• TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH

          • Przedszkolaki uczestniczyły w projekcie edukacyjnym, którego celem było promowanie bajek Polskich. 

            W pierwszym dniu poznaliśmy postać Reksia, dzieci dowiedziały się co oznacza słowo „tolerancja”, czym jest niepełnosprawność i w jaki sposób porozumiewają się osoby niesłyszące.

            Drugi dzień poświęcony był postaciom Bolka i Lolka.  Dzieci stworzyły swój kalendarz imienin, rozmawiały też o tym, że należy pamiętać o składaniu życzeń innym solenizantom, że nie ważne jest jaki prezent dostaniemy, najważniejsza jest dobra zabawa.

            W trzecim dniu poznaliśmy postać „Misia Uszatka”, który opowiedział dzieciom co to takiego dobranocka i w co bawili się kiedyś ich rodzice. „Pomysłowy Dobromir” przeniósł wszystkich  w odległe czasy, bez prądu, komputera i zabawek. Przedszkolaki rozmawiały też o wynalazkach i o tym, co jeszcze można ulepszyć na świecie.

            Piątą bajkę podczas głosowania wybrali rodzice – zwyciężyły „Przygody kota Filemona”.

            Dzieci z pomocą takich projektów mogą się wiele nauczyć i przede wszystkim poznać piękne Polskie Bajki. W dobie animacji, które są z zagranicy i przykuwają uwagę dzieci, to bajki Polskie są pomijane. Projekt ten, przypomina również rodzicom, o tym, że kiedyś oni sami uczyły się z tych bajek.

          • TYDZIEŃ MATEMATYKI

          • W ramach obchodów święta liczby Pi nasi uczniowie budowali Trójkąt Sierpińskiego, "turlali" Pi, sprawdzali czy są jak Pi, tworzyli agamografy, układali puzzle z symbolem liczby Pi.

            Efekty części z tych aktywności udostępniamy w galerii. 

          • WYJAZD EDUKACYJNY

          • 17 marca 2023r. klasa 8B z opiekunami uczestniczyła w edukacyjnym wyjeździe do Muzeum Zapałek oraz Muzeum Przyrodniczego w Częstochowie.

             

            Atrakcją Muzeum Zapałek jest możliwość obejrzenia zabytkowego parku maszynowego z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku a także zapoznanie się z procesem powstawania zapałek. Działa tu też galeria ze stałą ekspozycją rzeźb z jednej zapałki. To jedyne czynne muzeum rangi światowej, europejskiej oraz najstarsza fabryka zapałek w Polsce.

             

            W Muzeum Przyrodniczym uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych na temat najpiękniejszych owadów świata. Muzeum jest w posiadaniu niezwykłej kolekcji owadów egzotycznych jak barwnych motyli dziennych, motyli nocnych oraz chrząszczy reprezentujących różne krainy zoogeograficzne. Feeria barw, niezwykłe wzory i kształty owadów były inspiracją do warsztatów plastycznych.

             

            To niezapomniany i cenny wyjazd edukacyjny klasy.

          • MATEMATYCZNIE I U NAS

          • Jak co roku uczniowie naszej szkoły zmierzyli sie z niekonwencjonalnymi zadaniami matematycznymi z Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny.

            Wyniki dopiero w czerwcu, ale już teraz gratulujemy wszystkim.

          • CZYTANIE TO WSPANIAŁA PRZYGODA

          •  Kochamy książki i zależy nam na tym, by miłością do czytania podzielić się także z najmłodszymi. Z tego powodu biblioteka naszej szkoły włączyła się w realizację kolejnego projektu czytelniczego pt: „Czytam sobie10 lat”. Uczniowie klasy III na zajęciach bibliotecznych wraz z bibliotekarzem przeczytali książeczkę Anny Czerwińskiej-Rydel: "Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II.’’ Dzięki niej oraz zgromadzonym materiałom poznali postać Świętego Jana Pawła II i wykonali linię Jego życia. Towarzyszyła temu nie zła zabawa i fascynacja bogatą osobowością Jana Pawła II. To jeszcze nie koniec. Teraz kolejne klasy nauczania początkowego będą włączać się w projekt.

            A wszystko po to, byśmy wspólnie mogli zaszczepić u dzieci pasję czytania.

          • SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM

          • Uczniowie kl. VII  naszej  szkoły w dniu 14 marca zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie na spotkanie autorskie z Panem Zbigniewem Masternakiem.

            Jest on pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą filmowym.

