„Możemy szanować człowieka, dlatego że jest od nas odmienny,
i możemy go rozumieć, ponieważ jest nam równy.”
Karel Čapek
Ostatnie trzy tygodnie były dla Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie wyjątkowym czasem. W naszych murach pojawili się niezwykli goście. Byli to Richard i Clara, wolontariusze z organizacji AIESEC, którzy przybyli do naszej miejscowości, aby opowiedzieć o kulturze Chin i Kanady. W dniach od 7 do 25 maja prowadzili oni zajęcia dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Przedszkolaki, uczniowie klas 1-7 wraz z oddziałami gimnazjalnymi wzięli udział w interaktywnych warsztatach prowadzonych w języku angielskim. Podczas zajęć nasi wychowankowie poznawali ciekawostki na temat geografii, historii, kulinariów oraz form spędzania wolnego czasu w Chinach i Kanadzie. Cieszymy się, że z oferty tych szczególnych zajęć mogli skorzystać uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Opatów.
Nasza wspólna przygoda z nowymi przyjaciółmi rozpoczęła się uroczystym powitaniem gości podczas Interdyscyplinarnego Turnieju Klas Trzecich. Na uroczystości tej pojawił się Sekretarz Gminy Opatów – Pan Jerzy Szyja, który w imieniu władz gminy powitał naszych gości i przekazał im wspaniałe upominki w postaci kolekcjonerskiego wydania książki „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.
Clara i Richard zostali przyjęci niezwykle ciepło i przyjaźnie przez całą brać uczniowską i przez wszystkich pracowników szkoły. Nasi nowi przyjaciele obdarowali nas uśmiechem, radością, ale przede wszystkim przekazali nam niezwykłą wiedzę i umiejętności.
My również staraliśmy się nie pozostać dłużni. Na każdym kroku uczyliśmy naszych gości polskiej kultury i tradycji. Wspólnie uczestniczyliśmy w wyjeździe do Muzeum 303 w miejscowości Napoleon i warsztatach „Od ziarenka do bochenka” w gospodarstwie agroturystycznym. Rustykalny charakter agroturystyki w Zwierzyńcu Pierwszym przypadł Clarze i Richardowi do gustu. Nasza społeczność szkolna dzieliła się swoją wiedzą na temat Polski i naszej Małej Ojczyzny poprzez przygotowanie ciekawej prezentacji o szkole w Opatowie, prezentując polskie tańce ludowe i inne talenty naszych podopiecznych oraz poprzez wykonanie albumu prezentującego najpiękniejsze zakątki w naszej okolicy.
Podczas spotkania podsumowującego projekt można było odczuć, jak silne relacje połączyły naszych uczniów z naszymi gośćmi. Były brawa, emocje, mnóstwo pozytywnej energii, ale również nutka nostalgii, smutek związany z koniecznością pożegnania.
Teraz, gdy emocje już opadły, możemy stwierdzić, że tegoroczny projekt okazał się wyjątkowo udany. Z przyjemnością obserwowaliśmy nasze dzieci i młodzież jak spontanicznie wchodzą w interakcje z Clarą i Richardem podczas przerw, na stołówce oraz podczas wspólnych spotkań w klasie i tych po lekcjach. Cieszymy się, że panowała atmosfera tolerancji i otwartości.
Wyjątkowe podziękowanie kierujemy do rodzin goszczących: do Państwa Smardzewskich, Frydrych, Desperak, Luzar oraz Kotowicz, którzy przyjmowali naszych przyjaciół jak członków rodziny, otaczając ich troską i opieką. Mamy nadzieję, że doświadczenie to na zawsze pozostanie w pamięci jako ciekawa przygoda.
Dziękujemy również Dyrekcji, Radzie Rodziców i Radzie Pedagogicznej za współpracę w poszerzaniu horyzontów naszych wychowanków.
Wzbogaceni nowym doświadczeniem czekamy na kolejne wyzwaniaJ
Koordynatorki szkolnego projektu: Malwina Kauf i Anna Zalewska-Bujak