Projekt szkolny "ZGRANA KLASA"- zadanie na grudzień- szalona fryzura
AKTUALNOŚCI
ZGRANA KLASA
- 41
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA W NASZEJ SZKOLE
19 listopada (piątek), członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunami przygotowali obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Wszelkie działania skierowane były na uświadomienie uczniom, iż każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania, czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka.
Kolorem dominującym w tym dniu był kolor niebieski, jako symbol solidarności ze sobą dzieci z całego świata.
Na dwóch kondygnacjach szkoły każdy mógł podziwiać ,,Drzewka Praw Dziecka’’, na których zaprezentowano najważniejsze prawa dzieci.
Na dolnym korytarzu została przygotowana gazetka tematyczna.
Tego samego dnia, Wolontariusze naszej szkoły przeprowadzili
z uczniami zajęcia dydaktyczne. Wszystkim dzieciom zostały przybliżone Prawa Dziecka oraz ich wielka ranga. A jeżeli mowa o prawach dziecka, nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka. Janusz Korczak nieustannie podkreślał, że dziecko w żadnym momencie swojego życia nie może być przedmiotem manipulacji świata dorosłych. Dorośli nie chcą dopuszczać dzieci do spraw codziennych, tłumacząc, że dzieci są zbyt małe i niedoświadczone. Ale według Korczaka dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek i przestrzeganie jej praw
15
WARSZTATY WOKALNO-MUZYCZNE
Dzisiaj uczennice naszej szkoły były na warsztatach wokalno-muzycznych w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Świętochłowicach. Wspólnie z zespołem TOLERANCJA przygotowujemy koncert świąteczny, który odbędzie się 10 grudnia 2021r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Opatów, uczniów, rodziców, dziadków.
Gwarantujemy Państwu niezapomniane wrażenia muzyczne.
1
SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości gościliśmy w przedszkolu Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie oraz pana Sławomira Skwarę. Pan Sławomir jest zawodowym żołnierzem. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o pracy żołnierza, najciekawsza okazała się prezentacja munduru i wyposażenia. Podczas spotkania zostały utrwalone symbole narodowe naszej ojczyzny. Został odśpiewany hymn. Była to ciekawa lekcja biblioteczna.
2
OBCHODY GMINNE ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 6
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 10 listopada społeczność szkolna rozpoczęła świętowanie Dnia Niepodległości. Apel szkolny rozpoczęło odśpiewanie Hymnu narodowego. Pieśń wykonano również w ramach Akcji "Do Hymnu".
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Przedszkolacy i uczniowie klas 1-3 obchodzili Dzień postaci z bajek. Dzieci przebrały się za bohaterów baśni i bajek. Dodatkową atrakcją była wizyta aktorki teatru im Adama Mickiewicza w Częstochowie Pani Teresy Dzielskiej. Opowiedziała dzieciom o swojej drodze aktorskiej, pracy w teatrze. Zaprezentowała również bajkę pt " Parasol", od której zaczęła swoją przygodę z aktorstwem jako mała dziewczynka.
1
CUDA Z DYNI
W dniu 2 listopada rozstrzygnięto szkolny konkurs organizowany przez Samorząd Uczniowski pt. "Cuda z dyni". Jury, że względu na jakość prac, wyróżniło wszystkie osoby biorące udział w konkursie. Wszystkim uczestnikom przyznano dyplomy oraz upominki. Gratulujemy uczniom: Leon Kałuża, Amelia Ciuchta Magdalena Mazurek, Oliwier Mach, Maja Kubiak, Maja Kubicka
IX GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „WE LIKE ENGLISH”
4 listopada odbyła się w naszej szkole IX edycja Gminnego Konkursu Językowego.
Wzięli w niej udział przedstawiciele klas siódmych i ósmych – dwie osoby z każdej szkoły.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów naszej gminy do pogłębiania nauki języka angielskiego, docenienie najbardziej zaangażowanych w naukę języka oraz zintegrowanie uczniów o podobnych zainteresowaniach.
Konkurs polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego oraz na wykazaniu się znajomością treści i słownictwa otrzymanej wcześniej lekturki. Pary uczniów walczyły o zwycięstwo dla swoich szkół – zdobyte przez nie punkty były sumowane.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a zwycięskie pary nagrody książkowe, słuchawki oraz gadżety związane z nauką języka angielskiego. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców i wydawnictwo Macmillan.
Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce: Krzysztof Matyśkiewicz i Robert Szyjka ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie
II miejsce: Klaudia Ganderska i Igor Urlik ze Szkoły Podstawowej w Opatowie
III miejsce: Wiktoria Gawin i Wiktor Browarski ze Szkoły Podstawowej w Wilkowiecku
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka!
KREATYWNE WYKORZYSTANIE SMARTFONA W SZKOLE
Krajowe Biuro eTwinning, FRSE zaprosiło uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w wyjątkowym webinarium. Nowoczesnym wykorzystaniem smartfona podczas zajęć dydaktycznych aktywnie zainteresowali się uczniowie klasy V na lekcji matematyki oraz VIII na lekcji fizyki pod opieką swych nauczycieli.
Webinarium było organizowane w ramach Global Media and Information Literacy Week 2021, którego organizatorem jest UNESCO. Było również elementem edukacji medialnej i walki z dezinformacją.
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę jak potężne urządzenia nosimy w swoich kieszeniach/torebkach. Telefon przestał być narzędziem za pomocą którego wysyłamy sms, rozmawiamy za pomocą połączeń głosowych, czy robimy zdjęcia. Obecny telefon to superkomputer o prędkości obliczeniowej porównywalnej do superkomputerów z lat ubiegłych. Czujniki w które są wyposażone obecne telefony pozwalają stworzyć z tych niepozornych urządzeń wirtualne laboratorium o niespotykanych dotąd możliwościach.
