AKTUALNOŚCI

          • GRY EDUKACYJNEJ PN. „GODNOŚĆ, WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

          •     

            W ramach zdalnej nauki zachęcamy  uczniów do korzystania z  

            GRY EDUKACYJNEJ PN.  „GODNOŚĆ, WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ”,

             która powstała w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 do którego realizacji przyłączyła się nasza szkoła.

            Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie wiedzy o tematyce patriotycznej, a także kształtowanie poczucia więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, jego historią i tradycją.

            Gra dostępna jest na stronie  https://niepodlegla.men.gov.pl/#/.
            To doskonała propozycja dla uczniów i nauczycieli do wykorzystania w kształceniu na odległość.

             

          • DZIEŃ ZIEMI 2020

          • Nasza planeta od lat wysyła nam ostrzegawcze sygnały, których dłużej nie możemy ignorować. Ustanowiony pięćdziesiąt lat temu Dzień Ziemi, przypomina o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.

             

            22 kwietnia 1970r. odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. 2 grudnia 1970 roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych mających na celu ochronę zagrożonych gatunków, czy walkę o zrównoważone środowisko. Nie da się nie zauważyć zmiany klimatu, która już trwa, a działalność człowieka przyczynia się do radykalnego pogorszenia stanu środowiska naturalnego.

            Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym,

            że walka o dobro naszej planety wciąż jest aktualna i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. I dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.

             

            ,,Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu.’’

             

             

            W naszej szkole corocznie obchodziliśmy ten dzień inaczej i wyjątkowo.

            W tym roku, z racji światowej pandemii koronawirusa,  musimy całkowicie przenieść się

            do świata online. Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować się do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.

            Oto 12 kroków, które możesz podjąć już teraz:

            1. Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo. 
            2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
            3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę, czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników. 
            4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad     10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat,       a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa    do osobnych torebek foliowych, noś przy sobie torby wielorazowe.
            5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
            6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. 
            7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
            8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek. 
            9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. 
            10. Ogranicz spożycie mięsa. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych,  jedz mięso raz w tygodniu.
            11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
            12. Szukaj wielorazowych zamienników, np. plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj              z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj    z papierowych ręczników.                                           

            Teresa Kot, Małgorzata Wróbel

            W ramach relaksu obejrzyj filmy wykorzystując poniższe linki:

            https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ

            https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs

            https://www.youtube.com/watch?v=VolXfK2JDHE

          • „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”

          • Szanowni Państwo,

            Przypominamy i serdecznie zapraszamy Państwa i Państwa uczniów do udziału w warsztatach on-line Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu, które odbędą się 22 kwietnia w godzinach 11:40-13:45.

            22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu.

            Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie - mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”).

            Warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” odbywają się w ramach projektu edukacyjnego Fundacji BOŚ Postaw na Słonce, a ich organizatorami są wspólnie Ministerstwo Klimatu, Bank Ochrony Środowiska i Fundacja BOŚ, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Pan Andrzej Duda.

            Jak wziąć udział w warsztatach? To niezwykle proste. Wystarczy z domowego komputera wejść 22 kwietnia o godz. 11:40 na stronę www.dzienziemiwmk.pl i postępować zgodnie z instrukcją. Interaktywny formularz poprosi Państwa o podstawowe informacje: imię, numer i nazwę szkoły, miejscowość. Po zarejestrowaniu staniecie się Państwo pełnoprawnymi uczestnikami warsztatów, będziecie mogli obejrzeć wykłady i wziąć udział w czacie, za pośrednictwem którego możecie także zadać pytania ministrowi klimatu i ekspertom. W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie i nauczyciele, przede wszystkim z klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

            Będziemy wdzięczni jeżeli zechcecie Państwo przekazać nasze zaproszenie i zachęcić do aktywnego udziału Państwa uczniów. W załączeniu więcej informacji na temat warsztatów.

            Zapraszamy 22 kwietnia!

            Z poważaniem,Radosław ŻukPrezes Fundacji BOŚ

             

            Wiadomość wysłana przez:Fundacja Banku Ochrony ŚrodowiskaŻelazna 32, 00-832 Warszawa515 114 639postawnaslonce@fundacjabos.pl

             

          • ZAPRASZAMY DO MAJKA TV

          • Zapisz się i odbierz linki
            do poniedziałkowych darmowych zajęć live dla dzieci
            z Majką Jeżowską

             

            W każdy poniedziałek odbywają się bezpłatne zajęcia ruchowo – muzyczne dla dzieci w wieku do 6 lat oraz w wieku 7 – 10 lat.

            • O godz. 10.30 odbywają się warsztaty Baby Dance. Baby Dance to zabawa muzyką, piosenką i tańcem dla dzieci do 6 r.ż.
            • O godz. 11.30 odbywają się warsztaty Dzieciak sam w domu. Dzieciak sam w domu to warsztaty ruchowo – muzyczne, w których tanecznie zwiedzamy świat, uczymy się nowych rzeczy i wprawiam w ruch ciała dzieci w wieku 7 – 10 lat.

            Prowadzi Joanna Bąk – Instruktor tańca, edukator muzyką i ruchem.

