• KREATYWNE PRACE PLASTCZNE

        •  

           

          To trzecia edycja projektu, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Projektowe zadania wykonało już około dwa tysiące nauczycieli, sto tysięcy różnych placówek oświatowych, wychowawczych i kulturalnych.

           

                      Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. IV-VIII i szkół specjalnych oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/23 – p.2 – „Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, p.8 – „Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów”, tj. myślenia krytycznego i innowacyjnego, wytrwałości, różnorodności i szacunku dla środowiska.

           

          CELE GŁÓWNE PROJEKTU:


          ■Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez działania plastyczne

          ■Arteterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego

          ■Inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej we współpracy

          z nauczycielami/pedagogami/terapeutami prowadzącymi projekt

           

          CELE SZCZEGÓŁOWE PROJEKTU:

          ■Prowadzenie twórczych działań plastycznych wspierających rozwój, a szczególnie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, uwagi

          i mowy

          ■Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia i aktywności plastycznej w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywania doświadczeń i polisensorycznego poznawania stymulującego rozwój

          ■Rozwijanie wyobraźni i kreatywności

          ■Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą, naturą i najbliższym otoczeniem za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych

          ■Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości

          ■Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez recykling plastyczny oraz wykluczenie materiałów zawierających plastik

          ■Zewnętrzna promocja placówek oświatowych

          ■Współpraca nauczycieli - wymiana doświadczeń i dobrych praktyk

           

          NA CZYM POLEGA PROJEKT?

                      Zadaniem nauczyciela realizującego projekt jest wykonanie z uczniem dziewięciu prac plastycznych – od września 2022 do maja 2023. Na każdy miesiąc proponowane są trzy rodzaje prac – nauczyciel z wychowankiem wykonuje jedno zadanie i publikuje na blogu organizatora fotografię pracy wraz z notką z danymi (nazwa i miejsce placówki, nr lub nazwa klasy/grupy, imię i wiek autora + zdjęcie gotowej pracy plastycznej). Należy przestrzegać wszelkich zasad organizatora, ponieważ jakakolwiek modyfikacja zadania dyskwalifikuje pracę.

                      Nauczyciel może podzielić sobie zajęcia na etapy, a pracę rozłożyć w czasie. Powinien również zwrócić uwagę na możliwości psychofizyczne dzieci uczestniczących w zadaniu, a uczniowie powinni wykonać pracę w pełni samodzielnie.

                      Podczas realizacji projektu nauczyciel powinien skupić się na zapewnieniu dzieciom poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, optymalnej ilości czasu, wolnego dostępu do różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych, inspiracji i wprowadzeniu w temat, wywołaniu odpowiedniej atmosfery, rozmowie, zabawie, eksperymentowaniu z materiałami i twórczym procesie, nie zaś wyłącznie na efektach końcowych. Jedyną formę oceniania powinna stanowić pozytywna informacja ustna lub opisowa.

                      Jednym z głównych celów tego projektu są działania proekologiczne  - stosowanie w pracy recyklingu plastycznego. Organizator nie zaakceptuje prac, które mają w sobie elementy plastikowe (cekiny, koraliki, rurki, kubki itp.), a także prac, które wykonane są za pomocą szablonów, kserówek czy gotowych elementów (płatki kosmetyczne, elementy z dziurkacza ozdobnego, druciki kreatywne itd.). Prace takie będą niezaliczone i usuwane z bloga organizatora.

                      Organizator decyduje, które prace będzie publikować w mediach społecznościowych (Facebook/blog „Kreatywne Prace Plastyczne”). Celem takiej publikacji jest przede wszystkim szeroka prezentacja twórczości dzieci, a także popularyzacja twórczości plastycznej.