• Szkoła Promująca Zdrowie

        • Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która podejmuje wszelkie działania
          na rzecz zdrowia psychicznego, społecznego i fizycznego całej społeczności szkolnej,
          we współpracy z rodzicami i społecznością lokalną.

           

           


           

          DZIAŁANIA PODJĘTE  W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

           


          22 lutego przeżyjmy to jeszcze raz...

          22 lutego świętowaliśmy w naszej szkole 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika - wielkiego polskiego astronoma.

          Uczniowie pod kierunkiem Teresy Kot i Małgorzaty Kalwik-Puchały przedstawili krótki program artystyczny o życiu i twórczości astronoma.

          Nie zabrakło wierszy  i piosenek związanych z postacią uczonego. 

          Dzień ten uświetnił turniej klas ósmych, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat życia i pracy naukowej Mikołaja Kopernika.

          Młodzież rywalizowała o tytuł Przyjaciół Mikołaja Kopernika.

          Oprócz quizu wiedzowego, każda klasa prezentowała strój z epoki Kopernika.

          Uczniowie dali z siebie wszystko i jak zawsze, ramię w ramię walczyli o zwycięstwo. Tytuł Przyjaciół Mikołaja Kopernika zdobyła klasa VIII c

          Kolejne miejsca zajęły odpowiednio klasa VIII b i VIII a.      

          Gratulujemy!

          Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, ale tym razem, aby opanować emocje po tak żywiołowych zmaganiach z pomocą przyszły nam…no tak, słodkości!

          Mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych toruńskich pierników. Było słodko i czekoladowo!

          Serdecznie dziękujemy uczniom za organizację i realizację obchodów 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Mamy nadzieję, że dzień ten  dostarczył wszystkim wielu emocji i wspaniałej zabawy.


             

           


             

           


          AKADEMIA DOJRZEWANIA

           

          W roku szkolnym 2022/2023 uczennice kl.5 i 7 naszej szkoły biorą udział w programie edukacyjny „Akademia Dojrzewania Lactacyd®”, który skoncentrowany jest na edukacji zdrowotnej dziewcząt w okresie dojrzewania. Celem programu jest bycie blisko nastolatek i ich opiekunów – matek, osób najbliższych, a także nauczycieli, wspieranie ich w tym trudnym okresie wymagającym rozmowy, wyjaśniania procesów i zmian, które zachodzą zarówno w ciele, jak i w psychice młodych dziewcząt.

          Na stronie internetowej „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” opublikowane są interesujące artykuły dla matek, córek, dla wszystkich kobiet. Doskonale wiemy, jak trudno rozmawia się na tematy związane z dojrzewaniem. Tematy oczywiste dla dorosłych stają się często niezrozumiałe dla młodych, powodując ich zagubienie.

          „Akademia Dojrzewania Lactacyd®” oferuje konkurs edukacyjny pt. „Szkolne Ławki Przyjaciółek”. Jego celem jest stworzenie miejsca przyjaznego dla każdej nastolatki. Szkolna Ławka Przyjaciółek to ogólnie dostępna przestrzeń, gdzie uczennice będą mogły porozmawiać o nurtujących je problemach, być razem z bliską osobą i wspierać się wzajemnie. To miejsce wyrażania swoich uczuć, myśli i dzielenia się problemami.

          Uczennice naszej szkoły stworzyły już taką ławeczkę . I zrealizowały pierwsze zadanie konkursowe: plakat: "Bądź sobą’’. Pozostały im jeszcze dwa zadania  aby mieć szansę na nagrody.

           Życzymy powodzenia!

           

           


          Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie"

          Przedszkolaki z grupy "Smerfy" biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie", którego celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej.

          Projekt ekologiczny ma być nie tylko świetną zabawą dla przedszkolaków, ale przede wszystkim zalążkiem edukacji proekologicznej. Ma zachęcać dzieci do odkrywania świata, ma pobudzać kreatywność, ma dawać radość tworzenia ale przede wszystkim ma pokazywać, jak wiele zależy od nas samych. Jak młody człowiek każdego dnia i w każdej sytuacji może wiele zdziałać w kierunku dobra naszej planety Ziemi.

           

           


          ZABAWA SZTUKĄ - PROJEKT

          Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. Cele szczegółowe: - tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy, - wprowadzenie dzieci w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym, - zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami, - rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno, - rozwijanie postawy twórczej dzieci z jej nieodłącznymi atrybutami tj. kreatywnością, innowacyjnością.


           

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PUZZLI W GRUPIE "SMERFY" - FILIA W WILKOWIECKU

           W poniedziałek 30 styczna w grupie "Smerfy" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Puzzli. Tego dnia puzzle służyły do różnych zadań – nie tylko układania obrazka. Dzieci układały różne rodzaje puzzli: puzzle tradycyjne oraz wirtualne - na tablicy interaktywnej. Dzięki zabawom z puzzlami dzieci kształtowały szereg umiejętności związanych nie tylko z analizą i syntezą wzorkową. Przedszkolaki układały puzzle matematyczne – utrwalając obraz graficzny cyfr. Atrakcją dnia był przedszkolny turniej układania puzzli. Lale i klocki poszły tego dnia odpocząć, za to wszystkie przedszkolaki z zapałem układały puzzle w małych i większych grupach.

           

           


          ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA - (FILIA W WILKOWIECKU)

          W piątek 17 lutego obchodziliśmy, w naszej grupie, kolejne nietypowe święto – Dzień Kota. Przedszkolaki z grupy "Smerfy" dowiedziały się wiele ciekawostek dotyczących kotów. Dzieci obejrzały film edukacyjny, brały udział w "kocich zabawach", zabawie matematycznej, wykonały maski kotów oraz wesołe ruchome koty. Celem obchodów “Światowego Dnia Kota” jest podkreślenie znaczenia tych zwierząt w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych kotów.

           

           


          KLASA 7 REALIZUJE PROJEKT ETWINNING PT.: „ELIZABETH II AND HER TIMES”

          eTwinning to społeczność szkół, uczniów i nauczycieli współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych. Tworzą ją nauczyciele wszystkich przedmiotów, pracujący z uczniami w wieku 3-19 lat, w tym również bibliotekarze szkolni i pedagodzy, realizując online krajowe i międzynarodowe projekty edukacyjne. Program istnieje od 2005 wspierając innowacyjne działania nauczycieli z ponad 40 krajów.

          Uczniowie klasy 7 pod opieką p. Malwiny Kauf rozpoczęli realizację projektu eTwinning pt.: „Elisabeth II and her times”.

          Celem projektu jest nie tylko poznanie sylwetki królowej Elżbiety II, ale również zaznajomienie się z czasami, w których ona żyła. W trakcie realizacji projektu będziemy mieć możliwość m.in. ćwiczyć nasze umiejętności językowe i rozwijać naszą kreatywność. Na początek chcemy się wszyscy poznać, dlatego pierwszym zadaniem było stworzenie plakatu o szkole i uczestnikach projektu w formie rebusu, zagadki.

           

           


          PROGRAM ŻYWIENIOWY REALIZOWANY W KLASIE III „GOTUJ SIĘ NA ZMIANY Z WINIARY!”

          Głównym założeniem 12. edycji programu „Gotuj się na zmiany” jest edukacja dzieci i młodzieży w trzech obszarach:

          - dobrych nawyków żywieniowych,

          - eko świadomości i odpowiedzialnego podejścia do niemarnowania żywności,

          - przystosowania do życia w kuchni.

          Materiały edukacyjne które uczniowie klasy III realizują podczas zajęć, powstały z uwzględnieniem

          podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej w roku szkolnym 2022/2023
          i z możliwością wykorzystania elementów wchodzących w skład programu Laboratoria Przyszłości.

           

           


          INNOWACJA PEDAGOGICZNA „PRZYŁAPANI NA DOBRYM ZACHOWANIU”

          W klasach II-VIII realizowana jest innowacja pedagogiczna „Przyłapani na dobrym zachowaniu”, wspierająca rozwój komunikacji i zachowań wśród uczniów. Ma na celu poprawę relacji rówieśniczych oraz zintegrowanie zespołu dzieci w klasie. Głównym założeniem pracy na zajęciach innowacyjnych jest zapoznanie uczniów ze swoimi mocnymi stronami. Wszystkie pozyskane informacje o dobrych zachowaniach wśród dzieci są omawiane na godzinach wychowawczych w celu wzmocnienia efektu wprowadzonych działań.

           

           

          INDYWIDUALNY PROJEKT EDUKACYJNY „PISZEMY LIST DO KOLEGI”

                 W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej realizowany jest projekt „Piszemy list do kolegi”. To kontynuacja projektu, którego realizacja zaczęła się w roku szkolnym 2021/2022.

                       Projekt polega na pisaniu i wysyłaniu listu do uczniów z innej szkoły. Uczniowie uczestniczący w projekcie (nadawcy i adresaci) posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Zadaniem uczniów w każdym miesiącu jest wysłanie przynajmniej jednego listu o różnorodnej tematyce, pasującej do aktualnych okoliczności (np. list pisany we wrześniu dotyczy sposobu spędzania wakacji itp.).

           

           


          MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE”

          To trzecia edycja projektu, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Projektowe zadania wykonało już około dwa tysiące nauczycieli, sto tysięcy różnych placówek oświatowych, wychowawczych i kulturalnych.

           

          Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. IV-VIII i szkół specjalnych oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/23 – p.2 – „Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, p.8 – „Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów”, tj. myślenia krytycznego i innowacyjnego, wytrwałości, różnorodności i szacunku dla środowiska.

           

           


          DZIEŃ BABCI I DZIADKA  W KLASACH I-III

          Dzień Babci i Dziadka jest dla wnuków szczególną okazją. W tym roku szkolnym uroczystości ze względu na odbywające się ferie zimowe nieco się opóźniły, ale w ubiegłym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć naszych seniorów. Dzieci bardzo przeżywały swój występ, zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce i odegrały różne scenki. Babcie i Dziadkowie z dumą patrzyli na wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby wyrazić swoją miłość i szacunek i podziękować Babciom i Dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Dzieci obdarowały swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami i życzeniami. To był wyjątkowy dzień, pełen radości, miłych przeżyć.
          Dziękujemy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia na uroczystość, a rodzicom za pomoc
          w ich zorganizowaniu.

           

           


          PROGRAM EDUKACYJNY „CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA

          Uczniowie klasy 2 biorą udział w prozdrowotnym programie edukacyjnym „Czyściochowa Akademia”, którego celem jest kształtowanie i utrwalanie dobrych nawyków higienicznych wśród najmłodszych dzieci.

          W programie nauczyciele wykorzystują ciekawe materiały edukacyjne, m. in. propozycje zabaw, gier oraz materiały do kontynuacji nauki w domu

           

           


          SZKOŁA PRZYJACIÓŁ KOPERNIKA"

          W roku szkolny 2022/2023 przypada 550 rocznica urodzin wielkiego naukowca Mikołaja Kopernika. Szkoła przystąpiła do Projektu i realizuje zadania z nim związane, takie jak: bierzemy udział w Konkursach plastycznych (wykonanie portretu i kartki z życzeniami dla astronoma), konkurs poezji dziecięcej na wiersz dla Mikołaja Kopernika. Ponadto podejmujemy działania szkolne promujące dokonania wielkiego Polaka w dziedzinie nauki i astronomii. Zorganizowano wystawę portretów narysowanych przez uczniów, przeprowadzono lekcję otwartą związaną z rywalizacją klas ósmych prezentujących wiedzę na temat osiągnięć i życia bohatera. Projekt jest realizowany cały rok szkolny. W planach mamy podjęcie wiele ciekawych zadań związanych z osobą Mikołaja Kopernika.

           

           


          BAL KARNAWAŁOWY  (FILIA W WILKOWIECKU)

          Bal karnawałowy był długo wyczekiwaną atrakcją przez dzieci. Wszystkie dzieci przedszkolne i uczniowie z klasy pierwszej i drugiej przebrani byli w kolorowe stroje. Można było spotkać króla, księżniczkę,pszczółkę, pszczelarza, policjanta i wiele innych postaci.

          Podczas balu odbyły się różnorodne zabawy taneczne ,które bardzo uatrakcyjniły zabawę i przysporzyły wiele radości wszystkim dzieciom. Na dzieci czekała również niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku.

           

           


          WALENTYNKI  (FILIA  W WILKOWIECKU)

          Miłość, przyjaźń i sympatia przejawiają się w prostych czynach i gestach każdego dnia .W przedszkolu oraz w klasie pierwszej i drugiej obchodziliśmy WALENTYNKI. Miłe słowa, poczta walentynkowa wzbudziły wiele emocji i wywołały nie jeden uśmiech na twarzy.

           

           


          MAGICZNA MOC BAJEK

          Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością. Cel szczegółowy: upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci

           

           


          PROJEKT "CO SŁONKO WIDZIAŁO- NA DZIECIĘCE KŁOPOTY BRZECHWA"

           


          PROJEKT EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA

          ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Tworzymy sieć zaangażowanych szkół i przedszkoli, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski. Edukujemy dzieci i dorosłych po to, abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli odetchnąć czystym powietrzem.

           

           


          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          Dzień Bezpiecznego Internetu - ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

           


          PROGRAM EDUKACYJNY

          Program edukacyjny oparty na idei zawartej w książce Janusza Korczaka, jest odpowiedzią na problem zbyt niskiego poziomu przedsiębiorczości wśród Polaków.

          Program zapoznaje uczniów z takimi pojęciami jak: pieniądz, koszty, efektywność, zysk, inflacja, emerytury, podatki,… i wiele innych zagadnień ekonomicznych. Dzisiaj to nie tylko domena ekonomistów czy przedsiębiorców, ale codzienność wszystkich obywateli. Od poziomu naszych kompetencji w tym zakresie zależy zarówno życie prywatne, funkcjonowanie instytucji, w których pracujemy lub działamy, jak i sytuacja gospodarcza całego kraju.

           

           


          WALENTYNKI 2023

          14 LUTEGO w naszej szkole odbyły się Walentynki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie dostali piękne kartki z życzeniami. Stół słodkości też cieszył się dużym zainteresowaniem. Widać po zdjęciach, że wszystkim bardzo się podobało.

           

           


          AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

          Ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu sferach: na drodze, w domu, w szkole, w Internecie oraz w relacji z rówieśnikami.


          Okazją do utrwalenia wiadomości i umiejętności zdobytych w ramach realizacji programu będzie dla dzieci rozwiązanie Testu Bezpieczeństwa ze strony www.akademiapuchatka.pl

           

           


          CIEKAWSKIE PIERWSZAKI.

          JAK POZNAWAĆ
          ŚWIAT W KLASIE?

          Uczniowie klasy I realizują projekt przygotowany przez Uniwersytet Dzieci pod hasłem:
          Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?

          W ramach projektu zostanie przeprowadzonych 8 lekcji według przygotowanych scenariuszy:
          -Jak poznać kogoś lepiej?
          - Jak uczyć się koncentracji uwagi?
          - Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo?
          - Co może powstać z drewna?
          - Kto wymyślił pieniądze?
          - Jak zaplanować wiosenne porządki?
          - Czy wszyscy ludzie są tacy sami?
          - Jak odnaleźć się na drodze?

          Podczas realizacji projektu uczniowie będą trenować pracę indywidualną i w zespole, rozwiną swoją kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia. Zobaczą, że warto nie tylko pytać, ale też poznawać świat wszystkimi zmysłami.

           


          PROJEKT EDUKACYJNY

          Uczniowie klasy I uczestniczyli w kampanii edukacyjnej, której celem było podnoszenie świadomości w zakresie objawów udaru mózgu i potrzeby szybkiego działania. Byli zachęcani do tego, by szerzyć swoją wiedzę wśród członków rodziny, a zwłaszcza dziadków.

          Po odbyciu pięciogodzinnego szkolenia zostali Bohaterami Załogi FAST. Ich zadaniem jest przygotować swoich bliskich, by potrafili sobie poradzić w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu. Wierzymy w ich możliwości i zaangażowanie.

           


          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze zaproszonych gości dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

           


          MATEMATYKA A WALENTYNKI

          Z okazji Walentynek na lekcjach matematyki uczniowie wykonali w ramach Projektu #(Nie)zwykła Matematyka walentynkowe serca (dziękujemy za inspiracje #Inspire Math Matematyka).

           

           


          NUDA? NA PEWNO
          NIE U NAS!

          Z perspektywy ucznia jednymi z kluczowych wrogów edukacji są nuda i brak zaangażowania w proces dydaktyczny. Nie da się ukryć, że dla wielu uczniów przedmioty przyrodnicze stają się przysłowiową kulą u nogi, dlatego też staramy się wprowadzać na zajęciach elementy, formy, metody i narzędzia pobudzające przede wszystkim kreatywność naszych uczniów.

           

           


          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W FILII WILKOWIECKO

          „Dziś dla Babci słońce mamy i całuski dla Dziadziusia, dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia…”

          Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka to bardzo ważna tradycja. Dziadkowie bowiem to wielki skarb. To oni czynią dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Przedszkolaki, klasa I i II dołożyły starań, aby ten dzień był wyjątkowy. W pięknych strojach, w pięknej scenografii zaprezentowały repertuary przygotowane specjalnie dla swoich babć i dziadków. Dzieci występami artystycznymi sprawiły piękny prezent swoim babciom i dziadkom. Przedszkolaki i uczniowie zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce.

           

           


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PUZZLI W GRUPIE "SMERFY" - FILIA W WILKOWIECKU

          W poniedziałek 30 styczna w grupie "Smerfy" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Puzzli. Tego dnia puzzle służyły do różnych zadań – nie tylko układania obrazka. Dzieci układały różne rodzaje puzzli: puzzle tradycyjne oraz wirtualne - na tablicy interaktywnej. Dzięki zabawom z puzzlami dzieci kształtowały szereg umiejętności związanych nie tylko z analizą i syntezą wzorkową. Przedszkolaki układały puzzle matematyczne – utrwalając obraz graficzny cyfr. Atrakcją dnia był przedszkolny turniej układania puzzli. Lale i klocki poszły tego dnia odpocząć, za to wszystkie przedszkolaki z zapałem układały puzzle w małych i większych grupach.

