Uczniowie nasej szkoły wzięli udział w zbiórce pieniędzy do puszek na budowę w Częstochowie Domu Fundacji "Oczami Brata" -przeznaczonego dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu. Dom będzie przeznaczony szczególnie dla podopiecznych fundacji. W zbiórce wzięło udział dziesięć naszych wolontariuszek. Więcej informacji na temat działalności koła znajduje się na stronie Facebook (Szkolne Koło Wolontariatu w Opatowie pod nazwą "GraM Dobroci" ).
GraM Dobroci
"PODRÓŻ MOICH MARZEŃ - ŚLADAMI SŁYNNYCH MATEMATYKÓW" - SUKCES UCZENNICY KLASY VIII
Dziewięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie organizowanym przez Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych Im. Kazimierza Pułaskiego W Częstochowie. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań geograficznych oraz popularyzowanie matematyki poprzez przybliżenie sylwetek i osiągnięć matematyków, został rozstrzygnięty.
Na konkurs wpłynęło ponad 60 prac o bardzo zróżnicowanym poziomie. Wśród nich wiele było bardzo ciekawych, prezentujących oryginalne i kreatywne podejście do tematu oraz wysoki poziom merytoryczny.
Jury konkursowe postanowiło przyznać III miejsce dla Weroniki Kiepury uczennicy klasy VIII naszej szkoły.Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
PROGRAMISTYCZNY SUKCES
Jakub Heluszka i Piotr Konieczny z klasy VIII zdobyli II miejsce w I Powiatowym Konkursie Informatycznym „INTERNET – MOJE ZAPROGRAMOWANIE NA BEZPIECZNE SURFOWANIE”. Zadaniem uczestników było utworzenie animacji w programie Scratch.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Parzymiechach i Powiatowa Komenda Policji w Kłobucku.
ZIELONA PRACOWNIA - PROJEKT 2019
Rozstrzygnięcie konkursu ,,Zielona pracownia-projekt'2019’’ ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jesteśmy w gronie laureatów Konkursu Zielona pracownia’2019 i otrzymaliśmy nagrodę finansową 7500,00 zł na realizację projektu "Zielony Zakątek Opatowa”
WYSZUKIWARKA ZAWODÓW "WYBIERAM ZAWÓD DLA SIEBIE"
Na stronie internetowej RODN „WOM” w Częstochowie zamieszczono wyszukiwarkę zawodów „Wybieram zawód dla siebie - Informator o szkolnictwie branżowym” z terenu Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego (rok szkolny 2019/2020). Narzędzie to ułatwi uczniom podjęcie decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.
PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI
W naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny "PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI", którego celem było poszerzenie wiedzy dotyczacej praw dziecka, pobudzenia aktywności twórczej, rozwiązania umiejętności obserwacji otaczającego świata i dokumentowanie go.
Przedmiotem konkursu była autorska praca plastyczna wykonana dowolną techniką. Spośród zgłoszonych prac przez Szkoły Podstawowe z całego powiatu, komisja konkursowa wybrała i nagrodziła 12.
Prace laureatów zostały również zaprezentowane w kalendarzu na rok 2019, ktory został wydany przez naszą szkołę przy współudziale Starosty p. Henryka Kiepury oraz Wójta Gminy Opatów p. Bogdana Sośniaka.
Nagrodzeni uczniowie:
Jakub Banaś - SP Waleńczów
Oliwia Świącik - SP nr 2 Kłobuck
Kinga Pawluch - SP Iwanowice Duże
Michalina Kulej - SP Opatów
Weronika Kiepura - SP Opatów
Anastazja Płuska - SP Opatów
Iga Jantos - SP Opatów
Kinga Cudna - SP Iwanowice Duże
Amelia Tałaj - SP nr 2 Kłobuck
Maja Stępień - SP nr 3 Kłobuck
Kamila Świącik - SP nr 2 Kłobuck
Serdecznie wszystkim gratulujemy i zapraszamy za rok.
POZNAJEMY ŚWIAT Z NORWIDEM - KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW
Dnia 04.03.2019r. w IX Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Częstochowie odbył się konkurs międzyszkolny geograficzno-historyczny z elementami angielskiego pt. "POZNAJEMY ŚWIAT Z NORWIDEM", w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.
Konkurs był skierowany do uczniów klasy 7, 8 szkoły podstawowej oraz gimnazjum rejonu częstochowskiego. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów.
Uczestnicy konkursu rozwiązywali test dotyczący znajomości wiedzy geograficzno- historyczno-językowej na temat Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W konkursie wzięło udział 45 uczniów.
Laureatami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły:
I miejsce Maciej Pietrzak
III miejsce Miłosz Pośpiech
IV miejsce Daniel Jantos
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie, a laureaci zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
DINOZAURY W PRZEDSZKOLU
Dnia 1 marca w grupach przedszkolnych rozmawialiśmy o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Oglądaliśmy przyniesione przez dzieci do przedszkola dinozaury – zabawki, książeczki, albumy, plansze. Przedszkolacy mieli również okazję obejrzeć bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Nie zabrakło oczywiście zabaw ruchowych i zadań związanych z tematem przewodnim.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS "STOP SMOG"
Milo nam poinformować, iż w ogólnopolskim konkursie " STOP SMOG", organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom z Warszawy uczennice klasy VI :
Julia Bielecka,
Paulina Szlachcic,
Natalia Pokorska,
Dominika Książek
Nikola Bernad
otrzymały I MIEJSCE.
Uczennice wywalczyły dofinansowanie 50% do 7 dniowego pobytu z wyżywieniem i atrakcjami dla całej klasy.
GRATULUJEMY!
NABÓR DO KLASY PIERWSZEJ
Zasady naboru do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej
im. Marii Konopnickiej w Opatowie
na rok szkolny 2019/20201. Do klasy pierwszej przyjmowane są dzieci zamieszkałe w obwodzie Szkoły (obwód obejmuje miejscowości: Opatów, Iwanowice Małe, Naboków, Zwierzyniec Pierwszy, Zwierzyniec Drugi) na podstawie zgłoszenia rodziców/prawnych opiekunów (zał. nr 1 - zgloszenie-o-przyjecie-dziecka-do-klasy-pierwszej-zalacznik-1.doc). Druk zgłoszenia można pobrać w Szkole lub ze strony internetowej. Wypełnione zgłoszenie należy złożyć w placówce w terminie do dnia 15 marca 2019 r.
2. Dzieci zamieszkałe poza obwodem mogą być przyjęte po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeśli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami. Dzieci przyjmowane są na podstawie wniosku złożonego przez rodziców/prawnych opiekunów (zał. nr 2 - wniosek-o-przyjecie-dziecka-do-klasy-pierwszej-zalacznik-nr-2.doc). Druk wniosku można pobrać w Szkole lub ze strony internetowej. Wypełniony wniosek należy złożyć w placówce w terminie do dnia 15 marca 2019 r.
3. Przyjęć dzieci do kl. I dokonywać będzie Komisja Rekrutacyjna powołana przez dyrektora Szkoły.
4. Określone zostają następujące terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy
składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego do kl. I Szkoły Podstawowej w Opatowie na rok szkolny 2019/2020:
1) od 1 do 15 marca 2019r.– przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego przez komisję rekrutacyjną, powołaną przez dyrektora Szkoły;
2) w dniu 19 marca 2019r. – podanie do wiadomości listy kandydatów przyjętych do klasy pierwszej Szkoły;
3) od 3 kwietnia do końca sierpnia 2019r. – nabór uzupełniający, przeprowadzany w przypadku wolnych miejsc w klasie pierwszej pozostających po postępowaniu rekrutacyjnym.
ZASADY NABORU DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Zasady naboru do Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej
im. Marii Konopnickiej
na rok szkolny 2019/2020
1. Nie biorą udziału w rekrutacji dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w Oddziale Przedszkolnym. Rodzice / opiekunowie prawni w okresie od dnia 25 lutego do 4 marca bieżącego roku składają jedynie deklarację dotyczącą dalszego uczęszczania dziecka do Oddziału Przedszkolnego (zał. nr 2 - deklaracja-o-kontynuowaniu-wychowania-przedszkolnego-zalacznik-nr_2__2019-20.doc). Druk deklaracji można pobrać w Szkole lub ze strony internetowej Szkoły. Wypełnioną deklarację należy złożyć w siedzibie Szkoły w nieprzekraczalnym terminie do dnia 4 marca 2019r.
2. Rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego prowadzona będzie od 1 marca do 15 marca 2019 r. Druk wniosku (zał. nr 1 - wniosek-o-przyjecie-do-oddzialu-przedszkolnego-zalacznik-nr-1__2019-20.doc) o przyjęcie dziecka można pobrać w Szkole lub ze strony internetowej Szkoły. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w siedzibie Szkoły w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 marca 2019r.3. Przyjęć dzieci do Oddziału Przedszkolnego dokonywać będzie Komisja Rekrutacyjna powołana przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Opatowie.
PROJEKTY eTWINNING W NASZEJ SZKOLE
Projekty eTwinning szansą na rozwój naszych uczniów
eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy - współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.
eTwinning wspiera wspólne projekty co najmniej dwóch szkół. Szkoły tworzą partnerstwa i razem realizują projekt za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). W eTwinningu szkoły współpracują i komunikują się za pomocą Internetu.
W naszej szkole będą realizowane dwa projekty, jeden z dziedziny matematyczno-informatycznej poprowadzi Lidia Pawelak, drugi to projekt językowy i poprowadzi go Malwina Kauf.
- „Myślę, tworzę, projektuję” – projekt, który ma na celu zachęcić uczniów do tworzenia gier dydaktycznych z wykorzystaniem narzędzi TIK oraz rozwijać kreatywne myślenie matematyczne.
- „Words for words”- celem projektu jest promocja i zachęta do nauki języków obcych, przełamanie barier językowych.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
W lutym w naszej szkole przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne poświęcone prawom i obowiązkom internautów.
Opracowaliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie:
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
- Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
- Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
- Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
- Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
- Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.
- Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
- Czytaj regulaminy.
- Sprawdza, czy strona. do której się logujesz. ma zabezpieczenie SSL.
- Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
- Traktuj innych tak, jak sam byś chciał być traktowany.
- Pamiętaj o odpowiedzialności za czyny i słowa.
- Anonimowość w sieci jest pozorna.
PROGRAMUJEMY
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Code Week Polska - czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Celem akcji jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasi uczniowie na zajęciach komputerowych i lekcjach informatyki doskonale sobie radzili z aplikacjami wprowadzającymi elementy programowania.
Te umiejętności przydały się uczniom do sterowania robotami Finach. Potrafili zaprogramować czujniki robotów, omijanie przeszkód podczas jazdy, sterowali również oświetleniem ich nosków.
BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to okres hulanek, swawoli, na który wiele osób czeka cały rok. Bal karnawałowy jest atrakcją lubianą przez dzieci, dostarcza im wiele radości i przeżyć. To właśnie podczas takich imprez spełniają się dziecięce marzenia. Nasze pociechy lubią, chociaż na kilka godzin wcielić się w ulubione postacie z bajek, filmów i książek. Tak też było u nas 9 lutego. Do grupy dzieci w tym roku dołączyli nauczyciele. Zatem pomysłów nie zabrakło, Wszyscy zaprezentowali się we wspaniałych przebraniach. Na sali pojawiły się wróżki, księżniczki, czarownice, policjanci, tygrysy, kotki i wiele innych niezwykłych postaci. Podczas pląsów było kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy. Bal umożliwił dzieciom, rodzicom, wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Organizatorzy dziękują rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu tak wspaniałego balu oraz udział we wspólnej zabawie.
II GMINNY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
17 stycznia 2019 r. odbył się II Gminny Konkurs z Języka Niemieckiego DACHL-Länder”. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy z języka niemieckiego, szczególnie w zakresie wiedzy realioznawczej. Kolejnym założeniem jest również motywowanie uczniów do samodzielnej pracy.
W tym roku uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami, które dotyczyły m.in. podstawowej wiedzy o krajach niemieckojęzycznych (flagi, ludność itp.). Wśród zagadnień konkursowych znalazły się również: podziały administracyjne, szczyty górskie, miasta portowe, najbardziej znane i najstarsze uniwersytety, zjednoczenie Niemiec itd. Jedną z nowości tegorocznego konkursu była znajomość znanych osobistości z dziedzin takich jak: literatura, muzyka, sport czy polityka.
W tym roku najlepszymi okazali się:
Krystian Drzazga (SP im. T. Kościuszki w Wilkowiecku) – I miejsce
Szymon Rzepka (SP im. J. Tuwima w Złochowicach) – II miejsce
Kacper Widera (SP w Iwanowicach Dużych) – III miejsce
Organizatorką konkursu była p. Malwina Kauf.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok.
KUCHNIE EUROPY
15 stycznia 2019 roku, uczniowie z klas 6-8 oraz oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie przygotowały na zebranie z rodzicami imprezę środowiskową - KUCHNIE EUROPY. Uroczystość stała się już tradycją w naszej szkole, poczęstunek przygotowywany jest corocznie z niezwykłym rozmachem. Każda klasa miała za zadanie przygotować tradycyjne potrawy związane z wylosowanym wcześniej krajem. Ze względu na udział w projekcie realizowanym w ramach programu Erasmus+, w tym roku były to: Portugalia, Dania, Belgia, Wielka Brytania, Niemcy i Polska. Nie dość, że potrawy były przepyszne, to przygotowane przez uczniów stoiska zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich obecnych. Oprócz potraw mogliśmy zapoznać się tradycyjnymi strojami, podziwialiśmy dekoracje stoisk, między innymi plakaty prezentujące flagi, znane miejsca i zabytki poszczególnych państw. Mogliśmy również posłuchać tradycyjnej muzyki poszczególnych krajów. Serdecznie dziękujemy za włożony trud i zaangażowanie uczniów, rodziców i wychowawców.
"KLIMATYCZNA KLASA" - PROJEKT
Chętni uczniowie klasy II i III uczestniczą w bieżącym roku szkolnym w projekcie „Klimatyczna klasa”. W ramach projektu odbywają się lekcje dotyczące przyrody i ochrony środowiska, przeprowadzane są ciekawe doświadczenia przyrodnicze. Uczniowie rozwijają jednocześnie swoje kompetencje społeczne, czyli uczą się współpracować w zespole, co jest umiejętnością niezwykle ważną we współczesnym świecie.
Każda z klas otrzymała zestawy badawcze, które pozwalają na przeprowadzenie prostych, ale efektownych doświadczeń i obserwacji przyrodniczych. Uczniowie mogą zaprojektować zielone obszary i stworzyć ich makiety, sprawdzą, dlaczego miasta nagrzewają się szybciej niż tereny wiejskie, i dowiedzą się, jak ocenić stopień zanieczyszczenia powietrza. W zestawie znajdują się lupy, szkiełka mikroskopowe, plansze z drzewami, termometry, skala porostowa i plakaty. Przykładowe tematy zaplanowane do realizacji:
- Jak wspólnie zapracować na sukces?
- Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej?
- Co porosty mówią o jakości powietrza?
- Czy samochody ogrzewają miasta?
- Jaką rolę odgrywają w mieście drzewa?
- Jak z butelek powstają bluzy polarowe?
Na ostatniej lekcji uczniowie będą pracować kreatywnie. Ze zgromadzonych odpadów stworzą zupełnie nowe przedmioty. Dzięki wyobraźni dzieci zużyte przedmioty zyskają "nowe życie".
Do przygotowanych prac uczniowie dołączą propozycje działań sprzyjające ochronie klimatu
i przekażą je dorosłym. W ten sposób rozpowszechnią ważne postulaty w swoim najbliższym otoczeniu. Zdjęcia wykonanych prac wraz z postulatami i fotorelacją ze spotkań z dorosłymi stanowią pracę konkursową. Nagrodą są zajęcia z naukowcem.
Zapraszamy do fotorelacji z kilku przeprowadzonych zajęć.
Z WIZYTĄ W NIEMCZECH
W dniach 21-25.01.2019 r. 3 uczennice i 2 uczniów z klasy 6 Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie wzięli udział w krótkoterminowej wymianie młodzieży w ramach projektu „Improving the well-being of students is the basis to be a good European Citizen”. W działaniu tym wzięły również udział: szkolny koordynator projektu – Malwina Kauf oraz nauczyciel języka angielskiego – Beata Strzelec.
Szkołą przyjmującą była Staatliche Regelschule „Georg Kresse” w Zeulenroda-Triebes w Turyngii. Podstawowym założeniem wyjazdu była współpraca nad projektem, w ramach której powstała niezwykła flaga UE. Na każdej gwiazdce uczniowie przedstawili wartości europejskie za pomocą szczególnych ikonek. Praca ta wymagała od uczniów kreatywności, umiejętności wykorzystania zasobów internetowych, jak również umiejętności manualnych.
Dla młodzieży wyjątkowym przeżyciem było zamieszkanie wraz z niemieckimi rodzinami, gdzie wykorzystywali swoją znajomość języka angielskiego w codziennych sytuacjach. Również w trakcie wykonywania zadań projektowych uczniowie doskonalili umiejętność zarządzania czasem oraz inne kompetencje, takie jak: praca zespołowa, autoprezentacja, radzenie sobie ze stresem.
Wraz z niemiecką grupą młodzieży uczniowie SP zwiedzili Weimar z domem Goethe’go i Schillera. Wizyta w muzeach była niezapomnianą lekcją ze względu na niecodzienną formę przekazu informacji. Uczniowie zwiedzili również jedno z najstarszych domostw w Triebes, jak również mieli okazję zobaczyć kościół protestancki.
Pobyt w Niemczech był dla wszystkich ogromną przygodą, która niewątpliwie będzie miała wpływ na rozwijanie postaw tolerancji i otwartości wśród młodzieży.
W marcu Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej będzie gościć uczniów i nauczycieli z Danii, którzy poznają ciekawostki na temat polskiej kultury i najpiękniejsze zakątki naszej okolicy
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie