Najnowsze
Aktualności
DZIĘKUJEMY
Od 29 lipca 2005r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym (ZSEE). Dlatego wyrzucając elektrośmieci do śmietnika, nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo.
Elektroodpady to każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Elektroodpadem może być pralka lub komputer, ale też narzędzia, zabawki elektroniczne, playstation, radio czy żelazko. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny dzieli się na wielkogabarytowy i małogabarytowy.
Dzień Babci i Dziadka w Filii w Wilkowiecku
Okolicznościowe przedstawienie i spotkanie odbyło się w klimacie PRL-u. Przedszkolaki przeniosły swoich bliskich w czasy PRL-u, które nieodzownie kojarzą się ze staniem w kolejkach, spotkaniami w barach mlecznych, czerwoną oranżadą, szklankami w koszyczkach, świeżymi goździkami i stołami pokrytymi biało-czerwoną ceratą. Podróż do lat młodości była dla babć i dziadków wyjątkowo sentymentalnym przeżyciem. Uczniowie klasy II i III przedstawili humorystyczny skecz, śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz zatańczyli. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków upominkami. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecz
Biblioteka jak z bajki, czyli nowy wystrój biblioteki szkolnej!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej bibliotece został przeprowadzony remont. Zostało odświeżone pomieszczenie biblioteki. A czytelnia przeszła prawdziwą metamorfozę. Zyskała nowy, estetyczny wygląd. Trzeba przyznać, że robi wrażenie. Pomalowano ściany, położono fototapetę. Zamontowano nowe regały na książki w taki sposób, aby umożliwić czytelnikom wolny dostęp do pólek. Na podłodze znalazła się wykładzina i wygodne pufy. A miły nastrój stworzyła nowa lampa, rolety i kolorowe obrazki na ścianach. To bardzo przytulne miejsce do spędzania czasu podczas przerw. Kolorowe pufy zachęcają do odpoczynku z lekturą, wystarczy tylko sięgnąć na półkę...
Zakupiono również 412 nowych pozycji książkowych wybranych przez uczniów, rodziców i nauczycieli.
13 lutego 2024 roku, w obecności przedstawicieli Rady Rodziców, Dyrekcji Szkoły, Sponsora i Bibliotekarza odbyło się uroczyste j
Walentynki w grupie „Żabki” – Filia w Wilkowiecku
14 luty był dla wszystkich przedszkolaków prawdziwym dniem miłości, przyjaźni i miłych uczuć. Dzieci poznały legendę związaną ze świętym Walentym – słynnym patronem tego wyjątkowego święta. Historia „Walentynek” wywarła na dzieciach duże wrażenie i zachęciła je do udziału w kolejnych zabawach. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z „Walentynkami” m.in.: szukały największego i najmniejszego serca, uczyły się słowa miłość w innych językach, odgadywały zagadki słowne i tworzyły własne kartki walentynkowe. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, wspólnych tańców i spontanicznych emocji. Był to dzień miłych wrażeń oraz pięknych gestów.
MATEMATYCZNE WALENTYNKI
Dziś uczniowie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie świętowali Walentynki w matematycznym stylu.
W czasie zajęć i przerw rozwiązywali matematyczne sudoku, układali puzzle w kształt serca, uczestniczyli w wyzwaniu polegającym na złapaniu największej liczby serc, wypełniali serce kształtami figur poznanych na matematyce, Odkrywali składniki Eliksiru miłości zaszyfrowanego w układzie współrzędnych.
Żeby mieć dobry pomysł, trzeba mieć wiele pomysłów!
Uczniowie klasy Vb wrócili po feriach pełni energii, aby dać sobie szansę na rozwój swoich pasji, ale i kreatywnie spędzić czas na zajęciach rozwijających. Ciekawe pomysły? Poszukiwanie wyjątkowego hobby? Kto wie, może kiedyś uda się przekuć je w życiową pasję! Poprzez wykonywanie prostych eksperymentów w zakresie chemii i fizyki, uczniowie dają sobie szansę na próbowanie nowych aktywności sprawiających im radość
i satysfakcję, a także rozwijanie wiedzy w tej dziedzinie.
Zabawy międzypokoleniowe- spotkanie z Paniami z KGW w Opatowie
Jak dawniej bawiły się dzieci? Jak spędzały czas? Jak organizowały sobie przestrzeń do zabawy? Odpowiedzi na te pytania udzieliły nam panie z KGW w Opatowie, które odwiedziły przedszkolaków w przedszkolu. Dzieciństwo ich wyglądało inaczej, ponieważ nie miały wspaniałych lalek, piłek, klocków, gier, wspaniałych placów zabaw. Organizowały same spotkania na podwórku, na łące, w sadzie i wymyślały zabawy. Okazuje się, że potrafiły zorganizować sobie czas. Zapoznały przedszkolaków z zabawami ze swojego dzieciństwa. Niektóre zabawy były znane dzieciom. Chętnie bawiły się w zabawy ruchowe takie jak: „ Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Rolnik sam w dolinie”, „Jedziemy sobie do Krakowa” i wiele innych. Atmosfera podczas spotkania była wspaniała, był śmiech, radość to wszystko dawało poczucie wspólnoty, zadowolenia bycia razem.
„Śląskie- Przywracamy błękit”
W styczniu w przedszkolu gościliśmy Ekodoradcę z Urzędu Gminy. Pani Monika w ramach projektu „Śląskie- Przywracamy błękit” przeprowadziła ciekawe zajęcia na temat opakowań. Zachęcała do ograniczenia używania opakowań foliowych. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie brały udział w zajęciach. Podczas zajęć każdy przedszkolak wykonał ekologiczną torbę na zakupy.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Kochana Babciu, Kochany Dziadku, dziś Wam przynoszę po jednym kwiatku. Do tego dokładam serdeczne życzenia, niech Wam się spełnią wszystkie marzenia!
Uczniowie z klas I - III chcąc podziękować swoim Dziadkom za miłość, opiekę i wspólnie spędzone chwile, przygotowali wspaniałe przedstawienie. Dzięki niemu Dziadkowie mogli na chwilę oderwać się od szarości dnia codziennego, podziwiać swoich wnuków, a także zjeść pyszne ciasto i napić się kawy w świetnej atmosferze.
Bal karnawałowy
Klasy I-III bawiły się świętując czas karnawału. Wielu uczniów przygotowało piękne stroje z bajek a wszystkim dopisał wyśmienity humor.
1
REKRUTACJA 2024/2025
Rekrutacja 2024/2025 rozpoczęta!
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie informuje, że rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i szkoły na rok szkolny 2024/2025 została rozpoczęta.
Dokumenty związane z rekrutacją można pobrać ze strony szkoły/ zakładka Dokumenty oraz w sekretariacie szkoły.
ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE
Dnia 23 stycznia przedszkolaki udały się do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie na warsztaty „ Strach ma wielkie oczy”. Na początku spotkania prowadząca m.in. sprawdziła samopoczucie dzieci za pomocą narzędzi biblioterapeutycznych. Po integracyjnej części zajęć dzieci mówiły : kiedy się boją, czego się boją oraz co z nimi robi strach. Podczas zajęć poznały przysłowia o strachu, wysłuchały opowiadania „ Jak Gucio oswoił strach”, dowiedziały się, jak można pozbyć się strachu, oglądały zdjęcia stworków. Kolorowały również obrazek przyjaznego potworka. Podczas zajęć dzieci rozwijały wyobraźnię oraz kształtowały umiejętność oswajania strachu. Po warsztatach udaliśmy się na Jasną Górę zobaczyć ruchomą szopkę. Był to dzień pełen wrażeń.
Świat potrzebuje samodzielnych dzieciaków!
Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała tytuł
Ambasadora programu ,,Misja Kieszonkowe’’.
Dzięki uczestnictwu w realizacji zajęć w ramach tego programu, zwiększaliśmy świadomość dzieci w zakresie finansów. Mamy nadzieję, że będziemy w dalszym ciągu inwestować
w edukację finansową uczniów, co sprawi, że nasza młodzież będzie bezpiecznie, mądrze i odpowiedzialnie gospodarować swoim budżetem.
Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę!
Zima to trudny okres w życiu wszystkich zwierząt. Niejednokrotnie borykają się one z problemami na granicy życia i śmierci.
Wolontariusze naszej szkoły wiedzą, że zwierzęta nie dysponują zimowym obuwiem, ciepłymi kurtkami, czy łatwym dostępem do pokarmu. Podjęli inicjatywę dokarmiania naszych skrzydlatych przyjaciół podczas gwałtownych spadków temperatury i opadów śniegu. Uczniowie zdają sobie sprawę, iż ptaki z gatunków migrujących nie są przystosowane do szukania pokarmu pod śniegiem i mogą sobie z tym zupełnie nie radzić. Dlatego postanowili dokarmić ptaki wtedy gdy jest mróz, a ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu.
AKADEMIA PSZCZOŁY BOHATERA
Uczniowie klas 1-3 biorą udział w programie edukacyjnym „Akademia Pszczoły Bohatera”. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat pszczół i znaczenia ich w ekosystemie.
Nauka i zabawa to fajna sprawa!
Zdobywanie wiedzy wcale nie musi i nie powinno kojarzyć się jedynie ze szkołą i podręcznikami. Wystarczy proste połączenie nauki i zabawy aby stało się ono ekscytującą przygodą. Każdy rodzaj zabawy rozwija jakieś kluczowe umiejętności.
Klasa Vb na zajęciach rozwijających kreatywność, ma okazję poprzez zabawę poznać swoje talenty i możliwości. Każde takie zajęcia to entuzjazm działania i radość poznawania.
XXI Gminny Festiwal Kolęd
10 stycznia 2024 r. odbył się XXI Gminny Festiwal Kolęd organizowany przez naszą szkołę. Wysłuchano prezentacji wokalnych uczestników z czterech kategorii wiekowych. Komisja oceniająca w składzie: Lucyna Desperak, Marzena Kędziora i Kamila Jarząbek przyznała miejsca i wyróżnienia.
Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły Wiktoria Czuba i Zofia Zwierz zajęły I miejsce, Klaudia Konieczna – II miejsce, Agata Prorok i Natalia Kempa- III miejsce, a Wiktoria Bogus wyróżnienie w swoich kategoriach wiekowych. Wszyscy pięknie zaśpiewali.
JASEŁKA
7