           


          SUKCES 
          W POWIATOWYM
          KONKURSIE PLASTYCZNYM

          Miło nam poinformować o sukcesie naszych uczniów w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt "Jestem ilustratorem poezji Władysława Sebyły". Komisja konkursowa biorąc pod uwagę zgodność z tematem, oryginalność i estetykę wykonania przyznała: w kategorii klas 7-8, I miejsce ex aequo Lenie Kęsik i Annie Pabiś, II miejsce Zuzannie Strzelec, w kategorii klas 1-3, I miejsce Wiktorii Cieleban, II miejsce Michałowi Pietrzakowi. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

           


          WIECZÓR Z FILMEM I PLANSZÓWKĄ

          W piątkowe popołudnie klasa VI pod opieką wychowawcy, zorganizowała spotkanie z grami planszowymi i dobrym filmem. Najlepiej rozkręcił nas Twister, plątał nas w supełki i wywoływał salwy śmiechu. Również dobrze bawiliśmy się przy grze Mistakos, gdzie trzeba się było wykazać zręcznością i pomysłowością. Tego wieczoru obejrzeliśmy jeszcze film: "Mój biegun", który wszystkim polecamy.

           

           


          SALA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
          W SZKOLE PODSTAWOWEJ
          IM. M. KONOPNICKIEJ W OPATOWIE
          JUŻ UTWORZONA!

          Uczniowie oraz dzieci Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Opatowie korzystają już z nowej sali integracji sensorycznej. Salę wyposażono w profesionalny sprzęt do IS min: podwiesie wolnostojace, zestaw hustawek i piłek, maglownicę, suchy basen, deskorolkę, równoważnię, beczkę oraz namiot sensoryczny. Projekt zrealizowano w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego  przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.


          Celem projektu było utworzenie sali SI, aby udzielić wsparcia terpeutycznego dzieciom z różnorodnymi           deficytami rozwojowymi. Dzięki utworzeniu sali uczniowie otrzymali mieli szeroki dostęp do specjalistycznej, bezpłatnej, zlokalizowanej blisko miejsca zamieszkania terapii. Szkoła Podstawowa w Opatowie jest pierwszą na terenie Gminy placówką posiadającą profesjonalna salę tego typu. Realizacji projektu przyczyni się również do wspierania prawnych opiekunów w trudnej roli bycia rodzicem dziecka z deficytami rozwojowymi. Z zajęć z zakresu integracji sensorycznej korzystają uczniowie, którzy posiadają opinię lub orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej ze wskazaniem do w/w terapii lub mają trudności w uczeniu się czy zaburzenia zachowania, które w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie społeczne i stanowią istotną barierę w przyswajaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych w szkolnej edukacji. 
          Informacje dotyczące realizowanych zajęć w nowej sali w Szkole Podstawowej im.M.Konopnickiej w Opatowie aktualizowane będą na stronie www opatowszkola.edupage.org.
          Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to ogólnopolski program grantowy realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, skierowany do samorządów i ich jednostek – np. przedszkoli, szkół, bibliotek, czy ośrodków pomocy społecznej, oraz do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzać ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednym z ośmiu następujących obszarów: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, ochrona zwierząt, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie i inne inicjatywy mieszczące się w celach programu. 


          Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronie https://raport.pse.pl/pl/ oraz www.wzmocnijotoczenie.pl.  

           

           


          ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI PRZEDSZKOLAKÓW

          Przedszkolaki zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne pierniczki. Praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie. Dzieci na początku poznały składniki potrzebne do przygotowania ciasta, następnie wałkowały wcześniej przygotowane ciasto. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów. Efektem ich pracy były pełne blaszki ciasteczek, które zaniosły do kuchni. Tam pod okiem pań kucharek pierniki nabrały koloru piekąc się w piekarniku. Zapach roznosił się po korytarzu. Następnie pierniczki zostały ozdobione lukrowymi pisakami i kolorowymi posypkami. Wspólne pieczenie i dekorowanie pierników było doskonałą zabawą.

           


           

          POWIATOWY KONKURS „MAGIA LASU”

           

          Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Konkursie „MAGIA LASU” organizowanym przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego NOBILITO w Częstochowie pod patronatem Lasów Państwowych.

          Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej dowolną techniką i w dowolnym formacie o tematyce związanej z pięknem lasu.

           


          WSPIERAMY EDUKACJĘ
          NA WYŻSZYM POZIOMIE

           

          Dynamiczny rozwój programów komputerowych spowodował rozwój pomocy dydaktycznych. Jedną z nich są interaktywne symulacje eksperymentów fizycznych i chemicznych, które z powodzeniem wykorzystujemy na naszych zajęciach. Tego typu pomoc dydaktyczna pozwala na lepsze zrozumienie fizyki oraz chemii i zachęcenie uczniów do zgłębiania wiedzy z tego zakresu. Dodatkowym atutem jest praca w środowisku wirtualnym, a dobrze przemyślane symulacje uatrakcyjniają zajęcia, jak również mogą mieć pozytywny wpływ na wyniki nauczania i wartość poznawczą fizyki, czy chemii.


          OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA
          "ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ"

          W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" 2022 zorganizowany został indywidualny konkurs dla uczniów pn."Nie czas na nudę!"

          Wśród wyróżnionych osób znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Natalia Kempa, Agata Biernacka, Maja Kubicka, Amelia Lizurej.

          Laureaci konkursu otrzymali imienne dyplomy oraz nagrody książkowe.Gratulujemy!

           

           

           


          RELACJA- POZYTYWNA SYTUACJA

          Zmiany w kulturze szkoły pojawiają się z dnia na dzień. W istocie wymagają one poświęcenia, cierpliwości, nauki i praktyki. Dlatego często sposób, w jaki dorośli reagują na niewłaściwe zachowanie dzieci jest dla młodych istotnym wzorcem postępowania.

          Każdy dorosły powinien rozumieć, że jakość relacji i atmosfera panująca w środowisku rodzinnym, a także w szkole, mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania uczniów w społeczności szkolnej, jak również przekładają się na efekty w nauce.

           

           


          WARSZTATY PLASTYCZNE (BOMBKI)

          Uczniowie z klas-1-4 oraz przedszkolaki brały udział w warsztatach plastycznych- malowania bombek. W trakcie zajęć dzieci malowały bombkę farbami, nadając jej bożonarodzeniowy nastrój, Następnie zdobiły obsypując ją kolorowymi brokatami. Uczestnictwo w zajęciach to wspaniała okazja, by poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

           

           


           

          BAL KARNAWAŁOWY

           

           


          #LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - STYCZEŃ

          Podczas świąteczno-noworocznych lekcji programowania uczniowie wykorzystywali kolejkę „Intelino”. Pociąg wykorzystuje najnowszą technologię w dziedzinie robotyki, dzięki czemu można sterować nim zdalnie za pośrednictwem aplikacji lub stosować ukryte czujniki i tworzyć polecenia bezpośrednio na torach za pomocą kolorowych listew. Uczniowie programowali w zabawnej grze i próbowali wykorzystywać nowoczesne technologie w praktyce.


          NOWY ROK - NOWE WYZWANIA

          W ramach projektu ogłoszonego przez Senat RP: Rok 2023 – Rokiem Mikołaja Kopernika,

          do którego przystąpiła nasza szkoła, uczniowie wraz ze szkolnymi koordynatorami projektu podejmą szereg działań mających na celu przybliżenie postaci i zasług Mikołaja Kopernika dla nauki. Mamy już za sobą pierwsze zadanie – młodzież postanowiła namalować portret wybitnego astronoma oraz wykonała modele przestrzenne Układu Słonecznego.


          XX GMINNY FESTIWAL KOLĘD

          12 stycznia 2023 r. odbył się XX Gminny Festiwal Kolęd. Wysłuchano prezentacji wokalnych uczestników z czterech kategorii wiekowych. Komisja oceniająca w składzie: Anna Szymocha- Drutowska, Lucyna Desperak i Zdzisława Chrząstek przyznała miejsca i wyróżnienia. Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły: Wiktoria Czuba zajęła I miejsceAgata Prorok – III miejsce, a Maja Kubicka, Karolina Przybylska i Natalia Kempa- wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych.
          Gratulujemy wszystkim udanego występu i życzymy kolejnych sukcesów wokalnych. Wyrazy uznania kierujemy do wszystkich uczestników konkursu.

           

           


          KONCERT NOWOROCZNY

          Dzisiaj w naszej szkole odbył się koncert noworoczny. Wystąpiły uczennice wraz z zespołem integracyjnym TOLERANCJA. Jak zawsze było cudownie. Dziękujemy, że nasze zaproszenie przyjęli: Pan Starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura, Pani Wicestarosta Zdzisława Kall, Pan Wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak, Dyrektorzy Szkół, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Opatów, Rodzice, zaproszeni goście. Wszystkim bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok.

           

           



          TALENTY PLASTYCZNE NASZYCH UCZNIÓW

          W dniu 11.01.2023 r uczniowie kl.III uczestniczyli w wyjeździe do kina Częstochowie.Wyjazd był nagrodą w konkursie organizowanym przez miesięcznik" Twój Kurier Powiatu" pt." Komiks o swojej gminie".

          Uczennicami, które wykonały nagrodzony Komiks były Milena Kukuła i Natalia Kempa pod opieką Grażyny Makles.

           


          PRZEDSTAWIENIE O BOŻYM NARODZENIU

          W kościele parafialnym w Opatowie podczas obchodów Święta Chrztu Pańskiego dzieci z grupy przedszkolnej "Sówki’’ z naszej szkoły zaprezentowały przedstawienie o Bożym Narodzeniu.

          Wystawione przez dzieci Jasełka były dla wszystkim niezwykłym przeżyciem. Dzieci swym pięknym występem zachwyciły zgromadzonych w kościele parafian i gości.

           

           


          IV GMINNY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DACHL-LÄNDER

          15 grudnia już po raz czwarty uczniowie naszej gminy konkurowali ze sobą w konkursie z języka niemieckiego. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się wiedzą na temat krajów niemieckojęzycznych oraz znajomością słownictwa bożonarodzeniowego.

          Wśród najlepszych znaleźli się: 

          I miejsce – Klaudia Najman (SP Opatów) 

          II miejsce – Hubert Szyjka (SP Opatów)

          III miejsce – Julia Karbowska (SP Waleńczów)

           

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

           

          Pragniemy również wspomnieć, że głównym fundatorem tegorocznych nagród było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Katowice. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia każdy uczestnik konkursu otrzymał drobny upominek. Dziękujemy!

           

           


          SUKCES NASZEGO UCZNIA

           

          16 grudnia w naszej szkole odbył się szkolny etap II Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego z języka angielskiego „Reading brings us unknown friends” dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni. Uczniowie zaanzażowani w przygotowanie się do konkursu mieli za zadanie przeczytać lekturę „Christmas Stories”-wydawnictwa POLTEXT. Arkusz konkursowy sprawdzał znajomość treści lektury.

          Z przyjemnością informujemy, że do etapu międzyszkolnego (będącego jednocześnie etapem wojewódzkim zakwalifikował się Filip Kędziora, uczeń klasy 7. Kolejny etap w marcu będzie sprawdzał znajomość tym razem dwóch lektur “Around the World in Eighty Days” i “The Hound of The Baskervilles”.

          Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

           

           

           


          ŚWIĄTECZNE WARSZTATY

          W grupie przedszkolnej odbyły się warsztaty dla dzieci. Głównym celem było wykonanie świątecznych ozdób. Dzieci z pomocą Pani Beaty wykonały bombki i stroiki świąteczne. Przedszkolaki były zaangażowane w ich wykonanie. Powstały piękne ozdoby. Dziękujemy Pani Beacie za kreatywne warsztaty.

           

           


          ŚWIĘTA PACHNĄCE PIERNIKAMI

          16 grudnia w Oddziale Przedszkolnym przy SP. im. Jana Pawła II w Konieczkach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu kulinarno – plastycznego „Święta Pachnące Piernikami”.

          Dziękujemy przedszkolakom za udział w konkursie. Weronika Książek otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy.

           


          LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          Maszyny proste są w naszym życiu od zawsze. Znane był już w starożytności i po dziś dzień pomagają nam w codziennym życiu. Ale czym tak właściwie są? Chodzi tutaj przede wszystkim o urządzenia, dzięki którym potrzebujemy niewielkiej tylko siły przy podnoszeniu lub też przesuwaniu różnego rodzaju ciężarów.

          Przykładem maszyny prostej jest m.in. dźwignia dwustronna, na zasadzie której działają nożyce, kombinerki, żuraw do czerpania wody, huśtawka.

          Stąd uczniowie klasy VIIIb, na zajęciach z fizyki postanowili wykorzystać drukarkę 3D, w którą została wyposażona pracownia fizyczno-chemiczna.

          Stworzyli model dźwigni dwustronnej aby zaprezentować jej działanie.

           

           


          JASEŁKA

          Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

          W świąteczną atmosferę wprowadziły nas przedszkolaki grupy: „Sówki’’, które wraz z wychowawcą oraz uczniami kl. I-III przygotowały przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 21 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli oraz innych postaci przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence.

          Uroku inscenizacji dodały kolędy, pastorałki oraz tańce, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

           

           


          ZIEMIA NASZA WSPÓLNA  PLANETA

          Dzisiaj nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu online z uczniami z Ukrainy i mieli okazję obejrzeć piękne prezentacje konkursowe pt. "Ziemia - nasza wspólna planeta". Dziękujemy za zaproszenie.

           

           

           


          V WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY NA „BOMBKĘ BOŻONARODZENIOWĄ MOTYWUJĄCĄ DO DZIELENIA SIĘ”

          Gminny Ośrodek Kultury w Herbach zorganizował  IV Wojewódzki Konkurs Plastyczny  na „Bombkę Bożonarodzeniową motywującą do dzielenia się”. 

          Karolina Fogel otrzymała II miejsce.

          Gratulujemy.


          BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO  POKOJU

          15 grudnia 2022r. przedstawiciele drużyny harcerskiej działającej przy naszej szkole, odebrali z rąk komendantki Hufca ZHP Kłobuck Beaty Pluty Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze przekazali symboliczny płomień na ręce Pani Dyrektor Szkoły Barbary Paliwody oraz Wójta Gminy Opatów Pana Bogdana Sośniaka.

           


          ŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE
          W GRUPIE "SMERFY" - FILIA W WILKOWIECKU

          W dniu 14 grudnia w grupie "Smerfy" odbyły się świąteczne warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Rodzice i przedszkolaki z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Powstały bajeczne bombki, wyjątkowe aniołki i fantazyjne baletnice.  Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

           

           


          SPOTKANIE WIGILJNE W WARSZTACIE
          TERAPII ZAJĘCIOWEJ

           

          Dzisiaj uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu wigilijnym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Hutce. Zaprezentowali piękny i wzruszający koncert kolędowy. Przedszkolaki z wychowawcą przygotowali również dla Podopiecznych z niepełnosprawnościami piękne kartki świąteczne i pierniczki.

           

           


          KOLEJNY SUKCES PLASTYCZNY

          W Panteonie Górnośląskim w Katowicach odbył się konkurs plastyczny "Portrety ludzi (nie) zwykłych". Przedmiotem konkursu było przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej jedną z osób upamiętnionych w Panteonie. Na konkurs zostało nadesłanych łącznie 352 prace. Tytuł laureata lub wyróżnienie przyznano 15 uczestnikom, wśród których znalazła się uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej w Opatowie - Lena Kęsik zajmując ll miejsce. Bohaterem pracy był Wojciech Korfanty. Gratulacje!

           

           


          SUKCESY PLASTYCZNE

          Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie plastycznym uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie. Tematem pracy była ilustracja dotycząca pracy strażaków. I miejsce w kategorii klas starszych otrzymała Dagmara Kucharczyk, a wyróżnienie Zuzanna Żurek. Wśród uczniów z klas młodszych II miejsce otrzymały Natalia Kempa i Amelia CiuchtaIII miejsce Kajetan Bujak. W grupie przedszkolnej I miejsce przyznano Karolinie Fogel, III Julce Kabale. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

           

           


          NAGRODZONA PRACA
          NASZEJ UCZENNICY

          12 grudnia 2022 roku w MDK-u nr. 2 w Bytomiu, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XXII Wojewódzkim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt. "Moja Ulubiona Pora Roku". Uczennica klasy III Lena Kałuża otrzymała II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

           


             

           


             

           


             

           


             

           


           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           

           


           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           



             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           


             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           


           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           

           


           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             


             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           


             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           


           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

           

           


           

             

           

           


             

           


             

           


             

           


             

           

          DZIAŁANIA PODJĘTE  W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

           

          Wspólne śniadanie z nauczycielem

           

                      Jedną z podstawowych zasad zdrowego odżywiania się jest regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmuje drugie śniadanie, które uczeń zjada w szkole.

                      Drugie śniadanie jest posiłkiem zapewniającym uczniowi zastrzyk energii,  który gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji i przekłada się na wyniki w nauce. Wprowadzenie zwyczaju spożywania drugiego śniadania w szkołach sprzyja kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Wpływa również na zmniejszenie spożycia przez dzieci i młodzież niezdrowych przekąsek. Stwarza możliwość integracji uczniów i nauczycieli, uczy kultury spożywania posiłków i jest ważnym elementem profilaktyki nadwagi i otyłości.

                      Nasza szkoła należy do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Głównym priorytetem, który realizujemy już od dwóch lat, jest spożywanie wspólnie drugiego śniadania. Uczniowie klas I-III dwa razy w tygodniu, przynoszą bardzo urozmaicone drugie śniadania i wspólnie z nauczycielem zasiadają do posiłku.

          KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

          https://photos.app.goo.gl/hpvZLrWA4Hx44xq88

          Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjnyMo tematyce ekologicznej dla przedszkoli i szkół podstawowych w klasach I-III organizowany przez markę Kubuś.

                      Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

                      W ramach realizacji programu, uczniowie klasy drugiej dowiedzieli jak należy dbać o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze. Na początku zajęć uczniowie odczytali powitalny list Kubusia, w którym zachęca do udziału w programie. Mieli okazję obejrzeć film edukacyjny o roślinach i zwierzętach. Następnie wykonali ciekawe prace plastyczno – techniczne. Dzięki materiałom edukacyjnym, które zostały skonstruowane tak, by rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie, zajęcia były atrakcyjne i ciekawe.

          ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH

          Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Opatowie we współpracy z Towarzystwem Patriotycznym Kresy oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegaturą w Częstochowie przystępuje do organizacji corocznej akcji „Święty Mikołaj na Kresach”.

          Tegoroczna akcja trwa do 19 PAŹDZIERNIKA i obejmuje ZBIÓRKĘ SŁODYCZY I ARTYKUŁÓW SZKOLNYCHktóre uczniowie mogą przynosić wychowawcom lub opiekunom wolontariatu p. T. Kot i p. A. Szlachcic.

          Dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu środowiska szkolnego każdego roku możemy realizować misję wsparcia Polaków na Kresach Wschodnich.

          Zapraszamy do udziału w akcji, liczymy na Wasze wsparcie.

          DZIEŃ MUZYKI
          1 października  obchodziliśmy Dzień Muzyki. W tym dniu nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Dzieci poznały pięciolinię, nuty oraz klucz wiolinowy. Podejmowały próby odpowiedzi na pytanie „Co to jest muzyka?”. Przedszkolaki nie tylko uważnie słuchały utworów muzycznych, ale również aktywnie brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Zabawa była wyśmienita, a dzieci radosne i zadowolone.
          WYJAZD
          DO ALPAKARNI

          W dniu 11 października 2021r. klasa VIIB z opiekunami odbyła wyjazd do Alpakarni w Poczesnej koło Częstochowy.

          To cudowne, ujmujące miejsce do spędzenia chwili na łonie natury w towarzystwie zwierząt jak alpaki, owce, wielbłądy, surykatki, kangury, strusie, kozy i wiele innych.

          Każdy z Nas miał możliwość bycia w bezpośrednim kontakcie dotykowym z tymi zwierzętami oraz możliwością karmienia.

          Polecamy Wszystkim to miejsce a zwłaszcza miłośnikom zwierząt.

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          29 września  obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.  Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach tej akcji grupę Sówek odwiedziła Pani Magdalena Szyszka

           z Gminnej Biblioteki Publicznej, natomiast młodsze grupy miały okazję odwiedzić bibliotekę. Dzieci wysłuchały bajki  pt. „Przyjaciele na zawsze”, oraz rozwiązywały zagadki.

          Wszyscy w skupieniu i zaciekawieniu słuchali bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądali kolorowe ilustracje. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom!

          Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!

          WARSZTATY KULINARNE
          Uczniowie klas 1-3 oraz klasa 7b uczestniczyli w warsztatach kulinarnych online w ramach projektu"Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich". Poznali dwa dania tradycyjne dla naszego regionu, były to placek Kubuś i prażuchy. Panie z KGW opowiedziały o swojej działalności i o tym, jak przygotowywały dania. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z tradycją regionu i dziedzictwem kulinarnym.
          DZIEŃ JABŁKA 
          28 września w oddziałach przedszkolnych zorganizowany został Dzień Jabłka. W tym dniu przedszkolaki poznały różne gatunki jabłek, rozpoznawały zapach i smak tych owoców oraz zdobywały wiadomości na temat  przetworów z jabłek.  Głównym celem tego dnia było zachęcanie przedszkolaków do spożywania owoców i to pod różnymi postaciami, z powodu ich walorów odżywczych i zdrowotnych.
          DZIEŃ DRZEWA
          10 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Drzewa.  W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew. Przedszkolaki dołączyły do niej i posadziły drzewka na placu szkolnym.
          SUKCES SPORTOWY
          Dziś odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej chłopców,
          na których zdobyliśmy 3 miejsce. Gratulacje!
          DZIEŃ MYCIA RĄK
          Wszyscy wiemy, jak ważne jest mycie rąk, ale mało kto wie, że 15 października z inicjatywy UNICEF obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Przedszkolaki czynnie włączyły się do jego obchodów. Dla naszych dzieci była to nie tylko nauka, ale i dobra zabawa. Tego dnia przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie  instrukcję prawidłowego mycia rąk i zastosować ją w praktyce. Wszystkie zajęcia i zabawy koncentrowały się wokół hasła „Czyste ręce- zdrowia więcej”.  Nie zabrakło wierszy, piosenek i prac plastycznych przypominających o czystości naszych rąk. Przeprowadziliśmy także eksperyment „ Dlaczego warto myć ręce?  Dzień ten dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.
          SUKCESY SPORTOWE

          29 września uczestniczyliśmy w Powiatowych Zawodach w Sztafetowych Biegach Przełajowych w ramach Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej, które odbyły się w Przystajni. Przywieźliśmy puchary i dyplomy.

          Dziewczęta starsze III m. Chłopcy starsi II m. Gratulujemy

           
          MY W SIECI

          Uczniowie klas II– III oraz IV – VI pt. wzięli udział w spektaklu oraz warsztatach "Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów", zorganizowanych przez  Polskie  Centrum Programu Safer Internet. Jego misją była pomoc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu internetu. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach w sieci, a bohaterowie krok po kroku wyjaśnili im jak mogą sobie z nimi poradzić .

          ŚLUBOWANIE
           I PASOWANIE
          NA UCZNIA SZKOŁY
          6 października odbyła się szkolna uroczystość. Uczniowie klasy 1 zaprezentowali się poprzez wiersze, piosenki i taniec. Po występie złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Podczas tego spotkania pierwszoklasistom towarzyszyli goście Pan wójt Bogdan Sośniak, Pani Dyrektor Barbara Paliwoda, Aneta Szlachcic, przewodnicząca Rady Rodziców Irena Janic oraz rodzice , nauczyciele. Swoich młodszych kolegów przywitali uczniowie klasy 2 i 3.Serdecznie gratulujemy pierwszakom wspaniałego występu oraz przystąpienia do naszej społeczności szkolnej  
          PROJEKT CZYTELNICZY
          W ramach realizacji projektu czytelniczego „Kim będę w przyszłości?”  w klasach  młodszych odbyło się spotkanie z absolwentką naszej szkoły, malarką Moniką Cipcińską, która przeczytała dzieciom książkę o życiu Fridy Kahlo. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o meksykańskiej artystce, usłyszeli jak wygląda jej dom oraz zobaczyli zdjęcia pani Moniki
          ŚWIATOWY
          DZIEŃ OWOCÓW
           WARZYW
          Dnia 15.10.2021 w naszych oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy „Światowy Dzień owoców i warzyw”, podczas którego kształtowaliśmy u dzieci postawy prozdrowotne, poprzez zaznajomienie dzieci z literaturą dotyczącą spożywania owoców i warzyw, rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące owoców i warzyw, wzięliśmy udział w zabawie ruchowej pt. ”Sałatka owocowa”. Dzieci zostały zapoznane z tematem zdrowego odżywiania i razem wykonaliśmy piramidę zdrowego żywienia. W ramach obchodów tego dnia dzieci w grupach wykonały owocowe szaszłyki oraz sałatki.
          ZDROWE ODŻYWIANIE
          Uczniowie klasy drugiej w ramach tematyki związanej ze zdrowym odżywianiem wykonali owocowe sałatki i szaszłyki. Dowiedzieli się jakie witaminy zawierają warzywa i owoc, a także jaki wpływ na nasze zdrowie ma aktywność fizyczna. Na koniec tygodnia wykonali piramidę zdrowia.

          MYŚLĘ,

          WIĘC NIE ŚMIECĘ

           

          Cieszymy się niezmiernie i gratulujemy naszej społeczności uczniowskiej, że po raz kolejny wyruszyła by posprzątać Polskę. Uczniowie wraz z opiekunami "przemierzali’’ tereny naszej gminy, aby zadbać o swój kawałek Polski.

          Wśród zebranych śmieci znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach i opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. Wszystkie w dużych ilościach! To dowód na to, że niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne. Nie zdajemy sobie sprawy, iż wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas.

          Lata 2020-2021 to również czas pandemii COVID – 19, który wpłynął na nasze codzienne życie. Ten czas nie pozostał także obojętny dla natury. Przekonaliśmy się, że miejsca, w których często szukaliśmy wytchnienia od lockdownowej rzeczywistości, stały się śmietniskami. Jesteśmy przekonani, iż każdy z nas bardzo poważnie potraktował hasło tegorocznej Akcji: „Myślę, więc nie śmiecę”, w którym nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Każda taka akcja dostarcza nam niepodważalnej wiedzy o tym, że nie opłaca się śmiecić, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebie.

          WYJAZD DO KINA  
          W dniu dzisiejszym Uczniowie z klas starszych oglądali seans filmowy "Czarny Młyn". Film wzbudził wiele emocji i wszyscy zgodnie stwierdzili, że polecają jego obejrzenie swoim kolegom i koleżankom. Salę kinową mieliśmy na wyłączność:)

          MIĘDZYNARODOWY

          DZIEŃ KROPKI

           
          W przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień był wyjątkowy i troszkę inny, niż zwykle. Na pewno zastanawiające jest, jak przebiegał i co nowego wniósł w życie przedszkolaków. Naszym celem ukierunkowanym na zadania było rozbudzanie kreatywności, aktywności twórczej, pomysłowości, a przede wszystkim zachęcanie wszystkich do podejmowania działania, inicjatywy – po prostu tworzenia. Dzień Kropki, to dzień odwagi, wiary we własne możliwości, rozumienia swojej wartości poprzez odpowiednie zabawy. Tego dnia przedszkolaki, poza liczeniem kropek, wykonały także prace plastyczne z kropką w roli głównej. Wszędzie było, można rzec -„kropkowo” – kolorowo i radośnie, o czym przekonuje nas galeria zdjęć!
          „Mała retencja-więcej wody dla przyrody”  

          W naszej szkole realizowany jest projekt  „Mała retencja-więcej wody dla przyrody” czyli czasowe zatrzymanie wody na danym cieku wodnym (np. rzece) w danym obszarze czynione przez człowieka czy działalność natury np. bobrów budujących tamy.

          Uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymali materiały dydaktyczne dotyczące procesu retencji. Klasa 7b z opiekunem odbyła wyjście nad rzekę Opatówkę, gdzie krótko omówiliśmy problem retencji naszej rzeki oraz dokonaliśmy analizy wody mierząc jej PH, zawartość żelaza co wpływa na pojawienie się życia biologicznego w wodzie.

          POWIATOWA  OLIMPIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH   
          W dzisiejszym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowie uczestniczyliw Powiatowej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Hutce. Zaprezentowali się wspaniałe, wygrywając w turnieju piłki nożnej, pomagając jako wolontariuszei kibicując zawodnikom niepełnosprawnym w ich zmaganiach sportowych. Wielka lekcja tolerancji i integracji, za którą dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Śląski Oddział Regionalny w Katowicach. Wspaniała impreza sportowa. Brawodla wszystkich uczestników i organizatorów. Nasi uczniowie wygrali puchar, nagrody książkowe, dyplom oraz piłkę z podpisem Jakuba Błaszczykowskiego.
          DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH  

          27 września społeczność naszej szkoły obejrzała akademię z okazji Dnia Języków.

          „Odwiedziły” nas gwiazdy muzyki europejskiej największego formatu. Udało nam się zaprosić do Opatowa artystów z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, a także jednego bardzo sławnego polskiego wokalistę. W gwiazdy muzyki oczywiście wcielili się uczniowie naszej szkoły – przebojowe i utalentowane klasy II i VIIb, pod opieką Anny Zalewskiej-Bujak i Agaty Jabłońskiej. Na fotografiach poniżej uczniowie jako:  Mikolas Josef,  Carla Lazarri, Toto Cotugno, Riton i Samantha Harper,  Natalia Iliniczna, Nena oraz Dawid Podsiadło.

          Koncert bardzo się spodobał publiczności. Uzmysłowił nam, że nie jest trudno zrozumieć ulubione piosenki w obcych językach - jeśli znamy podstawy języków nauczanych w naszej szkole.

          WYCIECZKA DO LASU  
          W poniedziałek 27 września uczniowie klasy III uczestniczyli w wycieczce do lasu w Zwierzyńcu. Naszym przewodnikiem na ścieżce dydaktycznej był pan Tomasz Macherzyński, który zorganizował dla nas atrakcyjną lekcję przyrody. Podziwialiśmy Rezerwat Przyrody „Modrzewiowa Góra”, rozpoznawaliśmy drzewa po korze, liściach lub owocach, odgadywaliśmy nazwy zwierząt po odgłosach, które wydają, poznawaliśmy pracę leśnika i wiele innych tajemnic lasu. Po spacerze mogliśmy odpocząć w cieniu drzew i upiec nad ogniskiem kiełbaskę. Pogoda dopisywała, dobrze się bawiliśmy i dużo się nauczyliśmy.
          FASCYNUJĄCA FIZYKA
          W ramach edukacji przyrodniczej uczniowie klasy 1 i 2 brali udział w pokazach online " Fascynująca fizyka". Zajęcia te były realizowane przez wykładowców Polskiej Akademii Nauk w Krakowie w ramach projektu " Fizyka kluczem do zrozumienia świata".Podczas pokazów uczniowie mogli zobaczyć doświadczenia dotyczące wielu fizycznych zjawisk. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali przebieg eksperymentów.
          OTWARCI NA POMAGANIE  

          Po raz kolejny - 21 października zakończyliśmy Ogólnopolską Akcję charytatywną ,,Mikołaj na Kresach’’.

          Akcja ta objęta była patronatem Towarzystwa Patriotycznego Kresy z siedzibą w Częstochowie oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach. Obejmowała zbiórkę artykułów szkolnych, maskotek i słodyczy.

          Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami składają serdeczne podziękowanie młodzieży szkolnej za ich determinację w przeprowadzeniu akcji. Jest nam niezmiernie miło, że do pomocy naszym Rodakom przyłączyły się także oddziały przedszkolne, jak również rodzice. Wyrażamy wyrazy szacunku i uznania. Jesteśmy przekonani, że dzięki pomocy i zaangażowaniu Państwa oraz całej społeczności szkolnej możemy realizować misję wsparcia Polaków na Kresach Wschodnich. Również i w tym, jakże niełatwym czasie, okazaliśmy solidarność z naszymi Rodakami w akcji mikołajkowej na Kresach.

          Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do siedziby Towarzystwa Patriotycznego KRESY

          w Częstochowie.

          ZDROWE ODŻYWIANIE  
          Uczniowie klasy drugiej w ramach tematyki związanej ze zdrowym odżywianiem wykonali owocowe sałatki i szaszłyki. Dowiedzieli się jakie witaminy zawierają warzywa i owoc, a także jaki wpływ na nasze zdrowie ma aktywność fizyczna. Na koniec tygodnia wykonali piramidę zdrowi
          ZGRANA KLASA - PROJEKT SU  
          Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli projekt pt. "Zgrana klasa". Mieli za zadanie" ubrać się w wylosowany przez wychowawcę kolor. Jak zwykle nie zawiedlii mogliśmy podziwiać ich w różnych, kolorowych odsłonach. Jesteście wspaniali. Za miesiąc czeka Was kolejne zadanie "Dzień szalonej fryzury". Mamy nadzieję, że też będziecie się prezentować wspaniale.
          ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW  
          Dnia 15.10.2021 w naszych oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy „Światowy Dzień owoców i warzyw”, podczas którego kształtowaliśmy u dzieci postawy prozdrowotne, poprzez zaznajomienie dzieci z literaturą dotyczącą spożywania owoców i warzyw, rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące owoców i warzyw, wzięliśmy udział w zabawie ruchowej pt. ”Sałatka owocowa”. Dzieci zostały zapoznane z tematem zdrowego odżywiania i razem wykonaliśmy piramidę zdrowego żywienia. W ramach obchodów tego dnia dzieci w grupach wykonały owocowe szaszłyki oraz sałatki.
          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
          14 października uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Dwieście czterdzieści osiem lat temu, 
          14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej 
          w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. W naszej szkole z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy II i III. Zaprezentowano wiersze, piosenki 
          i taniec. Składano życzenia wszystkim pracownikom oświaty. Zaproszeni goście oraz pracownicy szkoły otrzymali kwiaty i słodkie upominki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 
          NOC BIBLIOTEK  

          8 października 2021 roku odbyła się VII Noc Bibliotek 2021 „Czytanie wzmacnia”

           

          Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Akcja ma również na celu promocję czytelnictwa oraz integrację środowiska lokalnego.

           

          Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkola w ramach obchodów tej noc wzięli udział w lekcjach online zorganizowanych przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie

          Raz, dwa, trzy, niech żyją psy! spotkanie literacko-filmowe dla dzieci przedszkolnych

           

          Kto czyta, nie błądzi! – zagadki, szyfry i zadania interaktywne

          Odbiorcy: uczniowie kl. II-III

          Dziękujemy za zaproszenie i ciekawe lekcje

          CZYTANIE MA MOC  

          Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzie wymyślili –

          Wisława Szymborska.

           

          Z ogromną radością nasza szkoła przystąpiła do udziału w programie czytelniczym Czytanie ma Moc.

          Autorem programu jest Wydawnictwo Znak Emotikon.

          Chcemy pokazać dzieciom, również tym najmłodszym, dopiero zaczynającym swoją przygodę z czytaniem, że czytanie książek to wspaniała przygoda. Zależy nam, by wychowywać kreatywnych, empatycznych, ciekawych świata i mądrych czytelników.

           Co warto wiedzieć o programie Czytanie ma Moc?

          • Program adresowany jest do uczniów klas od 1 do 3 oraz przedszkola.
          • Program polega na realizowaniu z dziećmi zajęć na podstawie konkretnych książek.
          • Wszyscy uczniowie realizujący program w obecnym roku szkolnym otrzymaj paszporty i dyplomy.

