W dniu 19 grudnia 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowie brali udział w spotkaniu Wigilijnym organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Hutce. Uczniowie przygotowali dla niepełnosprawnych kolegów wspaniały program artystyczny, który został nagrodzony gromkimi brawami i zaproszeniem do dalszej współpracy między placówkami. Nasi uczniowie wręczyli uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej i Klubu Dziennego Pobytu słodkie upominki. Niepełnosprawne osoby były zachwycone i wdzięczne za pamięć.
WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ W HUTCE
VII GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „WE LIKE ENGLISH – LUBIMY ANGIELSKI”
12 grudnia odbyła się w naszej szkole VII edycja Gminnego Konkursu Językowego, przygotowanego przez Annę Zalewską-Bujak i Agatę Jabłońską.
Wzięli w niej udział przedstawiciele klas ósmych – dwie osoby z każdej szkoły.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów naszej gminy do pogłębiania nauki języka angielskiego, docenienie najbardziej zaangażowanych oraz zintegrowanie uczniów o podobnych zainteresowaniach.
Konkurs polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego oraz na wykazaniu się znajomością treści i słownictwa otrzymanych wcześniej lekturek.
Pary uczniów walczyły o zwycięstwo dla swoich szkół – zdobyte przez nie punkty były sumowane.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki książkowe oraz gadżety związane z nauką języka angielskiego. Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce: Marta Kędziora i Aleksandra Kałmuk ze Szkoły Podstawowej w Złochowicach
II miejsce: Nicola Idasz i Nikola Macherzyńska ze Szkoły Podstawowej w Opatowie
III miejsce: Marta Paturej i Jakub Banaś ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka!
Fundatorem nagród książkowych było wydawnictwo Oxford University Press.
Pozostałe nagrody zakupiono z funduszy Rady Rodziców.
Dziękujemy :)
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU I WIGILIA HARCERSKA
Harcerzez z 16 ODH Puchacze po raz kolejny uczestniczyli w uroczystym przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystość odbyła się 19 grudnia w godzinach 15:30-19:30 w Kłobucku. Po raz kolejny harcerze i instruktorzy byli Ambasadorami Światła w całym powiecie. Jest to dla każdej druhny i druha ogromne wyróżnienie móc rozprzestrzeniać Betlejemskie Światło Pokoju.
SZLACHETNA PACZKA
Po raz kolejny w grudniu włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "SZLACHETNA PACZKA".
W tym roku cała społeczność szkolna zbierała artykuły szkolne, spożywcze, chemiczne, ubrania itp. dla p. Kasi i jej 7-letniego syna Wojtka.
Jak co roku uzbieraliśmy środki, które pomogły spełnić podstawowe potrzeby wybranej przez nas rodziny.
Podczas finału akcji 8 grudnia osobiście przekazaliśmy przygotowane paczki rodzinie, była to szczególna chwila zarówno dla obdarowujących jak i obdarowanych.
PAMIĘTAJMY WARTO POMAGAĆ ! ponieważ
"...nigdy nie mamy tak mało,
abyśmy nie mogli podzielić się z innymi..."
SPOTKANIE Z CZŁONKAMI KOŁA ŁOWIECKIEGO RYŚ
17 grudnia 2018r. w naszej szkole gościliśmy zaprzyjaźnionych myśliwych Koła Łowieckiego RYŚ z Kłobucka. Uczestnikami spotkania byli członkowie SK LOP wraz z opiekunami oraz Pani Dyrektor.
Spotkanie miało na celu podsumowanie akcji „Pomóżmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę”, której celem była zbiórka żołędzi w celu dokarmienia zwierzyny leśnej w okresie zimowym. Zbiórka żołędzi w naszej szkole odbyła się na przełomie września i trwała do końca października. Udało się nam zebrać 200 kg żołędzi, które przekazaliśmy Kołu Łowieckiemu RYŚ.
Panowie z Koła Łowieckiego nagrodzili uczniów, którzy uczestniczyli w zbiórce żołędzi, wyróżnieni zostali uczniowie, którzy zebrali największą ilości żołędzi.
Po podsumowaniu akcji zbiórki żołędzi odbyła się krótka prelekcja, w której myśliwi zaprezentowali nam urządzenia służące do obserwacji, tropienia zwierzyny leśnej; opowiadali m. in. o zwierzętach zamieszkujących nasze lasy i pola, o pozyskiwaniu zwierzyny leśnej i szkodach jakie wyrządzają zwierzęta leśne rolnikom. Członkowie SK LOP otrzymali od myśliwych paczki świąteczne, wspólnie życzyliśmy sobie 'Wesołych Świąt” .
