• DZIEŃ KOBIET U NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

• 8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu małe kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne laurki i niespodzianki.

• Uroczyste otwarcie Sali Integracji Sensorycznej w Szkole Podstawowej  im. Marii Konopnickiej  w Opatowie

Dnia 3 marca bieżącego roku odbyło się uroczyste otwarcie Sali Integracji Sensorycznej w Szkole Podstawowej w Opatowie.
                      Podczas uroczystości zaprezentowano profesionalny sprzęt oraz zestaw ćwiczeń z zakresu terapii integracji sensorycznej.

Bodźcem do utworzenia sali była potrzeba wspierania dzieci, które  ze względu na różnorakie dysfunkcje w zakresie systemów sensorycznych doświadczają trudności w swoim codziennym funkcjonowaniu. Salę utworzono w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wsparcia finansowego podczas realizacji projektu udzielił również organ prowadzący.

Dzięki utworzeniu sali uczniowie korzystają ze specjalistycznej, bezpłatnej, zlokalizowanej blisko miejsca zamieszkania terapii. Szkoła Podstawowa w Opatowie jest pierwszą na terenie Gminy placówką posiadającą profesjonalna salę tego typu. Funkcjonowanie sali przyczyni  się również do wspierania prawnych opiekunów w trudnej roli bycia rodzicem dziecka z deficytami rozwojowymi. Z zajęć z zakresu integracji sensorycznej korzystają uczniowie, którzy posiadają opinię lub orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej ze wskazaniem do w/w terapii. Sala i jej wyposażenie pozwalają na ciekawe prowadzenie różnorodnych zajęć z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Informacje  o programie „WzMOCnij swoje otoczenie”  można znaleźć na stronie https://raport.pse.pl/pl/ oraz www.wzmocnijotoczenie.pl.

• TAJEMNICZE SZACHOWNICE!

Niby mały kwadracik, a wielkie możliwości. Jak urozmaicić lekcje chemii i fizyki oraz wprowadzić element zaciekawienia?

Motywowanie uczniów do efektywnej pracy podczas zajęć wymaga kreatywnego wykorzystania dostępnego wachlarza możliwości. Pragniemy zaprezentować ciekawy sposób na urozmaicenie zajęć, który udało nam się wdrożyć na lekcjach fizyki i chemii, a poprzez to wciągnąć młodzież do świata interaktywnej nauki.

Kody QR, bo o nich mowa - to stosunkowo nowy, ale zyskujący coraz większą popularność sposób na wprowadzenie elementów multimedialnych do lekcji. Doskonale sprawdzają się na naszych zajęciach, a ich odczytywanie można przeprowadzić nawet za pomocą telefonu komórkowego, skanując jego obiektywem kod QR i rozszyfrowując zawartą w nim informację. Wykorzystywanie kodów QR na lekcji wprowadza przede wszystkim element ciekawości, rywalizacji i integracji. Ponadto pomaga utrwalić zdobytą wiedzę

Dodatkowo uczniowie uświadamiają sobie, jak w pożyteczny sposób mogą wykorzystać swój telefon komórkowy.

• EKOEKSPERYMENTATORIUM

• W naszej szkole realizowany jest program edukacyjny

EkoEksperymentarium pod honorowym patronatem

Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Celem programu jest szerzenie dobrej praktyki ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

Klasa V uczestniczyła w tym programie otrzymując dyplom.

GRATULUJEMY !

• "Cała Polska maluje GIGA laurkę dla Strażników Lasu"

• Uczniowie klasy 2 włączyli się w akcję "Cała Polska maluje GIGA laurkę dla Strażników Lasu". Polega ona na wykonaniu prac plastycznych, z których powstanie jedna wirtualna laurka. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem pożarów lasów w Polsce. Jest to również forma podziękowania za to że strażacy i leśnicy chronią lasy przez cały rok.

• KAŻDA PRÓBA JEST JUŻ SUKCESEM!!!

• W dniu 3 marca nasza niezawodna drużyna w składzie: Jakub Kałuża i Jakub Zając, wzięli udział w III Powiatowym Konkursie Chemiczno-Fizycznym ,,Poczuj chemię do fizyki’’.

Konkurs polegał na poprawnym rozwiązaniu 30 zadań w jak najkrótszym czasie.

Chłopcy poradzili sobie znakomicie.

Dziękujemy Wam i gratulujemy!

• ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH - PODZIĘKOWANIA

• Po raz kolejny Wolontariusze naszej szkoły koordynowali akcję ,,Święty Mikołaj na Kresach’’. Była ona zorganizowana przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Katowicach (Delegatura w Częstochowie).

Każdego roku, dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej, realizujemy misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich. Tym razem udało nam się zebrać nie tylko słodycze, ale także przybory szkolne, ciekawe książki i zabawki.

W imieniu Szkolnego Koła Wolontariusza dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji i zbiórkę darów dla naszych rodaków na Kresach Wschodnich. Cieszymy się, że przy Waszej pomocy, mogliśmy okazać solidarność z naszymi Rodakami, zwłaszcza w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie.

Dziękujemy za Waszą hojność i wrażliwe serca!

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariusza