DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
- 3
NAJPIĘKNIEJSZA DYNIA
W październiku Samorząd Szkolny ogłosił konkurs jesienny na najpiękniejszą dynię. Wszystkie dostarczone prace były różnorodne, a twórcy wykazali się ogromną kreatywnością. Powołana komisja miała trudny orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach wyłoniono listę laureatów:
I MIEJSCE: Agata Rutko, grupa „Sówki” Karolina Fogel, kl. I Iga Tomaszewska, kl. II
II MIEJSCE: Aleksandra Kempa, grupa „Sówki” Natalia Kempa, kl. I Julia Kabała, kl. I Mateusz Krawczyk, kl. IV
III MIEJSCE: Nikodem Mazurkiewicz, grupa „Sówki” Nadia Krawczyk, kl. I Lena Janikowska, kl. I Zuzanna Antończak, kl. I Weronika Desperak, kl. I Alicja Desperak, kl. II Piotr Drzyzga – Koch, kl. II Adam Rutko, kl. Va Amelia Kabała, kl. Vb
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
6 listopada szkolne korytarze opanowało wiele fikcyjnych postaci, znanych z książek czy telewizji. Dlaczego? Otóż 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Grupa „Sówki” oraz klasy młodsze przyszły do szkoły w strojach swoich ulubionych bohaterów z bajek. Natomiast uczniowie z klas starszych mogli przebrać się nie tylko za bajkową postać, ale również za ulubioną postać z filmu czy komiksu.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W oddziałach przedszkolnych dzieci obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji zamieniły się w znane i lubiane bajkowe postacie. Bawiły się przy muzyce, słuchały fragmentów bajek, rozwiązywały bajkowe zagadki. Do grupy rozbawionych przedszkolaków dołączyli rodzice, którzy wcieli się w bohaterów z bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Ten dzień sprawił przedszkolakom wiele radości.
2
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Dnia 27 października Biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z historykiem, panem Tomaszem Macherzyńskim, autorem książek:,, Gmina Opatów na przestrzeni wieków'' oraz ,,100 lat Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i OSP w Złochowicach''.
Spotkanie przeznaczone było dla uczniów kl. VI.
Pan Tomasz w opowiadał o historii naszej okolicy i jego mieszkańcach na przestrzeni wieków.
Zachęcił uczestników do dalszego poznawania bogatej historii swojej okolicy i sięgania po literaturę z tego okresu.
Kilku uczniów najbardziej zaangażowanych w spotkanie otrzymało od pana Tomasza egzemplarze Jego książki.
Spotkanie miało dużą wartość poznawczą i naukową.
Bardzo dziękujemy!
Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023 i w związku z realizacją projektu ,, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 3''.
„Każdy ma coś, co może dać innym”
Od wielu lat Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie organizuje zbiórkę dla Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Jak co roku, nasza szkoła aktywnie włączyła się do akcji. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza zaangażowali całą społeczność szkolną i udało się zebrać dużą ilość niezbędnych produktów.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom oraz uczniom, którzy okazali dobre serce, a także za zaangażowanie, wsparcie oraz pomoc w zbiórce.
Przekazane dary trafią do Polaków mieszkających za wschodnia granicą.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy!
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariusza.
AKCJA CHARYTATYWNA ORGANIZOWANA PRZEZ SU
30 października Samorząd Szkolny wraz z opiekunami zorganizował sprzedaż wypieków, z której cały dochód zostanie przekazany na leczenia Szymona Gabrysiaka, mieszkańca Iwanowic Małych. U chłopca zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia akcji Samorządu - serdecznie dziękujemy!
WARTO POMAGAĆ!
W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, w których pomoc drugiej osoby okazuje się bezcenna. Dlatego wspierajmy i pomagajmy potrzebującym, bo szczera chęć niesienia pomocy to najlepsza szkoła bycia dobrym człowiekiem.
Bezinteresownie pomagają między innymi uczniowie klasy Va, którzy aktywnie włączyli się w tegoroczną akcję charytatywną "Święty Mikołaj na Kresach”, koordynowaną przez Szkolne Koło Wolontariatu.
Uczniowie wspólnie z rodzicami przygotowali paczkę dla dzieci zamieszkujących Kresy Wschodnie. Znalazły się w niej między innym lektury szkolne, zeszyty, kredki, mazaki i produkty żywnościowe.
Pamiętajmy, że pomaganie daje radość i satysfakcję!
#LaboratoriumPrzyszłości
BECREO !!!
