Nasza planeta od lat wysyła nam ostrzegawcze sygnały, których dłużej nie możemy ignorować. Ustanowiony pięćdziesiąt lat temu Dzień Ziemi, przypomina o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.
22 kwietnia 1970r. odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. 2 grudnia 1970 roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych mających na celu ochronę zagrożonych gatunków, czy walkę o zrównoważone środowisko. Nie da się nie zauważyć zmiany klimatu, która już trwa, a działalność człowieka przyczynia się do radykalnego pogorszenia stanu środowiska naturalnego.
Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym,
że walka o dobro naszej planety wciąż jest aktualna i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. I dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.
,,Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu.’’
W naszej szkole corocznie obchodziliśmy ten dzień inaczej i wyjątkowo.
W tym roku, z racji światowej pandemii koronawirusa, musimy całkowicie przenieść się
do świata online. Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować się do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.
Oto 12 kroków, które możesz podjąć już teraz:
- Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
- Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
- Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę, czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
- Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych torebek foliowych, noś przy sobie torby wielorazowe.
- Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
- Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
- Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
- Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
- Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
- Ogranicz spożycie mięsa. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, jedz mięso raz w tygodniu.
- Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
- Szukaj wielorazowych zamienników, np. plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.
Teresa Kot, Małgorzata Wróbel
W ramach relaksu obejrzyj filmy wykorzystując poniższe linki:
https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ
https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs
https://www.youtube.com/watch?v=VolXfK2JDHE