Wszystko ewoluuje i się zmienia, a stare problemy mogą pojawiać się pod nowymi postaciami. Niegdyś szkolne prześladowania czy dokuczanie może nie być aż tak palącym problemem jak obecna wariacja tych zjawisk, czyli hejt w szkole. Dlaczego? Czym hejt różni się od innych form przemocy i jak z nim walczyć?
Tego typu zagadnienia, uczniowie klas VI – VIII mieli okazję przedyskutować na zorganizowanych dla Nich warsztatach ,,Pozytywna dyscyplina’'’.
Hejt to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Dotyka nie tylko osoby publiczne, ale i coraz częściej dzieci w szkołach. Jak radzić sobie z hejtem w szkole? Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, że doświadczającym hejtu może być KAŻDY. Hejtowany może być nowy uczeń w klasie, taki, który jest nieśmiały, ale i taki, który uczy się bardzo dobrze lub bardzo słabo. Dziecko mające nietypowe hobby lub ubierające się inaczej, niż inni. Odbiorcą hejtu może być też dziecko z niepełnosprawnością, słabsze fizycznie lub psychicznie oraz takie, któremu trudno znaleźć bliską osobę w klasie czy szkole.
Na warsztatach uczniowie pogłębili swoją wiedzę, jak hejt może być niebezpieczny i podstępny. Jego efekty prędzej czy później przenoszą się do realnego, rzeczywistego życia.
Hejt wśród nastolatków nie skutkuje standardowym „zrobieniem komuś przykrości”. Może wiązać się z zaburzeniami emocjonalnymi, psychicznymi lub w skrajnych przypadkach okaleczaniem się i samobójstwem.
Mamy nadzieję, że my, jako dorośli, jeśli podejmiemy konkretne kroki w kwestii przeciwdziałaniu mowy nienawiści, tym lepsze osiągniemy efekty – będziemy mieć wpływ na dorastające społeczeństwo, które dzięki odpowiednim wzorcom i ich modelowaniu będzie świadome odpowiedzialności za swoje czyny i słowa, które nie tylko mogą ranić, lecz także popychać do tragicznych zdarzeń.