• TYDZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZY

          • Z okazji Tygodnia Bibliotek i Bibliotekarzy przedszkolaków i uczniów Filialnej Szkoły Podstawowej w Wilkowiecku odwiedziły Panie z Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie. Opowiedziały jak należy zachowywać się w bibliotece oraz jak należy obchodzić się z książkami, zachęcały również do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek. Na koniec dzieci wysłuchały krótkich humorystycznych wierszy.

          • ZDROWY TALERZ

          • " W dniu 11 mają 2023 r. wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego pt.:" Zdrowy talerz".Autorzy najciekawszych prac otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci materiałów plastycznych.Konkurs poprzedzony był warsztatami podczas,których uczestnicy dowiedzieli się jak należy się prawidłowo odżywiać a następnie zdobytą wiedzę należało przełożyć na pracę praktyczną wykonując przy użyciu piktogramów poszczególnych produktów spożywczych talerz ze zdrowym posiłkiem bogatym w warzywa i owoce .

          •       KOLEJNY SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM

          •                    

            Miło nam poinformować, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowie odnieśli wielki sukces w Ogólnopolskim Konkursie Literacko- Plastycznym ,,Stefan Kardynał Wyszyński- naszym patronem”, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem ,,POKÓJ W SERCU- POKÓJ NA ŚWIECIE”.

            Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 50 w Lublinie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

            Marta Kemuś, uczennica klasy VI, w kategorii literackiej: proza zajęła II miejsce, a Szymon Pośpiech, uczeń klasy VI, w kategorii literackiej: wiersz zdobył wyróżnienie.

            Gala podsumowująca konkurs odbędzie się 26 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Lublinie.

            Serdecznie gratulujemy!

            PATRONAT HONOROWY

            Ks. abp. prof. dr hab. Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski

            Prof. dr hab. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki                                                                   Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski                                                                                                                   Dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin                                                                                                    Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego                                                                       Michalina Jankowska – Dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego      Teresa Misiuk – Lubelska Kurator Oświaty

          • INNA LEKCJA - WCIĄGAJĄCY TEMAT!!!

          • Dzięki wyjątkowej lekcji chemii, na której wykorzystaliśmy portal ,,Mamy Projekt’’ pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, młodzież dodatkowo poszerzyła swoją wiedzę

            o ekologii i klimacie. Była to lekcja o ŚLADZIE WĘGLOWYM, na której uczniowie poznali nie tylko podstawowe pojęcia, takie jak efekt cieplarniany, czy dekarbonizacja gospodarki, ale sprawdzili też, ile CO2 generuje używanie smartfona lub, co się stanie, kiedy temperatura na Ziemi wzrośnie o 4 ℃. Lekcja wypełnionych była rzetelnymi treściami przedstawionymi w atrakcyjny dla młodzieży sposób: materiały video, gry, komiksy, memy (i słodkie zwierzątka).

            Uczniowie korzystając z kalkulatora stworzonego przez WWF sprawdzili, ile planetę kosztuje użytkowanie smartfona, jak również przekonali się, że to, co jedzą też ma znaczenie: obliczyli przykładowo, jaki ślad węglowy mają różne posiłki z ryb i owoców morza.

            Niepodważalnym jest fakt, że każdy z nas wytwarza ślad węglowy, dlatego warto wiedzieć co robić, żeby ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Młodzież przekonała się,

            że jest to możliwe, wdrażając w życie kilka prostych zasad:

            1. Kupuj z głową,
            2. Jedz produkty sezonowe od lokalnych dostawców, 
            3. Ograniczaj zużycie tworzyw sztucznych
            4. Zamień samochód na rower,
            5. Wyłącz Internet.

            I już wiemy, że to nie ostatnia taka lekcja. Przed nami zajęcia na temat ŚLADU WODNEGO, na których postaramy się dowiedzieć dlaczego ludzie zużywają tak dużo wody i czemu zaczyna jej brakować.

          • SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM

          •                           

            Z wielką radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły odnieśli  wspaniały sukces w powiatowych eliminacjach XXXIV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego ,,Wrażliwość  na słowa” i otrzymali promocję do finału konkursu.

            Adrian Kotowicz, uczeń klasy VI, zajął I miejsce, a Katarzyna Bachniak, uczennica klasy IV, zajęła III miejsce.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnego sukcesu w eliminacjach regionalnych (finałowych) konkursu, które odbędą się 17 maja 2023 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Powodzenia!