            Współprowadzi Beata Kaczor – trener mentalny, mózg Akademii.

            Zajęcia pięknie uzupełniają warsztaty ruchowo – muzyczne dla dzieci przedszkolnych. Jak również stanowią uzupełnienie zajęć muzycznych, lekcji w-f czy zajęć świetlicowych.

            Podajemy link do zapisów i do fragmentu zajęć:

            www.majka.tv

            https://majka.tv/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Sendy_2020_04_16

          • PRZEDŁUŻENIE PRZERWY W NAUCZANIU STACJONARNYM

          • Informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej podpisanym w dniu 9 kwietnia br. do 26 kwietnia 2020 r. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty.

                  Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Opatowie realizuje zadania
            z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
            i/lub innego sposobu realizacji tych zadań.

                                                                                                                                     

            dyrektor szkoły

            Barbara Paliwoda

          • 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

          • Szanowni Państwo, 

            z uwagi na to, że 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej przypada na panujący obecnie czas pandemii, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy powstało wirtualne upamiętnienie tej narodowej tragedii.  

            Upamiętnienie w postaci wirtualnej ekspozycji przywołuje z imienia i nazwiska oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i wszystkich innych przedstawicieli polskiej inteligencji, zamordowanych ludobójczo przez reżim sowiecki i pogrzebanych na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje.  

            Zachęcam Państwa do odwiedzenia strony www.80rocznicakatynia.pl i do włączenia się w upamiętnienie w ten symboliczny sposób.  

            Pamiętając wspólnie o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, pielęgnujemy prawdę, aby przekazywać ją kolejnym pokoleniom. 

          • #zostajewdomu – Uwaga, konkurs!

          • Sprawdź, jak zdobyć nagrody w akcji Rzecznika Praw Dziecka

             

            Jak wziąć udział w konkursie?

            Wystarczy wykonać dowolną techniką pracę plastyczną na temat:

            “Jak rozumiem prawa dziecka”

            Zdjęcie lub scan pracy plastycznej w jakości odpowiedniej do dokonania oceny wraz ze scanem/zdjęciem zgody na udział, wysyłajcie na adres e-mail: konkurs@brpd.gov.pl

             do 20 kwietnia 2020 r. 

            ZGODA NA UDZIAŁ:

             „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów organizacji Konkursu oraz ewentualnego wydania przyznanej w nim Nagrody przez Rzecznika Praw Dziecka z siedzibą w Warszawie. Zgoda jest dobrowolna.”

            Wyniki zostaną ogłoszone 30 kwietnia na profilu PopSztos  na Instagramie i na stronie Rzecznika Praw Dziecka. 

            Regulamin konkursu Jak rozumiem prawa dziecka organizowanego w dniach 08-30.04.2020

            Każda osoba, która prześle zdjęcie pracy również na adres email p. Anety Szlachcic: czata6@wp.pl,  otrzyma pozytywną ocenę z plastyki i punkty z zachowania.

            Zapraszam do udziału w konkursie,  naprawdę warto!!!

          • DRODZY   UCZNIOWIE

          • Nauczanie o obecnej sytuacji, kiedy wszyscy powinniśmy pozostać w domach jest z pewnością dużym wyzwaniem dla każdego, zarówno dzieci, nauczycieli jak i rodziców.

            Nie spotkamy się  w szkole, ale możemy skorzystać z nieograniczonych możliwości komunikacji.

            Wykorzystajmy ten czas na pracę nad swoim rozwojem osobistym, na naukę w systemie zdalnym, samokształcenie. Wasi nauczyciele udostępniają dla Was różne materiały, są z Wami w stałym kontakcie. Podpowiadają, gdzie można znaleźć ciekawe informacje, multimedia, ćwiczenia.
            Nie zmarnujcie czasu, który macie do wykorzystania.

            Zachęcam was również do odwiedzania zakładki na stronie internetowej szkoły CIEKAWOSTKI PEDAGOGA.

            Dni wolne od zajęć w szkole wykorzystajcie również na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Może weźmiecie udział w konkursach, na które do tej pory nie mieliście czasu, sięgniecie po odłożoną na półkę książkę czy grę.

            Zapewne są też rzeczy, obowiązki, które odkładaliście na potem. Dzisiaj jest dobrym czasem na nie. Może uporządkujecie w swoim biurku, szafce czy też spakujecie rzeczy, z których wyrośliście.

            Ten czas to też czas dla Waszych bliskich i znajomych. Okażcie miłość i wsparcie Waszym Rodzicom i Rodzeństwu. Zagrajcie wspólnie w gry, ułóżcie puzzle, razem obejrzyjcie film, wspólnie zróbcie kolację.

            Część z Was musiała zostać w domu sama. Jeśli Wasi Rodzice musieli iść do pracy, pamiętajcie, że cały czas o Was myślą i martwią się o Was.  Wesprzyjcie ich promiennym uśmiechem. Uśmiech czyni cuda. Pozwólcie im odpocząć po ciężkim dniu. Wyrzućcie ze słownika „ja muszę...”, „ja chcę...”. Zaufajcie Rodzicom, to Oni wiedzą, co jest ważne dzisiaj.