• ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

          •  

            Warzywa i owoce są tak ważne, że mają własny dzień w kalendarzu. 20 października w naszych oddziałach przedszkolnych były owocowo – warzywne zabawy, tańce, prace plastyczne oraz edukacyjny film z serii „Staś i Ola” pt. „Warzywa i owoce” przygotowany przez Instytut Żywności i Żywienia Ministerstwa Zdrowia, z którego dzieci dowiedziały się, dlaczego należy je codziennie jeść, ile porcji dziennie oraz dlaczego zajmują najwięcej miejsca w piramidzie żywieniowej.

             Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznały wybrane warzywa i owoce oraz ich znaczenie w codziennej diecie, a następnie degustowały znane i mniej znane owoce.

          • Światowy Dzień Warzyw i Owoców - Filia w Wilkowiecku

          •  20 października obchodziliśmy w naszej grupie "Żabki" Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się oraz spożywania warzyw i owoców. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach o tematyce „Owoce i warzywa”. Nazywały znane im owoce i warzywa. Potrafiły rozwiązać proste zagadki o danej tematyce. Doskonale wiedziały, że owoce i warzywa to same witaminy i należy zjadać ich dużo, żeby być zdrowym i silnym. Przedszkolaki w tym dniu zebrały plony z przedszkolnego ogrodu warzywnego, własnoręcznie zrobiły surówkę z marchewki i jabłka oraz ją degustowały. Bardzo chętnie brały udział w pracy plastycznej, czerpały radość z malowania farbami gruszki i śliwki przy pomocy małych paluszków.

          • UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W PRZEDSTWIENIU "CZERWONY KAPTUREK"

          • 9 października 2023r. przedszkolaki i uczniowie Filii w Wilkowiecku pojechały do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku na przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek", wystawiane przez Teatr Aczemu. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie przygody Czerwonego Kapturka, babci, wilka i gajowego. Treść bajki została przekazana w zupełnie nowej odsłonie. Zawierała dużo elementów humorystycznych. Dodatkową atrakcją była postać żaby, piękna scenografia i efektowne elementy świetlne.

          • SPOTKANIE Z MAŁGORZATĄ WÓJCIK

          • W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023 i w związku z realizacją projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 3''. W dniu 19 października w naszej szkole odbyło się niezwykłe autorskie spotkanie z Panią Małgorzatą Wójcik, autorką książki dla dzieci:,, Przygoda w kapeluszu''.

            Jest ona Jej debiutem pisarskim.

            Z naszym gościem spotkali się uczniowie kl. I-III, a spotkanie nosiło tytuł: „Bajka szyta na miarę wyobraźni''.

            Pani Małgosia opowiadała dzieciom o swojej książce, w której przygody  przeżywają ci, którzy posiadają czarodziejski  kapelusz. Przeniosła naszych uczniów do bajkowej telewizji, w której prowadzącym był pan Burek. Pokazała, jak wspaniałe rzeczy można wykonać z kolorowego filcu, włóczki i innych rzeczy, które możemy znaleźć w domu, a które mogą być ilustracją do książki. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiły piękne kapelusze wyczarowane rękoma Pani Małgosi.

             

            Bardzo dziękujemy za wizytę w naszej szkole! 

          • PAŹDZIERNIKOWE CYBERLEKCJE 3.0 – ONLINE

          • Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Aby zwiększyć świadomość  młodzieży dotyczącą bezpiecznego poruszania się w środowisku cyfrowym, nasi uczniowie z klas V – VII dołączyli do Projektu Ministerstwa Cyfryzacji

            i NASK-PIB, biorąc udział w CyberLekcji online ,,Nadużywanie nowych technologii’’. 

            Mamy nadzieję, że nasze spotkanie stało się doskonałą okazją by tworzyć bezpieczniejszą i bardziej świadomą społeczność w Internecie!

          • NAUKA I ZABAWA

          • Mamy tutaj na myśli zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, które odbywają się

            w wymiarze 1 godziny w tygodniu, wg ustalonego harmonogramu. Uczęszczają na nie uczniowie klasy Vb. Program zajęć stwarza okazję do kształtowania u dzieci pozytywnego stosunku do nauki. Służy rozwijaniu ciekawości poznawczej, a dzięki wykorzystaniu zabaw badawczych ma szansę pozytywnie wpłynąć na wzrost zaangażowania uczniów w działanie,

