Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca, ale w Polsce czekolada ma swoje święto także 12 kwietnia.
Statystyczny Polak zjada w ciągu roku nawet do 6,3 kg tego słodkiego, kakaowego wyrobu. W Polsce rośnie spożycie czekolady, a konsumenci coraz chętniej sięgają po produkty premium i nowe, innowacyjne smaki.
Ciekawe, czy jak większość osób i Wy sięgacie po tabliczkę czekolady w sytuacji stresowej? Zapewne zdarza Wam się robić to, gdy jesteście źli, smutni lub jest Wam źle na sercu. Gdy oglądasz jakiś straszny horror, gdy po kilku godzinach w szkole docierasz do domu lub masz mnóstwo pracy do natychmiastowego wykonania.
Jeśli wierzyć naukowcom, to gorzka czekolada zmniejsza poziom hormonów stresu w naszym organizmie. Według szwajcarskich badaczy wystarczy dziennie 40 gramów pysznej, słodkiej czekolady, by nasz humor uległ znacznej poprawie, a stres przestał nam dokuczać. Czy to sprawdzona informacja? Oczywiście, że tak. W wyniku przeprowadzonych przez naukowców badań okazało się, że wyjątkowo silnie zestresowani ludzie, jedzący przez dwa tygodnie pół tabliczki czekolady dziennie, przestali się uskarżać na swój problem. Stres opadł a czekolada zmieniła ich metabolizm.
I kto powiedział, że lekarstwo nie może być dobre? Do niedawna wiadomo było, że zawarte w gorzkiej czekoladzie antyoksydanty zmniejszają ryzyko zapadnięcia na schorzenia układu krążenia. Teraz wiemy, że czekolada zbija nam poziom stresu. Ciekawe, na co jeszcze pomaga?
Dobrej jakości tabliczka tego smakołyku może korzystnie działać na nasz układ krwionośny, metabolizm cukru i tłuszczów, czy kondycję naszego układu nerwowego. Trzeba jednak wiedzieć, jaką czekoladę wybrać, by sobie nie zaszkodzić.
Jeżeli zależy nam na korzystnym wpływie czekolady na zdrowie, lepiej sięgać po tę gorzką z wysoką zawartością miazgi kakaowej. Zawarte w niej przeciwutleniacze (polifenole i flawonole) mają zdolność neutralizacji wolnych rodników, które są jednym z czynników wpływających na rozwój chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo taka czekolada jest bogactwem cennych pierwiastków (magnezu, potasu, fosforu, cynku) oraz błonnika.
Im mniej miazgi kakaowej w czekoladzie, tym bardziej jest ona kaloryczna. Najwięcej cukru i tłuszczu zawiera czekolada biała, a także tabliczki nadziewane różnymi masami i dżemami owocowymi. Warto zachować w sklepie czujność i przestudiować składy, gdyż może się okazać, że wybrana przez nas tabliczka czekolady zawiera takie dodatki, jak: inne tłuszcze roślinne, regulatory kwasowości, konserwanty, czy syntetyczne aromaty.
Z okazji święta czekolady, uczniowie klasy VII i VIII przygotowali krótkie spoty reklamowe.
Zatem: Usiądź wygodnie, wybierz tabliczkę ulubionej czekolady i zrelaksuj się oglądając prace Twoich koleżanek i kolegów!