          • MAGICZNE ZIARENKO

          •  

            Niecodzienny konkurs!!!

            W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

            Biblioteka Szkolna zorganizowała konkurs na:

             Magiczne Ziarenko

            Zadanie konkursowe polegało na zasadzeniu nasionka czytelnictwa w doniczce i nazwaniu tego, co z niego wyrośnie. Doniczkę należało wykonać samodzielnie z materiałów ekologicznych.

            Zasadzone, nazwane nasionko w oryginalnej doniczce trzeba było przynieść do Biblioteki Szkolnej.

             Oto laureaci konkursu:

            I miejsce: Karolina Przybylska

            I miejsce: Karolina Fogel

            I miejsce: Nikola Musiel

            I miejsce: Amelia Ciuchta

          • WSPIERAMY SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W CZĘSTOCHOWIE

          • W kwietniu odbyła się zbiórka karmy, koców i zabawek na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Do akcji bardzo aktywnie przyłączyli się rodzice wszystkich przedszkolaków i uczniowie szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie oraz Filii w Wilkowiecku. Do 27 kwietnia zebraliśmy duże ilości karmy dla psów i kotów. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Macie wielkie serca!

          • Konkurs na spektakl profilaktyczny

          • 28 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje konkursu teatralnego organizowanego i koordynowanego przez Komendę Powiatową Policji w Kłobucku pt. "Włącz myślenie - bezpieczni w sieci!", który ma na celu ograniczenie przestępczości i aspołecznych zachowań w cyberprzestrzeni.

            Zaprezentowały się trzy szkoły z Gminy Opatów (SP Złochowice, SP Waleńczów i SP Opatów) a przygotowane występy były na bardzo wysokim poziomie.

            Do kolejnego etapu konkursu przeszły dwie szkoły: Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie i Szkoła Podstawowa im. red. J. Ciszewskiego w Waleńczowie.

            GRATULUJEMY!!! Dziękujemy za współpracę i pracę w jury Pani Agnieszce Furgalskiej oraz dzielnicowemu Panu Mariuszowi Tałajowi z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, Pani Agnieszce Paruzel z Urzędu Gminy Opatów oraz Młodzieżowej Radzie Sołeckiej z Dankowic. Uczestniczącym Szkołom dziekujemy za pracę w tym ważnym przedsięwzięciu.

            Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

          • „Podaruj Uśmiech Dzieciom z Hospicjum”

          • Już niedługo Dzień Dziecka

            Szkolny Klub Wolontariusza dołącza do akcji „Podaruj Uśmiech Dzieciom z Hospicjum”

            Akcja na terenie szkoły trwa do 19 maja 2023r., wszystkie dary można składać u p. M. Kauf, T. Kot i A. Szlachcic

            Nie bądź obojętny!

          • ECOKONKURS

          • W naszej szkole od 8 do 12 maja będzie organizowana zbiórka odzieży w ramach Ecokonkursu. Konkurs polega na zbieraniu używanej odzieży przeznaczonej do recyklingu o jak największej wadze w okresie trwania konkursu. Tekstylia zbierają dzieci i młodzież reprezentujące placówki oświatowe. Zwycięzcą w konkursie jest ta szkoła, która zebrała tekstylia o największej wadze. Wygrana placówka zostanie nagrodzona. Odzież można przynosić do sali nr 5. Zapraszamy do udziału w akcji.

          • I MAMY SUKCESY!

          • 14 marca zaangażowaliśmy się w przeprowadzenie na terenie naszej szkoły Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia dla klas VII-VIII.

            W konkursie brało udział 1040 uczniów z całej Polski, a test konkursowy był testem wielokrotnego wyboru i składał się z 26 pytań. Do każdego pytania przypisano 4 możliwości odpowiedzi od Ado D. Ocenie podlegała każda odpowiedź (od A do D), do każdego pytania w teście tak, że za poprawnie zaznaczoną odpowiedź uczestnik otrzymywał +1 punkt, a za błędnie zaznaczoną –1 punkt.

            Szkolnym koordynatorem konkursu była Teresa Kot, a naszą placówkę reprezentowało 11 uczniów: Filip Kędziora, Adam Pawelak,  Mikołaj Janas, Józef Krawczyk, Dominik Drosik, Jakub Kałuża, Jakub Zając, Karol Lech, Kamil Jarociński, Franciszek Gusiew, Bartosz Fabisiak.