            a ponadto wyzwolić - nawet w onieśmielonych wychowankach - chęć odkrywania prawdy. Uczestnictwo dzieci w prostych doświadczeniach ożywia przebieg zajęć i sprawia, że nauka szkolna w mniejszym stopniu kojarzyć się będzie z nabywaniem wiedzy oraz kształtowaniem umiejętności, a przede wszystkim zacznie być postrzegana jako niezwykle pasjonujące przeżycie. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, są bardzo aktywni, otwarci, utrzymują dobre relacje ze sobą i z prowadzącym. Uczestnictwo w zajęciach daje uczniom możliwość samorealizacji, poszerzenia własnych horyzontów, łączenia teorii

            z praktyką oraz odkrywania tajemnic przyrody na drodze eksperymentów i zabaw. Zajęcia są innowacyjne i rozwijają umiejętność pracy zespołowej.  

            Mamy nadzieję, iż zaszczepiona w dzieciach ciekawość poznawcza ma szansę przyświecać, niczym promień słońca, w dalszej podróży uczniów przez życie.

            I chociaż mamy za sobą dopiero kilka spotkań, udało nam się wykonać eko-pamiątkę, marmurkowy obraz, czy tęczę. A wszystko z produktów codziennego użytku.

            Oto nasza niewielka galerię zdjęć.

          • Ślubowanie pierwszoklasistów

          •  

            17 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – ślubowanie klasy pierwszej. Do tego ważnego dnia pierwszoklasiści przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami. Uroczystość uczniowie rozpoczęli narodowym tańcem - polonezem. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Artyści po każdym występie byli nagradzani gromkimi brawami. Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i tradycyjne pasowanie na ucznia, symbolicznym wielkim ołówkiem przez panią Dyrektor Barbarę Paliwodę. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, prezenty przygotowane przez Rodziców, prezent od Rady Rodziców, upominki od Pana Wójta i drugoklasistów. Pani Dyrektor oraz wychowawczyni klasy pierwszej szczególnie dziękują Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości ślubowania.

          • EUROWEEK

          • Za nami dzień pełen wrażeń. Uczniowie pracowali w zespołach doskonaląc swoje umiejętności pracy w grupie, autoprezentacji. Rozwijali również kompetencje liderskie. W drugiej części warsztatów nasz młodzież prezentowała umiejętności aktorskie

          •  Dzień Drzewa

          • W tym dniu przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat drzew i ich budowy. Ułożyły z darów jesieni  sensoryczne drzewa. W czasie zabaw badawczych oglądały i dotykały ich liści oraz owoców.   Nie zabrakło również wesołej zabawy na świeżym powietrzu.

          • EUROWEEK

          • Zaczynamy naszą kolejną przygodę z Euroweek-iem. Tym razem warsztaty językowe prowadzą wolontariusze z Gruzji, Kolumbii, Meksyku i Indii.

          • Zajęcia w nowo otwartej „Eko Pracowni pod Chmurką” – EKO BAZA

          • Uczniowie z klasy 6 i 8 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w nowo powstałej na terenie szkoły pracowni przyrodniczej na świeżym powietrzu - EKO BAZA.
            W naszej EKO BAZIE ze stacji meteorologicznej dokonaliśmy odczytu wartości temperatury powietrza, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz kierunku wiatru. Uczniowie zapoznali się z budową zegara słonecznego oraz zasadą odczytywania czasu. Przy tablicy -  krzywe zwierciadło – lustro specjalnie wygięte w łuk w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać – mogliśmy obserwować zniekształcone odbicie swojej sylwetki. Młodzież próbowała swoich możliwości w ułożeniu Eko-memory i odnalezieniu ukrytych obrazów. Tablica magnetyczna z kulodromem pobudziła wyobraźnię uczniów, którzy układali tory do spadających kul. 
            Nasza Eko Pracownia pod Chmurką to super miejsce do nauki, zabawy, ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. 

          • MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!

          • By egzystować w zgodzie z naturą i dla natury, niezbędna jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Aby stało się to możliwe nasza szkoła podjęła działania

            w celu stworzenia klasopracowni na świeżym powietrzu. Wzięliśmy udział w konkursie na projekt "EkoPracownia Pod Chmurką’’, zdobywając tym samym środki finansowe w wysokości 69.980zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz przy wsparciu Gminy Opatów.

            W dniu 9 października odbyła się w naszej szkole uroczystość otwarcia pracowni Eko Baza. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dyrektor SP Barbara Paliwoda, wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak oraz zaproszeni goście.

            Pracownia składa się z dwóch części: wykładowo-eksperymentalnej oraz ogródków ziołowo-warzywnych.

