26 listopada, w ramach projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, przedszkolaki z grupy Krasnoludków i Pszczółek odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Opatowie. Pani Halina Chazy w bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły, jak wygląda kącik czytelniczy dla najmłodszych, karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak i dlaczego należy dbać o książki. Następnie pani bibliotekarka przeczytała opowiadanie z serii „Tupcio Chrupcio” pt. „Nie umiem przegrywać”, którego dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały. Dziękujemy pani Halinie za przekazaną wiedzę i poświęcony czas.
AKTUALNOŚCI
WIZYTA W BIBLIOTECE
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W dniu 26 listopada w bibliotece naszej szkoły odbył się Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miłośnicy tego pluszaka przynieśli swoich ulubieńców. Opowiadali o swoich misiach i nie tylko. Uczestniczyli w zabawach misiowych. Kosztowali miodku.
W bibliotece szkolnej zorganizowano także konkurs na: "Laurkę dla misia" .
Laureaci konkursu: Michał Kemuś
Marta Kemuś
Amelia Mach
Karolina Krawczyk
Cyprian Wąsiński.
GRATULUJEMY!
AKADEMIA WOLONTARIATU
W dniu 22 grudnia 2018 r. uczniowie wszystkich trzecich klas gimnazjum mieli okazję uczestniczyć zajęciach warsztatowych prowadzonych ramach " Akademii Wolontariatu" przez wolontariusza Fundacji " Oczami Brata" Pana Konrada Flisa.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości, który co roku przypada na 21 listopada. W ramach obchodów uczniowie nagradzali dyplomami najsympatyczniejszych kolegów i koleżanki. W tym roku nagrodzeni zostali:
Natalia Wróbel klasa 1Dawid Zając klasa 2
Kamila Zając klasa 3
Klaudia Najman klasa 4
Michał Psuj klasa 5
Eryk Bujak klasa 6
Tobiasz Pokora klasa 7
Kacper Desperak klasa 8
Daniel Jantos klasa 3a gimnazjum
Martyna Gosławska klasa 3b gimnazjum
Paweł Cendal klasa 3c gimnazjum.
Wszyscy uczniowie wzorem ubiegłego roku otrzymali "jabłka życzliwości".
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
INAUGURACJA PROJEKTU „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” (Czytające przedszkolaki - wersja przedszkolna)
„Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.”
W tym roku w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w sposób wyjątkowy. Przez dwa dni gościliśmy najwspanialszych przyjaciół naszych milusińskich - pluszowe niedźwiadki, z którymi wspólnie odbyliśmy podróż do "Misiowej Krainy”, rozwiązywaliśmy zagadki o bajkowych misiach, razem z nimi uczestniczyliśmy w misiowych zabawach, wykonywaliśmy misiowe portrety oraz słuchaliśmy misiowych bajeczek.
Dzień Misia w naszej placówce to czas szczególny również z tego względu, iż po raz drugi przystąpiliśmy do projektu rozwijającego zainteresowania czytelnicze najmłodszych dzieci: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Główni bohaterowie tego wydarzenia to Błękitek – miś grupy Krasnoludków i Pszczółek oraz Szaruś - miś grupy Elfów. Te wspaniałe Misie już niedługo odwiedzą naszych przedszkolaków w ich domach, żeby wspólnie z nimi posłuchać książeczek czytanych przez rodziców. Każdy Miś zabierze ze sobą dzienniczek podróży, aby udokumentować tę niezwykle ciekawą przygodę.
I MIEJSCE W POWIATOWYCH MISTRZOSTWACH SZS W ZBIJAKA
Dnia 6 listopada 2018r. w Konieczkach odbyły się POWIATOWE MISTRZOSTWA SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO W ZBIJAKA DZIEWCZĄT SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W RAMACH IGRZYSK DZIECI
W Mistrzostwach zgodnie z Regulaminem wzięło udział 10 zespołów wyłonionych z eliminacji międzygminnych. O prawo gry w fazie półfinałowej rywalizowano w dwóch grupach systemem "każdy z każdym” do dwóch wygranych setów.
Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie w składzie: Oliwia Gazda, Dominika Książek, Natalia Pokora, Paulina Szlachcic, Iga Jantos, Patrycja Gazda, Julia Ślusarczyk zdobyła I miejsce. Gratulujemy!!!
POWIATOWY KONKURS KALIGRAFICZNY - NASZE SUKCESY
Dnia 20 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Iwanowicach Dużych odbyła się 7.edycja Powiatowego Konkursu Kaligraficznego "Mistrz Kaligrafii". Konkurs adresowany był do uczniów klas II- VIII, których zadaniem było przepisać tekst literacki zgodnie z zasadami sztuki kaligrafii i wykonać do niego ilustrację, nawiązującą do treści utworu. Miło nam poinformować, że w kategorii klas młodszych I miejsce zajęła Amelia Mach, natomiast Marta Kemuś otrzymała wyróżnienie, zaś w kategorii klas starszych I miejsca zdobyły: Paulina Kempa, uczennica klasy VI i Maja Dwornik, uczennica klasy VIII. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
"NASZE POLSKIE A, B, C" - PROJEKT
9 listopada 2018r. przedszkolaki świętowały 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. O godz.11.11 dzieci wraz z nauczycielami zaśpiewały Hymn Polski. Grupa p. Beaty Desperak przygotowała montaż słowno- muzyczny. Młodsze dzieci z ciekawością wysłuchały wierszy i piosenek w wykonaniu kolegów.
W związku z tak ważną rocznicą w oddziałach przedszkolnych realizowany jest projekt patriotyczny „Nasze polskie A, B, C”. W ramach projektu w salach zostały przygotowane kąciki patriotyczne, które utrwalają symbole narodowe i przypominają o ważnych wydarzeniach w Polsce.
Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Polska w oczach dziecka”, którego laureatami zostali:
I miejsce – Klaudia Konieczna, Natalia Kempa
II miejsce – Lena Kałuża, Amelia Kabała
III miejsce- Nikodem Kempa, Dorian Kempa, Leon Kałuża
Wyróżnienia:
Oliwier Mach
Łukasz Grobelak
Krzysztof Mazik
Monika Grzyb
Jakub Stefański
Amelia Ciucha
Magdalena Uźniak
WIZYTA PANI PIELĘGNIARKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Dnia 9 listopada nasze grupy przedszkolne odwiedziła pielęgniarka pani Anna Makles, która wyczerpująco opowiedziała o wykonywanym przez siebie zawodzie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób można zapobiegać infekcjom ( zasłanianie ust w czasie kaszlu, chronienie miejsc skaleczonych), jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachowywać zasady higieny i zdrowego stylu życia.
Przedszkolacy mieli również okazję zobaczyć, w co wyposażona jest torba pielęgniarki.
Demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia serca budziła powszechne zainteresowanie, natomiast strzykawka (bez igły i w opakowaniu) wywoływała niezwykle mieszane uczucia.
DORADZTWO ZAWODOWE DLA TRZECICH KLAS GIMNAZJUM
Zajęcia warsztatowe z doradztwa zawodowego w dniu14 listopada 2018r. Uczniowie klas trzecich oddziały gimnazjalne mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych , prowadzonych przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy- Delegatura w Częstochowie. Warsztaty były okazją do sprawdzenia przez uczniów swoich umiejętności z przedsiębiorczości oraz ekonomii.
POCZTÓWKI NIEPODLEGŁOŚCIOWE
Zajęcia warsztatowe pt: "Pocztówki Niepodległościowe" dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie klasy 3a i 3b- oddział gimnazjalny wykonywali pocztówki podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez Panią Dyrektor Barbarę Paliwodę oraz Grażynę Makles. Pocztówki zostały podarowane gościom zaproszonym na Gminne obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2018r. odbywające się w naszej szkole.
100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI. POKAŻ RADOŚĆ PRZEDSZKOLAKU
Grupa "Elfy" przygotowała Wieczór Patriotyczny w celu upamiętnienia Święta Niepodległości.
Uroczystość była podsumowaniem III modułu projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury.
Dzieci mówiły wiersze o Ojczyźnie, opowiedziały legendę powstania państwa polskiego oraz przypomniały historię Polski z lat niewoli. W tym szczególnym dniu przedszkolakom towarzyszyły rodziny. Wspólnie został odśpiewany hymn państwowy oraz pieśń"Przybyli ułani". Nie zabrakło innych pieśni patriotycznych. Była to cenna lekcja historii. Przedszkolaki uczciły 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości najpiękniej jak potrafiły. Był to dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.
TURNIEJ "KOCHAM CIĘ POLSKO"
„Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.
My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju i w szczególny sposób uczciliśmy SETNĄ rocznicę odzyskania niepodległości POLSKI przeprowadzając turniej interdyscyplinarny - KOCHAM CIĘ POLSKO. Drużyny zmierzyły się ze sobą w kilku konkurencjach: quizie historycznym i przyrodniczo – geograficznym dotyczącym naszego kraju, prezentacji multimedialnej „Gmina Opatów na przestrzeni lat”. Drużyny śpiewały również pieśni patriotyczne, rywalizowały w konkursie ojczyzna-polszczyzna oraz grach logicznych. Zwycięską drużyną okazała się klasa 3a. Gratulujemy
ŚNIADANIE DAJE MOC
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dlatego też nasi uczniowie z klas I-III jak co roku 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie Daje Moc”. Przy wspólnym stole zjedli zdrowy posiłek zorganizowany przez swoich rodziców. To najlepszy start w nowy dzień!
