Magia Świąt!!!
Powiedzmy sobie szczerze: przygotowania do świąt są nudne. Bieganie po sklepach za prezentami, czy karpiem w promocji, wyszukiwanie świątecznych przepisów, sprzątanie domu, czy mycie okien to nic ciekawego. Żyjemy w pośpiechu, staramy się być perfekcyjni, zapominając o tym, co istotne. A tak naprawdę zapominamy o jednym – o radości. Takiej zwyczajnej, prawdziwej dziecięcej radości z przygotowań. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl nad odpowiedzią: co jest ważniejsze: czysta podłoga czy czas, który spędzicie z najbliższymi i będziecie wspominać latami?
Zwykle grudzień kojarzy nam się z radosnym, wręcz magicznym czasem. Mamy różne misje do wykonania. Może ten mały kalendarz zadań pomoże Ci przeżyć ten czas w sposób szczególny.
Napisz list do Aniołka!
Zadanie, które pojawia się w każdym naszym kalendarzu jako jedno z pierwszych. W końcu Aniołek zostawiający prezenty pod choinką, nieodłącznie kojarzy nam się ze Świętami.
Przygotuj i udekoruj pierniczki!
Na samą myśl czujemy już korzenny zapach przyprawy do pierników. Zapewne macie ogromną frajdę przy ich pieczeniu? Zadanie to możecie zaplanować na dwa dni: jednego dnia pieczecie, a innego dekorujecie ludziki, a może nawet domek z piernika!
Najlepiej odszukać sprawdzony przepis na pierniczki.
Upiecz ciasteczka dla Aniołka lub ciasto niespodziankę dla sąsiadów!
Aniołek uwielbia ciasteczka. Wypadałoby mu się odwdzięczyć za prezenty i przygotować talerz ciasteczek i szklankę mleka. To pomysł na kolejne zadanie. Inne równie ciekawe to wykonanie ciasta i sprezentowanie go sąsiadom lub przyjaciołom.
Biwak i familijne kino w świetle choinki!
Miska popcornu, własnoręcznie narysowane bilety i ulubiona bajka świąteczna to świetny pomysł na rodzinny wieczór czy popołudnie. Możesz to połączyć z kolejnym, ulubionym zadaniem: biwakiem pod choinką. Jak to wygląda? Na pewno pamiętasz z dzieciństwa jak się robiło bazę z krzeseł, poduszek i koców. Dodajmy jeszcze światełka choinkowe. Wchodzicie do takiej bazy i oglądacie bajkę na laptopie lub gracie w karty. To chyba Wasze ulubione zadanie!
Spacery dzienne i nocne w poszukiwaniu świątecznych symboli i dekoracji!
W grudniu nie tylko Centra Handlowe, czy główne ulice ozdobione są świątecznymi dekoracjami. Warto przyglądać się domom, czy balkonom mieszkań, które wieczorem rozświetlają się mieniącymi lampkami. Wybierzcie się na wieczorny spacer by podziwiać ozdoby. W ciągu dnia odwiedźcie natomiast kościoły by obejrzeć niesamowite szopki bożonarodzeniowe.
Wycieczki dalekie i bliskie, ale w świątecznym klimacie!
Gdzie jeszcze możecie się wybrać? Opcji jest naprawdę wiele: na łyżwy, na sanki (o ile spadnie śnieg). Takie zimowe wyprawy są naprawdę fantastyczne!
Sporty zimowe, czyli jak ulepić bałwana gdy śniegu brak!
W Waszym kalendarzu nie może zbraknąć typowo zimowego zadania: bitwy na śnieżki i lepienie bałwana. Mam nadzieją na sprzyjającą pogodę. Co jednak zrobić, gdy śniegu brak? Śnieżki możemy przecież ulepić z gazety czy porzucać się zwiniętymi w kulkę białymi skarpetkami, a do bałwana możemy użyć sztucznego śniegu, czy zwykłej plasteliny.
Kreatywne zadania, czyli wycinamy lepimy i kleimy!
Na tego typu zadania zawsze powinniśmy mieć miejsce w kalendarzu.
Wycinanie śnieżynki z papieru (na pewno pamiętasz to z lekcji plastyki), dekorowanie świątecznego kubka specjalnymi markerami do porcelany, ozdabianie styropianowych bombek, tworzenie dekoracji z pomarańczy i goździków, lepienie aniołków z masy solnej, czy porcelanowej, zamienianie słoików w eleganckie lampiony. To tylko nieliczne pomysły na świąteczne dekoracje i ozdoby.
Najdłuższy łańcuch choinkowy!
Jedno z zadań pewnie szczególnie kojarzy Wam się ze świętami – robienie łańcucha z kolorowego papieru. Pamiętasz wycinanie pasków i sklejanie ich w ogniwa łańcucha?