            Część wykładowo-eksperymentalna wyposażona jest w:

            a. Ławostoły, gdzie pod opieką nauczyciela uczniowie mogą wykonywać ciekawe eksperymenty

            i badania, analizować zjawiska przyrodnicze oraz przyjemnie spędzić czas na łonie natury. Ławostoły te będą wykorzystane także na innych zajęciach dydaktycznych, takich jak plastyka, muzyka, zajęcia z wychowawcą, czy zajęcia świetlicowe,

            b. Zegar słoneczny – posłuży młodzieży dostrzegać związek pomiędzy kierunkami geograficznymi, Słońcem i czasem,

            c. Krzywe zwierciadło – wykorzystane będzie na zajęciach z fizyki, pozwoli ono wyjaśnić zniekształcenie obrazu danego przedmiotu,

            d. Tablica magnetyczna z kulodromem – urządzenie to w zabawny sposób pozwoli kształtować wyobraźnię przestrzenną uczniów, zdolności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową,

            e. Eko-memory – popularna gra, która pozwoli ćwiczyć pamięć i koncentrację, połączy zabawę

            z wiedzą przyrodniczą,

            f. Eko-kuchnia – to świetna zabawa w gotowanie, w czasie której z artykułów codziennego użytku można stworzyć imitację najlepszej uczty kulinarnej,

            g. Stacja meteorologiczna – pozwoli młodzieży rozwijać umiejętność obserwowania pogody

            i zmian zachodzących w przyrodzie.

            Oprócz części wykładowo-eksperymentalnej dysponujemy Miniogródkiem ziołowo-warzywnym. Wysiane w nim aromatyczne zioła i warzywa będziemy mogli wykorzystać w przygotowaniu zdrowych soków, przekąsek i kanapek. Istnienie Miniogródka pozwoli obserwować uczniom rośliny w różnych fazach rozwoju oraz poznawać warunki potrzebne do wzrostu roślin.

            W ramach całego projektu realizowany będzie również autorski program edukacyjny "Ogródek Młodego Odkrywcy”.

          • BOOKCROSSING

          • Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.

            Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

            Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

            Nasza szkoła również dołączyła do akcji!

            Zapraszamy uczniów do przynoszenia swoich książek!

          • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

          • Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie otrzymała środki finansowe z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025'', którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw.

            Z pozyskanych środków zostaną zakupione książki, elementy wyposażenia. Zmodernizowana zostanie czytelnia oraz przeprowadzone będą działania promujące czytelnictwo wśród społeczności szkolnej.   

          • BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

          •  

            W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła  do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych "Biblioteka- Dobre miejsce dla człowieka".

            Celem programu jest promocja czytelnictwa oraz wsparcie wizerunku bibliotek szkolnych.

            Zaczynamy realizować pierwsze zadanie: "Pożeracze książek''. Jest wzorowane na kartach lojalnościowych "Bilet powrotny do biblioteki'' realizowanych w naszej bibliotece w 2021 roku a także na zasadach znanych z gier komputerowych.

             W trakcie akcji uczniowie przeczytają po pięć książek i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia.

            Zapraszamy wszystkich uczniów!

          • SAMORZĄD SZKOLNY

          • Pod koniec września w naszej szkole drogą demokratycznego głosowania, został wyłoniony nowy Samorząd Szkolny, w którego skład wchodzą: Przewodnicząca – Amelia Mach, uczennica klasy VIII, Zastępca – Józef Krawczyk, uczeń klasy VIII, Skarbnik – Natalia Polańska, uczennica klasy VIII, Członkowie – Dominik Ganderski, uczeń klasy VI oraz Jan Macherzyński, uczeń klasy Vb. Nowemu Samorządowi Szkolnemu życzymy wielu pomysłów oraz owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym.

          • Spotkanie z Panem Policjantem w Filii w Wilkowiecku

          •  3 października w Filii w Wilkowiecku odbyło się spotkanie z Policjantem Dzielnicowym. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i szkole. Pan Policjant przypomniał o najważniejszych zasadach poruszania się po drodze, zwrócił szczególną uwagę na noszenie kamizelek odblaskowych; odblasków oraz świateł przy rowerach. Następnie w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły panu policjantowi obrazki oraz podziękowanie.

          • Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu

          • 29 października  nasze oddziały  przedszkolne obchodziły Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

            Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach tej akcji zerówkę odwiedziła Pani Magdalena – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie - która czytała przedszkolakom utwory naszej patronki Marii Konopnickiej. Młodsze grupy miały okazję osobiście zwiedzić bibliotekę i wysłuchać w niej czytanych przez Panie bajek. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje.

            Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu,  jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!