          Więcej informacji można znaleźć na stronie www.czytaniemamoc.pl

          WARSZTATY LOGOPEDYCZNE  
          W dniu dzisiejszym odbyły się warsztaty logopedyczne w naszej szkole. Udział wzięli Rodzice wraz z Przedszkolakami. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękujemy Rodzicom za poświęcony czas i zaangażowanie.
          SMAK ŻYCIA - DEBATA O DOPALACZACH  

          W listopadzie w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne "Smak życia, czyli debata o dopalaczach" oraz "Debata"  prowadzone przez trenerów z Ośrodka Psychoprofilaktyki Nowa Perspektywa z Krakowa,  w których wzięli udział uczniowie klas V-VIII. 

                   Celem spotkania było dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami oraz  wzmocnienie postaw proabstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.

          Program oprócz dostarczenia młodzieży wiedzy na temat „dopalaczy” poruszał tematykę najczęściej używanych substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, nikotyna, narkotyki.

                  Powyższe warsztaty były możliwe do przeprowadzenia dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Opatowie.

          LEKCJE ZE SKRIBOTAMI  

          Dzisiaj, do naszej szkoły zaprosiliśmy roboty edukacyjne na lekcje pełne wrażeń i znakomitej zabawy. Dzięki wykorzystaniu robotów, klocków konstrukcyjnych, mat i kart edukacyjnych uczniowie przeżyli niesamowitą inerdyscyplinarną, robotyczną przygodę.

          Nie możemy zapominać, jak ważne jest nauczanie przez doświadczenie, dotyk i eksperymenty. Współczesny świat wymaga od dzieci i młodzieży praktycznego przyswajania wiedzy, stąd nasz pomysł na zorganizowanie warsztatów łączących praktykę z teorią.

          Zajęcia stały się okazją do rozwijania zainteresowań TIK, kreatywnego

          i krytycznego myślenia. Pozwoliły rozwijać umiejętności merytoryczne

          i manualne. Uczyły zasad szacunku i współpracy w grupie.

          Uczniowie, podzieleni na odpowiednie grupy wiekowe, pracowali w trzech obszarach tematycznych:

          1. ,,Drapacze chmur’’ - Uczniowie dowiedzieli się jakie są najwyższe budynki na świecie i jakie problemy można spotkać podczas projektowania takich budowli. Obejrzeli krótką prezentację i porównanie budowli świata. Następnie uczniowie sami próbowali stworzyć jak największą, stabilną konstrukcję

          z wykorzystaniem zestawu SkriKit.                                                             

          2. ,,Line Follower’’ – Uczniowie poznali zasady  programowania blokowego

          i użycia instrukcji warunkowych oraz pętli. Punktem docelowym zajęć było stworzenie programu pozwalającego robotowi na jechanie po czarnej linii na macie miasta. Ponadto uczniowie próbowali odpowiedzieć  sobie na bardzo ważne pytanie, czy barwy istnieją, czy są tylko wrażeniem tworzonym przez ludzki umysł.

          3. ,,Droga, prędkość, czas ’’ - Uczniowie poznali dokładniej relacje pomiędzy podstawowymi pojęciami w fizyce, mianowicie między drogą, prędkością a czasem. Zadaniem uczniów było odpowiednie zaprogramowanie SkriBota, aby ten pokonał wyznaczoną trasę na macie miasta. Przed rozpoczęciem właściwego programowania robota, uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat wpływu sposobu poruszania się po mieście na powstawanie korków oraz korzyści płynących z korzystania z samochodów elektrycznych. Następnie wykorzystując odpowiednie zależności, musieli wyliczyć prędkość z jaką porusza się robot. 

           

          Dziękujemy naszym uczniom za udział w zajęciach. Ich ogromne zaangażowanie było potwierdzeniem, iż warsztaty dostarczyły im dodatkowej wiedzy, umiejętności, jak również wspaniałej zabawy.

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

          19 listopada (piątek), członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunami przygotowali obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Wszelkie działania skierowane były na uświadomienie uczniom, iż każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania, czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka.

          Kolorem dominującym w tym dniu był kolor niebieski, jako symbol solidarności ze sobą dzieci z całego świata.

          Na dwóch kondygnacjach szkoły każdy mógł podziwiać ,,Drzewka Praw Dziecka’’, na których zaprezentowano najważniejsze prawa dzieci.

          Na dolnym korytarzu została przygotowana gazetka tematyczna.

          Tego samego dnia, Wolontariusze naszej szkoły przeprowadzili

          z uczniami zajęcia dydaktyczne. Wszystkim dzieciom zostały przybliżone Prawa Dziecka oraz ich wielka ranga. A jeżeli mowa  o prawach dziecka, nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka. Janusz Korczak nieustannie podkreślał, że dziecko w żadnym momencie swojego życia nie może być przedmiotem manipulacji świata dorosłych. Dorośli nie chcą dopuszczać dzieci do spraw codziennych, tłumacząc, że dzieci są zbyt małe i niedoświadczone. Ale według Korczaka dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek i przestrzeganie jej praw

          WARSZTATY WOKALNO-MUZYCZNE  

          Dzisiaj uczennice naszej szkoły były na warsztatach wokalno-muzycznych w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Świętochłowicach. Wspólnie z zespołem TOLERANCJA przygotowujemy koncert świąteczny, który odbędzie się 10 grudnia 2021r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie.

          Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Opatów, uczniów, rodziców, dziadków.

          Gwarantujemy Państwu niezapomniane wrażenia muzyczne.

          CUDA Z DYNI
          W dniu 2 listopada rozstrzygnięto szkolny konkurs organizowany przez Samorząd Uczniowski pt. "Cuda z dyni". Jury, że względu na jakość prac, wyróżniło wszystkie osoby biorące udział w konkursie. Wszystkim uczestnikom przyznano dyplomy oraz upominki. Gratulujemy uczniom: Leon Kałuża, Amelia Ciuchta Magdalena Mazurek, Oliwier Mach, Maja Kubiak, Maja Kubicka

          GMINNY

          KONKURS JĘZYKOWY

          4 listopada odbyła się w naszej szkole IX edycja Gminnego Konkursu Językowego.

          Wzięli w niej udział przedstawiciele klas siódmych i ósmych – dwie osoby z każdej szkoły.

          Celem konkursu było zachęcenie uczniów naszej gminy do pogłębiania nauki języka angielskiego, docenienie najbardziej zaangażowanych w naukę języka oraz zintegrowanie uczniów o podobnych zainteresowaniach.

          Konkurs polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego oraz na wykazaniu się znajomością treści i słownictwa otrzymanej wcześniej lekturki. Pary uczniów walczyły o zwycięstwo dla swoich szkół – zdobyte przez nie punkty były sumowane.

          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a zwycięskie pary nagrody książkowe, słuchawki oraz gadżety związane z nauką języka angielskiego. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców i wydawnictwo Macmillan.

           

          Najlepsze wyniki uzyskali:

          I miejsce: Krzysztof Matyśkiewicz i Robert Szyjka ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie

          II miejsce: Klaudia Ganderska i Igor Urlik ze Szkoły Podstawowej w Opatowie

          III miejsce: Wiktoria Gawin i Wiktor Browarski ze Szkoły Podstawowej w Wilkowiecku

           

          Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka!

          NOWOCZESNE WYKORZYSTANIE SMARTFONA PODCZAS ZAJĘĆ  

          Krajowe Biuro eTwinning, FRSE zaprosiło uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w wyjątkowym webinarium. Nowoczesnym wykorzystaniem smartfona podczas zajęć dydaktycznych aktywnie zainteresowali się uczniowie klasy V na lekcji matematyki oraz VIII na lekcji fizyki pod opieką swych nauczycieli.

          Webinarium było organizowane w ramach Global Media and Information Literacy Week 2021, którego organizatorem jest UNESCO. Było również elementem edukacji medialnej i walki z dezinformacją.

          Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę jak potężne urządzenia nosimy w swoich kieszeniach/torebkach. Telefon przestał być narzędziem za pomocą którego wysyłamy sms, rozmawiamy za pomocą połączeń głosowych, czy robimy zdjęcia. Obecny telefon to superkomputer o prędkości obliczeniowej porównywalnej do superkomputerów z lat ubiegłych. Czujniki w które są wyposażone obecne telefony pozwalają stworzyć z tych niepozornych urządzeń wirtualne laboratorium o niespotykanych dotąd możliwościach.

          Podczas webinarium poznaliśmy szereg aplikacji, z których możemy korzystać w celach dydaktycznych wykorzystując smartfony czy tablety.

          WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE
          W naszej szkole gościliśmy dziś archeologa Pana Pawła, który prowadził warsztaty dla przedszkolaków i uczniów z klasy 1-4. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wiele o pracy archeologa Poznali w jaki sposób ustala się wiek zabytków. Następnie szukali ich a na stanowiskach archeologicznych badali i opisywali wyniki badań. Sklejali rozbite naczynia. Mieli okazję zobaczyć mleczny ząb mamuta z epoki kamienia. Wszyscy uczniowie byli bardzo aktywni, zainteresowani i zadowoleni z warsztatów.
          WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA  

          29 października Uczniowie klas VIII - VII zwiedzali Muzeum Oświęcim - Brzezinka.

          Przeżyli bardzo refleksyjną i wzruszającą lekcję historii....

          W dalszym etapie zwiedzania uczniowie klas VII - VIII mieli okazję poznać wspaniały Pałac Książąt Pszczyńskich. Przepiękna budowla. Doskonale konserwowana. W roku 1995 zamek otrzymał nagrodę udzieloną przez Europa Nostra w Hadze,

          "Za pieczołowite i staranne odtworzenie wnętrz Zamku oparte na wnikliwich badaniach historycznych".

          NOC KOLĘD  
          10 grudnia odbył się cudowny koncert świąteczny zespołu "TOLERANCJA"i uczennic naszej szkoły oraz absolwentki Michaliny Kulej.To były niezapomniane wrażenia, które na długo zostaną w naszej pamięci. Koncert wprowadził nas w świąteczny nastrój, ale miał też głębsze przesłanie, a mianowicie integrację z osobami niepełnosprawnymi. Wszyscy jesteśmy wartościowi i możemy spełniać się na różnych płaszczyznach bez względu na przeciwności losu. Wzajemnie się szanujemy, doceniamy i współpracujemy, czego owocem jest piękny koncert. Razem z nami koncert obejrzeli zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego Zdzisława Kall, Wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak, Radni Gminy Opatów, Dyrektor Gminnego Zespołu Miron Romański, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kłobucku Tomasz Sobiś, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Katowicach Jan Wiesiołek, Dyrektorzy Szkół, Klub Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Opatów, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzepicach, rodzice, uczniowie. Wszystkim dziękujemy za udział i wspólne spędzenie czasu

          ANDRZEJKI
          W KLASACH 1-3

          Wychowawcy klas 1-3 zorganizowali zabawę andrzejkową dla swoich uczniów, którzy mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć.

          Podczas imprezy uczniowie bawili się przy muzyce. Brali udział w zabawach ruchowych, a w trakcie przerwy czekał na nich słodki poczęstunek. Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu słodkości dla dzieci.

          Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę.

           

          SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

          Dnia 1 grudnia 2021r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I – III.

          Celem konkursu było promowanie talentów recytatorskich, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

          W konkursie wzięło udział 19 recytatorów. Wśród prezentowanych utworów przeważały wiersze J. Tuwima, M. Strzałkowskiej. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

           Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:

                I miejsce -     (ex aequo) Maja Kubicka kl.I, Paulina Bator kl.II, Lena Olczyk kl. III

               II miejsce -    (ex aequo) Błażej Bujak kl.I, Lena Kałuża kl.II, Amelia Kabała kl. III

               III miejsce -   (ex aequo) Agata Biernacka kl.I, Hanna Grześczak kl.I, Róża Szyjka kl.II, Milena Kukuła kl. II,  Katarzyna Bachniak kl.III, Filip Zwierz kl.III

          Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.

          Laureaci konkursu otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców.

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego, dziękujemy za udział w konkursie i dzielenie się pięknem poezji.

          DZIEŃ

          PLUSZOWEGO MISIA

           

          „Miś jest mały i puchaty
          Miś jest fajny i kudłaty
          Miś jest gruby jak ta kula
          Misia zawsze się przytula.”

          25 listopada w naszej bibliotece obchodziliśmy „Dzień Pluszowego Misia”.

          Nie ma dziś chyba dziecka, które nie posiada swej ulubionej maskotki i nie ma pewnie takiego, które nie chciałoby świętować jego urodzin.
          Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko z przedszkola i kl.I-III przyszło do biblioteki ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.

          Dzieci poznały historię Święta Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, konkursach, quizach i zgadywankach, wykonywały prace plastyczne.

          Został również rozstrzygnięty konkurs na "Laurkę dla Misia’’. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy jak również książeczki do czytania.

          W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólnie będziemy uczyć i bawić bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

           

           
             

          SPORTOWE MIKOŁAJKI

          Uczniowie klasy piątej spędzili bardzo aktywnie czas w Sali Zabaw "Lemon" w Blachowni. Pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego rozwijali swoje sportowe pasje.

          Z przyjemnością będą długo wspominać spędzony miło czas w klasowym gronie.

          5 GRUDNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA  

          Wolontariat to najbardziej humanitarne oblicze człowieczeństwa!

          "Bycie dobrym nie polega na byciu uprzejmym, tylko na pomaganiu, współczuciu i obdarowywaniu innych bez niczego w zamian, a co najważniejsze cieszeniu się z tego, że zrobiło się coś dla innego człowieka, co go uszczęśliwiło…’’

           

          Drodzy Wolontariusze Szkoły Podstawowej w Opatowie!

          W dniu Waszego święta, dziękujemy Wam za Wasz trud, za okazaną pomoc, za wsparcie oraz za każdy uśmiech i gest dobrej woli.

          Jesteście wyjątkowymi ludźmi, którzy w sposób dojrzały postrzegają życie.

          Poświęcając swój czas, dajecie innym cząstkę samego siebie.

          Jest to największy dar, którego nie można kupić w sklepie lub zamówić przez Internet.

           

          Dzisiaj szczególnie doceniamy Wasze działania będące potwierdzeniem tego, jak jesteście ważni.

          Życzymy Wam dni pełnych radości. Niech Wasze plany osobiste i zawodowe zawsze się spełniają, a niesienie pomocy innym dostarcza Wam wiele satysfakcji i powodów do dumy.

                  Dziękujemy, że jesteście z nami !!!

                              Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariusza

          WYCIECZKA

          (DO KRASIEJOWA)

           
           
          OGŁASZAMY WYNIKI KONKURSU  

          Miło nam  poinformować, iż III POWIATOWY  KONKURS PLASTYCZNY „MAM PRAWO DO...”
          – na podstawie wiersza Janusza Korczaka „Prawa Dziecka”, pod honorowym patronatem

          Starostwa Powiatowego w Kłobucku  i Gminy  Opatów, został rozstrzygnięty.

          Na konkurs wpłynęły 142 prace plastyczne z 19 szkół powiatu kłobuckiego.

          W wyniku prac komisji konkursowej zostało nagrodzonych 12 osób , których prace znalazły się w kalendarzu na rok 2022.

          Laureatami zostali:

          1.Lena Wochnik SP w Truskolasach

          2.Piotr Lewandowski ZS-P w Lindowie

          3.Lena Gajek ZS-P w Lipiu

          4.Iga Kępa SP w Libidzy

          5.Magdalena Mizera SP w Krzepicach

          6.Bartosz Związek SP w Waleńczowie

          7.Weronika Mazik SP we Wręczycy Wielkiej

          8.Lena Kubas SP w Węglowicach

          9.Natalia Sobczyk SP nr. 3 w Kłobucku

          10.Zosia Machoń SP w Lgocie

          11.Dagmara Kucharczyk SP w Opatowie

          12.Adam Werk ZS-P w Kamyku

          GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom  i zapraszamy  do udziału w konkursie za rok.

          MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

          Dziś również Mikołaj odwiedził Urząd Gminy w Opatowie, Gminy Zespół Oświaty, pocztę i Panią z banku. Dziękujemy za życzliwe przyjęci.

          MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

          6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci  prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

          NOC KOLĘD

          10 grudnia odbył się cudowny koncert świąteczny zespołu "TOLERANCJA" i uczennic naszej szkoły oraz absolwentki Michaliny Kulej. To były niezapomniane wrażenia, które na długo zostaną w naszej pamięci. Koncert wprowadził nas w świąteczny nastrój, ale miał też głębsze przesłanie, a mianowicie integrację z osobami niepełnosprawnymi. Wszyscy jesteśmy wartościowi i możemy spełniać się na różnych płaszczyznach bez względu na przeciwności losu. Wzajemnie się szanujemy, doceniamy i współpracujemy, czego owocem jest piękny koncert. Razem z nami koncert obejrzeli zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego Zdzisława Kall, Wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak, Radni Gminy Opatów, Dyrektor Gminnego Zespołu Miron Romański, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kłobucku Tomasz Sobiś, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Katowicach Jan Wiesiołek, Dyrektorzy Szkół, Klub Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Opatów, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzepicach, rodzice, uczniowie. Wszystkim dziękujemy za udział i wspólne spędzenie czasu

          AKCJA CHARYTATYWNA – PODZIĘKOWANIA  

          ,,Dobry bądź i szlachetny,

          Bądź do pomocy gotowy!"

          Wolfgang Goethe

           

          Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z całą społecznością szkolną składają serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Opatowa  oraz Iwanowic Małych, którzy odpowiedzieli na nasz apel i aktywnie włączyli się w akcję charytatywną na rzecz rodziny z naszej miejscowości.

          Zebrane środki finansowe pozwolą na skuteczne leczenie i rehabilitację.

          Dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie. Cieszymy się, że są wśród nas osoby, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka.

          Dziękujemy, że jesteście z nami!

