Krótkoterminowa wymiana młodzieży
Dania – Polska
18-22 marca 2019 r.
W dniach 18-22 marca 2019 r. w murach naszej szkoły miała miejsce krótkoterminowa wymiana młodzieży. Wydarzenie to odbyło się w ramach projektu Erasmus+ pt.: „Improving the well-being of students is the basis to be a good European Citizen” . W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie gościliśmy 5 uczniów i uczennic oraz 2 nauczycieli z Frejlev Skole w Danii.
Program wizyty naszych partnerów był bardzo urozmaicony.
Pierwszy dzień prac projektowych został oficjalnie zainaugurowany przez Panią Dyrektor Barbarę Paliwodę. Najpierw uczniowie klasy 6 opowiedzieli o naszej szkole, o najważniejszych wydarzeniach i wartościach promowanych przez SP w Opatowie, a później oprowadziliśmy naszych gości po budynku placówki. Pierwszy dzień opierał się w znacznej mierze na zabawach integracyjnych. By nasza praca była owocna, musieliśmy się lepiej poznać. W tym celu uczniowie polscy i duńscy przeprowadzali ze sobą wywiady z wykorzystanie laboratorium językowego MULTICOLAB. Praca na słuchawkach sprawiła, że uczniowie bardzo chętnie opowiadali o sobie i swoich zainteresowaniach. Po zakończonym zadaniu kilkoro uczniów zaprezentowało, czego dowiedzieli się na temat swoich partnerów. Kolejnym zadaniem było odnalezienie osoby, która…………….. To zadanie wywołało wśród uczestników wiele śmiechu i ostatecznie przełamało bariery.
Następnie poruszyliśmy bardzo ważny temat, jakim jest tolerancja. Uczniowie obejrzeli film na temat różnic miedzy ludźmi, które czasami potrafią prowadzić do wykluczenia społecznego lub dyskryminacji. Świadomość tych różnic, pomaga zrozumieć świat i stać się bardziej tolerancyjnym. Ponadto uczniowie zrozumieli fakt, że pomimo wielu różnic, zawsze potrafimy znaleźć coś, co nas łączy. Uczniowie szukali tych podobieństw między sobą. Okazało się, że uczniowie z Polski i Danii mają wiele wspólnego. Trzeba jednak pamiętać, że różnice między ludźmi czasami mają wpływ na brak akceptacji samego siebie. Z tego względu uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: Co sprawia, że jestem wyjątkowy/a? Celem tego zadania było odnalezienie cech, które czynią nas unikalnymi.
Następnie rozpoczęliśmy pracę nad wyjątkową flagą UE, na gwiazdkach której miały pojawić się najważniejsze wartości promowane przez Unię Europejską. Był to projekt plastyczny, podczas którego uczniowie musieli wykazać się cierpliwością i precyzją. Uczniowie podzielili się zadaniami i zgodnie wykonali pracę w grupach.
Wreszcie nadszedł czas na lekcję polskiej kultury i tradycji; w tym celu udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego w Zwierzyńcu Pierwszym. Wzięliśmy udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” oraz wykonywania mydełek. Dzięki interaktywnej formie, każdy z nas miał okazję mielić zboże czy tworzyć kompozycje zapachowe. Wyjątkowym zadaniem była również nauka prania na tarce. Jednak jednym z najważniejszych projektów było własnoręczne wykonanie bułek. We wszystkich zadaniach uczniowie wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem.
Następnego dnia grupa projektowa udała się na wycieczkę do Częstochowy, gdzie poznała wyjątkowe miejsce jakim jest Jasna Góra. Miejsce to z pewnością zapadnie naszym gościom w pamięci. Kolejnym punktem programu wycieczki była Stacja Grawitacja. Uczniowie mieli okazję dalej się poznawać i integrować poprzez wspólną zabawę na trampolinach. Śmiechom i dobrej zabawie nie było końca.
21 marca to wyjątkowy dzień w kalendarzu szkolnym – jest to bowiem pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane były zajęcia zumby, w których udział wzięli również uczniowie z grupy projektowej. Po takiej rozgrzewce umysły gotowe były na bardzo trudne zadanie, jakim jest zdefiniowanie wartości europejskich. Dzięki pracy w grupach poznaliśmy, jak nazywają się te wartości i spróbowaliśmy je opisać. Następnie dokończyliśmy flagę: przymocowaliśmy gwiazdki do tła i umieściliśmy na nich nazwy wartości. Rezultatem naszej pracy jest imponująca flaga UE, która od tej pory będzie witać wszystkich gości SP w Opatowie. Zaprosiliśmy naszych partnerów do udziału w obchodach pierwszego dnia wiosny, czyli w przemarszu po miejscowości Opatów oraz tradycyjnym paleniu marzanny. Była to kolejna cenna lekcja polskich tradycji i zwyczajów. Ostatnim punktem programu był trening umiejętności wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych pt.: „Explore Mars With Scratch”. Podzieliliśmy się na 2 grupy: jedna grupa programowała roboty, które odkrywały planetę i zdobywały punkty w różnych konkurencjach sprawnościowych, kolejna grupa zajmowała sie programowaniem klocków LEGO. Również te zajęcia wywołały u uczniów wiele emocji i pozwoliły na wymianę wiedzy i umiejętności. Podczas tej sesji uczniowie musieli wykazać się umiejętnością pracy w parach, umiejętnością planowania oraz zarządzania czasem. Była to kolejna okazja do doskonalenia umiejętności komunikowania sie w języku angielskim, wykorzystując specjalistyczne słownictwo.
Wieczorem nadszedł czas na spotkanie pożegnalne, które swoją obecnością uświetnił Wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak. Była to okazja na spotkanie się wszystkich osób zaangażowanych w organizację tygodnia. Chcieliśmy, aby nasi partnerzy zapamiętali wizytę w Polsce na długo, dlatego przygotowaliśmy również część artystyczną. Zaproszenie na to wyjątkowe spotkanie przyjęła od nas orkiestra dęta ze Złochowic, która dała niezapomniany koncert. Następnie wystąpiły uczennice naszej szkoły prezentując swoje umiejętności taneczne oraz wokalne.
Podsumowując można stwierdzić, że udział w spotkaniach międzynarodowych jest nieoceniony pod względem umiejętności interpersonalnych, międzykulturowych i językowych.
Pragniemy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i organizację krótkoterminowej wymiany młodzieży w Opatowie.
Malwina Kauf – szkolny koordynator projektu
Beata Strzelec - drugi koordynator projektu