• NAJPIĘKNIEJSZA DYNIA

          • W październiku Samorząd Szkolny ogłosił konkurs jesienny na najpiękniejszą dynię. Wszystkie dostarczone prace były różnorodne, a twórcy wykazali się ogromną kreatywnością. Powołana komisja miała trudny orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach wyłoniono listę laureatów:

            I MIEJSCE: Agata Rutko, grupa „Sówki” Karolina Fogel, kl. I Iga Tomaszewska, kl. II

            II MIEJSCE: Aleksandra Kempa, grupa „Sówki” Natalia Kempa, kl. I Julia Kabała, kl. I Mateusz Krawczyk, kl. IV

            III MIEJSCE: Nikodem Mazurkiewicz, grupa „Sówki” Nadia Krawczyk, kl. I Lena Janikowska, kl. I Zuzanna Antończak, kl. I Weronika Desperak, kl. I Alicja Desperak, kl. II Piotr Drzyzga – Koch, kl. II Adam Rutko, kl. Va Amelia Kabała, kl. Vb

             

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 6 listopada szkolne korytarze opanowało wiele fikcyjnych postaci, znanych z książek czy telewizji. Dlaczego? Otóż 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Grupa „Sówki” oraz klasy młodsze przyszły do szkoły w strojach swoich ulubionych bohaterów z bajek. Natomiast uczniowie z klas starszych mogli przebrać się nie tylko za bajkową postać, ale również za ulubioną postać z filmu czy komiksu.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • W oddziałach przedszkolnych  dzieci  obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji zamieniły się w znane i lubiane bajkowe postacie. Bawiły się przy muzyce, słuchały fragmentów bajek, rozwiązywały bajkowe zagadki. Do grupy rozbawionych przedszkolaków dołączyli rodzice, którzy wcieli się w bohaterów z bajek.  Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania  zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Ten dzień sprawił  przedszkolakom  wiele radości.

          • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

          • Dnia 27 października Biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z historykiem, panem Tomaszem Macherzyńskim, autorem książek:,, Gmina Opatów na przestrzeni wieków'' oraz ,,100 lat Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i OSP w Złochowicach''.

            Spotkanie przeznaczone było dla uczniów kl. VI.

            Pan Tomasz w opowiadał o historii naszej okolicy i  jego mieszkańcach na przestrzeni wieków.

            Zachęcił uczestników do dalszego poznawania bogatej historii swojej okolicy i sięgania po literaturę z tego okresu.

            Kilku uczniów najbardziej zaangażowanych w spotkanie otrzymało od pana Tomasza egzemplarze Jego książki.

            Spotkanie miało dużą wartość poznawczą i naukową.

            Bardzo dziękujemy!

             

            Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023 i w związku z realizacją projektu ,, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 3''. 

          • „Każdy ma coś, co może dać innym”

          • Od wielu lat Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie organizuje zbiórkę dla Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

            Jak co roku, nasza szkoła aktywnie włączyła się do akcji. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza zaangażowali całą społeczność szkolną i udało się zebrać dużą ilość niezbędnych produktów.

            Bardzo serdecznie  dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom oraz uczniom, którzy okazali dobre serce, a także za zaangażowanie, wsparcie oraz pomoc w zbiórce.

            Przekazane dary trafią do Polaków mieszkających za wschodnia granicą.

            Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy!

             

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariusza.

          • AKCJA CHARYTATYWNA ORGANIZOWANA PRZEZ SU

          • 30 października Samorząd Szkolny wraz z opiekunami zorganizował sprzedaż wypieków, z której cały dochód zostanie przekazany na leczenia Szymona Gabrysiaka, mieszkańca Iwanowic Małych. U chłopca zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia akcji Samorządu - serdecznie dziękujemy!

          • WARTO POMAGAĆ!

          • W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, w których pomoc drugiej osoby okazuje się bezcenna.  Dlatego wspierajmy i pomagajmy potrzebującym, bo szczera chęć niesienia pomocy to najlepsza szkoła bycia dobrym człowiekiem.

            Bezinteresownie pomagają między innymi uczniowie klasy Va, którzy aktywnie włączyli się w tegoroczną akcję charytatywną "Święty Mikołaj na Kresach”, koordynowaną przez Szkolne Koło Wolontariatu.  

            Uczniowie wspólnie z rodzicami przygotowali paczkę dla dzieci zamieszkujących Kresy Wschodnie.  Znalazły się w niej między innym lektury szkolne, zeszyty, kredki, mazaki i produkty żywnościowe.

            Pamiętajmy, że pomaganie daje radość i satysfakcję!                                                                                                                                                                            

             

          • #LaboratoriumPrzyszłości

          • BECREO !!!

