Najmłodsza grupa dzieci została oficjalnie przyjęta do grona przedszkolaków. Stało się to dnia 29 listopada, podczas uroczystego pasowania. Był to pierwszy tak ważny
i podniosły debiut najmłodszych przedszkolaków z grupy „Biedroneczki”. Zanim dzieci oficjalnie zostały przedszkolakami, zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne rozwijane w przedszkolu. Śpiewały przedszkolne piosenki i recytowały wierszyki. Na pamiątkę uroczystości każde dziecko otrzymało dyplom i medal okolicznościowy oraz słodką niespodziankę.
AKTUALNOŚCI
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Zajęcia dodatkowe realizowane w ramach projektu Erasmus+
Zajęcia dodatkowe realizowane w ramach projektu Erasmus+
„Improving the well-being of students is the basis to be a good European Citizen”.
Wybrani uczniowie klasy 7 biorą udział w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego. Spotkania mają miejsce w każdy piątek na 7 godzinie lekcyjnej. Zajęcia te mają na celu rozwijanie nie tylko kompetencji językowych uczestników. Dużą wagę przywiązujemy również do kształtowania umiejętności społecznych i informacyjno-komunikacyjnych.
W trakcie zajęć analizujemy teksty dotyczące różnych emocji i szeroko rozumianej tolerancji. Już od dłuższego czasu pracujemy nad pewnym projektem, którego rezultaty pojawią się wkrótce. Nasi uczniowie wykazują się dużą kreatywnością i zaangażowaniem w realizację „our secret project”. Zapraszamy do odwiedzania zakładki Erasmus+.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W dniu 25 listopada w bibliotece naszej szkoły odbył się Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miłośnicy tego pluszaka przynieśli swoich ulubieńców. Opowiadali o swoich misiach i nie tylko. Uczestniczyli w zabawach misiowych.
W bibliotece szkolnej zorganizowano także konkurs na: ,,Laurkę dla misia’’ .
Laureaci konkursu : I MIEJSCE: Marta Kemuś
Magdalena Uźniak
II MIEJSCE: Michał Kemuś
Wiktoria Fabisiak
III MIEJSCE: Wiktoria Strzelczyk
Wiktoria Książek
GRATULUJEMY!
SZLACHETNA PACZKA U NAS
SZLACHETNA PACZKA - Historia Rodziny
Pani Zofia (lat 56) i jej córka Wiktoria (lat 21) mieszkają same w domu z dwoma pokojami, kuchnią i łazienką. Pani Zofia jest ciężko chora - ma schizofrenie. Bierze odpowiednie leki, które pomagają jej normalnie funkcjonować. Choroba została zdiagnozowana u niej już w młodym wieku. Pani Zofia podjęła pracę, ale niestety choroba była silniejsza. Ojciec Wiktorii ma z córką rzadki kontakt, zostawił je gdy dziewczynka miała 6 lat. Od tego czasu wychowuje ją samotnie mama. Na obecny dochód rodziny składa się zasiłek z MOPSU oraz alimenty, w sumie 770 zł. Po odliczeniu wszystkich wydatków pozostaje im 24 zł na osobę na miesiąc. Rodzinie finansowo stara się pomagać ciocia.
TRZY KLUCZOWE POTRZEBY RODZINY
1. Kuchenka gazowa z piekarnikiem
W starej kuchence działa tylko jeden palnik i nie można normalnie gotować. 2. Odzież Jest sporym obciążeniem dla rodziny. 3. Artykułyspożywcze Artykuły te pomogą rodzinie na jakiś czas zaoszczędzić pieniądze.
1. ŻYWNOŚĆ TRWAŁA :
Herbata, Kawa, Ryż, Mąka, Makaron, Kasza, Cukier, Olej, Dżem
2. ŚRODKI CZYSTOŚCI:
Proszek do prania, Płyn do płukania, Płyny czyszczące, Płyn do mycia naczyń, Mydło / żel myjący, Szampon, Pasta do zębów, Szczoteczka do zębów, płyn do mycia szyb
3.ODZIEŻ ZOFIA:
Kurtka (Zimowe) - Rozmiar: XL, Uwagi: kurtka XL większa, kolor czarny lub szary
Zofia: Czapka (Zimowe) - Rozmiar: L, Uwagi: szara
Zofia: Rękawiczki (Zimowe) - Rozmiar: L, Uwagi: szare
Zofia: Szalik (Zimowe) - Rozmiar: L, Uwagi: szary
4. OBUWIE
Zofia: Kozaki/buty zimowe - Rozmiar: 39, Uwagi: krótkie, brązowe rozmiar 39-40
Wiktoria: Kozaki/buty zimowe - Rozmiar: 38, Uwagi: kolor czarny
5. WYPOSAŻENIE MIESZKANIA:
kołdra , koc, ręczniki, pościel(160x200), poduszka
6.BRAKUJĄCE SPRZĘTY GOSPODARSTWA DOMOWEGO
pralka
kuchenka
kuchenka gazowa 4 palnikowa z piekarnikiem
garnki
AKCJA TRWA DO 5 GRUDNIA 2019r.
