Dzisiaj, do naszej szkoły zaprosiliśmy roboty edukacyjne na lekcje pełne wrażeń i znakomitej zabawy. Dzięki wykorzystaniu robotów, klocków konstrukcyjnych, mat i kart edukacyjnych uczniowie przeżyli niesamowitą inerdyscyplinarną, robotyczną przygodę.
Nie możemy zapominać, jak ważne jest nauczanie przez doświadczenie, dotyk i eksperymenty. Współczesny świat wymaga od dzieci i młodzieży praktycznego przyswajania wiedzy, stąd nasz pomysł na zorganizowanie warsztatów łączących praktykę z teorią.
Zajęcia stały się okazją do rozwijania zainteresowań TIK, kreatywnego
i krytycznego myślenia. Pozwoliły rozwijać umiejętności merytoryczne
i manualne. Uczyły zasad szacunku i współpracy w grupie.
Uczniowie, podzieleni na odpowiednie grupy wiekowe, pracowali w trzech obszarach tematycznych:
1. ,,Drapacze chmur’’ - Uczniowie dowiedzieli się jakie są najwyższe budynki na świecie i jakie problemy można spotkać podczas projektowania takich budowli. Obejrzeli krótką prezentację i porównanie budowli świata. Następnie uczniowie sami próbowali stworzyć jak największą, stabilną konstrukcję
z wykorzystaniem zestawu SkriKit.
2. ,,Line Follower’’ – Uczniowie poznali zasady programowania blokowego
i użycia instrukcji warunkowych oraz pętli. Punktem docelowym zajęć było stworzenie programu pozwalającego robotowi na jechanie po czarnej linii na macie miasta. Ponadto uczniowie próbowali odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie, czy barwy istnieją, czy są tylko wrażeniem tworzonym przez ludzki umysł.
3. ,,Droga, prędkość, czas ’’ - Uczniowie poznali dokładniej relacje pomiędzy podstawowymi pojęciami w fizyce, mianowicie między drogą, prędkością a czasem. Zadaniem uczniów było odpowiednie zaprogramowanie SkriBota, aby ten pokonał wyznaczoną trasę na macie miasta. Przed rozpoczęciem właściwego programowania robota, uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat wpływu sposobu poruszania się po mieście na powstawanie korków oraz korzyści płynących z korzystania z samochodów elektrycznych. Następnie wykorzystując odpowiednie zależności, musieli wyliczyć prędkość z jaką porusza się robot.
Dziękujemy naszym uczniom za udział w zajęciach. Ich ogromne zaangażowanie było potwierdzeniem, iż warsztaty dostarczyły im dodatkowej wiedzy, umiejętności, jak również wspaniałej zabawy.