          SUKCESY W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

          W ramach plastycznych zajęć kreatywnych powstały prace, które wzięły udział w Gminnym Konkursie Plastycznym pod hasłem "Bezpieczeństwo i rozwaga - tego od Ciebie każdy wymaga’’. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych Gminy Opatów, w dwóch kategoriach wiekowych kl.I-II i kl.III-IV. Głównym celem konkursu było wspieranie czynności, które przeciwdziałają wypadkom na drodze do i ze szkoły oraz w czasie wolnym od nauki. Otrzymaliśmy dyplomy i nagrody.

          1 miejsce dla Leny Olczyk, 3 miejsce dla Marty Sośniak, wyróżnienie dla Amelii Kabały

          OGÓLNOPOLSKI STRAŻACKI

          KONKURS PLASTYCZNY

          Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w eliminacjach do Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych w tym działań ratowniczo-gaśniczych, edukacją w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i ekologii, tradycją i życiem strażackich środowisk, a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych. Konkurs miał zachęcać by poprzez różnego rodzaju techniki plastyczne przedstawić i pokazać jak widziana jest strażacka służba oczami innych. Otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień.

          2 miejsce dla Dagmary Kucharczyk

          2 miejsce dla Wiktorii Czuby, 3 miejsce dla Natalii Kempy

          3 miejsce dla Klaudii Koniecznej, wyróżnienie dla Karoliny Przybylskiej

          Dyplom i nagroda za udział dla Hanny Grześczak

          STROIK ŚWIĄTECZNY – WARSZTATY

          W  grupie przedszkolnej zorganizowane zostały warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci . Głównym celem  spotkania było wykonanie stroików bożonarodzeniowych. Przedszkolaki z pomocą florystki Pani Beaty Pędrak wykonały piękne stroiki. Dzieci bardzo zaangażowały się w ich wykonanie. Pani Beata pomogła im przykleić elementy klejem na gorąco. Milusińscy  z dumą prezentowali swoje dzieła. Stroiki z pewnością będą stanowiły świąteczną dekorację domów. Był to miło spędzony czas. Dziękujemy Pani Beacie za wspaniałe warsztaty

          WIGILIA ŁĄCZY POKOLENIA  

          17 grudnia w naszej szkole miał zostać zrealizowany projekt szkolnypt. "WIGILIA ŁĄCZY POKOLENIA". Ten wyjątkowy czas mieliśmy spędzićw gronie przyjaciół i osób bliskich naszej szkole. Projekt ten zakładał obecność ponad 70 osób i planowany był od wielu tygodni. Niestety z powodu obostrzeń pandemicznych nie mógł się odbyć w takiej formie, jak to sobie zaplanowaliśmy, ale nie mogliśmy sobie odmówić zaprezentowania Państwu występów świątecznych naszych cudownych uczniów, którzy chcieli Wszystkim złożyć moc świątecznych życzeń. Mamy nadzieję, że życzenia sprawdzą się w Nowym Roku 2022. Wszystkiego dobrego!

          AKCJA CHARYTATYWNA

          Składamy serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej, uczniom, rodzicom nauczycielom oraz zaprzyjaźnionym ze szkołą darczyńcom za zaangażowanie się w akcję charytatywną dla dzieci z ośrodka UFNOŚĆ w Częstochowie.

          PROJEKT KLASY V - “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”


          Klasa V pod opieką wychowawcy Lidii Pawelak, wzięła udział w projekcie wychowawczym “Idą Święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie.  Projekt wpisuje się w szeroko rozumianą profilaktykę e-uzależnień, jak również w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 określone przez MEiN (pkt. 1 Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu wychowawczo-profilaktycznego oraz pkt. 4. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne).

          RÓŻOWA SKRZYNECZKA


          Wspólnymi siłami sprawiamy, że nasze otoczenie staje się dostępne, przyjazne i bezpieczne!

          Z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza, nasza szkoła dołączyła do projektu "Różowa Skrzyneczka’’. W szkolnych toaletach pojawiły się różowe skrzyneczki, a w ich wnętrzu można znaleźć środki higieniczne, które mogą przydać się każdej kobiecie i dziewczynce.  Od tej chwili każda z naszych pań będzie mogła czuć się bezpiecznie podczas miesiączki. Dbamy o komfort psychiczny, fizyczny i zdrowotny naszych uczennic. Bez wstydu, bez strachu, bezpiecznie!

          JASEŁKA

          Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas, pełen radości i wzruszeń. Tę świąteczną atmosferę przedłużyły nam dzieci z grupy przedszkolnej "Sówki’" oraz uczennice z kl. II i kl. III , które 12 stycznia zaprezentowały społeczności szkolnej "Jasełka bożonarodzeniowe’’.

          Podczas występu przedszkolaki przedstawiły Ewangelię o narodzinach Jezusa, oprawioną tańcem i kolędami. Mali artyści z dużym zaangażowaniem odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, taneczne, wokalne. Za swój występ otrzymali gromkie brawa oraz wyrazy uznania od swoich rówieśników i nauczycieli.

          CZEKOLADOWA PRZYGODA

          Dzisiaj, na terenie naszej szkoły zorganizowaliśmy dla młodzieży "Czekoladowe Warsztaty’’, bo która z naszych pociech nie kocha takich pyszności.

          W trakcie zajęć uczniowie degustowali mleczną czekoladę do picia, poznali smak ciemnych, wytrawnych czekolad oraz mieli niepowtarzalną okazję degustacji naturalnej różowej czekolady z rubinowego ziarna kakaowca. Najbardziej kreatywną częścią warsztatów była praca nad własną tabliczką czekolady w kształcie serca. Uczestnicy warsztatów samodzielnie dekorowali czekoladę według własnej koncepcji owocami liofilizowanymi, bakaliami i kolorowymi posypkami. Wszyscy młodzi cukiernicy zabrali czekolady ze sobą we własnoręcznie przygotowanym opakowaniu. Słodkości mogą być doskonałym prezentem dla Kogoś Wyjątkowego.

          BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE

          Udział w III edycji Tygodnia Bajek Polskich "Baśnie i legendy polskie"

          DZIEŃ  BABCI I DZIADKA 

          Z okazji Dnia Babci Dziadka uczniowie klasy 1 przygotowali występ podczas którego prezentują wiersze i piosenki dedykowane Kochanym Babciom i Dziadkom.

          DZIEŃ  BABCI I DZIADKA 

          Serdecznie zapraszamy na film z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowany przez uczniów klasy drugiej. Życzymy miłego oglądania.

          HARCERZE KWESTUJĄ NA RZECZ WOŚP

          Dzięki ogromnemu sercu Enduro Opa, mieszkańcom Opatowa, kwestującym harcerkom Drużyny Harcerskiej Puchacze dziłającej przy naszej szkole

          uzbieraliśmy na rzecz orkiestry rekordową dla nas kwotę

          5545,90zł
          (z czego 
          5000zł od Enduro Opa)

          VII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU

          Właśnie zakończyła się VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu

           "Ile ważyŚw. Mikołaj?’’ organizowanego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo, w której brała udział nasza szkoła. Konkurs polegał na zbieraniu bilonu o jak największej masie, a jego celem było wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz pomoc dzieciom i młodzieży, wychowankom Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. 

          Pomimo ograniczeń związanych z sytuacją epidemiologiczną jesteśmy dumni, że udało nam się szczęśliwie zakończyć akcję, czego potwierdzeniem może być zebrana kwota w wysokości: 888 zł.

          W ramach akcji nasi uczniowie wzięli także udział w zajęciach na temat:

          "Jak uczyć dzieci mądrego pomagania?’’

          Jesteśmy przekonani, iż pomoc innym, słabszym, uboższym, potrzebującym, wykształci w naszych pociechach empatii. Udział w akcji pozwolił zaangażować się w działania charytatywne i społeczne. Był doskonałą okazją aby nabyć umiejętności komunikacji oraz współpracy – cechy niezbędne w dorosłym życiu.

          Gratulujemy wszystkim uczniom i dziękujemy za wszelkie podjęte działania charytatywne!

          PROGRAM EKOLOGICZNY „VELVET – PIĄTKA DLA NATURY”

           

          Program ekologiczny „Piątka dla Natury” ma na celu pomóc w kształtowaniu odpowiednich postaw ekologicznych wśród najmłodszych, aby w przyszłości zaowocowały dobrymi nawykami na rzecz środowiska.

          Uczniowie klasy drugiej wspólnie z wychowawcą  zrealizowali lekcję ekologiczną pt. „Segregacja odpadów” według scenariusza i pomysłów związanych z ochroną środowiska opracowanych przez Organizatora. Na koniec podjęli się ekowyzwania, czyli wykonali pracę plastyczno-techniczną z wykorzystaniem surowców wtórnych.

          Od niedawna na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych pojawiły się kosze do segregacji odpadów. Była więc to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć uczniom jak należy segregować odpady, aby kiedyś w przyszłości mogły zostać wykorzystane ponownie.

          PROGRAM "MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ"

          Celem tego programu jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli wody w codziennej diecie, ale również ważnym aspektem są zagadnienia ochrony środowiska.

          Dzieci były zaciekawione zjawiskami przyrodniczymi i chemicznymi. Lubiły słuchać wodnej muzyki, oglądać rosnącą tęczę lub rozpuszczanie substancji w ciepłej i zimnej wodzie, dowiedziały się jaką rolę odgrywa woda w przyrodzie. Przedszkolaki rozróżniały smaki wody poprzez węch, dowiedziały się jak groźne jest odwodnienie dla organizmu, oraz skąd się biorą bąbelki. Zdobyły wiedzę o dostosowaniu ilości wody do wieku i ruchu. Mogły zaobserwować ilości cukru w napojach i jego szkodliwości dla zdrowia dzieci i dorosłych. Ozdabiały kubki do picia, oraz wykonały kropelki na zakrętki.

          "POSTAW NA SŁOŃCE’’  

          Z przyjemnością informujemy, że 6 - osobowa grupa naszych uczniów zakwalifikowała się do projektu edukacyjnego ,,Postaw na Słońce’’, realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Zadaniem naszych "Młodych Odkrywców’’ jest udział w konkursie badawczym mającym na celu zdobycie wiedzy na temat Odnawialnych Źródeł Energii

          i wykorzystanie jej podczas projektowania instalacji, czy przygotowania raportu energetycznego.

          Gratulujemy naszym uczniom i mamy nadzieję, że nauka poprzez zabawę, wyzwania oraz rywalizację zaowocuje sukcesem!

          PROJEKT MALI WIELCY

          Uczniowie klas 1-3 brali udział w  kolejnym zadaniu w ramach realizacji projektu  „Mali wielcy”. Tym razem poznali postać słynnej projektantki- Coco Chanel. Podsumowaniem działań  była poczta walentynowa i  zabawa taneczna, na której  uczniowie  zaprezentowali stroje karnawałowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, a Rodzicom za przygotowanie poczęstunku dla dzieci.

          AKCJA WIRUSOOCHRONA

           

          Uczniowie klasy 1- 3 brali udział w  akcji zainicjowanej przez Śląski  Państwowy Wojewódzkiego Inspektorat Sanitarny pt. „Wirusoochrona”.

          Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych,  poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na  rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.

          W trakcie zajęć dzieci utrwaliły  zasady  zdrowego stylu życia,  pogłębiły  wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W KLASACH I-III

           

          Internet oferuje nam ogromne możliwości. Korzystając z sieci, możemy rozwijać swoje zainteresowania, relaksować się, uczyć się nowych rzeczy. Niestety, jest to także miejsce, gdzie możemy napotkać różne zagrożenia. By ich uniknąć trzeba pamiętać o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci.

          W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci w internecie w klasach I-III zorganizowano Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym dniu uczniowie wysłuchali piosenkę pt. „Świat realny jest genialny”, obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą zasad bezpiecznego poruszania się w internecie, a na koniec wykonali papierowe lapbooki. Uczniowie mają teraz w jednym miejscu najważniejsze informacje. Ciekawe składanki, wklejki okazały się doskonałą formą pracy dla dzieci 

          WALENTYNKI

          W BIBLIOTECE

           

          Walentynki to Dzień Zakochanych.

          Wszystkim zakochanym życzymy wiele miłości.

          Miłością możemy również obdarzać książki i z tej okazji nasza biblioteka serdecznie zaprasza wszystkich czytelników do sięgania po książki i zaczytywania się w nich aż do zakochania.

          Oto ci, którzy już się zakochali. Gratulujemy!!!

           Pokochaj czytanie!

          XIX GMINNY

          FESTIWAL KOLĘD

          W styczniu odbył się XIX Gminny Festiwal Kolęd online.  Komisja oceniająca wysłuchała prezentacji wokalnych uczestników i przyznała miejsca. Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Karolina Przybylska zajęła II miejsce, a Julia Gorzelak III miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Marta Sośniak III miejsce w III kategorii wiekowej, a Karolina Krawczyk II miejsce w IV kategorii wiekowej. Gratulujemy wszystkim udanego występu.

             
           
             
           
             
             
             
             
             
             
             
             
             

           

           

           


           

           

          DZIAŁANIA PODJĘTE  W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

           

          Dzień Kobiet- występ klas 1-3

                         D

          8 marca uczniowie klas 1-3 świętowali Dzień Kobiet. Chłopcy składali życzenia Paniom i dziewczynkom. Przygotowali również upominki i kwiaty dla koleżanek. Nie obyło też się bez słodkiego poczęstunku. Każda z grup zaprezentowała wiersze i piosenki dedykowane wszystkim małym i dużym kobietkom.

          https://photos.app.goo.gl/ATz7eiYFEG1MyxCW8

             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             

           


           

           

          DZIAŁANIA PODJĘTE  W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

           

           

           

          OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY

          Uczniowie z klasy II i III brali udział w Ogólnopolskim Konkursie  Przedmiotowym  Synapsik  „MEN” organizowany przez Wydawnictwo SYNAPSA.

          Zmierzyli się z ciekawymi zadaniami z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej oraz przyrodniczej. Do  X edycji  przystąpiło  7 uczniów z klasy II i 4 uczniów z klasy III. Jedna  z uczennic klasy II Natalia Wróbel została wyróżniona za uzyskanie wysokiego wyniku z testu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

           

          KRAJOWY CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

          27 listopada 2019 roku w Auli Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie nasza szkoła miała zaszczyt odebrać Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie z rąk pani Iwony Michałek – Sekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej. 
          Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy. 

           

           

           

           

          SPOTKANIE Z DIETETYKIEM KLINICZNYM

          W poniedziałek, 3 lutego, uczniowie klas I, II i III mieli okazję spotkać się z dietetykiem klinicznym- panią Dominiką Słomian. Dowiedzieli się, z czego powinno się składać drugie śniadanie i dlaczego jest ono tak ważne w naszej codziennej diecie.
          Pani dietetyk skutecznie przekonywała dzieci, że śniadanie nie musi być „nudne”, że może wyglądać i smakować atrakcyjnie, a jednocześnie być bardzo zdrową przekąską. Przestrzegała przed spożywaniem na drugie śniadanie na przykład słodkich batoników. Cukier może bowiem powodować nieprzyjemne dolegliwości i na pewno nie poprawi naszego samopoczucia ani zdrowia.  Pod koniec spotkania dzieci miały okazję wykazać się swoją wiedzą. Udowodnili, że potrafią zaproponować zdrowe zestawy śniadaniowe. Niektórzy planowali już swoje przyszłe, drugie śniadania.

          Cieszymy się, że uczniowie chcą dbać o swoje zdrowie. Mamy nadzieję, że rodzice również będą bardziej świadomie przygotowywać posiłki dla swoich pociech. Chcemy zorganizować takie spotkanie ze specjalistą w dziedzinie żywienia także dla rodziców. Liczymy na zainteresowanie
          z ich strony.


           

           

           

          "MISTRZ KALIGRAFII"

          Uczniowie naszej szkoły nie boją się żadnych wyzwań. Tym razem postanowili  sprawdzić swoje umiejętności kształtnego i pięknego pisania w VIII Powiatowym Konkursie Kaligraficznym "Mistrz Kaligrafii”.

          Konkurs adresowany był do uczniów klas II-VIII, których zadaniem było przepisać tekst literacki zgodnie z zasadami sztuki kaligrafii.

          W konkursie wzięły udział: Natalia Wróbel, Natalia Płuska, Nikola Bernad i Paulina Kempa.

          Miło na poinformować, że w kategorii klas młodszych III miejsce zajęła uczennica klasy II - Natalia Wróbel, a w kategorii klas starszych III miejsce zajęła uczennica klasy VII - Paulina Kempa.

          Wszystkim uczestniczkom konkursu serdecznie gratulujemy.

           

           

           

           

          KUCHNIE EUROPY

          Degustacja potraw pochodzących z różnych krajów europejskich w Szkole Podstawowej w Opatowie stała się już coroczną tradycją. Spotkania rodziców, uczniów i nauczycieli przy smakowaniu potraw różnych narodowości mają miejsce zawsze w miesiącach zimowych. W tym roku szkolnym degustacja miała miejsce 4 lutego  podczas semestralnego spotkania rodziców i nauczycieli. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali polskie, brytyjskie, niemieckie, włoskie i francuskie potrawy. Każdy stół był pięknie przyozdobiony symbolami i flagami wylosowanych wcześniej krajów, spotkanie było więc ucztą nie tylko smaków ale również ucztą dla oka. Wszyscy chętnie degustowali przygotowane pyszności, więc potrawy szybko znikały z talerzy.

           

           

           

           

           

           

           

          WOŚP

          Po raz 28 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a wraz z nią harcerze z 16 Opatowskiej Drużyny Harcerskiej Puchacze, działającej przy naszej szkole od ponad 20 lat i od tylu tez lat przyłączający się do tej akcji.

          Efekt zbiórki to 2018,03zł. 

          Dziękujemy mieszkańcom Opatowa, Waleńczowa i Iwanowic Małych za ich otwarte serca i ogromne wsparcie.

           

           

           

           

          WOJEWÓDZKI KONKURS PRZYRODNICZY 

          W bieżącym roku szkolnym w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczo-Fotograficznym „Polska złota jesień” wzięli udział uczniowie z 71 szkół podstawowych naszego województwa. Na konkurs wpłynęło 441 pięknych zdjęć. Komisja oceniająca przyznała po dwa równorzędne I, II i III miejsca, oraz 13 wyróżnień. Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły- Jakub Bauer z klasy I, który zajął II miejsce. Cieszymy się bardzo i serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów. 

