• WOJEWÓDZKI KONKURS MICKIEWICZOWSKI - SUKCES NASZEJ UCZENNICY

          • 24 marca odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Mickiewiczowskiego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Bytomia. Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy 8b Oliwia Bebłot została laureatką konkursu w kategorii plastycznej i zajęła 2 miejsce.

          • " Poznajmy siebie!"

          • Wczoraj odbył się Polsko-Ukrainski Konkurs pt. " Poznajmy siebie!" przeprowadzony online w ramach innowacji pedagogicznej "INTEGRACJA- Tyle nas łączy!" Udział wzięło aż osiem placówek: Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie, Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złochowicach, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach, WTZ z Hutki, Kalet, Ogorzelnika i Sosnowca oraz Wołyński Ośrodek Ekologiczny z Łucka. Wszyscy pięknie się zaprezentowali. W kategorii piosenka historyczno- patriotyczna triumfowała nasza uczennica Lena Kesik. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólne spędzenie czasu.

          • #LaboratoriaPrzyszłości

          • Okulary a psychologia – czyli co mówią o Tobie Twoje oprawki?

            Wyniki badań naukowców wskazują na to, że osoby noszące szkła bez oprawek są odbierani jako bardziej wiarygodni, z kolei grube, kolorowe oprawki szybciej zapadają w pamięć, czyniąc z osób ich noszących bardziej przebojowych i pomysłowych.

            Mądry, inteligentny, pracowity – takie skojarzenia przychodzą często na myśl, gdy widzimy osobę w okularach. Nieatrakcyjny, dziwny, słaby – to z kolei inny rodzaj stereotypu, którym chcąc nie chcąc zdarza nam się posłużyć. 

            Okulary bez dwóch zdań wpływają na to, jak postrzegają nas i oceniają inni. Liczne badania tylko to potwierdzają, a psychologowie dochodzą do bardzo ciekawych wniosków. Jakich?

             Mianowicie osoby noszące okulary postrzega się jako osoby o wyższym statusie społecznym. Ponadto okulary wpływają na postrzeganie osób jako inteligentnych, wyrafinowanych, godnych zaufania i pracowitych.

            Badacze doszli także do innych ciekawych wniosków – na nasze postrzeganie wpływ mają także same rodzaje, kształty, czy kolory oprawek.

            • Okulary prostokątne – podkreślają profesjonalizm, wiedzę, inteligencję.

            • Okulary okrągłe – budują wizerunek osoby spokojnej, pozbawionej agresji,  ugodowej (może to dlatego pokochali je hipisi?).

            • Okulary kocie oko – sięgają po nie osoby lubiące kokietować, zalotne.

            • Oprawki rogowe – noszą je osoby chaotyczne, bardzo emocjonalne i posiadające zdolności artystyczne.

            • Ciemne oprawki – dodają powagi.

            • Kolorowe oprawki – podkreślają wizerunek osób dynamicznych, kreatywnych, odważnych.

            • Delikatne, pastelowe oprawki – świadczą o spokoju i równowadze właściciela.

            Jak widać badacze dostarczają nam świetnych danych do tego, by świadomie budować swój wizerunek.

            A Ty jak postrzegasz osoby noszące okulary?

            Uczniowie klasy VIIIb połączyli przyjemne z pożytecznym i w ramach programu "Laboratoria Przyszłości’’, przy użyciu długopisów 3D, wykonali kolorowe, różnokształtne oprawki okularów. Temat ten doskonale skorelował się z fizyką, gdzie omawiane są aktualnie zagadnienia z optyki.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Pierwszy Dzień Wiosny to wspaniała okazja na ciekawy czas w szkole. Uczniowie klas I-III wzięli udział w licznych konkurencjach grupowych na sali gimnastycznej, natomiast wśród starszych klas został przeprowadzony turniej. Kolejnym punktem imprezy były warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali wiele ozdób wielkanocnych, które będą sprzedawane 30 marca 2023 roku na Dniu Otwartym Szkoły.

