W dniu 10 stycznia w Klasztorze na Jasnej Górze odbyło się wręczenie nagród w XII Konkursie na Choinkę Wieczernikową ,w którym nasza szkoła brała udział po raz pierwszy. Jako uczestnik konkursu otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz kalendarz pt." Jasnogórskie Orły''. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały nam wykonać ozdoby choinkowe oraz osobom, które oddały głosy na naszą choinkę.
AKTUALNOŚCI
XII KONKURS NA CHOINKĘ WIECZERNIKOWĄ
BAL KARNAWAŁOWY
Bal karnawałowy jest atrakcją lubianą przez dzieci, dostarcza im wiele radości i przeżyć. To właśnie podczas takich imprez spełniają się dziecięce marzenia. Nasze pociechy lubią, chociaż na kilka godzin wcielić się w ulubione postacie z bajek, filmów i książek. Tak też było u nas 11 stycznia. Na sali pojawiły się motylki, księżniczki, policjanci, kotki i wiele innych niezwykłych postaci. Podczas pląsów było kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy. Bal umożliwił dzieciom, rodzicom, wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tak wspaniałego balu.
WOJEWÓDZKI KONKURS PRZYRODNICZO-FOTOGRAFICZNY
W bieżącym roku szkolnym w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczo-Fotograficznym „Polska złota jesień” wzięli udział uczniowie z 71 szkół podstawowych naszego województwa. Na konkurs wpłynęło 441 pięknych zdjęć. Komisja oceniająca przyznała po dwa równorzędne I, II i III miejsca, oraz 13 wyróżnień. Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły- Jakub Bauer z klasy I, który zajął II miejsce. Cieszymy się bardzo i serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów.
JASEŁKA
Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły związany z tradycjami i zwyczajami. Do nich należy odgrywanie inscenizacji o narodzeniu Dzieciątka Jezus zwanej Jasełkami. Przed świętami dzieci z Grupy „Sówki” i uczniowie kl. III-V wprowadzili rodziców, dziadków, uczniów i pracowników szkoły w atmosferę świąt. Z wielkim zaangażowaniem wiernie przedstawiły historię narodzenia Dzieciątka Jezus. Kolędy, pastorałki, taniec wzbogaciły występ. Piękna scenografia i kolorowe stroje nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty, nastrojowy klimat. Wszyscy ulegli magii występów dzieci. Ich przedstawienie pozwoliło wszystkim poczuć wspaniałą świąteczną atmosferę, pełną ciepła, radości i bliskości.
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU
Harcerze z 16 ODH Puchacze, działającej przy naszej szkole, wzięli udział w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju i wigili harcerskiej.
XII KONKURS NA WIECZERNIKOWĄ CHOINKĘ
W tym roku nasza szkoła bierze po raz pierwszy udział w XII Konkursie na Wieczernikową Choinkę organizowanym przez Klasztor i Radio Jasna Góra. W dniu 20 grudnia 2019 r. wzięliśmy udział w losowaniu drzewka choinkowego i wylosowaliśmy drzewko nr 7. Choinka została udekorowana w ozdoby wykonane przez grupę świetlicową pod kierunkiem Grażyny Makles.Ozdoby zgodnie z założeniami organizatorów konkursu miały w swej tematyce nawiązywać do 100-tnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Wykonaliśmy więc 18 aniołków tłoczonych w blasze aluminiowej techniką Repujado symbolizujących dzień urodzin papieża (18 maja 1920), W srebrnych gwiazdkach umieściliśmy sentencje , których autorem był Karol Wojtyła. Na choince znalazły się też ozdoby w kształcie prezentów dla Jana Pawła II oraz dzwoneczki.Wszystkie ozdoby wykonane zostały z surowców wtórnych. W dniach od 25- 29 grudnia 2019 r. trwa głosowanie na najładniej udekorowane drzewko choinkowe. Wygra ta choinka, która otrzyma najwięcej głosów pielgrzymów odwiedzających Klasztor Jasnogórski. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Wieczernika w tych dniach i oddania głosów na naszą choinkę.
ŚWIĄTECZNE UPOMINKI
W dniu 19 grudnia uczniowie naszej szkoły udali się z życzeniami i własnoręcznie wykonanymi upominkami bożonarodzeniowymi do miejscowych instytucji (Urząd Gminy, Poczta, Ośrodek Zdrowia oraz Gminny Zespół Oświaty).
WIGILIA
W dniu 19 grudnia Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie gościła już po raz drugi na Wigilii organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Katowicach dla osób niepełnosprawnych naszego powiatu. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pani Wicestarosta Zdzisława Kall, pan dyrektor PCPR Tomasz Sobiś, pan Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Jan Wiesiołek, pan Wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak oraz pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowie Barbara Paliwoda. Uroczystość uświetnił występ chóru naszej szkoły pod kierunkiem pani Patrycji Kik. Zgromadzeni goście byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności wokalnych naszych uczniów. Debiut naszego chóru można uznać za udany.
KONCERT ŚWIĄTECZNY
W dniu 13 grudnia 2019r. w Szkole Podstawowej w Opatowie odbył się Koncert Świąteczny zespołu TOLERANCJA i absolwentek szkoły: Marceliny Szlachcic, Michaliny Kulej, Julii Radzioch, Oliwii Macherzyńskiej i Pauliny Polańskiej. Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości: Starostę Powiatu Kłobuckiego- Pana Henryka Kiepurę, Wójta Gminy Opatów- Pana Bogdana Sośniaka, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci- Pana Jana Wiesiołka, Dyrektora PCPR- Pana Tomasza Sobisia, Radnych, Sołtysów Gminy Opatów, Koła Gospodyń Wiejskich, Koło Emerytów i Rencistów, Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Klubu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych w Hutce, nauczycieli emerytów, pracowników szkoły, zaproszonych gości i mieszkańców Gminy Opatów. Wszyscy zgromadzeni byli pod ogromnym wrażeniem kunsztu muzycznego zespołu oraz wspaniałych solistek. Było cudownie, a Pan Starosta we wpisie na fb już zapowiedział swoją obecność za rok.
SPOTKANIE Z LEŚNICZYM I MYŚLIWYM
Dnia 12.12.2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z leśniczym
Nadleśnictwa Kłobuck panem Jerzym Mazurkiewiczem oraz przedstawicielem Koła Łowieckiego „Ryś” z Kłobucka panem Tomaszem Balcerzakiem.
Spotkanie to miało na celu podsumowanie szkolnej akcji „Pomóżmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę”, w której młodzież klas VI-VIII zbierała żołędzie i kasztany dla zwierzyny leśnej. Uczniowie, którzy uczestniczyli w akcji zostali nagrodzeni.
Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem Koła Łowieckiego RYŚ oraz pracą leśniczego.
„ZOSTAŃ ŚW. MIKOŁAJEM DLA DZIECI Z HOSPICJUM”
Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom za aktywne włączenie się w akcję charytatywną
„ZOSTAŃ ŚW. MIKOŁAJEM DLA DZIECI Z HOSPICJUM”
Zebrane artykuły zostały przekazane małym, potrzebującym podopiecznym Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej przy ul. Krakowskiej.
KAŻDY Z WAS JEST ŚW. MIKOLAJEM
OKAZANE DOBRO – ZAWSZE POWRACA
DZIĘKUJEMY ZA POMOC I ZAANGAŻOWANIE
Szkolne Koło Wolontariatu
MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ
13 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom
II Powiatowego Konkursu Plastycznego o Prawach Dziecka –„MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ”.
Celem konkursu było poszerzenie wiedzy dotyczącej praw dziecka, popularyzacja problematyki praw człowieka wśród uczniów, pobudzanie aktywności twórczej, rozwijanie umiejętności obserwacji otaczającego świata, dokumentowania go oraz interpretacji .
Na konkurs wpłynęło 83 prace z 10 szkół powiatu kłobuckiego, komisja konkursowa nagrodziła dwanaście prac, które zostały umieszczone w kalendarzu na rok 2020. Wydanie kalendarza było możliwe dzięki funduszom uzyskanym ze Starostwa Powiatu Kłobuckiego oraz Gminy Opatów za co składamy serdeczne podziękowania Panu Henrykowi Kiepurze oraz Panu Bogdanowi Sośniakowi.
Oto nazwiska zwycięzców, którzy miniony piątek odebrali nagrody i dyplomy:
- Hubert Szyjka SP w Opatowie
- Wiktoria Wąs SP w Zwierzyńcu Pierwszym
- Zuzanna Strzelec SP w Opatowie
- Lena Kęsik SP w Opatowie
- Błażej Tąder SP w Opatowie
- Julia Przymęcka SP w Waleńczowie
- Maja Majek SP w Waleńczowie
- Magdalena Wąs SP w Zwierzyńcu Pierwszym
- Maja Tronina SP w Waleńczowie
- Amelia Maciuk SP w Lindowie
- Alicja Leszczyńska SP w Wilkowiecku
- Maja Kluba SP w Waleńczowie
Wiemy jednak, że w życiu codziennym zwycięzcą jest każde dziecko, którego prawa są szanowane oraz dorosły, który tych praw przestrzega i stoi na ich straży.
SZLACHETNA PACZKA - PODZIĘKOWANIA
„JEST NA ŚWIECIE JEDEN ZAWÓD
JEDNO JEDYNE POWOŁANIE – BYĆ DOBRYM DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA”
MARIA DĄBROWSKA
Szanowni Państwo.
Prosimy przyjąć serdeczne słowa podziękowania za tak wspaniały odzew na naszą prośbę o wsparcie akcji SZLACHETNA PACZKA.
Napełnia nas radością i dumą fakt, że Rodzice i ich dzieci Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie mają tak gorące serca i rozumieją potrzeby ludzi skrzywdzonych przez los.
Szkolne kolo wolontariatu
DZIĘKUJEMY!
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Grupa „Sówki” wybrała się 4 grudnia do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie na spektakl „Kometa nad Doliną Muminków”. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały przygody Muminka i jego przyjaciół. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z Mikołajem. W teatrze dzieci przeżyły wiele wspaniałych chwil. Ten dzień długo zostanie w ich pamięci.
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE - CYBERPRZEMOC
Przedstawiciele Policji przeprowadzili warsztaty profilaktyczne z uczniami klas IV i VI Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie.
W czasie spotkania rozmawiano o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, czynach karalnych najczęściej popełnianych przez młodych ludzi, ale także o cyberprzemocy.
Profilaktycy z Wydziału Prewencji kłobuckiej Policji zwrócili szczególną uwagę na odpowiedzialność za swoje działania. Wyjaśniono uczniom co to jest czyn karalny, a także pojęcie „nieletniego” oraz omówiono zjawisko demoralizacji i jakie są jej przejawy. Uczestnikom spotkania przedstawiono środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sąd rodzinny i nieletnich wobec nieletnich sprawców czynów karalnych, czy osób przejawiających cechy demoralizacji. Omówiono niektóre z artykułów kodeksu karnego m.in. groźby karalne, pobicie, uporczywe nękanie (tzw. stalking), jak również wyjaśniono aspekty prawne ochrony karnej funkcjonariuszy publicznych
Poza tym policyjni profilaktycy rozmawiali z uczniami o cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, że to negatywne zjawisko wykorzystuje media elektroniczne, takie jak Internet, czy telefonia komórkowa. W swej lekkiej odmianie, opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia lub poniżania kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Zdecydowanie bardziej drastyczną formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, dokonywanie wpisów na forach dyskusyjnych, czy też robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w Internecie bez zgody osoby nagrywanej.