            Cieszymy się, że nasi uczniowie coraz chętniej spędzają kilka godzin na wspólnej, kreatywnej zabawie i nauce, opartej o koncepcję STEAM. Sięgają tutaj po zestawy BeCreo, które pozwalają im wykonać niesamowite projekty. Pozwalają uczniom rozwijać umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, uczyć współpracy w grupie oraz twórczego wykorzystywania nowoczesnych technologii od programowania do rozwiązywania skomplikowanych, praktycznych problemów w otoczeniu człowieka oraz rozwijać intuicję algorytmiczną. Dzięki modułom, uczniowie od razu mogą zobaczyć efekt swojej pracy

            i działanie napisanego przez siebie programu sterowanego platformą Arduino oraz modułami wyświetlaczy, diod, głośników, serwomechanizmów, silników, itp. Odczytywane dane

            z czujników sprawiają, że projekty stają się interaktywne

            Cieszymy się i gratulujemy naszym uczniom, bo nawet jeśli w przyszłości nie zostaną oni profesjonalnymi programistami, to podstawowa znajomość pojęć programowania nabyta przy zabawie z BeCreo, pomoże im rozwiązywać problemy w innych dziedzinach i rozwinie umiejętność twórczego myślenia. 

          • Dzień Dyni w grupie "Żabki" - Filia w Wilkowiecku

          •  „Jak przyjemnie i wesoło kiedy dynia krąży wkoło, dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”… To warzywo dobrze znane, przez dzieciaki uwielbiane, Jedzmy zatem wszyscy dynie, bo jej sezon szybko minie!

          • IT Fitness Test – 2023!

          • IT Fitness Test to Ogólnopolski Test Kompetencji Cyfrowych online, do którego przystąpili nasi uczniowie. Test sprawdzał wiedzę z zakresu cyfryzacji i nowych technologii.

            Uczniowie pod opieką Teresy Kot mieli okazję wykazać się wiedzą z następujących obszarów: Internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia biurowe oraz sieci społecznościowe i cyfrowe narzędzia współpracy. Poziom wiedzy i umiejętności cyfrowych naszych uczniów okazał się ponadprzeciętny. Czują się pewnie w świecie IT i potrafią wydajnie korzystać z narzędzi cyfrowych.

            Gratulujemy naszym uczniom wysokich wyników!

          • Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.

          • W dniu 27 października odbyła się wycieczka do Pszczyny, Oświęcimia i Brzezinki w której uczestniczyli uczniowie klasy VII i VIII.

            Była to wycieczka zorganizowana w ramach Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.

            Zwiedzanie tak ważnych miejsc związanych z historią Polski, jej heroicznej walce, poświęceniu oraz ogromnej martyrologii narodu polskiego wywarło na uczniach ogromne wrażenia. Emocjonalnie jest to tym bardziej żywe w obliczu zbliżających się dni wspominania tych, których już nie ma wśród nas.

            Dzięki przekazanej podczas zwiedzania wiedzy uczniowie zrozumieli, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, za którą tak wielu oddało życie, między innymi w niemieckim obozie zagłady Oświęcim – Brzezinka.

            Wiemy także, że hasło „Nigdy więcej wojny!” wciąż ma ogromne znaczenie i aktualność.

          • WYCIECZKA KLAS II I III

          • 26 października  uczniowie klasy II i III udali się na wycieczkę do Bajki Pana Kleksa
            w Katowicach, gdzie razem z przewodniczką Agnieszką zwiedzali bajkowe krainy. Otrzymali specjalną misję, która polegała na odnalezieniu ukrytych trzech magicznych przedmiotów. Pokonywali tory przeszkód, uczyli się wiązać proste węzły marynarskie, korzystali z interaktywnych gier, zjeżdżali zakręconą rurą do basenu z piłeczkami, przemieszczali się na specjalnych fotelach do symulacji stanu nieważkości i uczestniczyli w warsztatach naukowych. Na koniec odwiedzili „Podwodny Świat Królowej Aby” - interaktywną wystawę wprowadzającą
            w tematykę ekologii i ochrony środowiska. Był to dzień pełen miłych wrażeń.

          • Projekt Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach „Szkoła Patriotów”

          • Projekt Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach „Szkoła Patriotów”.

             

            Projekt realizowany od lutego 2023 do października 2023 roku.

             

            Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Opatowie wysłała zgłoszenie do udziału w Projekcie a miejscem pamięci bohaterów i wydarzenia, jakie wybrano jest grób zbiorowy wojenny czterech żołnierzy Wojska Polskiego znajdujący się w Wilkowiecku, przy ulicy. Żołnierzy Września.