            W ramach projektu „Zgrana klasa” organizowanego przez Samorząd Uczniowski, każda klasa zaprezentowała zabawę integrującą. Bardzo ciekawą propozycję zaprezentowała klasa 8c, która zaprosiła wszystkich chętnych do wspólnego tańca belgijki.

            Ostatnim punktem dnia była projekcja filmów. Dla klas IV-V był to film profilaktyczny nawiązujący do zdrowego stylu życia pt. „Śmietnik w mojej głowie”, natomiast uczniowie klas VI-VIII oglądali film w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pt. „Podnieść poprzeczkę”.

            Nasze przedszkolaczki również włączyły się w obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Wykonały pracę plastyczną przedstawiającą Panią Wiosnę oraz podczas gier i zabaw miały okazję wykazać się znajomością wiedzy o nadchodzącej porze. Najbardziej oczekiwanym momentem w tym dniu było pożegnanie Pani zimy, a powitanie wiosny. Dzieci radośnie pomaszerowały z Marzanną, która została pożegnana według tradycji.

            Był to wspaniały dzień, w którym wszyscy uczniowie mogli się ze sobą zintegrować i spędzić miło czas.

          • TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH

          • Przedszkolaki uczestniczyły w projekcie edukacyjnym, którego celem było promowanie bajek Polskich. 

            W pierwszym dniu poznaliśmy postać Reksia, dzieci dowiedziały się co oznacza słowo „tolerancja”, czym jest niepełnosprawność i w jaki sposób porozumiewają się osoby niesłyszące.

            Drugi dzień poświęcony był postaciom Bolka i Lolka.  Dzieci stworzyły swój kalendarz imienin, rozmawiały też o tym, że należy pamiętać o składaniu życzeń innym solenizantom, że nie ważne jest jaki prezent dostaniemy, najważniejsza jest dobra zabawa.

            W trzecim dniu poznaliśmy postać „Misia Uszatka”, który opowiedział dzieciom co to takiego dobranocka i w co bawili się kiedyś ich rodzice. „Pomysłowy Dobromir” przeniósł wszystkich  w odległe czasy, bez prądu, komputera i zabawek. Przedszkolaki rozmawiały też o wynalazkach i o tym, co jeszcze można ulepszyć na świecie.

            Piątą bajkę podczas głosowania wybrali rodzice – zwyciężyły „Przygody kota Filemona”.

            Dzieci z pomocą takich projektów mogą się wiele nauczyć i przede wszystkim poznać piękne Polskie Bajki. W dobie animacji, które są z zagranicy i przykuwają uwagę dzieci, to bajki Polskie są pomijane. Projekt ten, przypomina również rodzicom, o tym, że kiedyś oni sami uczyły się z tych bajek.

          • TYDZIEŃ MATEMATYKI

          • W ramach obchodów święta liczby Pi nasi uczniowie budowali Trójkąt Sierpińskiego, "turlali" Pi, sprawdzali czy są jak Pi, tworzyli agamografy, układali puzzle z symbolem liczby Pi.

            Efekty części z tych aktywności udostępniamy w galerii. 

          • WYJAZD EDUKACYJNY

          • 17 marca 2023r. klasa 8B z opiekunami uczestniczyła w edukacyjnym wyjeździe do Muzeum Zapałek oraz Muzeum Przyrodniczego w Częstochowie.

             

            Atrakcją Muzeum Zapałek jest możliwość obejrzenia zabytkowego parku maszynowego z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku a także zapoznanie się z procesem powstawania zapałek. Działa tu też galeria ze stałą ekspozycją rzeźb z jednej zapałki. To jedyne czynne muzeum rangi światowej, europejskiej oraz najstarsza fabryka zapałek w Polsce.

             

            W Muzeum Przyrodniczym uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych na temat najpiękniejszych owadów świata. Muzeum jest w posiadaniu niezwykłej kolekcji owadów egzotycznych jak barwnych motyli dziennych, motyli nocnych oraz chrząszczy reprezentujących różne krainy zoogeograficzne. Feeria barw, niezwykłe wzory i kształty owadów były inspiracją do warsztatów plastycznych.