           

           

           

          KONCERT ŚWIĄTECZNY

          W dniu 13 grudnia 2019r. w Szkole Podstawowej w Opatowie odbył się Koncert Świąteczny zespołu TOLERANCJA i absolwentek szkoły: Marceliny Szlachcic, Michaliny Kulej, Julii Radzioch, Oliwii Macherzyńskiej i Pauliny Polańskiej. Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości: Starostę Powiatu Kłobuckiego- Pana Henryka Kiepurę, Wójta Gminy Opatów- Pana Bogdana Sośniaka, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci- Pana Jana Wiesiołka, Dyrektora PCPR- Pana Tomasza Sobisia, Radnych, Sołtysów Gminy Opatów, Koła Gospodyń Wiejskich, Koło Emerytów i Rencistów, Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Klubu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych w Hutce, nauczycieli emerytów, pracowników szkoły, zaproszonych gości i mieszkańców Gminy Opatów. Wszyscy zgromadzeni byli pod ogromnym wrażeniem kunsztu muzycznego zespołu oraz wspaniałych solistek. Było cudownie, a Pan Starosta we wpisie na fb już zapowiedział swoją obecność za rok. 

           

           

           

          SPOTKANIE Z LEŚNICZYM I MYŚLIWYM

          Dnia 12.12.2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z leśniczym Nadleśnictwa Kłobuck panem Jerzym Mazurkiewiczem oraz  przedstawicielem Koła Łowieckiego „Ryś” z Kłobucka panem Tomaszem Balcerzakiem.

          Spotkanie to miało na celu podsumowanie szkolnej akcji „Pomóżmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę”, w której młodzież  klas VI-VIII zbierała żołędzie i kasztany dla zwierzyny leśnej. Uczniowie, którzy uczestniczyli w akcji zostali nagrodzeni.

          Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem Koła Łowieckiego RYŚ oraz pracą leśniczego.

           

           

          ZOSTAŃ ŚWĘTY MIKOŁAJEM DLA DZIECI Z HOSPICJUM

          Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom za aktywne włączenie się w akcję charytatywną

          ZOSTAŃ ŚW. MIKOŁAJEM DLA DZIECI Z HOSPICJUM”

          Zebrane artykuły zostały przekazane małym, potrzebującym podopiecznym Stowarzyszenia Opieki  Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej przy ul. Krakowskiej.

           

           

          KAŻDY Z WAS JEST ŚW. MIKOLAJEM

          OKAZANE DOBRO – ZAWSZE POWRACA

          DZIĘKUJEMY ZA POMOC I ZAANGAŻOWANIE

           

                                                                                                   Szkolne Koło Wolontariatu

           

           

          MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ

          13 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom 
                                                   II Powiatowego Konkursu Plastycznego o Prawach Dziecka –                                                  

          „MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ”.

           

          Celem konkursu było poszerzenie wiedzy dotyczącej praw dziecka, popularyzacja problematyki praw człowieka wśród uczniów, pobudzanie aktywności twórczej, rozwijanie umiejętności obserwacji otaczającego świata, dokumentowania go oraz interpretacji .

          Na konkurs wpłynęło 83 prace z 10 szkół powiatu kłobuckiego, komisja konkursowa nagrodziła dwanaście prac, które zostały umieszczone w kalendarzu na rok 2020.  Wydanie kalendarza było możliwe dzięki funduszom uzyskanym ze Starostwa Powiatu Kłobuckiego oraz Gminy Opatów za co składamy serdeczne podziękowania Panu Henrykowi Kiepurze oraz Panu Bogdanowi Sośniakowi.

                                                                                                                                                                        

          Oto nazwiska zwycięzców, którzy miniony piątek odebrali nagrody i dyplomy:

          1. Hubert Szyjka SP w Opatowie
          2. Wiktoria Wąs SP w Zwierzyńcu Pierwszym
          3. Zuzanna Strzelec SP w Opatowie
          4. Lena Kęsik SP w Opatowie
          5. Błażej Tąder SP w Opatowie
          6. Julia Przymęcka SP w Waleńczowie
          7. Maja Majek SP w Waleńczowie
          8. Magdalena Wąs SP w Zwierzyńcu Pierwszym
          9. Maja Tronina SP w Waleńczowie
          10. Amelia Maciuk SP w Lindowie
          11. Alicja Leszczyńska SP w Wilkowiecku
          12. Maja Kluba SP w Waleńczowie

           

          Wiemy jednak, że w życiu codziennym zwycięzcą jest każde dziecko, którego prawa są szanowane oraz dorosły, który tych praw przestrzega i stoi na ich straży.

           

           

           

           

           

           

           

          WARSZTATY PROFLIAKTYCZNE - CYBERPRZEMOC

           

           

          Przedstawiciele  Policji przeprowadzili warsztaty profilaktyczne z uczniami klas IV i VI Szkoły Podstawowej  im. M. Konopnickiej w Opatowie.

          W czasie spotkania rozmawiano o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, czynach karalnych najczęściej popełnianych przez młodych ludzi, ale także o cyberprzemocy.

          Profilaktycy z Wydziału Prewencji kłobuckiej Policji zwrócili szczególną uwagę na odpowiedzialność za swoje działania. Wyjaśniono uczniom co to jest czyn karalny, a także pojęcie „nieletniego” oraz omówiono zjawisko demoralizacji i jakie są jej przejawy. Uczestnikom spotkania przedstawiono środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sąd rodzinny i nieletnich wobec nieletnich sprawców czynów karalnych, czy osób przejawiających cechy demoralizacji. Omówiono niektóre z artykułów kodeksu karnego m.in. groźby karalne, pobicie, uporczywe nękanie (tzw. stalking), jak również wyjaśniono aspekty prawne ochrony karnej funkcjonariuszy publicznych

          Poza tym policyjni profilaktycy rozmawiali z uczniami o cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, że to negatywne zjawisko wykorzystuje media elektroniczne, takie jak Internet, czy telefonia komórkowa. W swej lekkiej odmianie, opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia lub poniżania kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Zdecydowanie bardziej drastyczną formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, dokonywanie wpisów na forach dyskusyjnych, czy też robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w Internecie bez zgody osoby nagrywanej.

          Celem realizowanych cyklicznie w szkole warsztatów jest wykształcenie wśród najmłodszych prawidłowej reakcji w sytuacjach związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy. W trakcie zajęć z  uczniami przedstawiciele Wydziału Prewencji omówił wszystkie formy i przejawy tego negatywnego zjawiska. Impulsem do aktywnej wymiany zdań i opinii w trakcie warsztatów stała się przygotowana prezentacja i filmy.

          Młodzież została także poinformowana o skutkach prawnych, jakie grożą nieletnim sprawcom cyberprzemocy. Mamy nadzieję, że spotkanie pozwoli młodym ludziom usystematyzować ich wiedzę tak, żeby mogli bezpiecznie poruszać się w sieci.  

           

           

           

           

           

           

          TRZYMAJ FORMĘ

          W ramach realizacji XIV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!" w roku szkolnym 2019/ 2020 wykonana została gazetka ścienna zachęcająca do codziennego spożywania warzyw i owoców.

           

           

           

           

           

          SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

          Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wyjątkowej  lekcji, którą  prowadził leśnik i wielki pasjonat przyrody, pan Tomasz Macherzyński. Bardzo ciekawie opowiadał o popularnych gatunkach drzew występujących w naszych lasach, a także o mieszkańcach lasów. Lekcja była tym ciekawsza, że uczniowie mogli dotknąć oraz poczuć zapach naturalnych, leśnych  okazów, a także poznać wiele ciekawostek o ekosystemie leśnym. Tak atrakcyjna lekcja przyrody na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy Panu Tomaszowi za wizytę w naszej szkole.

           

           

          Zajęcia dodatkowe realizowane w ramach projektu Erasmus+

          „Improving the well-being of students is the basis to be a good European Citizen”.

          Wybrani uczniowie klasy 7 biorą udział w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego. Spotkania mają miejsce w każdy piątek na 7 godzinie lekcyjnej. Zajęcia te mają na celu rozwijanie nie tylko kompetencji językowych uczestników. Dużą wagę przywiązujemy również do kształtowania umiejętności społecznych i  informacyjno-komunikacyjnych.

           

          W trakcie zajęć analizujemy teksty dotyczące różnych emocji i szeroko rozumianej tolerancji. Już od dłuższego czasu pracujemy nad pewnym projektem, którego rezultaty pojawią się wkrótce. Nasi uczniowie wykazują się dużą kreatywnością i zaangażowaniem w realizację „our secret project”. Zapraszamy do odwiedzania zakładki Erasmus+.

           

           

          SZLACHETNA PACZKA

          SZLACHETNA PACZKA - Historia Rodziny

          Pani Zofia (lat 56) i jej córka Wiktoria (lat 21) mieszkają same w domu z dwoma pokojami, kuchnią i łazienką. Pani Zofia jest ciężko chora - ma schizofrenie. Bierze odpowiednie leki, które pomagają jej normalnie funkcjonować. Choroba została zdiagnozowana u niej już w młodym wieku. Pani Zofia podjęła pracę, ale niestety choroba była silniejsza. Ojciec Wiktorii ma z córką rzadki kontakt, zostawił je gdy dziewczynka miała 6 lat. Od tego czasu wychowuje ją samotnie mama. Na obecny dochód rodziny składa się zasiłek z MOPSU oraz alimenty, w sumie 770 zł. Po odliczeniu wszystkich wydatków pozostaje im 24 zł na osobę na miesiąc. Rodzinie finansowo stara się pomagać ciocia.

          TRZY KLUCZOWE POTRZEBY RODZINY 

          1. Kuchenka gazowa z piekarnikiem 

          W starej kuchence działa tylko jeden palnik i nie można normalnie gotować.                                      2. Odzież                                                                                                                               Jest sporym obciążeniem dla rodziny.                                                                                     3. Artykułyspożywcze                                                                                                           Artykuły te pomogą rodzinie na jakiś czas zaoszczędzić pieniądze.

          1. ŻYWNOŚĆ TRWAŁA :

          Herbata, Kawa, Ryż, Mąka, Makaron, Kasza, Cukier, Olej, Dżem

           

          2. ŚRODKI CZYSTOŚCI:

          Proszek do prania, Płyn do płukania, Płyny czyszczące, Płyn do mycia naczyń,   Mydło / żel myjący, Szampon, Pasta do zębów, Szczoteczka do zębów, płyn do mycia szyb

          3.ODZIEŻ ZOFIA:

          Kurtka (Zimowe) - Rozmiar: XL, Uwagi: kurtka XL większa, kolor czarny lub szary

          Zofia: Czapka (Zimowe) - Rozmiar: L, Uwagi: szara

          Zofia: Rękawiczki (Zimowe) - Rozmiar: L, Uwagi: szare

          Zofia: Szalik (Zimowe) - Rozmiar: L, Uwagi: szary

           

           

          4. OBUWIE

          Zofia: Kozaki/buty zimowe - Rozmiar: 39, Uwagi: krótkie, brązowe rozmiar 39-40

          Wiktoria: Kozaki/buty zimowe - Rozmiar: 38, Uwagi: kolor czarny

           

          5. WYPOSAŻENIE MIESZKANIA:

           kołdra , koc, ręczniki, pościel(160x200), poduszka

          6.BRAKUJĄCE SPRZĘTY GOSPODARSTWA DOMOWEGO

          pralka

          kuchenka

          kuchenka gazowa 4 palnikowa z piekarnikiem

          garnki

                              AKCJA TRWA DO 5 GRUDNIA 2019r.

           

           

           

           „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY- UPADKOM ZAPOBIEGAMY”

          Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu  e-larningowym przygotowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

          Szkolenie w nowoczesnej formie przybliżyło zagrożenia wypadków w gospodarstwach rolnych, a także uczyło prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Szkolenie podzielone było na trzy moduły: Maszyny i Narzędzia, Zwierzęta oraz Siedlisko, każdy z nich zawierał zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej było przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim.

           Wszyscy uczniowie którzy wzięli udział w szkoleniu,  rozwiązali test końcowy i otrzymali Certyfikaty  będą brali udział  w  losowaniu nagród rzeczowych.

           

           

          JAK BYĆ BEZPIECZNYM NA DRODZE

          DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OPATOWIE JUŻ WIEDZĄ JAK BYĆ BEZPIECZNYM NA DRODZE

          Profilaktyk społeczny st.sierż. Marlena Wiśniewska wraz z dzielnicowym mł.asp. Mariuszem Tałajem z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku odwiedzili  uczniów klas I-III i oddziału przedszkolnego.

          Wizyta mundurowych związana była z organizowanym w szkole „TYGODNIEM BEZPIECZEŃSTWA” czyli działaniami edukacyjnymi ukierunkowanymi na zwiększenie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

          Podczas krótkiej prelekcji policjanci przypomnieli podstawowe zasady ruchu drogowego, wskazywali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, która stroną drogi należy się poruszać gdy nie ma chodnika i dlaczego należy nosić odblaski.

          Dodatkową atrakcją dla najmłodszych, była możliwość praktycznego sprawdzenia znajomości przepisów ruchu drogowego w „AUTOCHODZIKACH” na mobilnym miasteczku ruchu drogowego.

          Uczniowie z uwagą słuchali pogadanki policjantów oraz aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych a w nagrodę otrzymali kamizelki odblaskowe.

           

          BEZPIECZNA DROGA - BEZPIECZNY UCZEŃ

          21 listopada 2019 roku odbyło się ogłoszenie wyników XVI Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Bezpieczna Droga – Bezpieczny Uczeń”. Celem konkursu było propagowanie zasad dotyczących bezpieczeństwa uczniów. Miło nam poinformować iż, uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone: Wiktoria Strzelczyk otrzymała II miejsce, natomiast Natalia Pluska otrzymała wyróżnienie.

           

           

           

          DZIEŃ SENIORA

          „Ja potrzebuję ciebie –Ty potrzebujesz mnie –każdy jest ważny –mały, duży i starszy”- występ przedszkolaków z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Działanie w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego pt. ,,Magiczna moc bajek”.
          Swój szacunek dla osób starszych przedszkolacy najpiękniej  wyrazili  dnia 20 listopada  w wierszu i piosence. Gościli bowiem na  spotkaniu w Klubie Emerytów i Rencistów w Opatowie. Wspólnie również z seniorami zatańczyli w rytm skocznej muzyki oraz wręczyli im wykonane przez siebie upominki. Seniorzy zrewanżowali się naszym milusińskim słodką niespodzianką. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i pełnej życzliwości atmosferze.

           

           

           

          DZIEŃ PRAW DZIECKA

          20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Praw Dziecka oraz 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

          Aby uczcić ten ważny dla nas dzień zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne, dzięki którym tematyka praw dziecka stała się bardziej zrozumiała. Uczniowie omawiali wybrane zagadnienia Konwencji Praw Dziecka przełożone na ich język i sposób pojmowania świata, prezentowali swoje zdanie na ten temat, omawiali konkretne prawa w odniesieniu do codziennych sytuacji.

          Dzieci i młodzież ubrana była tego dnia na niebiesko. Kolor ten wykorzystaliśmy także do przyozdobienia plakatów i haseł podczas niebieskiego marszu zorganizowanego w tym dniu aby zwrócić uwagę dorosłych na fakt, że nie zawsze ich przestrzegamy.

          PAMIĘTAJMY! Dzieci to ważni mieszkańcy naszej planety. Ich prawa powinien znać i szanować każdy dorosły człowiek, a także reagować, gdy jest świadkiem ich łamania.

           

           

           

          DZIECI UCZĄ RODZICÓW

          Dzieci są bardzo ciekawe świata, zadają mnóstwo ważnych i potrzebnych pytań. Dlatego też Szkoła Podstawowa w Opatowie włączyła się w ogólnopolską akcję edukacyjną „DZIECI UCZĄ RODZICÓW”, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych.

          Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.

          Tematyka zajęć będzie bardzo szeroka. Dzieci dowiedzą się jak być bezpiecznym w szkole, w ruchu drogowym, korzystając z internetu czy podczas zimowego oraz wakacyjnego wypoczynku.  

          Ekologia? Ważna sprawa! Dzieci poznają jak poprawnie segregować odpady oraz jak walczyć ze smogiem.

           Historia? Każdy ją powinien znać. Droga Polski do niepodległości, symbole narodowe to coś, co najmłodsi będą znać.

          Sport? Sport to zdrowie. Każdy przedszkolak i uczeń jak bezpiecznie ćwiczyć się dowie.

           Do świata edukacji wyruszamy i do udziału w akcji „Dzieci uczą rodziców” jeszcze raz zapraszamy.

           #DzieciUcząRodziców

           

           

           

           

           

           

           

          WSZYSCY JESTEŚMY POMOCNIKAMI MIKOŁAJA

          Już po raz drugi nasza szkoła zgłosiła swój udział w akcji charytatywnej ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH, którego organizatorem jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie.

          Projekt objęty był patronatem honorowym Śląskiego Kuratora Oświaty. Akcja polegała na zbiórce darów: słodyczy, artykułów szkolnych, książek i maskotek, z których organizatorzy przygotują paczki od Świętego Mikołaja dla polskich dzieci mieszkających na Litwie, Ukrainie i Białorusi.

          DZIĘKUJEMY  wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za okazane serce i tak liczny udział w akcji.

           

           

           

           

          VIII GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          12 listopada odbyła się w naszej szkole VIII edycja Gminnego Konkursu Językowego, przygotowanego przez Annę Zalewską-Bujak, Agatę Jabłońską i Malwinę Kauf.

           

          Wzięli w niej udział przedstawiciele klas siódmych i ósmych szkół podstawowych naszej gminy.

          Celem konkursu było zachęcenie uczniów do pogłębiania nauki języka angielskiego, docenienie najbardziej zaangażowanych oraz zintegrowanie uczniów o podobnych zainteresowaniach.

