W poniedziałek 27 września uczniowie klasy III uczestniczyli w wycieczce do lasu w Zwierzyńcu. Naszym przewodnikiem na ścieżce dydaktycznej był pan Tomasz Macherzyński, który zorganizował dla nas atrakcyjną lekcję przyrody. Podziwialiśmy Rezerwat Przyrody „Modrzewiowa Góra”, rozpoznawaliśmy drzewa po korze, liściach lub owocach, odgadywaliśmy nazwy zwierząt po odgłosach, które wydają, poznawaliśmy pracę leśnika i wiele innych tajemnic lasu. Po spacerze mogliśmy odpocząć w cieniu drzew i upiec nad ogniskiem kiełbaskę. Pogoda dopisywała, dobrze się bawiliśmy i dużo się nauczyliśmy.
AKTUALNOŚCI
WYCIECZKA DO LASU
- 16
DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH
27 września społeczność naszej szkoły obejrzała akademię z okazji Dnia Języków.
„Odwiedziły” nas gwiazdy muzyki europejskiej największego formatu. Udało nam się zaprosić do Opatowa artystów z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, a także jednego bardzo sławnego polskiego wokalistę. W gwiazdy muzyki oczywiście wcielili się uczniowie naszej szkoły – przebojowe i utalentowane klasy II i VIIb, pod opieką Anny Zalewskiej-Bujak i Agaty Jabłońskiej. Na fotografiach poniżej uczniowie jako: Mikolas Josef, Carla Lazarri, Toto Cotugno, Riton i Samantha Harper, Natalia Iliniczna, Nena oraz Dawid Podsiadło.
Koncert bardzo się spodobał publiczności. Uzmysłowił nam, że nie jest trudno zrozumieć ulubione piosenki w obcych językach - jeśli znamy podstawy języków nauczanych w naszej szkole.
66
Czekoladowa Przygoda
Zapraszamy naszą młodzież do udziału w 45 - minutowych czekoladowych warsztatach, które kochają wszystkie dzieci.
W trakcie zajęć nasze pociechy degustują mleczną czekoladę do picia, poznają smak ciemnych, wytrawnych czekolad oraz mają niepowtarzalną okazję degustacji naturalnej różowej czekolady z rubinowego ziarna kakaowca. Najbardziej kreatywną częścią warsztatów jest praca nad własną tabliczką czekolady w kształcie np. serca. Uczestnicy warsztatów samodzielnie dekorują czekoladę według własnej koncepcji owocami liofilizowanymi , bakaliami i kolorowymi posypkami. Wszyscy cukiernicy zabierają czekolady ze sobą we własnoręcznie przygotowanym opakowaniu. Słodkości mogą być doskonałym prezentem dla Kogoś Wyjątkowego.
Serdecznie zapraszamy! Będzie wesoło, pysznie i oryginalnie!
(Szczegółowych informacji udziela organizator warsztatów - Teresa Kot)
Wspólne śniadanie z nauczycielem
Jedną z podstawowych zasad zdrowego odżywiania się jest regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmuje drugie śniadanie, które uczeń zjada w szkole.
Drugie śniadanie jest posiłkiem zapewniającym uczniowi zastrzyk energii, który gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji i przekłada się na wyniki w nauce. Wprowadzenie zwyczaju spożywania drugiego śniadania w szkołach sprzyja kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Wpływa również na zmniejszenie spożycia przez dzieci i młodzież niezdrowych przekąsek. Stwarza możliwość integracji uczniów i nauczycieli, uczy kultury spożywania posiłków i jest ważnym elementem profilaktyki nadwagi i otyłości.
Nasza szkoła należy do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Głównym priorytetem, który realizujemy już od dwóch lat, jest spożywanie wspólnie drugiego śniadania. Uczniowie klas
I-III dwa razy w tygodniu, przynoszą bardzo urozmaicone drugie śniadania i wspólnie z nauczycielem zasiadają do posiłku.