             

            To niezapomniany i cenny wyjazd edukacyjny klasy.

          • MATEMATYCZNIE I U NAS

          • Jak co roku uczniowie naszej szkoły zmierzyli sie z niekonwencjonalnymi zadaniami matematycznymi z Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny.

            Wyniki dopiero w czerwcu, ale już teraz gratulujemy wszystkim.

          • CZYTANIE TO WSPANIAŁA PRZYGODA

          •  Kochamy książki i zależy nam na tym, by miłością do czytania podzielić się także z najmłodszymi. Z tego powodu biblioteka naszej szkoły włączyła się w realizację kolejnego projektu czytelniczego pt: „Czytam sobie10 lat”. Uczniowie klasy III na zajęciach bibliotecznych wraz z bibliotekarzem przeczytali książeczkę Anny Czerwińskiej-Rydel: "Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II.’’ Dzięki niej oraz zgromadzonym materiałom poznali postać Świętego Jana Pawła II i wykonali linię Jego życia. Towarzyszyła temu nie zła zabawa i fascynacja bogatą osobowością Jana Pawła II. To jeszcze nie koniec. Teraz kolejne klasy nauczania początkowego będą włączać się w projekt.

            A wszystko po to, byśmy wspólnie mogli zaszczepić u dzieci pasję czytania.

          • SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM

          • Uczniowie kl. VII  naszej  szkoły w dniu 14 marca zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie na spotkanie autorskie z Panem Zbigniewem Masternakiem.

            Jest on pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą filmowym.

            Jego książki o: "Chmurołap’’, "Niech żyje wolność’’, "Scyzoryk’’.

            W 2012r. na podstawie jego trylogii nakręcono film, "Księstwo’’ w reżyserii Andrzeja Barańskiego, który trafi do kin.

            Uczniowie pod kierownictwem Pana Zbigniewa tworzyli własne komiksy o miejscowości Opatów. Powstało kilka, które zostały wyróżnione przez pisarza a jeden najlepszy nagrodzony.

            Jego autorem jest Karolina  Krawczyk.

            Gratulujemy!

          • KIERMASZ RĘKODZIEŁA ŚWIĄTECZNEGO

          • Dzisiaj w ramach Innowacji Pedagogicznej i współpracy między placówkami, odbył się w naszej szkole kiermasz rękodzieła świątecznego wytwarzanego przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hutce.

          • SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM

          • Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły odniosły wielki sukces w Ogólnopolskim Konkursie Literackim ,,Zainspirowani twórczością Marii  Konopnickiej….”.

            Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Koninie, a honorowy patronat nad nim objęło Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i w Suwałkach oraz Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

            Wiktoria Strzelczyk, uczennica klasy VI, zajęła III miejsce, a Amelia Kabała, uczennica klasy IV, zdobyła wyróżnienie.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy nieustannego rozwijania literackich pasji oraz sukcesów w kolejnych konkursach.

          • FAST HEROES

          • Z radością informujemy, że klasa I ze szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej  Opatowie zajęła III miejsce w Rankingu Liderów FAST Heroes w naszym kraju, będąc tym samym jedną z najbardziej aktywnych klas w semestrze zimowym w bieżącym roku szkolnym
            w Polsce. Za swoje zaangażowanie otrzymała nagrody, które prezentujemy na zdjęciu niżej. Cieszymy się i gratulujemy.
               Misją kampanii edukacyjnej jest rozpowszechnianie wiedzy o objawach udaru mózgu wśród najmłodszych, a także rodziców i dziadków. Uczniowie zdobywają bezcenną wiedzę i mają szansę stać się superbohaterami oraz zyskać niezwykłe umiejętności ratujące życie najbliższym.

          • DZIEŃ KOBIET

          • Z okazji Dnia Kobiet klasa IV i V przygotowała niecodzienny występ.

            Zaprezentowano historię mody damskiej od czasów prehistorycznych do współczesnych. Uważamy, że kobieta i moda to bliźniacze siostry. Zawsze wypadają świetnie niezależnie od epoki. Wszystkiego najlepszego dla młodszych i starszych Kobietek.