Cieszymy się, że nasi uczniowie coraz chętniej spędzają kilka godzin na wspólnej, kreatywnej zabawie i nauce, opartej o koncepcję STEAM. Sięgają tutaj po zestawy BeCreo, które pozwalają im wykonać niesamowite projekty. Pozwalają uczniom rozwijać umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, uczyć współpracy w grupie oraz twórczego wykorzystywania nowoczesnych technologii od programowania do rozwiązywania skomplikowanych, praktycznych problemów w otoczeniu człowieka oraz rozwijać intuicję algorytmiczną. Dzięki modułom, uczniowie od razu mogą zobaczyć efekt swojej pracy
i działanie napisanego przez siebie programu sterowanego platformą Arduino oraz modułami wyświetlaczy, diod, głośników, serwomechanizmów, silników, itp. Odczytywane dane
z czujników sprawiają, że projekty stają się interaktywne.
Cieszymy się i gratulujemy naszym uczniom, bo nawet jeśli w przyszłości nie zostaną oni profesjonalnymi programistami, to podstawowa znajomość pojęć programowania nabyta przy zabawie z BeCreo, pomoże im rozwiązywać problemy w innych dziedzinach i rozwinie umiejętność twórczego myślenia.
Dzień Dyni w grupie "Żabki" - Filia w Wilkowiecku
„Jak przyjemnie i wesoło kiedy dynia krąży wkoło, dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”… To warzywo dobrze znane, przez dzieciaki uwielbiane, Jedzmy zatem wszyscy dynie, bo jej sezon szybko minie!
3
IT Fitness Test – 2023!
IT Fitness Test to Ogólnopolski Test Kompetencji Cyfrowych online, do którego przystąpili nasi uczniowie. Test sprawdzał wiedzę z zakresu cyfryzacji i nowych technologii.
Uczniowie pod opieką Teresy Kot mieli okazję wykazać się wiedzą z następujących obszarów: Internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia biurowe oraz sieci społecznościowe i cyfrowe narzędzia współpracy. Poziom wiedzy i umiejętności cyfrowych naszych uczniów okazał się ponadprzeciętny. Czują się pewnie w świecie IT i potrafią wydajnie korzystać z narzędzi cyfrowych.
Gratulujemy naszym uczniom wysokich wyników!
Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.
W dniu 27 października odbyła się wycieczka do Pszczyny, Oświęcimia i Brzezinki w której uczestniczyli uczniowie klasy VII i VIII.
Była to wycieczka zorganizowana w ramach Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.
Zwiedzanie tak ważnych miejsc związanych z historią Polski, jej heroicznej walce, poświęceniu oraz ogromnej martyrologii narodu polskiego wywarło na uczniach ogromne wrażenia. Emocjonalnie jest to tym bardziej żywe w obliczu zbliżających się dni wspominania tych, których już nie ma wśród nas.
Dzięki przekazanej podczas zwiedzania wiedzy uczniowie zrozumieli, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, za którą tak wielu oddało życie, między innymi w niemieckim obozie zagłady Oświęcim – Brzezinka.
Wiemy także, że hasło „Nigdy więcej wojny!” wciąż ma ogromne znaczenie i aktualność.
4
WYCIECZKA KLAS II I III
26 października uczniowie klasy II i III udali się na wycieczkę do Bajki Pana Kleksa
w Katowicach, gdzie razem z przewodniczką Agnieszką zwiedzali bajkowe krainy. Otrzymali specjalną misję, która polegała na odnalezieniu ukrytych trzech magicznych przedmiotów. Pokonywali tory przeszkód, uczyli się wiązać proste węzły marynarskie, korzystali z interaktywnych gier, zjeżdżali zakręconą rurą do basenu z piłeczkami, przemieszczali się na specjalnych fotelach do symulacji stanu nieważkości i uczestniczyli w warsztatach naukowych. Na koniec odwiedzili „Podwodny Świat Królowej Aby” - interaktywną wystawę wprowadzającą
w tematykę ekologii i ochrony środowiska. Był to dzień pełen miłych wrażeń.13
Projekt Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach „Szkoła Patriotów”
Projekt Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach „Szkoła Patriotów”.
Projekt realizowany od lutego 2023 do października 2023 roku.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Opatowie wysłała zgłoszenie do udziału w Projekcie a miejscem pamięci bohaterów i wydarzenia, jakie wybrano jest grób zbiorowy wojenny czterech żołnierzy Wojska Polskiego znajdujący się w Wilkowiecku, przy ulicy. Żołnierzy Września.