            Jego książki o: "Chmurołap’’, "Niech żyje wolność’’, "Scyzoryk’’.

            W 2012r. na podstawie jego trylogii nakręcono film, "Księstwo’’ w reżyserii Andrzeja Barańskiego, który trafi do kin.

            Uczniowie pod kierownictwem Pana Zbigniewa tworzyli własne komiksy o miejscowości Opatów. Powstało kilka, które zostały wyróżnione przez pisarza a jeden najlepszy nagrodzony.

            Jego autorem jest Karolina  Krawczyk.

            Gratulujemy!

          • KIERMASZ RĘKODZIEŁA ŚWIĄTECZNEGO

          • Dzisiaj w ramach Innowacji Pedagogicznej i współpracy między placówkami, odbył się w naszej szkole kiermasz rękodzieła świątecznego wytwarzanego przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hutce.

          • SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM

          • Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły odniosły wielki sukces w Ogólnopolskim Konkursie Literackim ,,Zainspirowani twórczością Marii  Konopnickiej….”.

            Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Koninie, a honorowy patronat nad nim objęło Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i w Suwałkach oraz Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

            Wiktoria Strzelczyk, uczennica klasy VI, zajęła III miejsce, a Amelia Kabała, uczennica klasy IV, zdobyła wyróżnienie.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy nieustannego rozwijania literackich pasji oraz sukcesów w kolejnych konkursach.

          • FAST HEROES

          • Z radością informujemy, że klasa I ze szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej  Opatowie zajęła III miejsce w Rankingu Liderów FAST Heroes w naszym kraju, będąc tym samym jedną z najbardziej aktywnych klas w semestrze zimowym w bieżącym roku szkolnym
            w Polsce. Za swoje zaangażowanie otrzymała nagrody, które prezentujemy na zdjęciu niżej. Cieszymy się i gratulujemy.
               Misją kampanii edukacyjnej jest rozpowszechnianie wiedzy o objawach udaru mózgu wśród najmłodszych, a także rodziców i dziadków. Uczniowie zdobywają bezcenną wiedzę i mają szansę stać się superbohaterami oraz zyskać niezwykłe umiejętności ratujące życie najbliższym.

          • DZIEŃ KOBIET

          • Z okazji Dnia Kobiet klasa IV i V przygotowała niecodzienny występ.

            Zaprezentowano historię mody damskiej od czasów prehistorycznych do współczesnych. Uważamy, że kobieta i moda to bliźniacze siostry. Zawsze wypadają świetnie niezależnie od epoki. Wszystkiego najlepszego dla młodszych i starszych Kobietek.

          • DZIEŃ KOBIET U NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

          • 8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu małe kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne laurki i niespodzianki.

          • Uroczyste otwarcie Sali Integracji Sensorycznej w Szkole Podstawowej  im. Marii Konopnickiej  w Opatowie

          •  

                     Dnia 3 marca bieżącego roku odbyło się uroczyste otwarcie Sali Integracji Sensorycznej w Szkole Podstawowej w Opatowie.  
                      Podczas uroczystości zaprezentowano profesionalny sprzęt oraz zestaw ćwiczeń z zakresu terapii integracji sensorycznej.

            Bodźcem do utworzenia sali była potrzeba wspierania dzieci, które  ze względu na różnorakie dysfunkcje w zakresie systemów sensorycznych doświadczają trudności w swoim codziennym funkcjonowaniu. Salę utworzono w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wsparcia finansowego podczas realizacji projektu udzielił również organ prowadzący.

            Dzięki utworzeniu sali uczniowie korzystają ze specjalistycznej, bezpłatnej, zlokalizowanej blisko miejsca zamieszkania terapii. Szkoła Podstawowa w Opatowie jest pierwszą na terenie Gminy placówką posiadającą profesjonalna salę tego typu. Funkcjonowanie sali przyczyni  się również do wspierania prawnych opiekunów w trudnej roli bycia rodzicem dziecka z deficytami rozwojowymi. Z zajęć z zakresu integracji sensorycznej korzystają uczniowie, którzy posiadają opinię lub orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej ze wskazaniem do w/w terapii. Sala i jej wyposażenie pozwalają na ciekawe prowadzenie różnorodnych zajęć z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

             

            Informacje  o programie „WzMOCnij swoje otoczenie”  można znaleźć na stronie https://raport.pse.pl/pl/ oraz www.wzmocnijotoczenie.pl.

          • TAJEMNICZE SZACHOWNICE!    