Kubusiowi Przyjaciele Natury
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej dla przedszkoli i szkół podstawowych w klasach I-III organizowany przez markę Kubuś.
Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.
W ramach realizacji programu, uczniowie klasy drugiej dowiedzieli jak należy dbać o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze. Na początku zajęć uczniowie odczytali powitalny list Kubusia, w którym zachęca do udziału w programie. Mieli okazję obejrzeć film edukacyjny o roślinach i zwierzętach. Następnie wykonali ciekawe prace plastyczno – techniczne. Dzięki materiałom edukacyjnym, które zostały skonstruowane tak, by rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie, zajęcia były atrakcyjne i ciekawe.
Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych
W dzisiejszym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowie uczestniczyliw Powiatowej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Hutce. Zaprezentowali się wspaniałe, wygrywając w turnieju piłki nożnej, pomagając jako wolontariuszei kibicując zawodnikom niepełnosprawnym w ich zmaganiach sportowych. Wielka lekcja tolerancji i integracji, za którą dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Śląski Oddział Regionalny w Katowicach. Wspaniała impreza sportowa. Brawodla wszystkich uczestników i organizatorów. Nasi uczniowie wygrali puchar, nagrody książkowe, dyplom oraz piłkę z podpisem Jakuba Błaszczykowskiego.
8
POWITANIE JESIENI
23 września 2021 r w naszych oddziałach przedszkolnych odbyło się Powitanie jesieni.
Dzieci w jesiennych opaskach na głowie, ubrane w jesienne barwy z uśmiechem na twarzy brały udział w zajęciach. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Pląsom i zabawom towarzyszyła muzyka i jesienne piosenki. Przedszkolaki brały udział w wielu zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Potem rozwiązywały zagadki o tematyce jesiennej i zorganizowały jesienny kącik. Wykonaliśmy piękne i kolorowe prace plastyczne. Udaliśmy się też na jesienny spacer w poszukiwaniu oznak jesieni. Dzień ten upłynął w bardzo miłym nastroju.43
PROJEKT „Mała retencja – więcej wody dla przyrody”
W naszej szkole realizowany jest projekt „Mała retencja-więcej wody dla przyrody” czyli czasowe zatrzymanie wody na danym cieku wodnym (np. rzece) w danym obszarze czynione przez człowieka czy działalność natury np. bobrów budujących tamy.
Uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymali materiały dydaktyczne dotyczące procesu retencji. Klasa 7b z opiekunem odbyła wyjście nad rzekę Opatówkę, gdzie krótko omówiliśmy problem retencji naszej rzeki oraz dokonaliśmy analizy wody mierząc jej PH, zawartość żelaza co wpływa na pojawienie się życia biologicznego w wodzie.
4
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu w naszych oddziałach przedszkolnych nie zabrakło śmiechu i radości. Dzieci śpiewały swoje ulubione piosenki i brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. Milusińscy dołączyli do Ogólnopolskiej akcji „ Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką” i o godz. 10.00 zaśpiewali piosenkę „ Życie Przedszkolaka”.
W tym dniu przedszkolaki z grupy „ Sówki” rozpoczęły realizację modułu „ Czytające przedszkolaki” z projektu „ Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Dzieci doskonale wykorzystały okazję do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości bycia przedszkolakiem. Niech każdy WASZ dzień będzie taki kolorowy i bajeczny jak dzisiejszy.
273
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W dniu 20 września 2021r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci zaprezentowali swoje programy. Następnie Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie oddali głos na wybranego kandydata. Po przeliczeniu głosów ogłoszono wyniki. Przewodniczącym SU został Aleksander Kozakiewicz, zastępcą Kamila Strzelczyk, sekretarzem Maja Pawelak, skarbnikiem Józef Krawczyk, członkami Alicja Strzelczyk i Franciszek Gusiew. Gratulujemy!