Serdecznie dziękujemy myśliwym za ciekawą lekcję i prezenty.
"MIKOŁAJ DLA DZIECI Z HOSPICJUM"
W listopadzie nasza szkoła uczestniczyła w akcji "MIKOŁAJ DLA DZIECI Z HOSPICJUM" w ramach której przygotowaliśmy prezenty dla podopiecznych częstochowskiej placówki.
Pragniemy podziekować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz całej społeczności szkolnej, którym nie był obojętny los chorych nieuleczalnie dzieci i dzieki którym, pojawił sie uśmiech na ich twarzach po otrzymaniu prezentów.
DZIĘKUJEMY!
OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
11 Listopada odbyły się w Naszej Szkole uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W niedzielę o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Opatowie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej między innymi nauczyciele i uczniowie Naszej Szkoły wraz z pocztem sztandarowym. Na zakończenie mszy uczennice zaprezentowały koncert pieśni patriotycznych.
Uroczyste obchody kontynuowane były w budynku Szkoły. Odbyła się tu akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali piękną inscenizację słowno-muzyczną. Ponadto licznie przybyli mieszkańcy gminy Opatów mieli możliwość wysłuchać prelekcji Pana Ireneusza Banaszkiewicza na temat obecności Orła Białego w umundurowaniu Wojska Polskiego. W sali gimnastycznej znajdowała się także wystawa eksponatów z Muzeum 303 im. ppłk. Jana Zumbacha w Natolinie.Oprawę muzyczną przygotowała Młodzieżowa Orkiestra Dętaze Złochowic.
Na zakończenie uroczystości zaprezentowano wspaniały pokaz fajerwerków, który był godnym podsumowaniem tak ważnego Święta.
"JESTEM CZUJNY - REAGUJĘ"
8 listopada po raz kolejny w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu antynalogowego " JESTEM CZUJNY-REAGUJĘ" pod patronatem Urzędu Gminy i Zespolu Interdyscyplinarnego, którzy ufundowali nagrody dla uczniów.
Celem konkursu byŁo propagowanie wśród uczniów zachowań asertywnych oraz pogłębienie wiedzy nt. szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych.
W trakcie uroczystości uczniowie klasy III "C" przedstawili spektakl profilaktyczny, poruszający problematykę sięgania przez młodzież po środki odużające pt.:" SARA, NIRWANA I JA".
Nagrodzeni uczniowie:
nagrodzeni w kategorii I:
Paulina Kempa - SP Opatów
Kotowicz Weronika - SP Złochowice
Natalia Sawicka - SP Iwanowice Duże
wyróżnienia:
Maja Majek - SP Waleńczów
Michał Psuj - SP Opatów
Anna Machudera - SP Złochowice
Wiktoria Przybyła - SP Waleńczów
nagrodzeni w kategorii II:
Natalia Kamińska - SP Opatów
Martyna Leśko - SP Opatów
Aleksandra Kałmuk - SP Złochowice
wyróżnienia:
Karolina Desperak - SP Opatów
Magda Jasińska - SP Opatów
WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA NA KRESACH
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Jan Paweł II
Udział w akcjach charytatywnych uczy dostrzegać potrzeby otaczających nas ludzi. Czasami nawet najmniejsza pomoc ma ogromne znaczenie. Takie działania uczą nas empatii, większej wrażliwości na problemy innych.
Cała społeczność naszej szkoły: uczniowie, rodzice i wszyscy pracownicy chętnie biorą udział w działaniach dobroczynnych.
16 listopada 2018 r. przekazaliśmy darowizny na rzecz akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie. Celem akcji było zebranie maskotek, artykułów szkolnych i słodyczy dla Polaków mieszkających na Kresach.
Dary zostały przekazane polskim dzieciom:
- na Litwie (Wilnie): polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i w Pakienie,
- na Białorusi (Grodno): polskie szkoły w Lidzie, Wołkowysku, Oszmianie, Ostrowcu i w Grodnie.
- na Ukrainie (Lwowie): polska szkoła w Stanisławowie i dzieci uczące się języka polskiego w Katedrze Lwowskiej.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i zachęcamy do dalszej pomocy potrzebującym!
KOLEJNY SUKCES W PROJEKCIE "DEUTSCH-LAND, CZYLI WĘDRÓWKI PO LANDACH"
W dniu 26 listopada 2018 r. trzyosobowa drużyna SP im. Marii Konopnickiej w Opatowie (Aurelia Gabrysiak, Katarzyna Smardzewska i Miłosz Pośpiech) wzięła udział w projekcie „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach”. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół "Omega" im. Górnośląskich Noblistów w Katowicach.
Tegoroczne warsztaty i konkurs dotyczyły Bremen. Konkurs odbywa się pod patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Niemiec we Wrocławiu oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Podczas warsztatów omówione zostały tematy takie jak: kulinaria, sławni ludzie pochodzący z Bremy, miejsca, które warto zwiedzić itp.
Po ciekawych warsztatach odbył się konkurs wiedzowy o landzie. Drużyna z naszej szkoły kolejny raz okazała się bezkonkurencyjna w teście. Nasi uczniowie zajęli I miejsce gwarantując sobie udział w finale, który odbędzie się w maju Konsulacie Generalnym Republiki Niemiec we Wrocławiu.
PYSZNE PIERNICZKI
Grupa Elfy zaczęła przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i upiekła pierniczki. Dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a także potrzebne przybory kuchenne. Gdy wszystko było gotowe, przedszkolaki z ogromnym zapałem zabrały się do pracy- wałkowały ciasto, wykrawały pierniczki. Efektem ich pracy były pełne blaszki pierników, które zaniosły do kuchni. Tam pod czujnym okiem pań kucharek pierniki nabrały odpowiedniego koloru piekąc się w piekarniku. Zapach roznosił się po szkole. Wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa doskonała, a pierniki czekają na udekorowanie lukrem i barwnymi posypkami. Był to bardzo pracowity dzień, ale pełen wrażeń i miłych wspomnień.
NAKRYWAMY DO STOŁU - SPOTKANIE Z PANIĄ ANETA SOKOŁOWSKĄ
Dnia 12 grudnia Grupę Elfy odwiedziła pani Aneta Sokołowska – absolwentka naszej szkoły. Obecnie zajmuje się gotowaniem na różne uroczystości w restauracji, wcześniej zajmowała się kelnerowaniem. Opowiedziała dzieciom, na czym polega praca kelnera, pokazała jak przygotować stół do posiłku oraz na specjalną okazję. Zademonstrowała przedszkolakom różne sposoby składania serwetek, aby stół prezentował się uroczyście. Przy pięknie nakrytym stole wszystko lepiej smakuje. Dziękujemy pani Anecie za cenne wskazówki. Dzieci obiecały, że pomogą rodzicom nakryć do wigilijnego stołu. Na zakończenie absolwentka przeczytała dzieciom opowiadanie „Ciasteczkowa przygoda”.
ZAPOBIEGAJMY POŻAROM - GMINNE ELIMINACJE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
W Szkole Podstawowej w Waleńczowie odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. Organizatorem konkursu był Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zarząd Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opatowie.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom” miał na celu zainteresowanie uczniów ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk. Tematyka konkursu obejmowała udział jednostek straży pożarnej w akcjach ratowniczo – gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych oraz działalność prewencyjną. Uczniowie naszej szkoły również brali udział w tym konkursie.
W kategorii przedszkola I miejsce – Amelia Kabała
II miejsce – Natalia Kempa
Wyróżnienie- Lena Olczyk
W kategorii klasy I- III Wyróżnienie- Oskar Białek
W kategorii klasy IV-VI I miejsce Paulina KempaGratulujemy.
WIECZÓR FILMOWY
14 grudnia, w piątek zaprosiliśmy uczniów klas 0-III na wieczór filmowy. Chcieliśmy wprowadzić wszystkich w niezwykłą, świąteczną atmosferę. Zaproponowaliśmy film „Świąteczne życzenia”, w którym Mariah Carey opowiada historię swej najlepszej piosenki i książki.
Wyświetliliśmy również kilka animowanych odcinków „Najnowszych przygód Mikołajka”.
Mamy nadzieję, że dzieci spędziły miłe chwile w naszym szkolnym kinie.
MIKOŁAJ DLA NAJMŁODSZYCH W SZKOLE
6 grudnia jest dniem wyjątkowym, w szczególności dla najmłodszych. Jest to czas radosnego oczekiwania na przyjazd Mikołaja. Do niektórych przychodzi niepostrzeżenie w nocy, u innych gości z krótką wizytą w domach.