Robi się go szybko i nawet najmłodsi się przy tym nie nudzą. A ile jest później radości gdy mierzymy ile metrów łańcucha udało nam się skleić!
Nauka nie idzie w las!
Część zadań ma na celu przygotowanie Was do świąt. Przykładowe tematy to: skąd wziął się zwyczaj dekorowania choinki, poznaj zwyczaje świąteczne w innych krajach, jak powiedzieć „Wesołych Świąt” w trzech różnych językach, śpiewanie kolędy (całej), granie wybranej kolędy na cymbałkach, flecie czy pianinie.
Świąteczna biblioteczka!
Boże Narodzenie to tak wdzięczny temat, że znajdziesz naprawdę wiele książek o tej tematyce. Warto wybrać się do biblioteki, czy księgarni w poszukiwaniu tej odpowiedniej, którą przeczytacie wieczorem przed spaniem lub podczas biwaku w bazie pod choinką (i już masz kolejne dwa zadania!). Warto przeznaczyć jedno z zadań na czytanie Ewangelii o narodzeniu Jezusa, aby nie zapomnieć, co jest głównym tematem świąt, poza choinką i prezentami.
Szukanie ukrytego skarbu!
Jednym z ulubionych zadań dzieci (a nawet dorosłych) jest wykonanie mapy skarbów. Poruszacie się wtedy po domu według wskazówek czy zagadek, by odnaleźć schowany drobiazg. Przygotowanie mapy może być czasochłonne, ale uwierz, że warto ją zrobić!
Porządki to jednak też przygotowanie do świąt!
Czas na Wasze ulubione zadanie kalendarzowe, które brzmi „posprzątaj swój pokój”. Na pewno chętnie wykonujecie tą czynność, by rodzice nie musieli powtarzać tego jak echo. Nasuwa się tutaj na myśl więcej takich czynności: „posprzątaj biurko”, „posegreguj zabawki”, a może nawet „umyj podłogę w kuchni” ….), ale wiem, że wtedy ten kalendarz straciłby w Waszych oczach. I to bardzo! Zatem pozostańmy przy sprzątaniu swojego pokoju.
Udekoruj dom na święta!
Powycinane z papieru śnieżynki, sztuczny śnieg w sprayu to podpowiedź do zadania „udekoruj okno”. Możesz również kupić gotowe naklejki żelowe. To też się liczy! Bliżej świąt „udekoruj choinkę”, czy „udekoruj stół na święta”.
Pamiętaj o innych!
Może tradycją w Waszym domu jest samodzielne wykonywanie kartek świątecznych, które następnie wysyłacie dalszej rodzinie i znajomym. Pamiętajcie również o innych ludziach. Możesz przygotować paczkę dla potrzebujących, wybrać zabawki, czy książki, których już nie używasz, a przydałyby się na przykład w szpitalach dziecięcych. Naprawdę fajnym zadaniem jest również „ powiedz coś miłego koledze, z którym rzadko się bawisz”, „pamiętaj o uśmiechu przez cały dzień”, czy „przygotuj miłą niespodziankę dla rodziców lub rodzeństwa”. Zimą pamiętajmy także o ptakach! Możemy zrobić karmnik, chociażby najprostszy ze skórki pomarańczy wypełnionej ziarenkami.
Zadbaj o wspomnienia!
Pomyśl o tym, co będziecie wspominać przez lata – nagrajcie rodzinny filmik z przygotowań do świąt lub zróbcie sesję zdjęciową. Nie ma potrzeby szukania profesjonalnego fotografa, który zadba o klimat zdjęć. Może kiedyś urządzisz „dzień wspomnień” podczas, którego usiądziecie wspólnie przy albumie i obejrzycie zdjęcia z poprzednich świąt.
Przez żołądek do serca!
Wigilia kojarzy się z przepysznymi pierożkami, barszczem z uszkami i rybą. W tym roku możecie wyszukać przepis z potrawą, którą zrobicie samodzielnie (no może z drobną pomocą kogoś dorosłego).
Dość sporo tych propozycji, jak na okres przedświąteczny, ale mam nadzieję, że znajdziesz w nich coś dla siebie. Z całego serca polecam Ci zabawę z kalendarzem. Może dzięki niemu sprawisz by magia świąt nie zniknęła wraz z wiekiem i wiarą w Aniołka. Zatrzymaj się na chwilę, pomyśl co dla Ciebie i Twojej rodziny będzie ważniejsze: wypucowany dom, czy wspomnienia warte więcej niż prezenty pod choinką. Jeśli nie masz czasu wybierz chociaż zadania, które zajmą Wam kilka minut – naprawdę warto!
Teresa Kot