33
ZABAWA TANECZNA - POŻEGNANIE LATA
Serdecznie zapraszamy na zabawę taneczną "Pożegnanie lata", która odbędzie się 16 października 2021 roku. W cenie biletu oferujemy:
Obiad + 3 dania gorace + ciasto + kawa, herbata, woda ( napoje i alkohol we własnym zakresie).
Zabawa odbędzie się w remizie OSP w Iwanowicach Dużych.
Cena biletu dla pary 250 złotych. W trakcie zabawy zostanie przeprowadzona licytacja piłki z autografem Kuby Błaszczykowskiego. Serdecznie zapraszamy. Bilety można kupić w sekretariacie szkoły.
WYJAZD DO KINA
W dniu dzisiejszym Uczniowie z klas starszych oglądali seans filmowy "Czarny Młyn". Film wzbudził wiele emocji i wszyscy zgodnie stwierdzili, że polecają jego obejrzenie swoim kolegom i koleżankom. Salę kinową mieliśmy na wyłączność:)
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W PRZEDSZKOLU
W przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień był wyjątkowy i troszkę inny, niż zwykle. Na pewno zastanawiające jest, jak przebiegał i co nowego wniósł w życie przedszkolaków. Naszym celem ukierunkowanym na zadania było rozbudzanie kreatywności, aktywności twórczej, pomysłowości, a przede wszystkim zachęcanie wszystkich do podejmowania działania, inicjatywy – po prostu tworzenia. Dzień Kropki, to dzień odwagi, wiary we własne możliwości, rozumienia swojej wartości poprzez odpowiednie zabawy. Tego dnia przedszkolaki, poza liczeniem kropek, wykonały także prace plastyczne z kropką w roli głównej. Wszędzie było, można rzec -„kropkowo” – kolorowo i radośnie, o czym przekonuje nas galeria zdjęć!
15
SPISAŁEŚ SIĘ JUŻ?
Wrzesień tego roku, to dla statystyki publicznej bardzo ważny czas, ponieważ do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 pozostało już mniej niż 20 dni. Udział w spisie powszechnym jest niezwykle ważny dla nas wszystkich, budowanie świadomego społeczeństwa i postaw obywatelskich jest naszym wspólnym celem. Dzięki jego wynikom można oceniać przemiany demograficzne i społeczne, oferują unikalną możliwość jednoczesnej oceny tych przemian dla wyodrębnionych grup ludności, także stosunkowo mało licznych. Stanowią one unikalne połączenie skali makro - informacje o całej populacji - oraz skali mikro – informacje o małych społecznościach. Dlatego też zwracamy się z uprzejmą prośbą o zaangażowanie i propagowanie obowiązku udziału w NSP 2021 wśród pracowników oraz interesariuszy instytucji, a także pośrednio rodziców dzieci. Informujemy, że GUS przygotował materiały edukacyjne, które mogą wspomóc realizację zadania. Na stronie https://spis.gov.pl/dla-dzieci-i-mlodziezy/ znajdują się kolorowanki dla najmłodszych, gry dotyczące NSP 2021 oraz gry przybliżające wiedzę ze statystyki publicznej dla młodszych i starszych dzieci. Ponadto zespół GUS z myślą o nauczycielach przygotował zestaw materiałów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych – przedszkoli, klas I-III, IV-VIII i dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W materiałach znajdują się propozycje zabaw, karty pracy, quizy, filmy edukacyjne i wiele innych ciekawych informacji. Mogą zostać one wykorzystane jako gotowe zajęcia lub jako dodatek do lekcji. Można je modyfikować i dostosowywać do aktualnie prowadzonych tematów zajęć. Informuję również, że rozpoczął się konkurs dla nauczycieli, pt. „Statystycznie, najlepszy scenariusz o NSP 2021”. Celem jego jest poszerzanie wiedzy na temat NSP 2021 wśród uczniów i nauczycieli. Regulamin konkursu znajduje się na stronie spis.gov.pl/najlepszy-scenariusz-onsp-2021. Wszelkie informacje i aktualności znajdują się na stronie spis.gov.pl
BOHATERON - AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI
Szkoła przyłączyła się do Akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "BohaterOn". Jest to bardzo ciekawy projekt pozwalający jeszcze lepiej zrozumieć czasy II wojny światowej oraz co najważniejsze w Akcji, Powstania Warszawskiego. Projekt jest realizowany we wszystkich klasach
MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ
Cieszymy się niezmiernie i gratulujemy naszej społeczności uczniowskiej, że po raz kolejny wyruszyła by posprzątać Polskę. Uczniowie wraz z opiekunami "przemierzali’’ tereny naszej gminy, aby zadbać o swój kawałek Polski.