W naszej szkole panował w tym dniu wyjątkowy klimat. Najmłodsze klasy 0-III spotkały się na świetlicy, aby uczestniczyć w pokazie eksperymentów fizyko-chemicznych. W tej nieco naukowej atmosferze czas wyczekiwania na wizytę Mikołaja okazał się bardzo miły i atrakcyjny.
Na scenie spotkał się Magik przekonany o swych magicznych zdolnościach oraz Naukowiec, który każdy trik potrafił wyjaśnić naukowo. Pokaz wszystkim bardzo się podobał. Zaraz po jego zakończeniu odwiedził nas Mikołaj. Powitaliśmy go piosenkami, a potem przejęci, ale radośni i szczęśliwi odbieraliśmy od niego prezenty. Wszyscy byliśmy grzeczni:)
Pod koniec naszego mikołajkowego spotkania, poprosiliśmy naszego gościa o pozowanie do wspólnych zdjęć. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii:)
MIKOŁAJ W SZKOLE
Choć za oknami brak śniegu, nastrój świąteczny w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie gości już od pierwszych dni grudnia. W dniu 6 grudnia 2018r. długo wyczekiwany Gość wraz ze Śnieżynkami i Elfami przybył do naszej Szkoły. Miłych gości dzieci radośnie przywitały piosenkami i wierszykami. Mikołaj dla wszystkich dzieci miał słodkie upominki. Nie zapomniał również o nauczycielach i wychowawcach. Świąteczne życzenia wraz z pięknymi upominkami w postaci stroików świątecznych Mikołaj wręczył Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor, Panu Wójtowi Gminy Opatów, Pani Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty. Zawitał również do Szkół Podstawowych w naszej gminie. Panie Dyrektorki bardzo miło przyjęły wyjątkowych gości.
Na koniec wizyty dzieci wraz z wychowawcami zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem i Elfami. Oczekiwane cały rok Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły naszym dzieciakom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów naszej szkoły.
MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU
Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada przedszkolaki pod okiem swoich pań "pisały" listy do Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów.
3 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość. Najpierw było słychać dzwoneczki pomocników – reniferów, potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Cała sala powitały Mikołaja głośnymi oklaskami.
Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj tańczył i śpiewał wspólnie z dziećmi. Życzył wszystkim zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.
ŚMIAŁO ROZMAWIAJMY - PROJEKT
Oddziały Przedszkolne przystąpiły do Ogólnopolskiego Program „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”, który ma za zadanie poszerzyć wiedzę rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i łagodzenia dolegliwości związanych z chorobami wieku przedszkolnego.
Bardzo ważne jest, aby dzieci śmiało mówiły o swoich dolegliwościach, nie obawiały się reakcji otoczenia, wizyty u lekarza czy stosowania odpowiednich kuracji.
Jak je tego nauczyć? Oczywiście przez zabawę! W tym celu przeprowadzono cykl scenariuszy oraz wykorzystano odpowiednio skonstruowane karty pracy dostępne na smialorozmawiamy.pl
Przedszkolacy poznali mechanizmy rozprzestrzeniania się chorób oraz sposoby zapobiegania im.
Należy podkreślić, iż kluczem w działaniu jest wczesne, wzajemne informowanie się rodziców i wychowawców o wszystkich niepokojących objawach w myśl zasady: im wcześniej tym lepiej!
Grupy przedszkolne wzięły również udział w konkursie plastycznym pt. ,,Mój przyjaciel Smiałek”.
Oto efekty grupowej i zespołowej pracy nad stworzeniem portretu Śmiałka – głównego bohatera programu edukacyjnego.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Dnia 30 listopada grupa dzieci najmłodszych z Oddziału Przedszkolnego zaprezentowała program artystyczny zaproszonym gościom. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka ściśle powiązana była z treściami z zakresu wychowania patriotycznegO. Pani Dyrektor za pomocą magicznego ołówka dokonała pasowania każdego przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki.
WIZYTA W BIBLIOTECE
26 listopada, w ramach projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, przedszkolaki z grupy Krasnoludków i Pszczółek odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Opatowie. Pani Halina Chazy w bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły, jak wygląda kącik czytelniczy dla najmłodszych, karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak i dlaczego należy dbać o książki. Następnie pani bibliotekarka przeczytała opowiadanie z serii „Tupcio Chrupcio” pt. „Nie umiem przegrywać”, którego dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały. Dziękujemy pani Halinie za przekazaną wiedzę i poświęcony czas.
Archiwum Aktualności