W grobie pochowani zostali:
- Edward Tyborek,
- Włodzimierz Chołada,
- Wacław Łyszczak,
- żołnierz nieznany
Żołnierze polegli w dniu 1 września 1939 roku, około godzin przedpołudniowych. W miejscowości Wilkowiecko trwały ostrzeliwania III pułku żołnierzy z 21 pułku Ułanów Nadwiślańskich. Wojsko zmierzało pod dowództwem ppor. Jerzego Berezowskiego do Mokrej. Około południa zatrzymano się na krótki odpoczynek w cieniu drzew rosnących na łąkach Wilkowieckiej wsi. Zostali tam ostrzelani prze Niemców. Mimo, że strzelano nieuważnie dwóch żołnierzy zostało tutaj zabitych. Dwóch kolejnych mogło należeć do 74 Batalionu czołgów. Żołnierze z tego Batalionu także poprzez zaskoczenie zostali ostrzelani i w trakcie walki obronnej, dwóch z nich zabito,
2
11 LISTOPADA - ZAPRASZAMY
SPOTKANIE Z PODLEŚNICZYM TOMASZEM MACHERZYŃSKIM
W dniu 25 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Podleśniczym Tomaszem Macherzyńskim.
Lekcja biblioteczna przeznaczona była dla uczniów kl. III. Jej temat to: "Poznajemy warstwy lasu i organizmy w nim żyjące''.
Pan Tomasz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o lesie i jego mieszkańcach, małych i dużych. Przyniósł ze sobą również wiele pomocy dydaktycznych, jak gałązki drzew kolejnych warstw lasu, poroża jelenia i jelonka a także futerko lisa. Uczniowie mogli również usłyszeć odgłosy różnych zwierząt. Pan Tomasz przeprowadził także konkurs: "Kto rozpozna czyj to głos?'' Najlepsi otrzymali nagrody. Na koniec wszyscy uczniowie dostali pamiątki ze spotkania.
Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia!
To kolejne spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023 i w związku z realizacją projektu "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 3''.
RADOŚĆ Z SAMODZIELNEGO TWORZENIA!
Kreatywność ożywia martwe rzeczy, a wyobraźnia to jej nieodłączny element. To właśnie ona odróżnia istotę ludzką od innych gatunków stąpających po ziemi. Jesteśmy twórcami, bo natura obdarzyła człowieka, a dokładniej jego mózg niezwykłą zdolnością do tworzenia nowych rzeczy. To właśnie uczniowie klasy Vb – po raz kolejny - na zajęciach kreatywnych, rozwijają swoją ekspresję i inicjatywę. Tym razem zaprojektowali i wykonali piękne jesienne lampiony. Była to doskonała okazja do poznania własnych możliwości twórczych, talentów
i zdolności.
Mamy nadzieję, że kolejne zajęcia rozbudzą naturalną ciekawość uczniów, zafascynują ich nową wiedzą i ,,zapalą’’ w ich oczach iskierkę radości.
BAJKA PANA KLEKSA
Uczniowie klasy pierwszej wraz z przedszkolakami udali się do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Jest to centrum nauki, kultury i zabawy, gdzie dzieci poznają swiat wielozmysłowo, poprzez aktywną zabawę i eksperymenty naukowe.
14
PROGRAMOWANIE
W klasie 8 odbyły się zajęcia poświęcone programowaniu mikrokontrolera Arduino zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie poznawali tajniki programowania oraz badali podstawowe pojęcia i zasady rządzące światem elektroniki. Napisane programy zostały sprawdzone na urządzeniach elektronicznych, które uruchomiły silnik, migały diodami w zaprogramowany sposób lub badały otoczenie za pomocą z zewnętrznych czujników. Ciekawym projektem było zaprogramowanie wyświetlacza LCD, który wyświetlał odpowiednie komendy realizowane w programie napisanym przez ósmoklasistów. #LabolatoriumPrzyszłości
1
„BYĆ DOBRYM JAK CHLEB”- ZADANIE Z PROJEKTU „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
17 października dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Chleba. Z tej okazji uczestniczyły w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, które przeprowadziła Pani Alina Bulska. Dzieci poznały etapy przygotowania chleba. Zamieniły się w piekarzy i uczestniczyły w pieczeniu chleba. Podczas warsztatów milusińscy mogli zobaczyć stroje charakterystyczne dla naszego regionu oraz naczynia i narzędzia, którymi posługiwano się dawniej.
2
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie