Najnowsze
Aktualności
OBUDŹ KLUCZAMI DZIECKO W BUDZIKU
Chcecie pomóc Klinice "Budzik" i Fundacji Ewy Błaszczyk "A kogo"?
Przyłączcie się do akcji zbierania starych i nieużywanych kluczy przez Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej w Opatowie
Jeśli macie Państwo w domu stare, niepotrzebne klucze, które niczego już nie otwierają, możecie pozbyć się ich, robiąc przy okazji coś pożytecznego.
MARZYCIELSKA POCZTA
„Nie liczy się to ile posiadasz,
ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
– w myśl tej sentencji Szkolne Koło Wolontariatu naszej szkoły zorganizowało akcję zapoznania uczniów z ideą Marzycielskiej Poczty oraz wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji Pisania Listów „Marzycielska Poczta”.
SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POLONISTYCZNYM
W listopadzie uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego PINGWIN 2019.
Niedawno otrzymaliśmy jego wyniki.
Miło nam poinformować, że dla dwóch uczestniczek konkursu z klasy VII zmagania z polszczyzną zakończyły się wielkim sukcesem.
"MAŁY MIS W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY"
W ramach realizacji modułu nr 6 „Bezpieczni z Małym Misiem” odbyło się spotkanie z policjantem. Celem spotkania było utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, utrwalenie numerów alarmowych. Pan policjant przypomniał dzieciom o konieczności noszenia odblasków, które im wręczył. Przedszkolaki wykonały również plakat „Numery alarmowe’.
DZIEŃ KOTA
17 lutego obchodzimy Dzień Kota. W tym dniu w oddziałach przedszkolnych panowała radosna atmosfera, bowiem przedszkolaki mówiły o puszystych, milutkich kotkach. Dzieci bawiły się przy piosence „ Uciekaj myszko do dziury”. Wysłuchały wierszy, opowiadań o kotach. Nie zabrakło również wesołych kocich zabaw, np. polowanie na myszy, toczenie kłębka wełny. Na zakończenie wykonały prace plastyczne przedstawiające koty. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie przedszkolaki wspaniale bawiły się i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.
ROBOTY PHOTON NA LEKCJI INFORMATYKI
Dzięki współpracy naszej szkoły z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy, odwiedziły nas tym razem na lekcjach informatyki roboty Photon. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli bardzo zaangażowani w ich programowanie.
Środki dydaktyczne w postaci robotów mają dużo zalet, pełnią bowiem wiele funkcji w procesie edukacyjnym. Przede wszystkim działają motywująco, nastawiając uczniów jednoznacznie pozytywnie do procesu uczenia się. Pełnią także funkcje poznawcze, zaznajamiając użytkowników z rzeczywistym działaniem robotów dzięki ćwiczeniom praktycznym. Wpływają również bezpośrednio na proces poznawczy i rozwój umiejętności uczenia się.
WALENTYNKI
W dniu 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki. Wszyscy uczniowie mieli za zadanie ubrać się lub posiadać jakiś element stroju w kolorze czerwonym. Była tradycyjna poczta walentynkowa oraz możliwość zakupu osobie, którą się lubi balona w kształcie serca, można było także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Walentynkowymi gadżetami.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają.
Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, odbyły się uroczyste spotkania, na których Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Wszędzie słychać było gromkie „Sto lat”, które wzruszało gości. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występy. Atmosfera była uroczysta i pełna radości. Nasze św
SUKCES NASZEGO UCZNIA
Informujemy iż w dniu 7.02.2020 roku odbyło się posiedzenie Jury III edycji konkursu Jurajska przyroda w obiektywie. Uczeń Szkoły Podstawowej w Opatowie Antoni Płuska zdobył Wyróżnienie w kategorii klas IV-VIII szkół podstawowych za pracę pt: Skalne półki. Opiekunem pracy jest Pani Małgorzata Wróbel.
UCZYMY PROGRAMOWAĆ
Uczniowie klasy pierwszej podczas zajęć dodatkowych „Z kodowaniem za pan brat” uczestniczyli w IV edycji programu „Uczymy dzieci programować”. Swoje pierwsze przygody z kodowaniem wykonywali na specjalnych matach, z pomocą kolorowych kubeczków i ilustracji. Obecnie poznają inteligentnego robota do nauki programowania, który uczy logicznego myślenia, umiejętności planowania i rozwiązywania problemów, a także pracy w grupie.
Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru) dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Jest to świetna zabawa,a jednocześnie nauka przez działanie, eksperymentowanie i doświadczanie.
Programując z wykorzystaniem Ozobotów dzieci są w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, co stwarza im przyjaźniejsze warunki do przyswajania wiedzy na zajęciach
z nauki programowania. Otrzymują konkretny problem do rozwiązania za pomocą dostępnych narzędzi, tj. robota
III GMINNY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DACHL-LÄNDER
28 stycznia 2020 r. odbył się III Gminny Konkurs z Języka Niemieckiego
DACHL-Länder”. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy z języka niemieckiego, szczególnie w zakresie wiedzy realioznawczej. Kolejnym założeniem jest również motywowanie uczniów do samodzielnej pracy.
W tym roku uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami, które dotyczyły m.in. podstawowej wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Wśród zagadnień konkursowych znalazły się również: podziały administracyjne, historia muru berlińskiego, znane osobistości niemieckiego obszaru językowego oraz słownictwo związane z Bożym Narodzeniem
SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM
Uczniowie z klasy II i III brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Synapsik „MEN” organizowany przez Wydawnictwo SYNAPSA.