           

          Konkurs polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego oraz na wykazaniu się znajomością treści i słownictwa otrzymanych wcześniej lekturek.

           

          Pary uczniów walczyły o zwycięstwo dla swoich szkół – zdobyte przez nie punkty były sumowane.

           

          Zwycięzcy konkursu otrzymali upominki książkowe, słuchawki, gry oraz gadżety związane z nauką języka angielskiego. Najlepsze wyniki uzyskali:

           

          I miejsce: Angelika Krawczyk i Katarzyna Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w  Wilkowiecku

          II miejsce: Martyna Cendal i Radosław Bogacz ze Szkoły Podstawowej w Złochowicach

          III miejsce: Paulina Kempa i Patrycja Urlik ze Szkoły Podstawowej w Opatowie

           

          Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego!

           

           

           

          MARIA SKŁODOWSKA - CURIE

          Dnia 7 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 152 rocznicę urodzin polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Obchody tego dnia poprzedzone były zajęciami z wychowawcą, na których uczniowie zapoznali się z biografią tej uczonej.

          Zadaniem każdej klasy było wykonanie "Medalu dla Marii….’’, na którym mogli napisać informację, za co go przyznają. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Cała społeczność uczniowska miała w tym dniu okazję obejrzeć film biograficzny o Marii Skłodowskiej-Curie.

          Mamy nadzieję, że poprzez te działania łączące naukę i zabawę,  uczniowie zapamiętają, kim była i jak żyła Maria Skłodowska-Curie.

          Wyjazd do Francji, gdzie uczona spędziła większość swojego życia i gdzie spoczywa jej ciało, nie będzie pewnie możliwy, ale muzeum poświęcone

          Marii Skłodowskiej-Curie stanie się zapewne kluczowym punktem programu wycieczki do Warszawy.

           

           

           

           

          PIĄTKA ZA SEGREGACJĘ

          "Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska

          Hasło kampanii odnosi się do symbolicznego przybicia piątki – przyjaznego gestu wykonywanego przez dwie osoby na powitanie. Gest ten może być także traktowany jako akceptacja jakiegoś działania, potwierdzenie słuszności, racji czy radości z sukcesu.

            Celem kampanii jest kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski. Pokazuje, że segregacja odpadów przynosi realne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne oraz jak ważne jest kształtowanie postaw prośrodowiskowych od najmłodszych lat.

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w realizacji  powyższej kampanii w ramach której, zostały przeprowadzone lekcje pt. „Piątka za segregację. Dlaczego warto segregować śmieci”. Podczas lekcji dzieci rozmawiały o przyszłości planety, dowiedziały się, dlaczego warto i jak we właściwy sposób segregować odpady.

          Grupa uczniów klasy III uczestniczyła również w konkursie plastycznym: „Piątka za segregację. Jestem superbohaterem, bo segreguję odpady”.

           

           

           

           

           

           

          NAUKA I ZABAWA

          W dniach 13.10 – 19.10, uczniowie klasy siódmej wraz z opiekunami spędzili przyjemnie i pożytecznie czas w Zakopanem. Wyjazd ten był pierwszą  nagrodą w ogólnopolskim konkursie "Stop Smog" organizowanym przez Fundację Pomagania Dzieciom.

          Celem wycieczki było poznanie ciekawych miejsc regionu Podhala, zabytków przyrody, kultury i historii. Wyjazd miał na celu zapoznanie z sylwetkami wybitnych twórców, obcowanie z kulturą, tradycją i obrzędami Podhala. W programie wycieczki znalazły się także warsztaty z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, podczas których uczniowie mieli możliwość poszerzyć swoje wiadomości na temat używek i przestępczości wśród nieletnich.

          Wyjazd ten był również wspaniałą okazją do przeprowadzenia zajęć na temat aerostatyki, kiedy to uczniowie osobiście mogli doświadczyć zmian ciśnienia atmosferycznego i poczuć jego skutki.

          Równie ciekawym okazał się pobyt w Centrum Przyrodniczym z salą odkryć w Tatrzańskim Parku Narodowym.

          Mamy nadzieję, że pomimo wysiłku związanego z codziennym pokonywaniem kilometrowych ścieżek górskich, pobyt w Zakopanem dostarczył uczniom i opiekunom wielu ciekawych wrażeń, a wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.

           

           

           

           

           

          WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

          W dniu 7.10.2019r., odbyły się warsztaty profilaktyczne  dla uczniów Szkoły Podstawowej w Opatowie, rekomendowane przez Państwową Agencję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Były one możliwe dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Opatowie, która to sfinansowała cykl szkoleń w naszej szkole.

           

                Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w programie „SMAK ŻYCIA, CZYLI DEBATA O DOPALACZACH”, którego celem było dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających   z ich   używania,   a w   konsekwencji   zwiększenia   ostrożności   i zmniejszenia otwartości   na   kontakty   z tymi   produktami.

           

                Klasa VI uczestniczyła w programie "DEBATA” , przeznaczony on był  dla   młodzieży, u której   w większości   nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest   zapobieganie   przedwczesnemu używaniu   alkoholu,   towarzyszącym   temu konsekwencjom   oraz   promowanie   postawy   trzeźwości.   Spotkanie   służyło   przyjrzeniu   się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji.

          Uczniowie klasy IV i V, byli objęci programem „SPÓJRZ INACZEJ", który uczył   dzieci   lepszego   rozumienia   siebie   i   innych,   rozpoznawania  i zaspokajania własnych potrzeb i wyrażania emocji w konstruktywny   sposób lepszego radzenia   sobie   z   różnymi   problemami,   umiejętności     dobrego   współżycia   z   innymi  i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach, tak, aby w przyszłości nie sięgały w tym celu po środki uzależniające.

           

          KONKURS ORTOGRAFICZNY

          Miło nam poinformować, że uczniowie klasy VI- Marta Kotowicz i Błażej Tąder decyzją Śląskiej Komisji Konkursowej  zostali zakwalifikowani do  etapu wojewódzkiego VII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.

          Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursowym!

           

           

           

          SUKCES SPORTOWY NASZEGO UCZNIA

           

           

          DZIEŃ JEŻA

          Jeże  towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach , wierszach, książeczkach, dlatego nasze przedszkolaki włączyły się w obchody tego nietypowego święta.
            Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku.  Przedszkolaki wesoło bawiły się i tańczyły przy muzyce i piosenkach, układały puzzle oraz wykonały pracę plastyczną. 
            Dzień ten był również okazją do rozpoczęcia ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Podróże Jeża ze Zgierza”, w ramach którego dzieci wspólnie ze swoim pupilem będą poznawać różne zakątki Polski.

           

           

           

           

          DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

          W poniedziałek, 3 lutego, uczniowie klas I, II i III mieli okazję spotkać się z dietetykiem klinicznym- panią Dominiką Słomian. Dowiedzieli się, z czego powinno się składać drugie śniadanie i dlaczego jest ono tak ważne w naszej codziennej diecie.
          Pani dietetyk skutecznie przekonywała dzieci, że śniadanie nie musi być „nudne”, że może wyglądać i smakować atrakcyjnie, a jednocześnie być bardzo zdrową przekąską. Przestrzegała przed spożywaniem na drugie śniadanie na przykład słodkich batoników. Cukier może bowiem powodować nieprzyjemne dolegliwości i na pewno nie poprawi naszego samopoczucia ani zdrowia.  Pod koniec spotkania dzieci miały okazję wykazać się swoją wiedzą. Udowodnili, że potrafią zaproponować zdrowe zestawy śniadaniowe. Niektórzy planowali już swoje przyszłe, drugie śniadania.

          Cieszymy się, że uczniowie chcą dbać o swoje zdrowie. Mamy nadzieję, że rodzice również będą bardziej świadomie przygotowywać posiłki dla swoich pociech. Chcemy zorganizować takie spotkanie ze specjalistą w dziedzinie żywienia także dla rodziców. Liczymy na zainteresowaniez ich strony.

           

           

           

           

          DZIEŃ BANANA

          Uczniowie klasy trzeciej w ramach realizacji programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” w piątek wraz z panią zorganizowali w swojej klasie Dzień Banana. W tym dniu wszyscy uczniowie przyszli ubrani na żółto i przynieśli ze sobą te słodkie owoce.
          Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się, gdzie rosną banany, jakie mamy odmiany bananów, a także jakie mają wartości odżywcze. Wysłuchali opowiadania Marchwiana, który przekazał dzieciom informację na temat owocowych deserów z wykorzystaniem bananów. Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do wykonania koktajlu składającego się z: bananów, ananasa, szpinaku, cytryny i wody mineralnej. Kolor i zapach zachęcił uczniów do degustacji. Uczniowie zostali miło zaskoczeni smakiem koktajlu, nie wyczuwając w nim szpinaku. 
          Ostatnim punktem Dnia Banana było wykonanie ilustracji, którego głównym bohaterem był banan. Pomysłów oczywiście dzieciom nie brakowało. 
          To był bardzo ciekawy i pouczający dzień.

           

           

          ŚNIADANIE Z WYCHOWAWCĄ
          Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami w ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie dwa razy w tygodniu zjadają wspólnie drugie śniadanie (podczas przerwy)
          w sali lekcyjnej.  Dzieci, jak wynika z wywiadu, zjadają pierwsze śniadanie w domu i  są to
          z reguły płatki śniadaniowe. Kolejny posiłek to dopiero obiad w szkole. Często drugie śniadanie jest pomijane, albo zastępowane niezdrowymi przekąskami, takimi jak: wafle, słodkie bułki i rogale,  kolorowe, smakowe napoje. Takie odżywianie nie jest zdrowe, wpływa na  nadmierne pobudzenie, i zbyt głośne zachowanie uczniów.
          Dzięki spożywaniu wspólnego drugiego śniadania w szkole nauczyciele mogą mieć pewien wpływ na zawartość posiłku przynoszonego przez uczniów, zachęcają do zmiany niezdrowych nawyków.

           

           

           

          DOBRZE JEMY ZE SZKOŁA NA WIDELCU

          Program „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu jest realizowany w klasach I- III.Celem organizatora, czyli Fundacji Szkoła na Widelcu, jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka.

          Szkoły, które zgłaszają się do programu otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów:
          •scenariusze zajęć,
          •płyty z filmami edukacyjnymi,
          •plakaty,
          •naklejki,
          •karty samodzielnej pracy.

           

          WYCIECZKA DO ZACZAROWANEGO LASU

          Wycieczka do "Zaczarowanego Lasu" odbyła się 03.10.2019r. Był to naprawdę niesamowity dzień. Dzieci miały okazje przejechać się powozem konnym, a podczas wędrówki po lesie  spotkały  różne  postacie z bajek. W oddali można było usłyszeć wycie wilka, który został uwięziony przez leśniczego w klatce.  Największą atrakcją była Baba Jaga i jej domek w lesie, do którego  można było wejść. Przedszkolaki chętnie odpowiadały na zagadki, śpiewały piosenki razem z bajkowymi bohaterami. Na zaczarowanej polanie dzieci posiliły się, wypiły gorącą herbatę i miały chwilę na swobodną zabawę. Ostatnim punktem wycieczki była dyskoteka zorganizowana dla naszych wspaniałych podopiecznych. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. I tak było tym razem.

           

           

           

           

           

           

          OGÓLNOPOLSKI PROGRAM - UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

          W klasie I prowadzone są dodatkowe zajęcia rozwijające pod hasłem „Z kodowaniem za pan brat”. Inspiracją do nich jest IV edycja Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować.

          Programowania można uczyć wplatając go do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści. Można programować na edukacji matematycznej, językowej czy artystycznej. Takie zajęcia są wartościową lekcją i świetną zabawą. Rozwijają kreatywność, logiczne algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. Dzieci uczą się pracować w parach lub małych zespołach i stopniowo i odpowiedzialnie są wprowadzane w cyfrowy świat, uczą się korzystać z nowych technologii.

          Nasze zajęcia opierają się na pracy z matą do kodowania. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się popracować z ozobotami albo aplikacją Scratch Junior. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z zajęć.

           

           

           

           

           

          ZLOT HARCERSKI
          W sobotę 28 września członkowie naszej drużyny harcerskiej PUCHACZE w licznym składzie stawili się w Ośrodku Harcerskim w Zawadach z ogromną ochotą na śwetną zabawę. Nikt z harcerzy nie zawiódł się. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich ciekawe konikurencje. Czas wspólnie spędzony zapadnie wszystkim uczestnikom głęboko w pamięć. Z niecierpliwością będa oczekiwać na kolejny wspólny wyjazd.

           

           

           

           

          ZIELONY ZAKĄTEK OPATOWA

          Czwartek 26.09.2019r. był dla naszej szkoły dniem wyjątkowym, ponieważ mogliśmy dokonać uroczystego otwarcia pracowni biologiczno-geograficznej „Zielony Zakątek Opatowa”. Pod tą piękną nazwą kryje się modernizacja dawnej pracowni przyrodniczej, która została przeprowadzona dzięki realizacji projektu z programu „Zielona Pracownia 2019” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

          Nasza szkoła przystąpiła do projektu w dwóch etapach. Pierwszym etapem było wzięcie udziału w konkursie Zielona Pracownia 2019. W etapie tym zostaliśmy laureatem konkursu, w którym otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 7.500zł. Dało nam to możliwość uczestniczenia w kolejnym etapie projektu. Po pozytywnej akceptacji wniosku projektowego znaleźliśmy się w gronie szkół, które otrzymały najwyższe wsparcie finansowe w kwocie 30.000zł.

          We współpracy z Wójtem Gminy Opatów Panem Bogdanem Sośniakiem szkoła zyskała pracownie biologiczno – geograficzną z mini laboratorium na miarę XXI wieku wyposażoną w nowoczesny sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne. Koordynatorem projektu była p. Aneta Szlachcic, a opiekunem pracowni jest p. Małgorzata Wróbel.

          W otwarciu pracowni uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP Szymon Giżyńsk, p.Urszula Giżyńska, redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej”, p. Kandziora Rafał Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wKatowicach, asystent Senatora RP Ryszarda Majera, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Pani Alicja Janowska, dyrektorzy szkół, radni  z Opatowa z Przewodniczącym Rady Gminy w Opatowie, p. Sołtys, ksiądz proboszcz Maciej Woszczyk, nauczyciele, rodzice. Uroczystości przewodniczyła Pani Barbara Paliwoda Dyrektor Szkoły oraz uczniowie, którzy przygotowali część artystyczną  o tematyce ekologicznej na sali gimnastycznej, a następnie dokonali krótkiej prezentacji nowej pracowni z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych.

           

           

           

           

          EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
          W dniu 24.09.2019 w Szkole Podstawowej w Opatowie odbyła się inscenizacja popularnej baśni pt. „Czerwony Kapturek”, w której wystąpili uczniowie klasy V i VI. Aktorzy występujący w przedstawieniu mówili po angielsku i po polsku. Uczniowie klasy IV również mieli swój udział w przedstawieniu. Zaśpiewali piosenkę „Panie Janie” w kilku wersjach językowych. 
          Przedstawienie było przygotowane przez nauczycieli języków z okazji Europejskiego Dnia Języków. Święto to zostało ustanowione  przez Radę Europy w 2001 roku. Jego celem jest  zachęcenie Europejczyków do nauki różnych języków, propagowanie różnorodności i tolerancji kulturowej.

           

           

           

           

          AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA
          „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy” pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata - Polska „ koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację Sprzątanie Świata – Polska.
          W ramach tegorocznej edycji kampanii zwrócono uwagę na działania, które nauczą nas nie tworzyć niepotrzebnych odpadów, dzięki czemu będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji  nie będziemy zaśmiecać, zużywać i niszczyć środowiska.
          W naszej szkole akcja odbyła się 20 września bieżącego roku. W akcji uczestniczyli uczniowie klas 1 - 8 sprzątając wyznaczone sektory pod opieką nauczycieli.  Zebrane śmieci zostały złożone w wyznaczonych miejscach w ilości 8 worków. Cieszymy się, że odpadów z roku na rok jest mniej. 

           

          WIZYTA POLICJANTA W PRZEDSZKOLU
          Przedszkolaki z młodszych grup: Biedronki i Pszczółki miały dziś odwiedziny niecodziennego gościa. W związku z omawianiem tematyki bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego na zajęciach zawitał do nas tata jednego z przedszkolaków, który z zawodu jest policjantem. Porozmawiał z dziećmi o zasadach zachowania się na jezdni, przechodzenia przez ulicę. Przypomniał jak ważna jest znajomość swojego nazwiska i adresu zamieszkania oraz przestrzegł przed podawaniem takich informacji obcym osobom. Dzieciaki miały też możliwość obejrzeć zdjęte ze swoich dłoni odciski - ślady daktyloskopijne. Dziękujemy za pouczającą wizytę! 

           

          Z WIZYTĄ W SZKOLNEJ STOŁÓWCE
          W środę 11 września 2019 roku nasze przedszkolaki z grupy Pszczółki wybrały się z wizytą do budynku Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie  przy ulicy Szkolnej, gdzie miały możliwość obejrzenia stołówki szkolnej oraz kuchni przygotowującej posiłki dla przedszkolaków, a także dzieci i młodzieży szkolnej. Panie kucharki zaprosiły do obejrzenia kuchni i znajdujących się tam sprzętów. Opowiedziały i również pokazały na czym polega ich praca, a następnie zaprosiły maluchy do degustacji naleśników zserem oraz dżemem, oczywiście w stołówce szkolnej. Dzieciaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, były zachwycone, w szczególności posiłkiem, który w tym dniu smakował wyjątkowo!

           

          Szkoła od wielu lat podejmuje różnorodne działania w ramach projektu "Szkoły Promującej Zdrowie”. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programów nauczania i wychowania oraz szkolnego Programu Profilaktyki. Bierzemy aktywny udział w rządowych i ogólnopolskich programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia.
           

          Naszym głównym celem jest "budowanie” szkoły przyjaznej, bezpiecznej, która stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju całej społeczności szkolnej.