Podczas webinarium poznaliśmy szereg aplikacji, z których możemy korzystać w celach dydaktycznych wykorzystując smartfony czy tablety.
3
IX DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE
Uczniowie naszej szkoły nie boją się żadnych wyzwań. Tym razem wzięli udział w IX Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym ,,Po polsku o historii”.
Uczestnictwo w nim pozwoliło im nie tylko zmierzyć się z zawiłościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi języka ojczystego, ale również sprawdzić wiedzę z zakresu najważniejszych wydarzeń ze współczesnej historii Polski.
Miło nam poinformować, że Błażej Tąder, uczeń klasy VIII, decyzją Śląskiej Komisji Konkursowej został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego IX Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Serdecznie gratulujemy.
SZKOŁA PAMIĘTA
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w czasie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich zmarłych, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Jesteśmy dumni z naszej młodzieży szkolnej, która przystąpiła do akcji, w ramach której członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami odwiedzili groby zmarłych koleżanek i kolegów, jak również uczcili pamięć zmarłych nauczycieli naszej szkoły porządkując ich nagrobki i zapalając znicze.
Uczniowie oddali też hołd ofiarom II wojny światowej.
2
WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA
29 października Uczniowie klas VIII - VII zwiedzali Muzeum Oświęcim - Brzezinka.
Przeżyli bardzo refleksyjną i wzruszającą lekcję historii....
W dalszym etapie zwiedzania uczniowie klas VII - VIII mieli okazję poznać wspaniały Pałac Książąt Pszczyńskich. Przepiękna budowla. Doskonale konserwowana. W roku 1995 zamek otrzymał nagrodę udzieloną przez Europa Nostra w Hadze,
"Za pieczołowite i staranne odtworzenie wnętrz Zamku oparte na wnikliwich badaniach historycznych".
WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE
W naszej szkole gościliśmy dziś archeologa Pana Pawła, który prowadził warsztaty dla przedszkolaków i uczniów z klasy 1-4. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wiele o pracy archeologa Poznali w jaki sposób ustala się wiek zabytków. Następnie szukali ich a na stanowiskach archeologicznych badali i opisywali wyniki badań. Sklejali rozbite naczynia. Mieli okazję zobaczyć mleczny ząb mamuta z epoki kamienia. Wszyscy uczniowie byli bardzo aktywni, zainteresowani i zadowoleni z warsztatów.
17
PROGRAM EKOEKSPERYMENTATORIUM
Uczniowie klasy drugiej na zajęciach przyrodniczych i informatyce realizowali program ekologiczny EkoEksperymentrium.
EkoEksperymentarium uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności.
Tematyka ochrony środowiska czy ograniczenia konsumpcjonizmu podane są w sposób atrakcyjnej gry dla najmłodszych, ponieważ twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas.
Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzanie drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. Klasa druga otrzymała także certyfikat udziału w programie.
DZIEŃ CHŁOPAKA W GRUPIE BIEDRONKI
FASCYNUJĄCA FIZYKA
W ramach edukacji przyrodniczej uczniowie klasy 1 i 2 brali udział w pokazach online " Fascynująca fizyka". Zajęcia te były realizowane przez wykładowców Polskiej Akademii Nauk w Krakowie w ramach projektu " Fizyka kluczem do zrozumienia świata".Podczas pokazów uczniowie mogli zobaczyć doświadczenia dotyczące wielu fizycznych zjawisk. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali przebieg eksperymentów.
OTWARCI NA POMAGANIE
Po raz kolejny - 21 października zakończyliśmy Ogólnopolską Akcję charytatywną ,,Mikołaj na Kresach’’.
Akcja ta objęta była patronatem Towarzystwa Patriotycznego Kresy z siedzibą
w Częstochowie oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach. Obejmowała zbiórkę artykułów szkolnych, maskotek i słodyczy.
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami składają serdeczne podziękowanie młodzieży szkolnej za ich determinację w przeprowadzeniu akcji. Jest nam niezmiernie miło, że do pomocy naszym Rodakom przyłączyły się także oddziały przedszkolne, jak również rodzice. Wyrażamy wyrazy szacunku i uznania. Jesteśmy przekonani, że dzięki pomocy i zaangażowaniu Państwa oraz całej społeczności szkolnej możemy realizować misję wsparcia Polaków na Kresach Wschodnich. Również i w tym, jakże niełatwym czasie, okazaliśmy solidarność z naszymi Rodakami w akcji mikołajkowej na Kresach.
Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do siedziby Towarzystwa Patriotycznego KRESY
w Częstochowie.
2
ZDROWE ODŻYWIANIE
Uczniowie klasy drugiej w ramach tematyki związanej ze zdrowym odżywianiem wykonali owocowe sałatki i szaszłyki. Dowiedzieli się jakie witaminy zawierają warzywa i owoc, a także jaki wpływ na nasze zdrowie ma aktywność fizyczna. Na koniec tygodnia wykonali piramidę zdrowia.
ZGRANA KLASA - PROJEKT SU
Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli projekt pt. "Zgrana klasa". Mieli za zadanie" ubrać się w wylosowany przez wychowawcę kolor. Jak zwykle nie zawiedlii mogliśmy podziwiać ich w różnych, kolorowych odsłonach. Jesteście wspaniali. Za miesiąc czeka Was kolejne zadanie "Dzień szalonej fryzury". Mamy nadzieję, że też będziecie się prezentować wspaniale.
8
Archiwum Aktualności