ANDRZEJKI W SZKOLE
W dniu 27 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. W dyskotece wzięli udział uczniowie klas IV- VIII.Uczestnicy mogli nie tylko potańczyć ale także zrobić sobie śmieszne zdjęcie w "Foto Budce" dzięki zgromadzonym w niej gadżetom. Uczniowie klas młodszych, którzy nie wzięli udziału w dyskotece w dniu następnym (28 listopada) mieli zorganizowane przez opiekunów świetlicy szkolnej zajęcia podczas, których próbowali przy pomocy różnych wróżb przewidzieć przyszłość.
Gala wręczenia Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie
27 listopada 2019 roku w Auli Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie nasza szkoła miała zaszczyt odebrać Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie z rąk pani Iwony Michałek – Sekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.
„BEZPIECZNIE NA WSI MAMY- UPADKOM ZAPOBIEGAMY”
Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu e-larningowym przygotowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Szkolenie w nowoczesnej formie przybliżyło zagrożenia wypadków w gospodarstwach rolnych, a także uczyło prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Szkolenie podzielone było na trzy moduły: Maszyny i Narzędzia, Zwierzęta oraz Siedlisko, każdy z nich zawierał zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej było przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim.
Wszyscy uczniowie którzy wzięli udział w szkoleniu, rozwiązali test końcowy i otrzymali Certyfikaty będą brali udział w losowaniu nagród rzeczowych.
JAK BYĆ BEZPIECZNYM NA DRODZE
DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OPATOWIE JUŻ WIEDZĄ JAK BYĆ BEZPIECZNYM NA DRODZE
Profilaktyk społeczny st.sierż. Marlena Wiśniewska wraz z dzielnicowym mł.asp. Mariuszem Tałajem z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku odwiedzili uczniów klas I-III i oddziału przedszkolnego.
Wizyta mundurowych związana była z organizowanym w szkole „TYGODNIEM BEZPIECZEŃSTWA” czyli działaniami edukacyjnymi ukierunkowanymi na zwiększenie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.
Podczas krótkiej prelekcji policjanci przypomnieli podstawowe zasady ruchu drogowego, wskazywali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, która stroną drogi należy się poruszać gdy nie ma chodnika i dlaczego należy nosić odblaski.
Dodatkową atrakcją dla najmłodszych, była możliwość praktycznego sprawdzenia znajomości przepisów ruchu drogowego w „AUTOCHODZIKACH” na mobilnym miasteczku ruchu drogowego.
Uczniowie z uwagą słuchali pogadanki policjantów oraz aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych a w nagrodę otrzymali kamizelki odblaskowe.
BEZPIECZNA DROGA - BEZPIECZNY UCZEŃ
21 listopada 2019 roku odbyło się ogłoszenie wyników XVI Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Bezpieczna Droga – Bezpieczny Uczeń”. Celem konkursu było propagowanie zasad dotyczących bezpieczeństwa uczniów. Miło nam poinformować iż, uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone: Wiktoria Strzelczyk otrzymała II miejsce, natomiast Natalia Pluska otrzymała wyróżnienie.
DZIEŃ SENIORA
„Ja potrzebuję ciebie –Ty potrzebujesz mnie –każdy jest ważny –mały, duży i starszy”- występ przedszkolaków z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Działanie w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego pt. ,,Magiczna moc bajek”.
Swój szacunek dla osób starszych przedszkolacy najpiękniej wyrazili dnia 20 listopada w wierszu i piosence. Gościli bowiem na spotkaniu w Klubie Emerytów i Rencistów w Opatowie. Wspólnie również z seniorami zatańczyli w rytm skocznej muzyki oraz wręczyli im wykonane przez siebie upominki. Seniorzy zrewanżowali się naszym milusińskim słodką niespodzianką. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i pełnej życzliwości atmosferze.
WYKORZYSTANIE REKONSTRUKCJI HISTORYCZNYCH W DYDAKTYCE PRZEDMIOTÓW HISTORYCZNYCH
W dniu 21.11.2019 nasza szkoła była współorganizatorem konferencji metodycznej w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie na temat "Wykorzystanie rekonstrukcji historycznych w dydaktyce przedmiotów humanistycznych". Podczas konferencji zaprezentowane zostały również prace plastyczne uczniów naszej szkoły- pocztówki niepodległościowe, wykonane pod kierunkiem Grażyny Makles
11 LISTOPADA
W dniu 11 listopada odbyły się uroczyste obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Opatowie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, w której brali udział Uczniowie Szkoły wraz z pocztem sztandarowym, nauczyciele oraz mieszkańcy Gminy Opatów. Po mszy wspólnie odśpiewano Hymn "Mazurek Dąbrowskiego".