           


           

          Cele szczegółowe realizowanego przez nas programu:

          - zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę dbania o własne zdrowie: prawidłowe odżywianie, higienę osobistą, higienę pracy i wypoczynku, aktywność ruchową,

          - stworzenie przyjaznego klimatu w szkole poprzez dobrą komunikację, humor, emocjonalne wsparcie, efektywne współdziałanie;

          - dbanie o wystrój szkoły, klas i korytarzy,

          - zachęcenie rodziców do odwiedzania szkoły i współpracy z nią,

          - zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,

          - zapewnienie ciekawych form spędzania wolnego czasu oraz rozwijania zainteresowań uczniów,

          - podnoszenie kompetencji zawodowych nauczycieli,

          - propagowanie idei Szkoły Promującej Zdrowie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.  

           


           

          Szkolny Zespół Promocji Zdrowia

          Dyrektor szkoły Barbara Paliwoda- monitoring programu

          Aleksandra Kubica – koordynator ds. promocji zdrowia, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, przyrody

          Ewelina Konieczna- Kałuża - koordynator ds. promocji zdrowia, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

          Małgorzata Desperak - koordynator ds. promocji zdrowia, nauczyciel wychowania fizycznego

          Kamila Chyra – nauczyciel  edukacji przedszkolnej, logopeda

          Anna Bator - pielęgniarka szkolna

          Justyna Kasprzak  - intendentka szkolna

          Przedstawiciele Rady Rodziców

          Przedstawiciele  Samorządu Uczniowskiego

           


           

          DZIAŁANIA SZKOŁY

          • Coroczna organizacja w miesiącu czerwcu pikniku rodzinnego pod hasłem „Czas na zdrowie”. Piknik adresowany jest do całej społeczności gminnej i cieszy się dużym zainteresowaniem. Podczas pikniku  uczniowie prezentują nabyte w naszej szkole umiejętności wokalne i taneczne. Dbają o właściwy dobór rekwizytów i strojów. Tematyka prezentowanych utworów zawiera  treści propagujące zdrowy styl życia.(2018 r.).
            W promocję szeroko rozumianego zdrowia aktywnie włączają się również rodzice przygotowując na piknik kolejne przedstawienia. Treść przedstawień, najczęściej humorystyczna, również służy promocji zdrowia. Rodzice uczestniczący  w przedstawieniu czynnie angażują się w przygotowanie scenografii oraz strojów. Po zakończonym  występie wychodzą  w strojach do dzieci i zachęcają je do wspólnych zabaw ruchowych przy skocznej muzyce. Tytuły dotychczas wystawionych sztuk teatralnych to: „Smerfy” (2017 r.) „Królewna Śnieżka” 
            Nauczyciele naszej szkoły corocznie przygotowują bogaty wachlarz konkurencji sportowych dla dzieci i ich rodziców na przykład: wyścigi w workach, przeciąganie liny, biegi w parach.
            Najmłodsi wychowankowie mają zagospodarowany efektywnie czas w organizowanym corocznie  kąciku kreatywnym. W kąciku tym dzieci mają okazję między innymi: rysować, modelować, tworzyć biżuterię sztuczną oraz odlewy gipsowe.
            Na pikniku uczniowie rozwijają swoje zainteresowania grami planszowymi oraz logicznymi typu: szachy, warcaby.
            Malowanie twarzy organizowane przez pracowników szkoły jest następnym działaniem, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem naszych najmłodszych uczniów.
            Podczas pikniku szczególnie eksponowane  jest stoisko ze zdrową żywnością, które przygotowują rodzice razem ze swoimi dziećmi. Na stoisku tym lokalna społeczność ma możliwość skosztować wielu zdrowych kanapek, przekąsek oraz cieszyć się smakiem świeżych soków z owoców sezonowych.
            Realizacji celów związanych z promocją zdrowia służą również przygotowywane cyklicznie prezentacje multimedialne. Wyświetlane są one  podczas pikniku w budynku szkoły.
            Wyrabianiu postaw prozdrowotnych sprzyjają organizowane na imprezie środowiskowej atrakcje, np.: pokazy iluzjonistyczne.

             
          • Realizacja projektu refundowanego ze środków Unii Europejskich: „Wzrastam i rozwijam się w gminie Opatów”. Celem głównym projektu było podniesienie kompetencji kluczowych u uczniów oraz podniesienie kompetencji zawodowych u nauczycieli.  Uczniowie zdolni, jak i tacy, którzy chcieli poprawić swoje dotychczasowe wyniki w nauce, mieli do wyboru szereg zajęć dodatkowych, pozwalających rozwinąć zainteresowania i kompetencje kluczowe tj. zajęcia z j. angielskiego, edukacyjno-doradcze, przyrodnicze, matematyczne, informatyczne-programowanie w LEGO, informatyczne – SCRATCH, matematyczne z wykorzystaniem WeDo, terapeutyczne, rewalidacyjne, logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne, rozwijające kreatywność i umiejętność uczenia się.
            Dodatkowym plusem jest fakt, że zajęcia prowadzone były w małych grupach w większości przez nauczycieli, którzy bardzo dobrze znają swoich uczniów, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa i idealnie dostosowując materiał do możliwości każdego z nich. W ramach projektu nauczyciele zostali przeszkoleni w obszarach powiązanych z wysoką jakością nauczania, przede wszystkim w zakresie pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz posługiwania się technologią komputerową.

             
          • Układanie  jadłospisów obiadów przez nauczycieli  i intendentkę szkolną.
            Do roku szkolnego 2016/2017 uczniowie spożywali posiłki dostarczane w formie cateringu. Od roku szkolnego 2017/2018 w zawiązku z przejściem do nowego budynku uczniowie i nauczyciele spożywają posiłki na stołówce szkolnej. Dzięki temu nauczyciele biorą udział w układaniu jadłospisów z intendentką szkolną.

             
          • Realizacja programów prozdrowotnych takich jak:

           

          - „Jak realizujemy ideę zdrowego trybu życia wśród mieszkańców Opatowa?” - autorski program nauczycieli skierowany dla wszystkich mieszkańców Opatowa. Wśród najważniejszych działań znalazły się min.: wyjazdy na basen, zorganizowanie w przedszkolu „Święta Pieczonego Ziemniaka” (gry i zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci i rodziców, ognisko).

           

          - „Śniadanie daje moc” – ogólnopolski program skierowany dla przedszkolaków i klas I-III. Celem programu było zwiększenie świadomości zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynienie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce. Dzieci wspólnie z nauczycielem przygotowywały zdrowe kanapki na których nie brakowało warzyw, a także past, w których można było „przemycić” produkty niezbyt lubiane przez dzieci.

           

          „Nie pal przy mnie, proszę" i „Czyste powietrze wokół nas” - są to programy  adresowane do dzieci i dorosłych. Stanowią pierwsze  ogniwo w cyklu programów  antynikotynowych. Mają  charakter profilaktyczny, ich celem jest wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są  skazane na kontakt  z palącymi.

           

          - „Kubusiowi przyjaciele natury” - program edukacyjny ogólnopolski adresowany do przedszkolaków w całej Polsce, którego celem jest dbanie o środowisko naturalne.

           

          - „Zdrowe- nietrudne” - program był skierowany dla uczniów klas I-III, którego głównym założeniem było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

          Dzięki scenariuszom zajęć i materiałom udostępnionych przez fundatorów konkursu zajęcia miały bardzo ciekawy charakter i w bardzo prosty sposób przekazały informacje na temat zdrowego odżywiania.

           

          - „Klub Bezpiecznego Puchatka”, głównym celem programu było wdrożenie uczniów klas pierwszych do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.

          Od września dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane  materiały edukacyjne. Dzieci uczyły się,  jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez  jezdnię, jeździć na rowerze oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Poruszano  też zagadnienia dotyczące rozsądnego  i bezpiecznego korzystania z Internetu.

           

          - Program Bezpieczne przedszkole skierowany był zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Powstał na bazie doświadczeń w pracy dydaktyczno- wychowawczej, w oparciu o literaturę oraz współpracę z rodzicami i środowiskiem. Zadaniem tego programu było uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwo, które może się pojawić w czasie zabawy, na kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swoich działań, promowanie pomysłów na bezpieczne spędzanie wolnego czasu, pomoc dzieciom w rozumieniu reguł i norm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi.

           

          - „Mamo, tato wolę wodę” był to program skierowany dla przedszkolaków, którego głównym celem było podkreślenie roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie uwagi na ochronę środowiska. W naszej szkole odbył się Dzień Wody, podczas którego odbyła się pogadanka na temat roli wody w przyrodzie, dzieci oglądały filmiki edukacyjne, badały co się rozpuści w wodzie. Na koniec odbyła się burza mózgów „Komu potrzebna jest woda?”

           

          - „Żyj smacznie i zdrowo” był to program edukacyjny skierowany dla klas 5-7 szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Głównym założeniem konkursu było zwrócenie uwagi na żywienie starszych uczniów. Uczniowie przygotowali imprezę taneczną podczas której przygotowali smaczne i zdrowe przekąski.

           

          - „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci” Ogólnopolski Program Edukacyjny skierowany dla przedszkolaków, który poszerzał wiedzę również rodziców i nauczycieli na temat przyczyn, przebiegu i objawów chorób wieku dziecięcego. Poprzez gry i zabawy dzieci poznały mechanizmy rozprzestrzeniania się chorób czy sposoby zapobiegania im, a wycieczka do pobliskiego gabinetu lekarskiego pozwoliła oswoić się z sytuacją badania i rozpoznawania różnych objawów.

           

          - „Akademie przyjaciół pszczół na piątkę”, projekt realizowany był w klasach 0-III, którego głównym założeniem było podjęcie różnych działań na rzecz ratowania zagrożonych wyginięciem pszczół. Dzieci poznały sposoby ochrony pszczołowatych, ich tryb życia oraz jak wielki wpływ mają pszczoły na nasze życie.

           

          - „Żywienie na wagę zdrowia”, projekt realizowany przez dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów kl. IV-VI, którzy na zajęciach technicznych i przyrody poznali zasady zdrowego żywienia, zapoznali się z Piramidą Zdrowego Żywienia, układali jadłospisy, zapoznali się z zasadami korzystania z kąpieli słonecznych, a także uczyli się jak prawidłowo myć ręce.

           

          - V edycja projektu „Lekki tornister” to ogólnopolska kampania skierowana do klas 0-III dotycząca wad postawy. Głównym założeniem projektu było zwrócenie uwagi nauczycielom i rodzicom na kwestię ciężkich plecaków.

           

          - Dzień aktywności ruchowej - uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowie uczestniczyli w atrakcyjnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Zorganizowano je włączając się w realizację IV Edycji Ogólnoeuropejskiego Projektu Promującego Zdrowie i Aktywność fizyczną. Rozpoczęliśmy treningiem Taekwon-do, który dla uczniów okazał się sporym wyzwaniem. Uczniowie klas młodszych rywalizowali drużynowo w licznych konkurencjach, wykazując się szybkością, siłą i skocznością. Po emocjonujących wyścigach mieli możliwość ćwiczyć na trampolinach w rytm energetyzującej muzyki. Wzmacniali swoje mięśnie i poprawiali koordynację ruchową, a przy okazji doskonale się bawili.
          Starsi uczniowie poznawali ćwiczenia modelujące sylwetkę w treningu z dużą piłką oraz wzmacniali mięśnie stabilizujące ciało w szkoleniu Pilates. Nasz aktywny sportowo dzień zakończył się relaksacyjną i porywającą zumbą oraz losowaniem nagród dla najbardziej wytrwałych sportowców.

           

              

           

          • Nasza szkoła nawiązała współpracę z liderem projektu International Education for Kids (AIESEC). Przez trzy tygodnie uczniowie z rodzicami gościli w swoich domach wolontariuszy. Para studentów pochodzenia chińskiego z Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie prowadziła zajęcia w języku angielskim we wszystkich klasach i w oddziale przedszkolnym. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczęszczali w zajęciach, które  przybliżyły im  język, kulturę, położenie geograficzne, historię  Chin i Kanady. Uczyli się tolerancji, szacunku dla ludzi o innej kulturze, religii. Wyjeżdżali na wycieczki do ciekawych miejsc w Polsce (Częstochowa, Kraków, muzeum Dywizjonu 303 w Napoleonie). Swoim pobytem sprawili całej społeczności szkolnej  wiele radości i dostarczyli niezapomnianych  wrażeń.
             
          • Realizujemy Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W ramach jego realizacji tworzymy projekty edukacyjne, w którym pozyskujemy fundusze na różne działania (wycieczki i wyjazdy edukacyjne, konkursy, pomoce dydaktyczne). Celem projektów jest kształcenie nawyków poczucia odpowiedzialności za jakość własnego zdrowia i życia, wyrabianie postaw społecznych istotnych w profilaktyce uzależnień. W ciągu trzech lat realizowaliśmy następujące projekty:
             „Bezpieczne dzieciństwo"- działania:
            - wycieczka do Parku im. S. Staszica w Częstochowie (zajęcia z zakresu sztuki i techniki w Multicentrum Zodiak, zwiedzanie wystawy Muzeum Częstochowskiego)
            - spotkanie z funkcjonariuszami Policji i Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
            - przeprowadzenie comiesięcznej akcji „Plebiscyt dobrego zachowania”, w każdej klasie wybierano osoby, które mogą być wzorem do naśladowania wzorem dobrego kolegi (tytuł „Dziewczyny lub Chłopaka z klasą”)
            - organizacja konkursów: Bezpieczni przedszkolacy, Gminny Turniej Ornitologiczny, konkurs plastyczny „Moja droga do szkoły”
            - przygotowanie warsztatów plastycznych
            - przeprowadzenie debaty w kl. IV- VI na temat: Grzeczność na co dzień, Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe, Nie zamykaj oczu- przemoc jest zła.
            - projekcja filmów edukacyjnych z serii  „Owce w sieci”
            - realizacja programu WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” w klasach I- III
            - podsumowanie projektu: przygotowanie we współpracy z rodzicami przedstawienia pt: „Witajcie  w naszej bajce”
              „Moje myśli kształtują moje życie”- działania:
             - spotkania z funkcjonariuszami Policji i Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
            - projekcja filmów edukacyjnych „Bezpieczny Internet”
            - wyjazd na zajęcia warsztatowe do Modelarni Aeroklubu w Częstochowie, połączony ze zwiedzaniem lotniska  w Rudnikach
            - wyjazd na zajęcia laboratoryjne do AJD w Częstochowie
            - wyjazd od Ośrodka Twórczego  Rozwoju Dzieci i Młodzieży Bystrzak  w Częstochowie na zajęcia rozwijające sferę intelektualną uczniów
             wyjazd do Częstochowskiego Towarzystwa Modelarskiego celem odbycia zajęć  warsztatowych i historycznych
            - wprowadzenie podczas przerw dyżurów uczniowskich (strażnicy pokoju)
            -organizacja konkursów: Bezpieczni przedszkolacy, Gminny Turniej Ornitologiczny, konkurs recytatorski „Wierszyki łamiące języki”
            - spotkania z ludźmi wykonującymi ciekawy zawód bądź posiadającymi ciekawe pasje
             „Nasze pozytywne wybory”
            - spotkania z funkcjonariuszami Policji i Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
            - wykonanie gazetek ściennych, plakatów dotyczących szkolnych i pozaszkolnych form spędzania wolnego czasu
            - wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego
            - udział w zajęciach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną
            - kontynuacja współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie oraz z Częstochowski Towarzystwem Modelarskim (warsztaty)
            - realizacja zajęć z cyklu „Bezpiecznie w sieci”
            - spotkania  pedagogiem szkolnym
            - organizacja Dni Savoir Vivre pod hasłem „Dobrze wychowani, to my”

             
          • Przy naszej szkole działa 16 Opatowska Drużyna Harcerska PUCHACZE im. Zawiszy Czarnego z Grabowa herbu Sulima, która powstała 15 września 1998 r. Harcerze uczestniczą w takich działaniach jak: Zloty Harcerskie, Wigilie połączone przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju, Ogólnopolskie Piesze Rajdy im. I. Kozielewskiego, piesze Rajdy o Puchar Komendanta Hufca Kłobuck, Festiwale Piosenki Harcerskiej "Harfa", Dni Myśli Braterskiej, Żywe lekcje historii, w rekonstrukcjach historcznych "A więc wojna!". Poprzez kwestę na ulicach Opatowa harcerze włączają się rokrocznie do akcji prowadzonej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Członkowie drużyny biorą udział w konkursach oraz imprezach organizowanych przez Hufiec Kłobuck. Drużyna harcerska oferuje  dzieciom wiele ciekawych form spędzania wolnego czasu po zajęciach lekcyjnych (piątki, weekendy). Dzięki różnorodności zajęć uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju, odkrywają nowe zainteresowania i kształtują charakter. Podczas zbiórek, biwaków czy rajdów harcerze mają możliwość wyboru  zajęć, które ich interesują. Działanie drużyny było prezentowane na stronie Kuratorium Oświaty w zakładce „Wspomaganie”, jako przykład dobrej praktyki „Harcerstwo- mój sposób na życie” (do_Katowic_20.12.zip).

           

          • Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało szkole CERTYFIKAT PLACÓWKI OTWARTEJ NA KULTURĘ, SZTUKĘ, SPORT I ŚRODOWISKO LOKALNE (w ramach udziału w konkursie ogłoszonym przez MEN "Rok otawartej szkoły") otwarta_szkola.pdf.


             

           

          PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE - SPZ_-program_15-19.doc

          HARMONOGRAM 2015 - 2016 - SPZ_Harm._15-16.doc

          HARMONOGRAM 2016 - 2017 - SPZ_Harm._16-17.doc

          HARMONOGRAM 2017 - 2018 - SPZ_Harm._17-18.docx

          HARMONOGRAM 2018 - 2019 - SPZ_Harm._18-19.docx

           

          RAPORT 2015 - 2016 - Raport_2015-_2016.doc

          raport 2016 - 2017 - Raport-2016-2017.docx

          raport 2017 - 2018 - Raport-2017-2018.docx

           

          POSUMOWANIE - 2019 - http://opatowszkola.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=200