            Nasi uczniowie wypadli rewelacyjnie ze średnią wyników 72%.

            Wyróżnienie w konkursie otrzymał Filip Kędziora, uzyskując 87% i zdobywając tym samym

            13 miejsce w Polsce. Tuż za Filipem, w zwycięskiej grupie znaleźli się: Jakub Kałuża – miejsce 19, Adam Pawelak – miejsce 21, Jakub Zając – miejsce 23 i Mikołaj Janas – miejsce 24. Na skalę ogólnopolską są to wyśmienite wyniki.

            Dziękujemy wszystkim naszym zdolnym uczniom i gratulujemy wyróżnionym!

            Mamy nadzieję, że konkurs i jego wyniki staną się zachętą i mobilizacją dla pozostałych uczniów aby pogłębiać  wiedzę i wziąć udział w kolejnych jego edycjach.

          • MŁODZI ZDOLNI

          • Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Świat Oczami Młodych’’, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

            Szkolnymi koordynatorami konkursu zostały: Teresa Kot, Aneta Szlachcic i Małgorzata Wróbel.

            Zadanie konkursowe polegało na wybraniu ściany budynku naszej szkoły oraz przygotowaniu maksymalnie 3 projektów murali, z których jeden miałby przyozdobić naszą szkołę. Tematyka muralu miała nawiązywać do zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów w Polsce.

            Do konkursu, szkolni koordynatorzy zgłosili trzy projekty muralu, z których dwa wykonała pani Monika Cipcińska, a jeden - uczeń naszej szkoły: Hubert Szyjka. Projekt ten zwrócił szczególną uwagę, gdyż odbiega od tradycyjnych metod malarskich i został wykonany w profesjonalnej grafice komputerowej, a jak twierdzi sam uczeń,   przygotowanie projektu  nie przysporzyło mu żadnych trudności,bo czuje się profesjonalistą w tym, co robi.

            Projekt ten został wykonany w programie Adobe Photoshop 2021 w stylu graffiti. Malowidło składa się z wielu kolorowych elementów, które tworzą wrażenie trójwymiarowości i ruchu. W centralnej części muralu znajduje się ryś (jeden z największych drapieżników w Europie otarł się o granicę wyginięcia i wciąż pozostaje krytycznie zagrożony). Projekt muralu wykonany jest charakterystycznymi, mocnymi kreskami. W tle można dostrzec kolejne elementy graffiti - kolorowe motywy oraz abstrakcyjne figury, które sprawiają wrażenie poruszających się w rytm muzyki. Całość utrzymana jest w intensywnych barwach - czerwieni, niebieskości, zieleni i pomarańczy. Ponadto na projekcie umieszczony został widoczny logotyp Fundacji Banku Ochrony Środowiska, w rozmiarze umożliwiającym jego identyfikację z odległości potencjalnych obserwatorów – pieszych, kierowców, dla których mural jest widoczny. Mural rysia to wyraz artystycznej wolności i ekspresji, który przyciągnie uwagę i zaintryguje przechodniów. Kolorowy mural, który przyozdobi ścianę frontową naszej szkoły, urozmaici i upiększy zapewne wiejski krajobraz.

            Mamy nadzieję, że jury doceni pracę i profesjonalizm wykonania.

            Czekamy z niecierpliwością na wyniki konkursu.

            Zobaczcie sami…

          • NIEBIESKIE IGRZYSKA

          • W Polsce i na całym świecie kwiecień ma kolor niebieski. Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. 

            Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano Niebieskie Igrzyska, wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Miało ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Niebieskie Igrzyska miały pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szanse osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.

            W wydarzeniu brały udział dzieci z grupy Sówki oraz klas I-III. Konkurencje drużynowe służyły integracji oraz rozwoju i wzmocnieniu więzi, zaś zajęcia edukacyjne- pogłębić wiedzę na temat Autyzmu oraz pokazać jak wyglada świat osób autystycznych.

          • MY FIRST ENGLISH PICTIONARY

          • Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły: Mateusz Krawczyk z klasy III i Dawid Ładak z klasy IV otrzymali wyróżnienia w pierwszym międzyszkolnym konkursie MY FIRST ENGLISH PICTIONARY. Uczniom składamy serdeczne gratulacje i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

          • „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego,

            na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

                                                                                                                Florian Plit

            22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi - tego dnia nasza planeta Ziemia ma swoje święto. W tym dniu ludzie na całym świecie jednoczą się w swoich działaniach i staraniach, aby poprawić stan czystości naszej błękitnej  planety i niwelować skutki bardzo szkodliwych działań.  

