Uczniowie z klasy 6 i 8 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w nowo powstałej na terenie szkoły pracowni przyrodniczej na świeżym powietrzu - EKO BAZA.
W naszej EKO BAZIE ze stacji meteorologicznej dokonaliśmy odczytu wartości temperatury powietrza, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz kierunku wiatru. Uczniowie zapoznali się z budową zegara słonecznego oraz zasadą odczytywania czasu. Przy tablicy - krzywe zwierciadło – lustro specjalnie wygięte w łuk w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać – mogliśmy obserwować zniekształcone odbicie swojej sylwetki. Młodzież próbowała swoich możliwości w ułożeniu Eko-memory i odnalezieniu ukrytych obrazów. Tablica magnetyczna z kulodromem pobudziła wyobraźnię uczniów, którzy układali tory do spadających kul.
Nasza Eko Pracownia pod Chmurką to super miejsce do nauki, zabawy, ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
AKTUALNOŚCI
Zajęcia w nowo otwartej „Eko Pracowni pod Chmurką” – EKO BAZA
- 10
MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!
By egzystować w zgodzie z naturą i dla natury, niezbędna jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Aby stało się to możliwe nasza szkoła podjęła działania
w celu stworzenia klasopracowni na świeżym powietrzu. Wzięliśmy udział w konkursie na projekt "EkoPracownia Pod Chmurką’’, zdobywając tym samym środki finansowe w wysokości 69.980zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz przy wsparciu Gminy Opatów.
W dniu 9 października odbyła się w naszej szkole uroczystość otwarcia pracowni Eko Baza. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dyrektor SP Barbara Paliwoda, wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak oraz zaproszeni goście.
Pracownia składa się z dwóch części: wykładowo-eksperymentalnej oraz ogródków ziołowo-warzywnych.
Część wykładowo-eksperymentalna wyposażona jest w:
a. Ławostoły, gdzie pod opieką nauczyciela uczniowie mogą wykonywać ciekawe eksperymenty
i badania, analizować zjawiska przyrodnicze oraz przyjemnie spędzić czas na łonie natury. Ławostoły te będą wykorzystane także na innych zajęciach dydaktycznych, takich jak plastyka, muzyka, zajęcia z wychowawcą, czy zajęcia świetlicowe,
b. Zegar słoneczny – posłuży młodzieży dostrzegać związek pomiędzy kierunkami geograficznymi, Słońcem i czasem,
c. Krzywe zwierciadło – wykorzystane będzie na zajęciach z fizyki, pozwoli ono wyjaśnić zniekształcenie obrazu danego przedmiotu,
d. Tablica magnetyczna z kulodromem – urządzenie to w zabawny sposób pozwoli kształtować wyobraźnię przestrzenną uczniów, zdolności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową,
e. Eko-memory – popularna gra, która pozwoli ćwiczyć pamięć i koncentrację, połączy zabawę
z wiedzą przyrodniczą,
f. Eko-kuchnia – to świetna zabawa w gotowanie, w czasie której z artykułów codziennego użytku można stworzyć imitację najlepszej uczty kulinarnej,
g. Stacja meteorologiczna – pozwoli młodzieży rozwijać umiejętność obserwowania pogody
i zmian zachodzących w przyrodzie.
Oprócz części wykładowo-eksperymentalnej dysponujemy Miniogródkiem ziołowo-warzywnym. Wysiane w nim aromatyczne zioła i warzywa będziemy mogli wykorzystać w przygotowaniu zdrowych soków, przekąsek i kanapek. Istnienie Miniogródka pozwoli obserwować uczniom rośliny w różnych fazach rozwoju oraz poznawać warunki potrzebne do wzrostu roślin.
W ramach całego projektu realizowany będzie również autorski program edukacyjny "Ogródek Młodego Odkrywcy”.
BOOKCROSSING
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.
Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.
Nasza szkoła również dołączyła do akcji!
Zapraszamy uczniów do przynoszenia swoich książek!
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie otrzymała środki finansowe z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025'', którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw.
Z pozyskanych środków zostaną zakupione książki, elementy wyposażenia. Zmodernizowana zostanie czytelnia oraz przeprowadzone będą działania promujące czytelnictwo wśród społeczności szkolnej.
BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych "Biblioteka- Dobre miejsce dla człowieka".
Celem programu jest promocja czytelnictwa oraz wsparcie wizerunku bibliotek szkolnych.
Zaczynamy realizować pierwsze zadanie: "Pożeracze książek''. Jest wzorowane na kartach lojalnościowych "Bilet powrotny do biblioteki'' realizowanych w naszej bibliotece w 2021 roku a także na zasadach znanych z gier komputerowych.
W trakcie akcji uczniowie przeczytają po pięć książek i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia.
Zapraszamy wszystkich uczniów!
SAMORZĄD SZKOLNY
Pod koniec września w naszej szkole drogą demokratycznego głosowania, został wyłoniony nowy Samorząd Szkolny, w którego skład wchodzą: Przewodnicząca – Amelia Mach, uczennica klasy VIII, Zastępca – Józef Krawczyk, uczeń klasy VIII, Skarbnik – Natalia Polańska, uczennica klasy VIII, Członkowie – Dominik Ganderski, uczeń klasy VI oraz Jan Macherzyński, uczeń klasy Vb. Nowemu Samorządowi Szkolnemu życzymy wielu pomysłów oraz owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym.
Spotkanie z Panem Policjantem w Filii w Wilkowiecku
3 października w Filii w Wilkowiecku odbyło się spotkanie z Policjantem Dzielnicowym. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i szkole. Pan Policjant przypomniał o najważniejszych zasadach poruszania się po drodze, zwrócił szczególną uwagę na noszenie kamizelek odblaskowych; odblasków oraz świateł przy rowerach. Następnie w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły panu policjantowi obrazki oraz podziękowanie.
Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu
29 października nasze oddziały przedszkolne obchodziły Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach tej akcji zerówkę odwiedziła Pani Magdalena – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie - która czytała przedszkolakom utwory naszej patronki Marii Konopnickiej. Młodsze grupy miały okazję osobiście zwiedzić bibliotekę i wysłuchać w niej czytanych przez Panie bajek. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje.
Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!
1
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EUDUKACYJNY SENSORYCZNY KOGEL MOGEL
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ALFABET LOGOPEDYCZNY
Europejski Dzień Języków
Społeczność naszej szkoły obejrzała program artystyczny w związku z przypadającym na dzień 26 września Europejskim Dniem Języków. Dzień ten ogłosiła Rada Europy w 2001 roku pragnąc zwrócić szczególną uwagę na znaczenie nauki języków oraz poprawić świadomość istnienia i szacunek dla wszystkich języków używanych na naszym kontynencie.
Klasy V, VI i VIII z nauczycielami języków przygotowały trzy inscenizacje bajek – „Zupę z kamienia”, „Czerwonego Kapturka” i „Rzepkę” w angielskiej wersji językowej.
7
Dzień Chłopaka 2023!
Uczniowie uwielbiają chwile, w których mogą oderwać się od sprawdzianów i kartkówek, od standardowych lekcji, dlatego warto podjąć wyzwanie i zorganizować niecodzienny Dzień Chłopaka w swojej klasie. Jeżeli nie możemy poświęcić całego dnia na świętowanie, wystarczy jedna godzina lekcyjna aby zintegrować zespół klasowy.
29 września w klasie VII chłopcy również obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń, wręczyły kolegom prezenty. Oprócz upominków był również poczęstunek dla wszystkich uczniów z klasy. Obchody Dnia Chłopaka minęły w miłej i sympatycznej atmosferze. Było super!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - Filia w Wilkowiecku
29 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, uwrażliwianie na piękno słowa czytanego. Z tej okazji uczniowie i przedszkolaki słuchały wierszy czytanych przez starszych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli na świeżym powietrzu. Dzieci mówiły o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach. Uczniowie rozwiązywali zagadki związane z wysłuchanymi wierszami oraz rysowali sceny z wybranych wierszy.
4
Wrześniowe sprzątanie CZAS START!
W dniu 15 września nasza społeczność szkolna dołączyła do 30 już Akcji - Sprzątanie świata!
W tym roku, po raz kolejny chwyciliśmy za worki i rękawice by posprzątać kawałek Polski – naszą najbliższą okolicę.
Połączyliśmy nasze siły w myśl hasła "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁACZY LUDZI".