Dalszy ciąg doniosłych uroczystości odbył się o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie. Mieszkańcy Gminy, Radni, zaproszeni goście oraz uczniowie i nauczyciele mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Andrzeja Olejko "Droga do polskich Termopil". Odbyła się także prezentacja oręża polskiego na przestrzeni wieków, której dokonali przedstawiciele Rycerzy z Żarek. Wystąpili uczniowie szkoły oraz Orkiestra Dęta ze Złochowic. Po zakończeniu uroczystości Szkoła zorganizowała poczęstunek dla gości przybyłych na obchody Dnia Niepodległości.
NADZIEJA, ZWYCIĘSTWO - PROJEKT
W dniu 7 listopada w ramach udziału w Projekcie "Nadzieja, Zwycięstwo" uczniowie Szkoły z nauczycielem brali udział w spotkaniu, podczas którego przedstawiono wydarzenia jakie miały miejsce w Częstochowie w roku 1980. Był to czas zmian "Solidarności", walki o prawa człowieka oraz to co najważniejsze - wolność. Odbyła się piękna Akademia, koncert młodzieży oraz spektakl przedstawiający wydarzenia z tamtych dni 1980 roku.
DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Praw Dziecka oraz 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
Aby uczcić ten ważny dla nas dzień zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne, dzięki którym tematyka praw dziecka stała się bardziej zrozumiała. Uczniowie omawiali wybrane zagadnienia Konwencji Praw Dziecka przełożone na ich język i sposób pojmowania świata, prezentowali swoje zdanie na ten temat, omawiali konkretne prawa w odniesieniu do codziennych sytuacji.
Dzieci i młodzież ubrana była tego dnia na niebiesko. Kolor ten wykorzystaliśmy także do przyozdobienia plakatów i haseł podczas niebieskiego marszu zorganizowanego w tym dniu aby zwrócić uwagę dorosłych na fakt, że nie zawsze ich przestrzegamy.
PAMIĘTAJMY! Dzieci to ważni mieszkańcy naszej planety. Ich prawa powinien znać i szanować każdy dorosły człowiek, a także reagować, gdy jest świadkiem ich łamania.
30 lat Konwencji o prawach dziecka
Trzydzieści lat temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, przyjmując Konwencję o prawach dziecka.
Konwencja jest najważniejszym dokumentem określającym prawa dziecka i jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka. Od czasu powstania dokument pomógł zmienić życie dzieci na całym świecie.
Niestety nadal nie każde dziecko może w pełni cieszyć się dzieciństwem. Wciąż zbyt wielu najmłodszych pozbawionych jest prawa do zdrowego i bezpiecznego życia.
Działajmy na rzecz przestrzegania praw dziecka!
OGÓLNOPOLSKA AKCJA EDUKACYJNA "DZIECI UCZĄ RODZICÓW"
Dzieci są bardzo ciekawe świata, zadają mnóstwo ważnych i potrzebnych pytań. Dlatego też Szkoła Podstawowa w Opatowie włączyła się w ogólnopolską akcję edukacyjną „DZIECI UCZĄ RODZICÓW”, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.
Tematyka zajęć będzie bardzo szeroka. Dzieci dowiedzą się jak być bezpiecznym w szkole, w ruchu drogowym, korzystając z internetu czy podczas zimowego oraz wakacyjnego wypoczynku.
Ekologia? Ważna sprawa! Dzieci poznają jak poprawnie segregować odpady oraz jak walczyć ze smogiem.
Historia? Każdy ją powinien znać. Droga Polski do niepodległości, symbole narodowe to coś, co najmłodsi będą znać.
Sport? Sport to zdrowie. Każdy przedszkolak i uczeń jak bezpiecznie ćwiczyć się dowie.
Do świata edukacji wyruszamy i do udziału w akcji „Dzieci uczą rodziców” jeszcze raz zapraszamy.
#DzieciUcząRodziców
WSZYSCY JESTEŚMY POMOCNIKAMI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Już po raz drugi nasza szkoła zgłosiła swój udział w akcji charytatywnej ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH, którego organizatorem jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie.
Projekt objęty był patronatem honorowym Śląskiego Kuratora Oświaty. Akcja polegała na zbiórce darów: słodyczy, artykułów szkolnych, książek i maskotek, z których organizatorzy przygotują paczki od Świętego Mikołaja dla polskich dzieci mieszkających na Litwie, Ukrainie i Białorusi.
DZIĘKUJEMY wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za okazane serce i tak liczny udział w akcji.
VIII GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „WE LIKE ENGLISH – LUBIMY ANGIELSKI”
12 listopada odbyła się w naszej szkole VIII edycja Gminnego Konkursu Językowego, przygotowanego przez Annę Zalewską-Bujak, Agatę Jabłońską i Malwinę Kauf.
Wzięli w niej udział przedstawiciele klas siódmych i ósmych szkół podstawowych naszej gminy.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów do pogłębiania nauki języka angielskiego, docenienie najbardziej zaangażowanych oraz zintegrowanie uczniów o podobnych zainteresowaniach.
Konkurs polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego oraz na wykazaniu się znajomością treści i słownictwa otrzymanych wcześniej lekturek.
Pary uczniów walczyły o zwycięstwo dla swoich szkół – zdobyte przez nie punkty były sumowane.
Zwycięzcy konkursu otrzymali upominki książkowe, słuchawki, gry oraz gadżety związane z nauką języka angielskiego. Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce: Angelika Krawczyk i Katarzyna Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Wilkowiecku
II miejsce: Martyna Cendal i Radosław Bogacz ze Szkoły Podstawowej w Złochowicach
III miejsce: Paulina Kempa i Patrycja Urlik ze Szkoły Podstawowej w Opatowie
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego!
Forum Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
W piątek 15 listopada 2019 r. dyrektor szkoły pani Barbara Paliwoda wraz a nauczycielką informatyki Lidią Pawelak brały udział w Forum Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Spotkanie to było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych szkół, Śląskiego Kuratorium Oświaty oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i NASK. Powstanie dzięki nim płaszczyzna do nawiązywania współpracy, w którym każdy będzie mógł poznać możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie kształcenia.
Podczas konferencji na ręce pani dyrektor został wręczony Certyfikat przyznania nagrody w konkursie #OSEwyzwania. Nagroda – 16 laptopów – będzie dostarczona w tym roku szkolnym.
LEKCJA HISTORII
Uczniowie klas I-III wraz z przedszkolakami mieli okazje uczestniczyć w ciekawej lekcji historii związanej z osobą Józefa Piłsudskiego, któremu przypadła szczególna rola w działaniach narodowo-wyzwoleńczych Polaków. Gościliśmy Państwa Ninę i Jacka Machuderów. Pan Jacek wcielił się w postać Komendanta. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądał w mundurze, jak chodził oraz w co wyposażony był żołnierz Legionów Polskich. Dowiedziały się także, jakie wyglądał osprzęt ulubionego konia Piłsudskiego- Kasztanki. Nie mogły co prawda podziwiać prawdziwego konia, ale każdy mógł wejść na przygotowane siodło i poczuć się jak prawdziwy legionista. Moment ten zarejestrował nasz aparat fotograficzny.
Dziękujemy Państwu Ninie i Jackowi Machuderom za wizytę w naszej szkole, a także przygotowanie wszystkich ciekawych rekwizytów, które uatrakcyjniły zajęcia.
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W IZBIE REGIONALNEJ
W czwartek, 14 listopada, przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 4-5 latków, gościły w Izbie Regionalnej znajdującej się w szkole podstawowej, w naszej miejscowości. Dzieci udały się na wycieczkę, aby poszukać odpowiedzi na pytania jak wyglądały dawniej codzienne czynności, narzędzia i urządzenia codziennego użytku, w jaki sposób przedmioty te zostały ulepszone, co się w nich zmieniło i dlaczego? Podczas zwiedzania maluchy obejrzały zbiory dawnych narzędzi, sprzętów, elementów sztuki ludowej oraz poznały zajęcia dawnych mieszkańców wsi.
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści pani Grażyny Makles, która jest kustoszem Izby Regionalnej, o tym jak wyglądało życie w czasach, w których nie było komputerów, pralek, telefonów komórkowych. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób gospodynie wypiekały chleb, jak robiły masło i sery. Podziwiały pomieszczenia ozdobione haftowanymi makatami, kilimami czy słomianymi pająkami, stare meble, ubrania, przedmioty codziennego użytku. Zgromadzone stare sprzęty uzmysłowiły im, jak wiele pracy, trudu i czasu wkładali dawniej ludzie w wykonywanie codziennych obowiązków. Wszystkie maluchy zgodnie stwierdziły, że nie chciałyby żyć w „dawnych” czasach.
Był to dla każdego miło i pożytecznie spędzony czas.
Archiwum Aktualności