - Chłopcy (klasy IV-VI): zajęli 1. miejsce w klasyfikacji drużynowej, zdobywając również dwa pierwsze miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej.

            - Dziewczęta (klasy IV-VI): wywalczyły 5. miejsce.

            - Chłopcy (klasy VII-VIII): ukończyli rywalizację na 5. miejscu.

            Jesteśmy niezwykle dumni z postawy wszystkich naszych zawodników. Dziękujemy Wam za wysiłek, sportową walkę i godne reprezentowanie naszej szkoły na szczeblu powiatowym!

          • SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POLONISTYCZNYM

          • Z radością informujemy o kolejnych sukcesach polonistycznych uczniów naszej szkoły. Tym razem ich zadaniem było zmierzyć się z zagadnieniami z zakresu wiedzy o literaturze, ortografii i gramatyki. Ale warto było! AMELIA (uczennica klasy VIIA) ZOSTAŁA LAUREATKĄKLAUDIA (uczennica klasy IVA) OTRZYMAŁA WYRÓŻNIENIE w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego EDI PANDA 2026

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu pasji humanistycznych.

          • Dzień Dziecka pełen strażackich atrakcji

          • Z okazji Dnia Dziecka w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie ze strażakami z OSP w Opatowie. To wyjątkowe spotkanie było dla dzieci nie tylko świetną zabawą, ale i cenną lekcją bezpieczeństwa. Strażacy zaprezentowali swój specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się wyposażeniu, które na co dzień służy ratowaniu ludzkiego życia. Nie zabrakło też emocji sportowych! Dzieci wzięły udział w zawodach inspirowanych prawdziwymi ćwiczeniami strażackimi – zwinność, szybkość i odwaga zostały wystawione na próbę, a uśmiechy na twarzach uczestników mówiły same za siebie.

            Serdecznie dziękujemy strażakom za poświęcony czas, cierpliwość i niesamowitą atmosferę. To spotkanie z pewnością pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków na długo!

             

          • Gminny Konkurs Logopedyczny pt.: "Mistrzowie pięknej mowy"

          •  Dnia 3 czerwca odbył się Gminny Konkurs Logopedyczny pt.: "Mistrzowie pięknej mowy",  którego celem było rozwijanie umiejętności językowych, pamięciowych i recytatorskich dzieci.

            W kategorii I uczestnicy recytowali wiersz pt. „Chrząszcz”, prezentowali dialogi do ilustracji oraz odtwarzali struktury dźwiękowe. I miejsce w tej kategorii zajęła Aleksandra K., II miejsce ex aequo zdobyli Klara L. i Piotr K., a III miejsce Maja K.                                                                                                                               
             W kategorii II dzieci recytowały wiersz pt. „Chrząszcz z chrabąszczem”, prezentowały krótkie wypowiedzi ustne oraz uzupełniały zdania rymującymi się słowami. W tej kategorii I miejsce zdobyła Anna S., a II miejsce zajęła Zofia Z.

            Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, a wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem przygotowania.                                           
             

            Dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnych edycji konkursu.

          • NOWOCZESNY SPRZĘT W NASZEJ SZKOLE – NOWE MOŻLIWOŚCI DLA UCZNIÓW

          •  Do szkoły trafiły nowe zestawy wyposażenia z KPO, w skład których wchodziły: stacja nagłaśniająca, słuchawki oraz tablet graficzny i kamerka ze statywem. Uczniowie rozpakowali sześć paczek z nowym sprzętem. Otrzymane urządzenia będą wykorzystywane podczas zajęć edukacyjnych do rozwijania kompetencji cyfrowych, realizacji projektów multimedialnych, nauki grafiki komputerowej oraz przygotowywania prezentacji i materiałów audiovideo. Sprzęt pozwoli także uatrakcyjnić lekcje i wspierać uczniów w rozwijaniu kreatywności oraz umiejętności technologicznych.