W dniach 19 -22 października 2017 r. p. Malwina Kauf- nauczycielka języka niemieckiego wzięła udział w seminarium w Hanowerze, w Niemczech. Konferencja ta została zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Dolnej Saksonii we współpracy z Urzędem Wymiany Pedagogicznej Niemczech.
Seminarium pt.: „Teaching European values as a key against radicalization in school” („Nauczanie europejskich wartości jako sposób na zwalczanie radykalizacji w szkole”) skierowane było do nauczycieli uczniów w wieku 6-16 lat.
Udział w seminarium to okazja dla SP w Opatowie do rozpoczęcia współpracy z przedstawicielami szkół europejskich w obrębie tematów stanowiących nasze wspólne zainteresowania. Otrzymaliśmy również informację na temat programu Erasmus+ w zakresie tworzenia sieci szkół partnerskich. Podczas pracy w grupach mieliśmy okazję, aby opracować temat projektu i zacząć przygotowywać projekt wniosku.
Nauka wartości w szkole odbywa się nie tylko na zajęciach religii czy etyki, to część życia szkoły i występuje na wszystkich przedmiotach, zarówno podczas lekcji, jak również podczas przerw. Nauka w grupach jest niemożliwa bez przyjęcia pewnych wartości , takich jak: szacunek czy tolerancja, równe prawa dla każdego ucznia. Celem programu Erasmus+ jest promocja wartości europejskich, takich jak: godność, wolność, demokracja, równość, prawo do poszanowania praw ludzkich itp. Kwestia ww. wartości poruszana była podczas pracy nad projektami i w trakcie rozmów nieformalnych.
Wydarzenie to cieszyło się ogromną popularnością wśród europejskich szkół. W seminarium udział wzięło 80 osób z krajów takich jak: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czech, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Islandia, Łotwa, Macedonia, Malta, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Holandia i oczywiście Polska.
Pierwszą częścią seminarium był Rynek Europejski, podczas którego reprezentanci wszystkich państw przygotowali stoiska z typowymi dla swoich krajów przekąskami. Był to czas zapoznania się z innymi uczestnikami konferencji.
Kolejnym etapem były minutowe prezentacje wszystkich uczestników. Zapoznawaliśmy się wówczas z charakterystyką placówek i możliwymi tematami współpracy.
W trakcie seminarium poznaliśmy również przykłady partnerstwa szkół i wyników wymiany między placówkami edukacyjnymi.
Po zapoznaniu się z teoretycznymi aspektami tworzenia sieci współpracy, rozpoczęliśmy pracę nad nowymi projektami . Wielogodzinne sesje pracy w grupach zaowocowały pomysłami na współpracę i realizację wspólnych projektów wymagających mobilność między uczniami.
Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę ze szkołami z Niemiec, Belgii i Dani.