Zmierzyli się z ciekawymi zadaniami z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej oraz przyrodniczej. Do X edycji przystąpiło 7 uczniów z klasy II i 4 uczniów z klasy III. Jedna z uczennic klasy II Natalia Wróbel została wyróżniona za uzyskanie wysokiego wyniku z testu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
PROJEKT CZYTELNICZY
Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek” czyli „Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni”- moduł IV „Jesteśmy razem, pomagamy sobie wzajemnie”
W styczniu dzieci z oddziałów przedszkolnych mówiły o różnych rodzajach niepełnosprawności. Wysłuchały opowiadań o niepełnosprawnych dzieciach, obejrzały filmy edukacyjne- po zapoznaniu się z nimi wspólnie wysuwały wnioski. Nasi milusińscy próbowali wczuć się, jak to jest być niepełnosprawnym: próbowały malować bez użycia rąk, poruszać i rozpoznawać ludzi z zasłoniętymi oczami, przekazywać informacje bez mówienia. Wszystkie te zadania okazały się dla nich trudne. Dołączyły do akcji „ Marzycielska Poczta”, która polega na wysyłaniu listów i kartek do chorych dzieci. Dzięki niej dotarliśmy do Nikoli i Michała. Nasze przedszkolaki ochoczo zabrały się do przygotowania chorym dzieciom kartek, wspólnie z nauczycielem napisały listy. Ak
"RADOŚĆ TWORZENIA – KREATYWNY NAUCZYCIEL I UCZEŃ"
"Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.
Nie każ myśleć, lecz twórz warunki do myślenia.
Nie żądaj, lecz przekonuj.
Pozwól dziecku pytać i powoli rozwijaj jego umysł tak,
aby samo chciało wiedzieć…”
Janusz Korczak
Od września realizowane są w naszej szkole zajęcia rozwijające kreatywność.
PIĄTKOWE SPOTKANIA GRUPY ERASMUS+
Za nami poważne rozmowy…. Na zajęciach grupy Erasmus+ dyskutowaliśmy ostatnio na temat stresu, jakiego doświadczają uczniowie.
Wymienialiśmy różne powody stresujących sytuacji i omawialiśmy sposoby radzenia sobie ze stresem.
Wspólnie stworzyliśmy listę najbardziej stresogennych czynników, wśród których pojawiły się następujące:
Secret project completed
I udało się ….. Nasz projekt kalendarza w grupie Erasmus+ ukończony. Już na początku stycznia przekazaliśmy egzemplarze kalendarza do urzędu Gminy w Opatowie, do Gminnego Zespołu Oświaty oraz do wszystkich szkół podstawowych w naszej gminie.
W dniu 4 lutego 2020 r. odbyło się zebranie z rodzicami połączone z coroczną imprezą środowiskową „Kuchnie Europy”, które okazało się doskonałą okazją do rozpowszechnienia naszego kalendarza na rok 2020 wśród mieszkańców gminy Opatów.
Krótki program szkoleniowy dla nauczycieli Belgia 14-16 stycznia 2020r.
Pierwszy tydzień ferii był dla nauczycieli SP w Opatowie bardzo pracowity. Panie Malwina Kauf, Beata Strzelec i Anna Zalewska-Bujak wzięły udział w krótkim programie szkoleniowym dla nauczycieli w placówce partnerskiej GO! Koninklijk Atheneum MXM w Merksem (Belgia).
W szkoleniu uczestniczyły wszystkie szkoły partnerskie projektu Erasmus+ „Improving the well-being of students is the basis to be a good European Citizen” (SP im. M. Konopnickiej w Opatowie, Staatliche Regelschule "Georg Kresse" w Zeulenroda-Triebes - Niemcy, GO! Koninklijk Atheneum MXM w Merksem – Belgia oraz Frejlev Skole w Aalborg – Dania).
SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE KALIGRAFICZNYM
Uczniowie naszej szkoły nie boją się żadnych wyzwań. Tym razem postanowili sprawdzić swoje umiejętności kształtnego i pięknego pisania w VIII Powiatowym Konkursie Kaligraficznym "Mistrz Kaligrafii”.
Konkurs adresowany był do uczniów klas II-VIII, których zadaniem było przepisać tekst literacki zgodnie z zasadami sztuki kaligrafii.
KUCHNIE EUROPY
Degustacja potraw pochodzących z różnych krajów europejskich w Szkole Podstawowej w Opatowie stała się już coroczną tradycją. Spotkania rodziców, uczniów i nauczycieli przy smakowaniu potraw różnych narodowości mają miejsce zawsze w miesiącach zimowych. W tym roku szkolnym degustacja miała miejsce 4 lutego podczas semestralnego spotkania rodziców i nauczycieli. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali polskie, brytyjskie, niemieckie, włoskie i francuskie potrawy. Każdy stół był pięknie przyozdobiony symbolami i flagami wylosowanych wcześniej krajów, spotkanie było więc ucztą nie tylko smaków ale również ucztą dla oka. Wszyscy chętnie degustowali przygotowane pyszności, więc potrawy szybko znikały z talerzy.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
31 stycznia dzieci z grupy „ Sówki” zaprosiły do szkoły swoje babcie i dziadków. Przedstawiły dla nich „Jasełka”, nie zabrakło również wierszy i piosenki, w których wyraziły, za co ich kochają. Niejednej babci i dziadkowi, łezka zakręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały, jak ważne są takie spotkania i wspólne chwile spędzone z wnukami.