Naszym działaniem udowodniliśmy, że "WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE!’’
Gratulujemy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, dziękując jednocześnie za zaangażowanie
Tańczymy zumbę na przerwach!
Tego jeszcze w naszej szkole nie było! W tym roku szkolnym postawiliśmy na ruch! Ruszamy się przy muzyce. I starsi i młodsi, tańczą raz w tygodniu na tzw. Zumbo Przerwach. Jedną z najważniejszych rzeczy, która niezbędna jest każdemu człowiekowi do utrzymania właściwej kondycji, jest ruch. A ponieważ nie każdy z nas ma tego ruchu wystarczającą ilość, postanowiliśmy w szkole zadbać o to, aby zachęcić naszych uczniów do spalania kalorii, oczywiście…
Powitanie Jesieni w grupie "Żabki"
„Pani Jesień” przybyła do przedszkola z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które na zajęciach pomogły w rozwiązywaniu jesiennych zagadek. Przedszkolaki rozpoznawały różne dary jesieni podczas zabawy sensorycznej, ułożyły przepiękną suknienkę Pani Jesieni wykorzystując materiał przyrodniczy. Wzięły udział w zabawach muzyczno - ruchowych oraz zaśpiewały piosenkę "Jesień pędzlem malowała. Udaliśmy się też na jesienny spacer w poszukiwaniu oznak jesieni. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Dzień ten upłynął w bardzo miłym nastroju.
3
POWITANIE JESIENI
25 września dotarła do przedszkola jesienna pora roku. Przedszkolaki odpowiednio przygotowały się na jej przyjście – wszystkie były ubrane w odzież kolorów jesieni. Dominował na ubraniach kolor zielony, czerwony, żółty, ale i brązowy czy pomarańczowy.
Tego dnia wiele się dowiedziały na temat nowej pory roku, a przede wszystkim poznały możliwości jesiennej aury. Dzieci mają świadomość, że ciepłe lato odeszło, a jesień przynosi chłodne dni, więc trzeba pomyśleć o ciepłym ubraniu, ale też o odpowiednim dbaniu o swoje zdrowie. W natłoku zabawy z wirującymi listeczkami, nadszedł czas na pracę plastyczną.
Dzieci wybrały się też na spacer, by szukać oznak jesieni, by powitać Panią Jesień. Mamy nadzieję, że jesienna pora roku nie będzie nudna, a wniesie w nasze życie przedszkolne wiele ciekawych inicjatyw i pomysłów, dostarczy wielu ciekawych darów i skarbów.
53
Dzień Kropki – Filia w Wilkowiecku
15 września uczniowie klas IIf i IIIf obchodzili Dzień Kropki, rozwiązując zadania z „kropką w tle”. Uczniowie wykazali się umiejętnościami matematycznymi oraz zdolnościami plastycznymi.
1
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE "ŻABKI" - Filia w Wilkowiecku
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma również dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem. I tak też było dzisiaj w naszej grupie "Żabki", bo wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, biorąc udział w różnych konkurach, zabawach przy piosenkach z dziecięcego repertuaru oraz uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
3
#LaboratoriaPrzyszłości
Nie od dziś wiadomo, że najlepszą metodą rozwijania wiedzy i umiejętności jest nauka przez zabawę. Takie podejście szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nowoczesnych technologii, u których podstaw leży m.in. fizyka.
Uczniowie klasy VII, na zajęciach rozwijających zainteresowania informatyczne połączyli przyjemne z pożytecznym i w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości’’ wykorzystali zestawy konstrukcyjne Makeblock umożliwiające samodzielne konstruowanie robotów/pojazdów w oparciu o gotowy schemat budowy, a następnie ich programowania. Przy połączeniu większej ilości klocków, uczniowie mieli możliwość tworzenia unikalnych konstrukcji o wyjątkowych właściwościach. Prosty w obsłudze graficzny interfejs ułatwia programowanie własnoręcznie skonstruowanego pojazdu/robota i późniejsze nim sterowanie.
Roboty edukacyjne i zestawy akcesoriów MakeBlock przekonały młodych adeptów robotyki, że zabawa z automatyką jest świetnym i pouczającym zajęciem, a jednocześnie dostarcza mnóstwo frajdy.
Archiwum Aktualności