Wśród zebranych śmieci znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach i opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. Wszystkie w dużych ilościach! To dowód na to, że niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne. Nie zdajemy sobie sprawy, iż wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas.
Lata 2020-2021 to również czas pandemii COVID – 19, który wpłynął na nasze codzienne życie. Ten czas nie pozostał także obojętny dla natury. Przekonaliśmy się, że miejsca, w których często szukaliśmy wytchnienia od lockdownowej rzeczywistości, stały się śmietniskami. Jesteśmy przekonani, iż każdy z nas bardzo poważnie potraktował hasło tegorocznej Akcji: „Myślę, więc nie śmiecę”, w którym nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Każda taka akcja dostarcza nam niepodważalnej wiedzy o tym, że nie opłaca się śmiecić, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebie.
5
NARODOWE CZYTANIE 2021
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 10 edycji Narodowego Czytania zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Opatowie.
Lekturą tegorocznej edycji była "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.
To ważne wydarzenie odbyło się w piątek 3 września w budynku biblioteki.
Uczniowie byli zachwyceni interpretacją utworu przez zaproszonych gości jak również ciekawą scenografią, która pozwoliła uczniom przenieść się do klimatycznego saloniku w domu państwa Dulskich, by poznać perypetie mieszczańskiej rodziny z początku XX wieku.
Dziękujemy za zaproszenie.
Mleczni Bohaterowie powracają!
Kolejny rok szkolny przed Nami. Z przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w programie skierowanym do uczniów: ,,Mamy Kota na punkcie Mleka’’.
Kampania ta ma na celu poszerzanie wiedzy na temat mleka i produktów mlecznych.
Przed nami rok pełen atrakcji. Zamierzamy wziąć udział w warsztatach z zakresu zdrowego odżywiania oraz wartości odżywczych mleka. W programie znajdą się konkursy, spotkania
i inne niespodzianki.
Szkolny koordynator Kampanii:
Teresa Kot
Akcja Sprzątanie Świata – Polska i razem posprzątajmy Polskę wzdłuż i wszerz!
Z przyjemnością informujemy, że jak co roku, nasza szkoła po raz kolejny wyrusza, by posprzątać Polskę!
Poza działaniami prowadzonymi na terenie szkoły i gminy, uczniowie biorą udział
w Akcji Sprzątanie Świata - Polska 2021 - Myślę, więc nie śmiecę.
Ponieważ bliska jest nam troska o naturę i nasze najbliższe otoczenie, razem z organizatorami akcji mamy zamiar posprzątać swój kawałek Polski.
POWITANIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
"Chcę wam życzyć na początek, by nauka szła jak z płatka,
żeby było tyle piątek ile pszczół na polnych kwiatkach.
Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze.
Żeby w szkole było milej, niż nad rzeką, lub nad morzem.
Długopisy, wieczne pióra niechaj piszą mądrze, ładnie
I niech skrzypią tak jak żuraw kiedy błąd się gdzieś zakradnie."
Kochani Uczniowie, słowami szkolnego wierszyka witamy Was po wakacjach.
Życzymy, aby rozpoczęty dziś nowy szkolny rok przebiegał bez zakłóceń i stał się fascynującą edukacyjną przygodą rozwijającą Wasze talenty.
Dyrekcja i grono pedagogiczne
6
Archiwum Aktualności