WIECZÓR PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
5 listopada 2018 roku w naszej świetlicy szkolnej odbył się Wieczór Piosenki Patriotycznej przygotowany przez uczniów klasy drugiej i trzeciej. Uroczystość była podsumowaniem projektu „Tydzień dla Niepodległej” realizowanym z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wieczoru uczniowie zaprezentowali znane pieśni patriotyczne. Zaproszeni goście, rodzice, dziadkowie, mogli włączyć się do wspólnego śpiewania, gdyż przygotowano dla nich specjalne śpiewniki. Po prezentacjach wokalnych zaproszono gości na słodki poczęstunek. Ten wieczór, pełen wzruszeń, długo zostanie w naszej pamięci.
SZTOLNIA KRÓLOWEJ LUIZY W ZABRZU
Tylko w prawdziwej kopalni można przekonać się, na czym polega praca górnika. Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu to muzeum utworzone w prawdziwej kopalni węgla kamiennego.
Dnia 29 października 2018r. z naszej szkoły odbyła się wycieczka do Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. Uczestnikami wyjazdu była młodzież klas trzecich oddziału gimnazjalnego oraz klasy 7 i 8 szkoły podstawowej.
Pod okiem wykwalifikowanego przewodnika nasza podróż w kopalni zaczęła się w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, w której zapoznaliśmy się z historią powstania Sztolni, jak działała i się zmieniała oraz poznaliśmy historię ludzi, którzy przyczynili się do jej powstania.
Po krótkiej historii wagonikami górniczymi zjechaliśmy w podziemia Sztolni.
Wędrując chodnikami górniczymi mieliśmy okazję zobaczyć podziemny park działających maszyn górniczych, podziemny port przeładunku węgla, narzędzia którymi w dawnych czasach pracowali górnicy. W klimat i charakterystykę pracy górników wprowadzały efekty audiowizualne np. trzeszczenie stropów, rozmowy górników.
Podziwialiśmy historię śląskiego górnictwa i metody wydobycia węgla z przełomu XIX i XX wieku.
Gorąco polecamy wycieczkę do Zabrza.
KONSULTACJE Z RODZICAMI
KONSULTACJE DLA RODZICÓW rok szk. 2018/2019 - Konsultacje_-_SP.docx
100-LECIE NIEPODLEGŁEJ POLSKI
Plakat_100-lecie__31.10.2018_wersja_ostateczna.pdf
100 LAT NIEPODLEGŁEJ W OPATOWIE
11 LISTOPADA 2018
Gmina Opatów, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMPMAJĄ ZASZCZYT ZAPROSIĆ MIESZKAŃCÓW GMINY I WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH NA OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W OPATOWIE
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY POD WEZWANIEM NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W OPATOWIE
1100 Uroczysta Msza św. za Ojczyznę z udziałem rekonstruktorów:
1200 „Niepodległa do Hymnu” - wspólne odśpiewanie hymnu (ogólnopolską inicjatywa).
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. M. KONOPNICKIEJ W OPATOWIE OD GODZ. 1600
- „Orzeł Biały w drodze ku Niepodległej” - Ireneusz Banaszewski;
- Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie - Jan Nagiel;
- „Skrzydła Chwały” - MENHOR;
- Montaż słowno-muzyczny - uczniowie SP i Gimnazjum w Opatowie;
- Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Złochowic;
- Projekcja filmu z plenerowego widowiska historycznego na Górze Opatowskiej ‘2018;
- POKAZ FAJERWERKÓW z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
SPOTKANIE Z PANEM ROMANEM PANKIEWICZEM
W dniu 26.10 2018 r w naszej szkole odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Opatowie z Panem Romanem Pankiewiczem- „fascynatem” podróży, wędrówek, poznawania nowych ludzi, odkrywania różnych zakątków świata’’- tak osobie mówi. Po wielu latach spędzonych na obczyźnie postanowił opisać swoje przygody i spostrzeżenia. Jest autorem tryptyku "Trzy żywioły" i najnowszej swojej książki "Polski żywioł". Nawiązuje ona m.in. do 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas gimnazjalnych, bo to do nich skierowane było to spotkanie, z zaciekawieniem i skupieniem wsłuchani byli w fascynujący, chwilami zabawny wykład.
BAJKI W JĘZYKU ANGIELSKIM - A SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU
Szkolny Klub Wolontariatu działający w naszej szkole zaplanował cykliczne przedstawienia dla przedszkolaków z naszej szkoły – zaprezentowane zostaną tradycyjne bajki różnych autorów z krajów europejskich w języku angielskim. Cel przedsięwzięcia to rozbudzanie ciekawości i wrażliwości kulturowej dzieciaków, rozwijanie świadomości istnienia odmienności kulturowej, różnych tradycji i języków, a przy okazji budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych. Pierwsza bajka, którą udało się przedstawić w październiku to „Złotowłosa i trzy misie” brytyjskiego autora Roberta Southeya. Bajka została przedstawiona przez uczennice klasy 3b, dzieciaki słuchały oczarowane!
Archiwum Aktualności