             

            W grobie pochowani  zostali:

            - Edward Tyborek,

            - Włodzimierz Chołada,

            - Wacław Łyszczak,

            - żołnierz nieznany

             

            Żołnierze polegli w dniu 1 września 1939 roku, około godzin przedpołudniowych. W miejscowości Wilkowiecko trwały ostrzeliwania III pułku żołnierzy z 21 pułku Ułanów Nadwiślańskich. Wojsko zmierzało pod dowództwem ppor. Jerzego Berezowskiego do Mokrej. Około południa zatrzymano się na krótki odpoczynek w cieniu drzew rosnących na łąkach Wilkowieckiej wsi. Zostali tam ostrzelani prze Niemców. Mimo, że strzelano nieuważnie dwóch żołnierzy zostało tutaj zabitych. Dwóch kolejnych mogło należeć do 74 Batalionu czołgów. Żołnierze z tego Batalionu także poprzez zaskoczenie zostali ostrzelani i w trakcie walki obronnej, dwóch z nich zabito,

          • SPOTKANIE Z PODLEŚNICZYM TOMASZEM MACHERZYŃSKIM

          • W dniu 25 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Podleśniczym Tomaszem Macherzyńskim.

            Lekcja biblioteczna przeznaczona była dla uczniów kl. III. Jej temat to: "Poznajemy warstwy lasu i organizmy w nim żyjące''.

            Pan Tomasz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o lesie i jego mieszkańcach, małych i dużych. Przyniósł ze sobą również wiele pomocy dydaktycznych, jak gałązki drzew kolejnych warstw lasu, poroża jelenia i jelonka a także futerko lisa. Uczniowie mogli również usłyszeć odgłosy różnych zwierząt. Pan Tomasz przeprowadził także konkurs: "Kto rozpozna czyj to głos?'' Najlepsi otrzymali nagrody. Na koniec wszyscy uczniowie dostali pamiątki ze spotkania.

             

            Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia!

             

            To kolejne spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023 i w związku z realizacją projektu "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 3''. 

          • RADOŚĆ Z SAMODZIELNEGO TWORZENIA!

          • Kreatywność ożywia martwe rzeczy, a wyobraźnia to jej nieodłączny element. To właśnie ona odróżnia istotę ludzką od innych gatunków stąpających po ziemi. Jesteśmy twórcami, bo natura obdarzyła człowieka, a dokładniej jego mózg niezwykłą zdolnością do tworzenia nowych rzeczy. To właśnie uczniowie klasy Vb – po raz kolejny -  na zajęciach kreatywnych, rozwijają swoją ekspresję i inicjatywę. Tym razem zaprojektowali i wykonali piękne jesienne lampiony. Była to doskonała okazja do poznania własnych możliwości twórczych, talentów

            i zdolności.

            Mamy nadzieję, że kolejne zajęcia rozbudzą naturalną ciekawość uczniów, zafascynują ich nową wiedzą i ,,zapalą’’ w ich oczach iskierkę radości.

          • BAJKA PANA KLEKSA

          • Uczniowie klasy pierwszej wraz z przedszkolakami udali się do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Jest to centrum nauki, kultury i zabawy, gdzie dzieci poznają swiat wielozmysłowo, poprzez aktywną zabawę i eksperymenty naukowe.

          • PROGRAMOWANIE

          • W klasie 8 odbyły się zajęcia poświęcone programowaniu mikrokontrolera Arduino zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie poznawali tajniki programowania oraz badali podstawowe pojęcia i zasady rządzące światem elektroniki. Napisane programy zostały sprawdzone na urządzeniach elektronicznych, które uruchomiły silnik, migały diodami w zaprogramowany sposób lub badały otoczenie za pomocą z zewnętrznych czujników. Ciekawym projektem było zaprogramowanie wyświetlacza LCD, który wyświetlał odpowiednie komendy realizowane w programie napisanym przez ósmoklasistów. #LabolatoriumPrzyszłości

          • „BYĆ DOBRYM JAK CHLEB”- ZADANIE Z PROJEKTU „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

          • 17 października dzieci z oddziału przedszkolnego  obchodziły Światowy Dzień Chleba. Z tej okazji uczestniczyły w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, które przeprowadziła Pani Alina Bulska. Dzieci poznały etapy przygotowania chleba. Zamieniły się w piekarzy i uczestniczyły w pieczeniu chleba.  Podczas warsztatów milusińscy mogli zobaczyć  stroje charakterystyczne dla naszego regionu oraz  naczynia i narzędzia, którymi posługiwano się dawniej.

          • XI DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

          • Uczniowie naszej szkoły nie boją się żadnych wyzwań. Tym razem wzięli udział w XI Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym "Po polsku o historii”.

            Uczestnictwo w nim pozwoliło im nie tylko zmierzyć się z zawiłościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi języka ojczystego, ale również sprawdzić wiedzę z zakresu najważniejszych wydarzeń ze współczesnej historii Polski.

            Miło nam poinformować, że Wojciech Lech, uczeń klasy V, decyzją Śląskiej Komisji Konkursowej został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego ,,Po polsku o historii, który odbędzie się  27 października 2023 roku w Częstochowie. Serdecznie gratulujemy.