Celem realizowanych cyklicznie w szkole warsztatów jest wykształcenie wśród najmłodszych prawidłowej reakcji w sytuacjach związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy. W trakcie zajęć z uczniami przedstawiciele Wydziału Prewencji omówił wszystkie formy i przejawy tego negatywnego zjawiska. Impulsem do aktywnej wymiany zdań i opinii w trakcie warsztatów stała się przygotowana prezentacja i filmy.
Młodzież została także poinformowana o skutkach prawnych, jakie grożą nieletnim sprawcom cyberprzemocy. Mamy nadzieję, że spotkanie pozwoli młodym ludziom usystematyzować ich wiedzę tak, żeby mogli bezpiecznie poruszać się w sieci.
MIKOŁAJ U NAS
W dniu 6 grudnia do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj, który w towarzystwie elfów obdarowywał całą społeczność szkolną słodkościami.
TRZYMAJ FORMĘ
W ramach realizacji XIV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!" w roku szkolnym 2019/ 2020 wykonana została gazetka ścienna zachęcająca do codziennego spożywania warzyw i owoców.
I POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI
W dniu 2 grudnia 2019 r wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kłobucku zorganizowaliśmy I Powiatowy Konkurs Plastyczno-Literacki o tytuł mistrza kronikarstwa im.Jana Długosza.Pomysłodawcą konkursu przeprowadzonego w budynku MOK w Kłobucku jest nauczyciel naszej szkoły pani Grażyna Makles.Konkurs jest realizowany w ramach inicjatywy Kuźnia Kulturalna 3.0.W konkursie wzięło udział 9 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu kłobuckiego.Uczestnicy mieli za zadanie wykonać w oparciu o dostępne materiały kartkę kroniki dokumentującej wydarzenie kulturalne, którego organizatorem w bieżącym roku był MOK w Kłobucku.Jury przyznało trzy nagrody główne oraz trzy wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajęła praca uczniów ze SP w Waleńczowie - Agata Żurek, Jakub Banaś. Uczennice naszej szkoły- Paulina Sławuta, Natalia Pokorska i Julia Ślusarczyk zdobyły wyróżnienie.
SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wyjątkowej lekcji, którą prowadził leśnik i wielki pasjonat przyrody, pan Tomasz Macherzyński. Bardzo ciekawie opowiadał o popularnych gatunkach drzew występujących w naszych lasach, a także o mieszkańcach lasów. Lekcja była tym ciekawsza, że uczniowie mogli dotknąć oraz poczuć zapach naturalnych, leśnych okazów, a także poznać wiele ciekawostek o ekosystemie leśnym. Tak atrakcyjna lekcja przyrody na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy Panu Tomaszowi za wizytę w naszej szkole.
DZIEŃ MISIA W PRZEDSZKOLU
Co roku 25 listopada wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto. Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka- honorowego gościa, by zaprezentować go swoim kolegom i przede wszystkim, by bawić się z nim w rytm znanych piosenek o misiach.
Nasza uroczystość rozpoczęła się ciepłym przywitaniem dzieci i ich maskotek. Po tym miłym wstępie, podczas pokazu multimedialnego przedszkolaki poznały historię pluszowego misia.
Dla najstarszych przedszkolaków dzień ten był okazją do rozpoczęcia kolejnego modułu z projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. W ramach zajęć dzieci stworzyły regulamin korzystania z książek i rysowały portret misia.
Młodsze grupy miały okazję gościć w Gminnej Bibliotece, gdzie poznały misie z różnych bajek, oraz wysłuchały opowiadania o jednym z nich.
Spotkanie to było okazją do rozdania nagród w konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach współpracy z Paniami z biblioteki „Moja ulubiona bajka”, każde dziecko, które brało udział w konkursie otrzymało dyplom i nagrodę książkową.
Archiwum Aktualności