          •      

            Niby mały kwadracik, a wielkie możliwości. Jak urozmaicić lekcje chemii i fizyki oraz wprowadzić element zaciekawienia? 

            Motywowanie uczniów do efektywnej pracy podczas zajęć wymaga kreatywnego wykorzystania dostępnego wachlarza możliwości. Pragniemy zaprezentować ciekawy sposób na urozmaicenie zajęć, który udało nam się wdrożyć na lekcjach fizyki i chemii, a poprzez to wciągnąć młodzież do świata interaktywnej nauki.

            Kody QR, bo o nich mowa - to stosunkowo nowy, ale zyskujący coraz większą popularność sposób na wprowadzenie elementów multimedialnych do lekcji. Doskonale sprawdzają się na naszych zajęciach, a ich odczytywanie można przeprowadzić nawet za pomocą telefonu komórkowego, skanując jego obiektywem kod QR i rozszyfrowując zawartą w nim informację. Wykorzystywanie kodów QR na lekcji wprowadza przede wszystkim element ciekawości, rywalizacji i integracji. Ponadto pomaga utrwalić zdobytą wiedzę

            Dodatkowo uczniowie uświadamiają sobie, jak w pożyteczny sposób mogą wykorzystać swój telefon komórkowy.

          • EKOEKSPERYMENTATORIUM

          • W naszej szkole realizowany jest program edukacyjny

            EkoEksperymentarium pod honorowym patronatem 

            Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

             

            Celem programu jest szerzenie dobrej praktyki ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

             

            Klasa V uczestniczyła w tym programie otrzymując dyplom.

             

            GRATULUJEMY !

          • "Cała Polska maluje GIGA laurkę dla Strażników Lasu"

          • Uczniowie klasy 2 włączyli się w akcję "Cała Polska maluje GIGA laurkę dla Strażników Lasu". Polega ona na wykonaniu prac plastycznych, z których powstanie jedna wirtualna laurka. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem pożarów lasów w Polsce. Jest to również forma podziękowania za to że strażacy i leśnicy chronią lasy przez cały rok.

          • KAŻDA PRÓBA JEST JUŻ SUKCESEM!!!

          • W dniu 3 marca nasza niezawodna drużyna w składzie: Jakub Kałuża i Jakub Zając, wzięli udział w III Powiatowym Konkursie Chemiczno-Fizycznym ,,Poczuj chemię do fizyki’’.

            Konkurs polegał na poprawnym rozwiązaniu 30 zadań w jak najkrótszym czasie.

            Chłopcy poradzili sobie znakomicie.

            Dziękujemy Wam i gratulujemy!

          • ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH - PODZIĘKOWANIA

          • Po raz kolejny Wolontariusze naszej szkoły koordynowali akcję ,,Święty Mikołaj na Kresach’’. Była ona zorganizowana przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Katowicach (Delegatura w Częstochowie).

            Każdego roku, dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej, realizujemy misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich. Tym razem udało nam się zebrać nie tylko słodycze, ale także przybory szkolne, ciekawe książki i zabawki.

            W imieniu Szkolnego Koła Wolontariusza dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji i zbiórkę darów dla naszych rodaków na Kresach Wschodnich. Cieszymy się, że przy Waszej pomocy, mogliśmy okazać solidarność z naszymi Rodakami, zwłaszcza w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie.

             

            Dziękujemy za Waszą hojność i wrażliwe serca!

                                                                                         Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariusza

          • EUROWEEK

          • W dniach 23-24 lutego nasza szkoła gościła dwoje wolontariuszy z fundacji Euroweek. Naszymi gośćmi byli: Lizi z Gruzji oraz Bernard z Zimbabwe. Uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w interaktywnych zajęciach prowadzonych w języku angielskim.

            Program Euroweek pozwala na rozwijanie poczucia pewności siebie poprzez różne aktywności, mające na celu doskonalenie umiejętności współpracy i budowania zespołu. Uczniowie brali udział w warsztatach językowych, podczas których poznawali kultury Gruzji i Zimbabwe oraz prowadzili rozmowy z wolontariuszami.

            Niektóre zajęcia z wolontariuszami zawierały elementy przedsiębiorczości. Uczniowie klasy 7 mieli za zadanie wymyślić aplikację, stworzyć jej opis z podaniem grupy docelowej, określeniem zasad jej działania, a także jej zalet i wad.

            Aktywności zaproponowane przez Lizi i Bernarda to świetna zabawa połączona z aktywną nauką języka angielskiego.