            Z okazji tego święta nasi uczniowie pod opieką Teresy Kot i Małgorzaty Wróbel przygotowali akademię poświęconą edukacji na rzecz ochrony Ziemi. Prezentując wiersze

            i piosenki ekologiczne starali się przekazać wszystkim wiedzę na temat ochrony naszego wspólnego domu – Ziemi, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Młodzież uświadomiła pozostałym, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa, pielęgnować rośliny, oszczędzać wodę i prąd, a także segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku.

            Uroczystość uświetnił pokaz mody ekologicznej, na którym uczniowie zaprezentowali swoje stroje wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

            Gratulujemy młodzieży pomysłowości i kreatywności.

            Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzeni !

          • TRIUMF NASZEGO UCZNIA

          •  

            Miło nam poinformować, że uczeń klasy VIII B Radosław Kotowicz zajął I miejsce w XIII Powiatowym Konkursie Ornitologicznym „Ptaki rejonu kłobuckiego”.

            Gratulujemy wielkiego sukcesu i życzymy kolejnych wysokich wyników.

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS POLONISTYCZNY

          •      

             

            W kwietniu uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w wiosennej edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Polskiego EDI.

            Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia.

          • SUKCES!

          • Pragniemy poinformować, że uczeń klasy 7 Filip Kędziora zdobył II miejsce w gminnym konkursie z języka angielskiego. Tegoroczny test sprawdzał umiejętność rozumienia ze słuchu, a jego tematyką był świat przyrody.

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • NIEZWYKŁA PODRÓŻ W MOLEKULARIUM…

          • W dniu 12 kwietnia w naszej szkole odbyła się projekcja edukacyjna w technologii 360°. To połączenie rozrywki z interesującą formą nauki i dydaktyki.

            Projekcja filmu umożliwiła łatwe przyswojenie wiedzy związanej z obecnością molekuł i atomów we wszystkim, co nas otacza. Seans odbył się w specjalnej kopule w kształcie kuli, gdzie w formie filmu tłumaczone były zagadnienia

            z zakresu przyrody, fizyki i astronomii w formie dostosowanej do danej grupy wiekowej. Uczniowie mogli poznać wiele zagadnień dotyczących różnorodności organizmów, naszej planety i wpływu człowieka na otaczające nas środowisko.

            W pokazach uczestniczyli uczniowie klas I-VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.

            Oglądaniu projekcji towarzyszyły niezwykłe emocje… seans odbywał się

            w okrągłym i ciemnym namiocie, a wyświetlany obraz znajdował się tuż nad głowami uczniów. Widzowie, leżąc na wygodnych materacach podziwiali zmieniające się obrazy, przeżywając przy tym prawdziwe chwile relaksu!

            Nasi najmłodsi uczniowie obejrzeli film pt. „Krecik odkrywa świat’’.

            Główny bohater marzył by zostać odkrywcą i zobaczyć cały Wszechświat. Animacja pokazywała, jaki wpływ na nasza planetę ma Słońce i Księżyc, jak oświetlają naszą planetę i jak się zmieniają w ciągu doby. Była to niezwykła podróż, dzięki której dzieci poznały otaczający nas świat i życie na Ziemi.

            Młodzież uczestniczyła w projekcji filmu pt. „Habitat-nasz złożony świat’’, gdzie przedstawione zostały zależności panujące w ekosystemach.

            Mamy nadzieję, że ta wirtualna podróż, w którą wyruszyli nasi uczniowie przybliżyła im wiedzę na temat budowy przestrzeni pozaziemskiej oraz procesów, jakie w niej zachodzą. Była także doskonałą metodą na rozbudzenie  zainteresowania, a realistyczne projekcje świetnie pobudziły wyobraźnię naszych dzieciaków.

             

          • TRADYCYJNE OZDOBY WIELKANOCNE

          • W okresie przedświątecznym w świetlicy szkolnej zostały zorganizowane warsztaty plastyczne poprzedzające konkurs pt.:"Tradycyjne ozdoby Wielkanocne". Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się wykonywać kurczaki. Laureaci najlepszych prac otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kreatywne materiały plastyczne.