Za nami dzień pełen wrażeń. Uczniowie pracowali w zespołach doskonaląc swoje umiejętności pracy w grupie, autoprezentacji. Rozwijali również kompetencje liderskie. W drugiej części warsztatów nasz młodzież prezentowała umiejętności aktorskie
EUROWEEK
- 6
Dzień Drzewa
W tym dniu przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat drzew i ich budowy. Ułożyły z darów jesieni sensoryczne drzewa. W czasie zabaw badawczych oglądały i dotykały ich liści oraz owoców. Nie zabrakło również wesołej zabawy na świeżym powietrzu.
3
EUROWEEK
Zaczynamy naszą kolejną przygodę z Euroweek-iem. Tym razem warsztaty językowe prowadzą wolontariusze z Gruzji, Kolumbii, Meksyku i Indii.
Zajęcia w nowo otwartej „Eko Pracowni pod Chmurką” – EKO BAZA
Uczniowie z klasy 6 i 8 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w nowo powstałej na terenie szkoły pracowni przyrodniczej na świeżym powietrzu - EKO BAZA.
W naszej EKO BAZIE ze stacji meteorologicznej dokonaliśmy odczytu wartości temperatury powietrza, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz kierunku wiatru. Uczniowie zapoznali się z budową zegara słonecznego oraz zasadą odczytywania czasu. Przy tablicy - krzywe zwierciadło – lustro specjalnie wygięte w łuk w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać – mogliśmy obserwować zniekształcone odbicie swojej sylwetki. Młodzież próbowała swoich możliwości w ułożeniu Eko-memory i odnalezieniu ukrytych obrazów. Tablica magnetyczna z kulodromem pobudziła wyobraźnię uczniów, którzy układali tory do spadających kul.
Nasza Eko Pracownia pod Chmurką to super miejsce do nauki, zabawy, ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.10
MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!
By egzystować w zgodzie z naturą i dla natury, niezbędna jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Aby stało się to możliwe nasza szkoła podjęła działania
w celu stworzenia klasopracowni na świeżym powietrzu. Wzięliśmy udział w konkursie na projekt "EkoPracownia Pod Chmurką’’, zdobywając tym samym środki finansowe w wysokości 69.980zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz przy wsparciu Gminy Opatów.
W dniu 9 października odbyła się w naszej szkole uroczystość otwarcia pracowni Eko Baza. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dyrektor SP Barbara Paliwoda, wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak oraz zaproszeni goście.
Pracownia składa się z dwóch części: wykładowo-eksperymentalnej oraz ogródków ziołowo-warzywnych.
Część wykładowo-eksperymentalna wyposażona jest w:
a. Ławostoły, gdzie pod opieką nauczyciela uczniowie mogą wykonywać ciekawe eksperymenty
i badania, analizować zjawiska przyrodnicze oraz przyjemnie spędzić czas na łonie natury. Ławostoły te będą wykorzystane także na innych zajęciach dydaktycznych, takich jak plastyka, muzyka, zajęcia z wychowawcą, czy zajęcia świetlicowe,
b. Zegar słoneczny – posłuży młodzieży dostrzegać związek pomiędzy kierunkami geograficznymi, Słońcem i czasem,
c. Krzywe zwierciadło – wykorzystane będzie na zajęciach z fizyki, pozwoli ono wyjaśnić zniekształcenie obrazu danego przedmiotu,
d. Tablica magnetyczna z kulodromem – urządzenie to w zabawny sposób pozwoli kształtować wyobraźnię przestrzenną uczniów, zdolności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową,
e. Eko-memory – popularna gra, która pozwoli ćwiczyć pamięć i koncentrację, połączy zabawę
z wiedzą przyrodniczą,
f. Eko-kuchnia – to świetna zabawa w gotowanie, w czasie której z artykułów codziennego użytku można stworzyć imitację najlepszej uczty kulinarnej,
g. Stacja meteorologiczna – pozwoli młodzieży rozwijać umiejętność obserwowania pogody
i zmian zachodzących w przyrodzie.
Oprócz części wykładowo-eksperymentalnej dysponujemy Miniogródkiem ziołowo-warzywnym. Wysiane w nim aromatyczne zioła i warzywa będziemy mogli wykorzystać w przygotowaniu zdrowych soków, przekąsek i kanapek. Istnienie Miniogródka pozwoli obserwować uczniom rośliny w różnych fazach rozwoju oraz poznawać warunki potrzebne do wzrostu roślin.
W ramach całego projektu realizowany będzie również autorski program edukacyjny "Ogródek Młodego Odkrywcy”.
BOOKCROSSING
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.
Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.
Nasza szkoła również dołączyła do akcji!
Zapraszamy uczniów do przynoszenia swoich książek!
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie otrzymała środki finansowe z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025'', którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw.
Z pozyskanych środków zostaną zakupione książki, elementy wyposażenia. Zmodernizowana zostanie czytelnia oraz przeprowadzone będą działania promujące czytelnictwo wśród społeczności szkolnej.
BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych "Biblioteka- Dobre miejsce dla człowieka".
Celem programu jest promocja czytelnictwa oraz wsparcie wizerunku bibliotek szkolnych.
Zaczynamy realizować pierwsze zadanie: "Pożeracze książek''. Jest wzorowane na kartach lojalnościowych "Bilet powrotny do biblioteki'' realizowanych w naszej bibliotece w 2021 roku a także na zasadach znanych z gier komputerowych.
W trakcie akcji uczniowie przeczytają po pięć książek i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia.
Zapraszamy wszystkich uczniów!
SAMORZĄD SZKOLNY
Pod koniec września w naszej szkole drogą demokratycznego głosowania, został wyłoniony nowy Samorząd Szkolny, w którego skład wchodzą: Przewodnicząca – Amelia Mach, uczennica klasy VIII, Zastępca – Józef Krawczyk, uczeń klasy VIII, Skarbnik – Natalia Polańska, uczennica klasy VIII, Członkowie – Dominik Ganderski, uczeń klasy VI oraz Jan Macherzyński, uczeń klasy Vb. Nowemu Samorządowi Szkolnemu życzymy wielu pomysłów oraz owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym.
Spotkanie z Panem Policjantem w Filii w Wilkowiecku
3 października w Filii w Wilkowiecku odbyło się spotkanie z Policjantem Dzielnicowym. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i szkole. Pan Policjant przypomniał o najważniejszych zasadach poruszania się po drodze, zwrócił szczególną uwagę na noszenie kamizelek odblaskowych; odblasków oraz świateł przy rowerach. Następnie w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły panu policjantowi obrazki oraz podziękowanie.
Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu
29 października nasze oddziały przedszkolne obchodziły Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach tej akcji zerówkę odwiedziła Pani Magdalena – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie - która czytała przedszkolakom utwory naszej patronki Marii Konopnickiej. Młodsze grupy miały okazję osobiście zwiedzić bibliotekę i wysłuchać w niej czytanych przez Panie bajek. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje.
Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!
1
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EUDUKACYJNY SENSORYCZNY KOGEL MOGEL
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ALFABET LOGOPEDYCZNY
Europejski Dzień Języków
Społeczność naszej szkoły obejrzała program artystyczny w związku z przypadającym na dzień 26 września Europejskim Dniem Języków. Dzień ten ogłosiła Rada Europy w 2001 roku pragnąc zwrócić szczególną uwagę na znaczenie nauki języków oraz poprawić świadomość istnienia i szacunek dla wszystkich języków używanych na naszym kontynencie.
Klasy V, VI i VIII z nauczycielami języków przygotowały trzy inscenizacje bajek – „Zupę z kamienia”, „Czerwonego Kapturka” i „Rzepkę” w angielskiej wersji językowej.
7
Dzień Chłopaka 2023!
Uczniowie uwielbiają chwile, w których mogą oderwać się od sprawdzianów i kartkówek, od standardowych lekcji, dlatego warto podjąć wyzwanie i zorganizować niecodzienny Dzień Chłopaka w swojej klasie. Jeżeli nie możemy poświęcić całego dnia na świętowanie, wystarczy jedna godzina lekcyjna aby zintegrować zespół klasowy.
29 września w klasie VII chłopcy również obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń, wręczyły kolegom prezenty. Oprócz upominków był również poczęstunek dla wszystkich uczniów z klasy. Obchody Dnia Chłopaka minęły w miłej i sympatycznej atmosferze. Było super!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - Filia w Wilkowiecku
29 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, uwrażliwianie na piękno słowa czytanego. Z tej okazji uczniowie i przedszkolaki słuchały wierszy czytanych przez starszych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli na świeżym powietrzu. Dzieci mówiły o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach. Uczniowie rozwiązywali zagadki związane z wysłuchanymi wierszami oraz rysowali sceny z wybranych wierszy.
4
Wrześniowe sprzątanie CZAS START!
W dniu 15 września nasza społeczność szkolna dołączyła do 30 już Akcji - Sprzątanie świata!
W tym roku, po raz kolejny chwyciliśmy za worki i rękawice by posprzątać kawałek Polski – naszą najbliższą okolicę.
Połączyliśmy nasze siły w myśl hasła "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁACZY LUDZI".
Naszym działaniem udowodniliśmy, że "WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE!’’
Gratulujemy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, dziękując jednocześnie za zaangażowanie
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie